Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Canon HV20. Cateva informatii.

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Poti pune fisiere de pana la 1GB aici. Esti conditionat numai de "teava", asa ca daca te tine...

#20
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
O sa o fac in curand, dar ti-am spus eu... timpul pe care nu-l am... ma face sa stagnez aparitia unul clip pe aici... dar o sa fie... cred ca pe luni apare!

#21
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostGunX, on Nov 30 2007, 04:31, said:

Atunci nu video, pune un stop cadru necomprimat (BMP) arhivat cu WinRAR (ca sa nu ocupe mult degeaba) si calitatea se va pastra 100%.

Canon nu stau asa bine la amplificatoare si electronica interioara in general (probabil in low light, imaginea trebuie sa fie relativ slaba), dar la optica ar trebui sa dea clasa, deci daca se poate, trage afara niste fire (cabluri de curent, o intersectie cu tramvaie/troleibuze, ceva) pe cer senin, la ora 12 ziua in asa fel incat cel putin intr-unul din colturile imaginii sa ai mai multa "aglomeratie" de detalii, daca nu reusesti sa filmezi firele chiar pe diagonala cadrului...

IMPORTANT : Fa asta mai intai la pozitia maxima de wide (deci fara nici un pic de zoom), apoi zoomeaza maxim pentru diferenta, cu aceleasi intersectii de cabluri intr-unul din colturile imaginii

Asta ar trebui sa fie un test edificator atat pentru rezolutia HD cat si pentru rezolutia optica, in rest, felicitari pentru achizitia facuta si cat mai multa lumina  :coolspeak:
Daca ti se pare buna si la lumina slaba, trage si ceva intr-un interior noaptea luminat de un bec normal de 60W, o sa fie destul de relevant pentru performanta unui singur senzor CMOS de 1/2.7" la interior.

Tocmai ca si in "low light" e bestiala. Uite aici un video ca sa te conving: http://hv20.info/yop...e-h264-720p.mov 176MB

Si un film facut ziua, lumina puternica:  http://www.vimeo.com/401533

Pentru multe alte filme facute cu HV20:  http://www.hv20.com/...a...desc&page=1

Edited by mdc, 30 November 2007 - 18:05.


#22
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
tehnologia HD in principiu te impresioneaza atat de tare incat nu mai indraznesti sa cauti cusur sau sa ai putere de analiza doar daca n-ai mai avut contact cu ea pana atunci, dar...ma rog, pe mine m-a dat prima data pe spate acum 2 ani...pe unii abia acum  B)  

nu stiu daca aveti pe ce sa vedeti 1920x1080 (chiar, voi pe ce vizualizati HD?), dar pentru toata lumea, pun un sample luat la intamplare din al doilea link pentru studiu personal asupra dinamicii si softnessului la colturi - e de precizat ca probabil exista un nivel de compresie destul de ridicat, dar tot va puteti face o idee, cine stiti la ce si unde sa va uitati ;)

senzorul e foarte cool, full HD si progresiv (super), pacat ca imaginea este facuta praf (1440 si interlaced) pentru respectat specificatiile de compatibilitate ca suport de stocare (banda 25Mbps). cu parere de rau o spun, am fost intotdeauna adeptul solutiilor de inregistrare sigure, ieftine si foarte calitative cum este caseta miniDV, dar in era HD este deja depasita. e aberant sa ai o calitate video ciuntita, sugrumata, cu mainile si picioarele taiate de o reducere de rezolutie si o compresie de neam prost (mpeg2) inca din prima faza a stocarii, doar ca sa poti in continuare da amatorilor posibilitatea sa-si permita/cumpere si ei un asemenea aparat de filmat copilul in puta goala la plaja. este principalul motiv pentru care urasc HDV-ul si l-am considerat intotdeauna un fel de dacie tunata cu sigla BMW pe capota si eleron de ferrari. dar uite ca deja motoarele se perfectioneaza si ei tot pe caroserie si suspensie de masina de 15 ani il monteaza (cum ar fi sa aveti un oltcit de 200 de cai?)...e pacat, e mare pacat pentru ca probabil live capture prin HDMI, necomprimat si progresiv ofera ceva chiar foarte decent. insa ce faci, te cari cu laptopul dupa tine de gat la filmare? sa fim seriosi...

lowlightul nu prea m-a lamurit, e filmat foarte de aproape flacara unui bat de chibrit...dar in jur totul e negru (lucru care ajuta teribil la compresie dar te face sa te intrebi daca aia e o camera normala, de ce nu se vede nimic altceva in fundal), plus ca degeaba vezi o lumanare de la 20cm de ea, acolo din mijlocul flacarii la doua plame de ea poti sa ai o carca de luxi, nu e DELOC acelasi lucru ca filmatul unei incaperi (pereti, mobila sau oamenii din ea aflati la 2m de sursa de lumina) iluminata de doar cateva lumanari (aia e cu totul altceva). e foarte posibil ca apropierea atat de mare de flacara sa nu fii lasat deloc gainul sa intre, nu conteaza ca e noapte, incercati cu orice petarda, daca aprinzi o bricheta in obiectiv, o sa fi probabil chiar diafragma inchisa in auto mode...

Un videoclip filmat in intregime cu HV20 la http://hv20.info/yopu/ghost720.wmv dar cu iluminare profesionala de interior

Attached Files


Edited by GunX, 30 November 2007 - 20:43.


#23
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Nu pot comenta prea mult ceea ce spui tu pentru ca sunt incepator (asta e prima mea camera si o am doar de cateva zile).
Este evident ca nu o putem compara cu camerele profesioniste care insa costa de la 2,3 mii de dolari in sus. HV20 e o camera de amatori cu o calitate deosebita, lucru confirmat si de site-ul camcorderinfo (http://www.camcorder...rder-Review.htm). Arunca un ochi acolo si vezi ca ei o plaseaza pe primul loc intr-un top al camerelor pentru amatori.

Sunt perfect de acord cu tine referitor la mediul de stocare care este depasit, insa camerele pentru amatori cu HDD sau carduri de memorie sunt inca la inceput si calitatea filmarii e mai slaba (vezi AVCHD care "duce" maxim 15Mbps).

Camerele profesioniste ce mediu de stocare folosesc acum (de exemplu cea pe care o ai tu in semnatura)?

MtzEdit: da-l dreq de quote ca vedem si noi ce scrie in postul precedent.

Edited by Mtz, 30 November 2007 - 22:10.


#24
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Camera mea e un SD (DV normal) pentru care banda DV este cea mai buna solutie (miniDV/DVCAM).

nu prea poti sa spui "HDV profesional", pentru ca HDV in sine este un compromis de HD amatoristic/semiprofesional. dar si camerele HDV mai scumpe au problema asta, sunt versiuni de 5000$ care tot pe banda trag, deci problema nu e doar la HV20. e drept insa ca exista solutii in dezvoltare gen ori memorie flash, ori HDD. nu stiu exact ce format se adopta, ca daca e tot mpeg2... :death:

sunt de acord ca cel mai probabil (nu prea mai am timp sa fiu la curent cu toate modelele care apar) Canon-ul asta este una din cele mai noi si mai stralucite calitativ modele home-use.

eu am intrebat ceva si nu am primit raspuns, inca astept : pe ce vedeti full HD, adica cum beneficiati de ce poate camera asta?
ca de recorder blue-ray sau blankuri player, nici nu indraznesc sa va intreb...insa sunt curios, tot pe DVD puneti la final ce filmati?

Edited by GunX, 30 November 2007 - 22:57.


#25
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
In legatura cu capacitatea hv20-ului de a filma la full1920 ,s-a discutat mai in detaliu aici:

http://forum.softped...t...t=0&start=0
Concluzia: teoretic ,hv20 ar fi capabila sa scoata 1920x1080 doar  prin hdmi facand captura in timpul filmarii...nu se stie insa sigur nici acum. Mult mai important e ca e capabila sa scoata material cu compresie cromatica de  4:2:2 ...mult mai scazuta  fata de 4:2:0 cat ofera hdv-ul.

Quote

Canon nu stau asa bine la amplificatoare si  electronica interioara in general (probabil in low light, imaginea  trebuie sa fie relativ slaba), dar la optica ar trebui sa dea clasa,  deci daca se poate, trage afara niste fire (cabluri de curent, o  intersectie cu tramvaie/troleibuze, ceva) pe cer senin, la ora 12 ziua  in asa fel incat cel putin intr-unul din colturile imaginii sa ai mai  multa "aglomeratie" de detalii, daca nu reusesti sa filmezi firele  chiar pe diagonala cadrului...
asa era odinioara.Lucrurile s-au  schimbat.  hv20 surclaseaza la capitolul performanta la lumina slaba si nivel de zgomot toate hc-urile de la sony.La  clasa hdv-prosumer ,la acelasi capitol, xh-a1 ramane lider in continuare...fata de toate fx-urile si chiar si fata de v1 de putin.Sa vedem ce vor scoate sony la anul si cat de bine se vor tine Canon.Un fapt care mira pe toata lumea e ca la lumina buna/zilei hv20 scoate o imagine mai curata(lipsita de zgomot) chiar decat xh-a1.
Usorul avantaj pe partea de calitate a imaginii pe care-l au in momentul de fata camerele hdv canon fata de cele de la sony nu sta atat in senzor si optica ci in performanta dsp-ului/encoder-ului hdv din canon-uri...pana acum e imbatabil,aproape perfect.Am filmat mai multe caderi de apa intr-o zi cu soare , pe un rau de munte in mai toate felurile si close-up si mai departat si nici urma de pixelizare...

Quote

senzorul e foarte cool, full HD si progresiv  (super), pacat ca imaginea este facuta praf (1440 si interlaced) pentru  respectat specificatiile de compatibilitate ca suport de stocare (banda  25Mbps). cu parere de rau o spun, am fost intotdeauna adeptul  solutiilor de inregistrare sigure, ieftine si foarte calitative cum  este caseta miniDV, dar in era HD este deja depasita. e aberant sa ai o  calitate video ciuntita, sugrumata, cu mainile si picioarele taiate de  o reducere de rezolutie si o compresie de neam prost (mpeg2) inca din  prima faza a stocarii, doar ca sa poti in continuare da amatorilor  posibilitatea sa-si permita/cumpere si ei un asemenea aparat de filmat  copilul in puta goala la plaja. este principalul motiv pentru care  urasc HDV-ul si l-am considerat intotdeauna un fel de dacie tunata cu  sigla BMW pe capota si eleron de ferrari. dar uite ca deja motoarele se  perfectioneaza si ei tot pe caroserie si suspensie de masina de 15 ani  il monteaza (cum ar fi sa aveti un oltcit de 200 de cai?)...e pacat, e  mare pacat pentru ca probabil live capture prin HDMI, necomprimat si  progresiv ofera ceva chiar foarte decent. insa ce faci, te cari cu  laptopul dupa tine de gat la filmare? sa fim seriosi...

Logica asa ne-ar face sa credem insa realitatea,din fericire, e alta.Multi  care au capturat live prin hdmi din hv20 sau din xh-g1 prin HD-SDI,s-au declarat foarte surprinsi de cat de greu,aproape imposibil, este de diferentiat vizual  calitatea cadrelor scoase din marerialul captat live-uncompressed(hdmi/sdi)@1920 si cele scoase de pe banda(hdv)@1440.
La faza cu "senzor progresiv dar imagine interlaced" nu trebuie sa ne ingrijoram.  Camera capteaza progresiv,apoi desface imaginea in campuri in vederea stocarii pe banda,insa in post avem posibilitatea ca dupa un algoritm exact invers sa recompunem campurile reobtinand imaginea veritabil-progresiva ..acest proces e lossless,nu exista nici urma de artifacte de intercalare(zimti/trepte..etc) ...daca se procedeaza corect.Deci nu e similara procedura cu o banala deintercalare in post a unui material 60i/50i tras cu o camera fara progressive-scan.Cu pulldown-removal-ul asta e ca si cum ai demonta o bicicleta sa poti s-o bagi in portbagaj...la destinatie o faci cum a fost :) .

Sa sti ca hdv-ul care e debitat de camerele din noua generatie e evident superior calitativ fata de hdv-ul pe care-l scoatea fx1.Canon si Sony  au cizelat,maturat si bibilit formatul  atat de bine  incat defecte/artifacte nu mai scapa aproape deloc chiar in conditii de stres maxim,iar vizual se bate cu formate mult mai profi/cu pretentii , mai mult decat onorabil.Cand vine vorba de prelucrare, exista supercodecuri intermediare ce-ti ofera un workflow aproape lossless si accelerat.
Gandeste-te ca Sony au anuntat de curand camere profesionale  pe HDV ce vor costa intre 7000 si 12000 de euro.
Parerea mea e ca pana cand HD-ul va iesi la pensie si noi muritorii de rand o sa putem sa ne cumparam video-camere si video-proiectoare de standard 4K...o sa tot mancam minidv pe paine :) .


Sa revenim la hv20. La lumina slaba  devine o adevarata forta atunci cand filmezi progresiv si ti shutterul la 1/24. La 50i filmeaza cam la fel de bine ca un hc7.
Sunt foarte multumit de comportamentul ei la lumina slaba...net superior unui gs400,dar bineinteles nu se bate totusi cu vx-ul insa nici foarte departe nu e.Trebuie sa o testezi personal ca sa te convingi.
Atunci cand am capturat primele imagini trase in camera mea la lumina relativ slaba ,la prima vedere n-am cazut pe spate...era un oarecare nivel de zgomot fin ,detaliile destul de binepastrate ,insa ce am realizat si ce m-a frapat cateva momente mai tarziu a fost ca nivelul de luminozitate a imaginii era foarte apropiat poate chiar usor superior celui observat cu ochiul liber :o .

La capitolul dinamica,la lumina slaba hv20-ul sta bine per ansamblu. Schioapata insa la lumina zilei pe AUTO...ai sanse mari sa arzi imaginea pe ici pe colo intr-o zi insorita.Si totusi dinamica devine exceptionala pt o camera de clasa ei atunci cand filmezi  in  modul "cine mode",asta e un preset oferit pt profi...pe scurt sharpness-ul e la minim,saturatia deasemenea,imaginea pare ceva mai soft si usor fada dar in realitate nu exista nici o pierdere de detaliu(s-a demonstrat) in schimb dinamica e imbunatatita si nivelul de zgomotul scade(daca e lumina slaba).

Cu detaliile la colturi si alte comparatii ,poate te ajuta linkul asta:
http://www.camcorder-test.com/

#26
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostGunX, on Nov 30 2007, 15:50, said:

eu am intrebat ceva si nu am primit raspuns, inca astept : pe ce vedeti full HD, adica cum beneficiati de ce poate camera asta?
ca de recorder blue-ray sau blankuri player, nici nu indraznesc sa va intreb...insa sunt curios, tot pe DVD puneti la final ce filmati?

Am pus un link mai sus despre cum pot fi arse si DVD-uri normale cu continut HD. Se pot pune pana la 20 de min de captura HD. DVD-urile HD-DVD sau Blue-Ray presupun ca sunt destul de scumpe.

Apoi ramane problema playerului. Fie se cumpara un player HD (sub 150$ cele mai ieftine HD-DVD de la Toshiba, in jur de 350$ cele mai ieftine blue-ray), fie se cumpara un player normal care sa stie sa faca upscaling (sper ca am scris bine denumirea) - costa de la 30$ in sus. A doua solutie e temporara, pana cand playerele HD se vor mai ieftini (probabil ca in maxim 2 ani pretul se va injumatati).

Ca sa vezi in HD poti insa sa folosesti si camera ca player, nu? O legi prin HDMI la un televizor HD si vezi ce ai filmat. Gresesc cu ceva?

Edited by mdc, 01 December 2007 - 00:14.


#27
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
repet a treia oara : mdc, andjar si pickone, pe ce vizionati VOI materialul HD (lasati-i pe altii din SUA/Japonia, ce fac, aia e treaba lor). intrebarea mea sper ca e clara, v-ati cumparat o camera HDV 1080p fara sa aveti un display HD 1080? pentru ca si pe calculator, ma indoiesc ca aveti rezolutie la windows de 1920...

foarte tare site-ul, practic si la lumina slaba imaginea pare mai buna la HV20 decat la XH-A1. mai ales cromatica, nu stiu daca e saturatia artificiala, dar pare mult prea bine, aproape nu-mi vine sa cred. sau sunt faultate celelalte camere la teste (cam greu de imaginat)
wtf, si-au dat singuri Canon cu tesla-n c...? ca atunci nu inteleg ce dracu e cu carcasa aia de sapuniera cu blitz, te rade lumea si cu fundul daca te duci sa faci ceva cat-de-cat serios :(
la controale cum sta, trebuie sa intrii prin meniu sa setezi caracteristici de baza?


sau urmeaza sa apara ceva 3x semi-pro?

Edited by GunX, 01 December 2007 - 01:01.


#28
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostGunX, on Nov 30 2007, 17:46, said:

repet a treia oara : mdc, andjar si pickone, pe ce vizionati VOI materialul HD (lasati-i pe altii din SUA/Japonia, ce fac, aia e treaba lor). intrebarea mea sper ca e clara, v-ati cumparat o camera HDV 1080p fara sa aveti un display HD 1080? pentru ca si pe calculator, ma indoiesc ca aveti rezolutie la windows de 1920...

foarte tare site-ul, practic si la lumina slaba imaginea pare mai buna la HV20 decat la XH-A1. mai ales cromatica, nu stiu daca e saturatia artificiala, dar pare mult prea bine, aproape nu-mi vine sa cred. sau sunt faultate celelalte camere la teste (cam greu de imaginat)
wtf, si-au dat singuri Canon cu tesla-n c...? ca atunci nu inteleg ce dracu e cu carcasa aia de sapuniera cu blitz, te rade lumea si cu fundul daca te duci sa faci ceva cat-de-cat serios :(
la controale cum sta, trebuie sa intrii prin meniu sa setezi caracteristici de baza?


sau urmeaza sa apara ceva 3x semi-pro?

Eu locuiesc in US si presupun ca nu imi este mie adresata intrebarea :)
Oricum tehnologia ajunge repede si in Romania. Am vazut ca se vand deja si in Romania playere blue-ray de la samsung si sony. Cam scumpe, dar exista.
Televizoarele HD sunt pe piata de ceva vreme si nu mai sunt asa scumpe ca la inceput. Preturile coboara rapid, asa ca nu vad de ce nu si-ar lua cineva o camera HD acum chiar daca televizorul si playerul il vor cumpara peste un an sau doi. In timpul asta filmeaza HD, pastreaza casetele, le transfera acum pe calculator in SD si mai tarziu in HD.

#29
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
mdc, chiar asa de mic este acel scris din dreptul lui "MtzEdit" de A I C I ?

#30
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostGunX, on Dec 1 2007, 00:46, said:

repet a treia oara : mdc, andjar si pickone, pe ce vizionati VOI materialul HD (lasati-i pe altii din SUA/Japonia, ce fac, aia e treaba lor). intrebarea mea sper ca e clara, v-ati cumparat o camera HDV 1080p fara sa aveti un display HD 1080? pentru ca si pe calculator, ma indoiesc ca aveti rezolutie la windows de 1920...

GunX eu imi vad filmarile pe un monitor de 22" si rez 1680X1050.Inca n-am hdtv...pt ca in primul rand nu prea ma folosesc de televizoare la cat timp am si acum am alte prioritati.
Eu am mai spus-o acum cateva luni...hd-dvd/brd-playere ieftine vor veni curand si iata ca au sosit.
Cat despre 1920 am mai spus-o...dilema 1440vs1920 pe mine ma lasa rece ca oricum toate camerele sub 15k{:content:}nbsp; mult peste 600 si ceva de linii utile nu scot nici pe verticala nici pe orizontala...indiferent de conditii.Ce ma tenteaza pe mine in legatura cu hdmi-ul e "4:2:2"-ul.
Parerea mea e ca singurul lucru care faulteaza camerele hdv cu hdmi/sdi in ce priveste un workflow cu adevarat profesional e inexistenta pe piata a unei solutii hdmi-hdd de stocare   portabile,compacte si accesibile. Stiu un roman care lucreaza la asa ceva :).

Quote

wtf, si-au dat singuri Canon cu tesla-n c...?  ca atunci nu inteleg ce dracu e cu carcasa aia de sapuniera cu blitz,  te rade lumea si cu fundul daca te duci sa faci ceva cat-de-cat serios :(
mda,cand o vezi si cand o ti in mana nu prea dai 2 bani pe ea.Doar cand deschizi diafragma si vezi optica iti dai seama ca jucaria are potential.

Quote

la controale cum sta, trebuie sa intrii prin meniu sa setezi caracteristici de baza?
da,trebuie sa cam intri in meniu,dar dupa ce te obisnuiesti cu joystickul nu mai e asa frustrant.Direct,afara ai doar buton de  trecere din  iAF in MF si invers si rotita pentru MF.
In schimb la numarul de controale nu sta rau.
   Desi teoretic nu poti sa controlezi gain-ul,practic se poate destul de bine(23 de trepte) folosind smecheria cu blocarea shutterului si controlul functiei exposure.Dezavantajul e ca nu sti niciodata valoarea absoluta in dB la care te afli...trebuie sa faci totul ochiometric,iar cele 11 trepte pe + si 11 pe - pe care le ai sunt relative fata de gainul la care se afla camera in momentul cand ai activat "exposure"-ul...pe care n-ai cum sa-l afli.Insa asta pe mine nu ma deranjeaza foarte tare.
   In rest poti sa controlezi,ca la orice camera foto p&s canon, diafragma(AV) si shutterul(TV) insa nu independent una fata de cealalta...se poate insa si independent, dar prin niste siretlicuri.
   Poti regla sharpness-ul,saturatia ,contrastul...fiecare are doar 3 trepte(-1,0,1) dar bine ca sunt.
   WB-ul ca la oricare alta,poti si manual si inca alte cateva preseturi.
   Alte functii demne de remarcat :  viteza zoom-ului(3 viteze ) si poate fi setata sa se faca si variabil. Doua variante de zebra pattern(70% si100%). Functia de peaking e geniala si foarte necesara la o camera hd cu un lcd neiesit din comun  ...practic iti indica punctul optim de focalizare prin afisarea pe lcd a unei imagini pe care parca s-a aplicat un sharpness exagerat(bineinteles ca nu afecteaza calitatea filmarii),asta exact in momentul in care e bine focalizat.Careul cu treimi pt incadrare e deasemenea disponibil.Audiogain-ul poate fi deasemenea afisat si reglat in timp real.
Nu in ultimul rand functia cinemode e excelenta pt cei care stiu sa aprecieze o dinamica superioara si carora le place sa adauge saturatie si eventual ceva sharpness dupa bunul plac doar in post.Si ar ma fi de mentionat la capitolul AF cele doua variante iAF(cu care se tot lauda canon) si normal AF insa ambele mai calca stramb .
Cam astea ar fi punctele esentiale ala controalelor de pe hv20  . Faza comica: desi varianta mea de hv20 e una ntsc, stie si romaneste :).

Singurul lucru care o face sa nu fie recomandata pt nunti sunt aparentele , altfel s-ar descurca excelent.In rest,pentru alte scopuri,e cea mai buna camera pe care ai putea sa o achizitionezi...sunt sigur. Am o presimtire sumbra ca in ianuarie,cand toti producatorii isi vor prezenta noile modele la CES,nici Canon si nici Sony nu vor scoate o alta jucarie la fel de completa ca hv20 si ca istoria panasonicului gs400 se va repeta...

#31
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Scz GUNX pt faptul ca nu am fost destul de rapid sa iti raspund, insa abia acum am mai intrat pe forum...


Ei bine.. eu am acasa filme FULL HD pe computer... in rezoutiile cu adevarat FULL HD... adica 1920x1080... Chiar si progresive... da, da... acelea ce ocupa in jur de 30-50 GB o ora jumatate. Le vad la un mod ideal in KMPlayer... chiar cu modul de 3GB activat din video advanced.... folosind procesorul doar 60%


Le vizualizez pe un computer:

CPU: Intel Quad Q6600
MB: Asus P5n32-sli e Plus
Video: 8800GTX Asus
RAM: 4GB Ram Corsair
HDD: 8 HDD-uri: 2 36GB Raptor Raid0, 4xWD 320BG Raid0, 2xWD 500BG
Monitor: 19" Wide
TV LCD: Samsung 27" FULL HD

...(In caz ca nu ma crezi, este un filmulez facut de mine acum ceva timp "cand am pus mana pt prima data pe camera", la mine in "ROOM"... cu toate cele... pe vremea aceea nu aveam cele 2 WD-uri de 500 si doar 2GB de ram din cei prezenti in momentul de fata, insa poti vedea perfect evolutia prin posturile respective din ce in ce mai dezvoltate prin componente... cauta undeva la Hardware .... ceva de genul: SA NE LAUDAM COMPUTERUL, nici nu mai stiu sigur de cand n-am mai intrat pe acolo...)...

ce zici? oi avea pe ce sa il vad? odata ce ma intereseaza o chestie in legatura cu acea camera... era logic sa am pe ce sa vad acele filme, din moment ce intrebarea a fost conceputa... <_< . E ca si cum eu as discuta de Crysis (JOCUL cu cele mai mari ceritine de pana acum, in caz ca nu stie careva ce e ala) iar eu sa am un Pentium 3... E ilogic sa intreb de un lucru daca eu n-am pe ce sa il "dezvolt", nu? Pentru ce sa fi intrebat? doar sa imi fac sange rau cu el? NO WAY... think about...

Cu cele 4 in raid0 pot realiza chiar si acea captura "LIVE" prin Black Magic ...  FULL UNCOMPRESSED

Iar ca tot spuneai ceva de BlueRay si nu aveai "curajul" sa intrebi...

    Uita-te ce trebuie sa imi ajunga in maxim 10 zile prin preajma computerului... CLICK ME

Ca sa nu iti mai spun ca PS3-ul ce il am... vede si BlueRay-uri ... in caz ca n-as fi avut computerul respectiv si te-ai fi gandit la vreun player BlueRay

...Asadar... Nu in asta sta problema respectiva, pt ca faza cu "pe ce vizualizati voi materialul HD?!"... e un lucru personal !!! N-ai de unde presupune ce are fiecare in casa...  Tehnologia evolueaza EXTREM de rapid... deja vad ca peste 3 ani, in loc de aceste DVD-uri sa avem BlueRay... Apropos, un Blank de BlueRay e in jur de 50 ron... Sunt scumpe... toate... nu zic nu! or sa se ieftineasca foarte lejer... aduceti-va aminte cat era un DVD-RW cand a aparut prima data... cumva 28 de milioane? ca nu mai tine eu minte perfect! :)) nu va ganditi la cele care au aparut dupa, cele pt computer... ci Recorderele, pt ca asa si cu aceste BlueRay-uri... acelasi "ciclu" se va dezvolta intotdeauna pentru lucrurile noi aparute!

In fine si cu tehnologia asta... ideea era ca e o intrebare stupida faza cu vizualizarea pe HD... ma repet... e un lucru personal si nu-si are rostul o asemenea intrebare, pt ca n-ai de unde sa-ti dai da seama ce profit are omul in casa...  Sincer si fara suparare... mi-a parut o intrebare "Ironic/Invidie". Ok, sa lasam si asta, numai tu poti sti ce fel de intrebare a fost, nu te critic... doar mi-am dat cu parerea!
...

... Spuneti-mi si mie... Black Magic-ul ala... placa aia de captura pt HD... de unde naiba o pot cumpara si eu ? dar sa fie magazin de romania... ca imi e aiurea sa o comand din afara!

... Apropos de claritatea acestei camere... BMP-ul ala ... cel pus de GUNX... imi e  :puke: sa ma uit la el, prin asta vezi tu claritatea imaginii la HV20?? printr-o imagine ce focusul este facut ca dracu? nu vad nici pic de claritate acolo, doar lumina bunicica si cateva culori... aiurea si alea... Daca focus bine reglat nu e, nimic nu e...

... Spuneai ceva de genul cum ca este foarte incomoda filmarea "LIVE"... cu acea camera conectata direct la computer... De ce iti este asa greu sa iei un Laptop dupa tine...??? Cand altii se cara cu Servere Video dupa ei... cu scule intregi profesionale... o fi chiar asa incomod DOAR un laptop???

... Low Light... e o camera de 30 de milioane, chiar vrei sa filmeze ca una de 20000 euro?  <_<  Totusi... sa fim realisti... la pretul pe care il are... se face pe mult mai multe camere decat iti imaginezi... iar clip-urile bagate ca exemplu... nu-mi dovedesc nimik... singura idee prin care te poate face sa realizezi cu adevarat VALOAREA acestei camere... este prin a o testa SINGUR... pt ca nu ai cum sa vezi tu ce Shutter a setat, sau ce diafragma, sau ce expunere... etc, etc... Din cate am testat-o eu... imi pare mai mult decat SUPER OK. Poate ca asta e si motivul ce m-a facut sa nici nu ma uit la acele exemple video, dar am s-o fac acum, curiozitatea ma tradeaza... O sa incerc sa aduc ceva exemple cu aceasta camera, pentru a fi privita claritatea ei si toate cele la un nivel mai bun... Inca odata, BMP-ul ala e o jignire adusa camerei prin faptul ca focus-ul nu a fost reglat cum trebuie....
... Nu stiu cat de interesat ai fost despre aceasta camera, avand deja una... evident nu HD... dar avand deja una... Pe tot felul de forum-uri... pe tot felul de site-uri... este cea mai laudata camera, SI CULMEA... laudata foarte mult pentru filmarile ei pe intuneric... pentru Senzorul ei foarte bun... etc, etc, ca sa nu spunem de fimarile in lumina sau alte chestii, astea nu se pun, filmeaza mult peste nivelul altor camere!
... Recunosc, ar fi un mica nemultumire in privinta aceste camere... Manipularea ei... intr-adevar, ma deranjeaza foarte mult sa o tin in modul in care se tine ea... (default), insa, cu un mini Steady gen (umar, sold, piept)/camera... este ideala pentru a filma fara sa iti tremure mana! Plus ca daca o mai accesorizezi putin, mai pui un Mic superb (eventual cu protectie pt vant), un light si ce iti mai vine tie... deja nu se mai pune problema de o camera SEMI profesionala... ci de mult mai mult! plus ca un adaptor de DOF, n-ar strica... in anumite momente! Poate te gandesti la faptul ca are doar un singur locas pt accesorizare... exista Adaptoare pentru Multi-Accesorii
... Nu stiu exact ce sa spun, dar parerile negative... poate sunt si datorita unei "invidii" interioare, eventual al unui "orgoliu"... credeti-ma ca as fi reactionat lafel, sa vina unu cu o camera mult  mai buna ca a mea iar eu sa am una mai slaba la un pret dublu/triplu... as incerca sa o scot cat mai slaba in ochii tuturor! este evident acest lucru!

... Sunt destul de revoltat cand vine vorba de aceasta camera... nu numai pentru faptul ca mi-am cumparat una asemanatoare... si pentru timpul de o luna pierdut, doar in a cauta informatii despre ea pentru... Numai Andjar stie ce intrebari puneam pe la inceput despre aceasta camera (pe aceasta cale, tin sa ii multumesc in mod deosebit pentru recomandarea ce mi-a facut-o)

Eh in fine... fiecare cu parerea lui, dar sa incetam cu parerile despre camera... pt ca "IN INVIDIA MULTORA" ESTE MAI MULT DECAT EXCEPTIONALA !!!!


Hai sa terminam totusi cu toate aceastea si sa dezvoltam acest topic cum am spus mai sus, pe COMPRESIE... cu ce faceti voi compresia, in ce stil, cu ce programe, etc, etc...

#32
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu stiu despre ce invidie e vorba, vroiam sa stiu modelul TV-ului LCD/PLASMA pe care afisati materialul HDV si cum se vede la diagonala data. Nu ma intereseaza cate HDDuri sau ce placa de baza are fiecare prin casa, ci daca lucrati in 1280x720 din cauza limitarii de rezolutie la desktop sau puteti vedea full view - unde focalizarea e o problema mult mai mare ca la SD. oricum HD e complet altceva pe un monitor de 21" sau pe o plasma de 1 metru, iar acolo de multe ori modelul face diferenta.  
Deci ma interesa daca poti sa-mi spui ce TV Samsung de 27" ai si cum il conectezi la camera/PC, este de 10 ori mai util decat daca te apuci sa enumeri valorile de prin casa sau climatronicul bizonic din Aseis...

HV20 mi se pare chiar foarte ok, mai ales la pretul ei (am gasit-o la ~3100 ron cel mai bine). Sa speram ca va apare si urmasul acesteia care sa ofere cel putin performanta asta daca nu si mai bine, dar intr-o carcasa mai mare cu obiective interschimbabile...insa heh, deja visez.

>e o camera de 30 de milioane, chiar vrei sa filmeze ca una de 20000 euro?
ai sa fii surprins, dar am lucrat cu camere de peste 20K si care cereau minim 15 LUX fara comentarii. mare pretul nu inseamna neaparat comportament bun la lumina slaba, de exemplu cele de emisie fiind proiectate numai pentru conditii de studio cu iluminiare controlata nici macar nu au GAIN...

#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
:huh:  nu am inteles nimic din ultimele posturi. despre ce va certati/contraziceti? vreo camera nemaivazuta?... :lol:  blue ray de la samsung e ~ 500 euro acum...
eu daca vreau sa vad hd, trag inapoi in camera deocamdata si vad pe hdtv samsung de 92 cm...o sa vina candva si blue ray.
Acum , vorbind de canon si ce imagini am vazut din clipurile puse despre ea...mi se pare o alura de...mediocritate. nu are "forta" imaginea.
oricum, ne agitam degeaba...filmul are, daca nu ma insel, 3656 x 2664...asa ca astea toate sunt doar jucarii... :lol:

Edited by uko, 01 December 2007 - 12:42.


#34
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007

View PostGunX, on Dec 1 2007, 12:04, said:

Nu stiu despre ce invidie e vorba, vroiam sa stiu modelul TV-ului LCD/PLASMA pe care afisati materialul HDV si cum se vede la diagonala data. Nu ma intereseaza cate HDDuri sau ce placa de baza are fiecare prin casa, ci daca lucrati in 1280x720 din cauza limitarii de rezolutie la desktop sau puteti vedea full view - unde focalizarea e o problema mult mai mare ca la SD. oricum HD e complet altceva pe un monitor de 21" sau pe o plasma de 1 metru, iar acolo de multe ori modelul face diferenta.  
Deci ma interesa daca poti sa-mi spui ce TV Samsung de 27" ai si cum il conectezi la camera/PC, este de 10 ori mai util decat daca te apuci sa enumeri valorile de prin casa sau climatronicul bizonic din Aseis...

HV20 mi se pare chiar foarte ok, mai ales la pretul ei (am gasit-o la ~3100 ron cel mai bine). Sa speram ca va apare si urmasul acesteia care sa ofere cel putin performanta asta daca nu si mai bine, dar intr-o carcasa mai mare cu obiective interschimbabile...insa heh, deja visez.

>e o camera de 30 de milioane, chiar vrei sa filmeze ca una de 20000 euro?
ai sa fii surprins, dar am lucrat cu camere de peste 20K si care cereau minim 15 LUX fara comentarii. mare pretul nu inseamna neaparat comportament bun la lumina slaba, de exemplu cele de emisie fiind proiectate numai pentru conditii de studio cu iluminiare controlata nici macar nu au GAIN...

Televizorul este un Samsung LCD de 27" dupa cum am spus, FULL HD... merge in rezolutie 1920x1080...cad ei pe VGA...
Camera sau computerul le conectez prin Mufa de HDMI cu care este prevazut televizorul! din computer am un cablu de 5 metrii la un pret de 350 ron, DVI -> HDMI


Zici tu ca te interesa doar TV-ul... insa crede-ma... pe un computer fara o placa video ce nu are caracteristica de HDTV... te faci pe el de film, nu-l poti vedea... poate nici cu 3 fps-uri! :))

#35
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Deci ma interesa daca poti sa-mi spui ce TV Samsung de 27" ai si cum il conectezi la camera/PC, este de 10 ori mai util decat daca te apuci sa enumeri valorile de prin casa sau climatronicul bizonic din Aseis...

HV20 mi se pare chiar foarte ok, mai ales la pretul ei (am gasit-o la ~3100 ron cel mai bine). Sa speram ca va apare si urmasul acesteia care sa ofere cel putin performanta asta daca nu si mai bine, dar intr-o carcasa mai mare cu obiective interschimbabile...insa heh, deja visez.



un tv demn de hv20 ar fi asta:

http://www.samsung.c...=Specifications

...il vazusem in carrefour,era parca  peste 3000ron dar cine stie ce oferte vor fi de craciun.
La conectare ai doua variante pt a vizualiza in HD...ori hdmi ori component.Si coneiunea component e foarte buna chiar daca e analogica.

Quote

Acum , vorbind de canin si ce imagini am vazut din clipurile puse  despre ea...mi se pare o alura de...mediocritate. nu are "forta"  imaginea.
la ce te referi?

Quote

oricum, ne agitam degeaba...filmul are, daca nu ma insel, 3656 x 2664...asa ca astea toate sunt doar jucarii... :lol:
ala e doar unul dintre multele standarde de digitalizare ale filmului.Cumpara-ti un RED...doar vreo 17000$ body-ul.Dar ce faci apoi? Inchiriezi un cinematograf si inviti mirii si rudele sa-si vada inregistrarea la matineu? :lol:

Hai sa readuc reafisez ultimul post cu detalii despre optiunile hv20-ului...ca s-a schimbat pagina imediat :)






GunX  eu imi vad filmarile pe un monitor de 22" si rez 1680X1050.Inca n-am  hdtv...pt ca in primul rand nu prea ma folosesc de televizoare la cat  timp am si acum am alte prioritati.
Eu am mai spus-o acum cateva luni...hd-dvd/brd-playere ieftine vor veni curand si iata ca au sosit.
Cat  despre 1920 am mai spus-o...dilema 1440vs1920 pe mine ma lasa rece ca  oricum toate camerele sub 15k{:content:}nbsp; mult peste 600 si ceva de  linii utile nu scot nici pe verticala nici pe orizontala...indiferent  de conditii.Ce ma tenteaza pe mine in legatura cu hdmi-ul e "4:2:2"-ul.
Parerea  mea e ca singurul lucru care faulteaza camerele hdv cu hdmi/sdi in ce  priveste un workflow cu adevarat profesional e inexistenta pe piata a  unei solutii hdmi-hdd de stocare portabile,compacte si accesibile. Stiu  un roman care lucreaza la asa ceva :) .


Quote

wtf,  si-au dat singuri Canon cu tesla-n c...? ca atunci nu inteleg ce dracu  e cu carcasa aia de sapuniera cu blitz, te rade lumea si cu fundul daca  te duci sa faci ceva cat-de-cat serios :(


mda,cand  o vezi si cand o ti in mana nu prea dai 2 bani pe ea.Doar cand deschizi  diafragma si vezi optica iti dai seama ca jucaria are potential.


Quote

la controale cum sta, trebuie sa intrii prin meniu sa setezi caracteristici de baza?


da,trebuie  sa cam intri in meniu,dar dupa ce te obisnuiesti cu joystickul nu mai e  asa frustrant.Direct,afara ai doar buton de trecere din iAF in MF si  invers si rotita pentru MF.
In schimb la numarul de controale nu sta rau.
  Desi teoretic nu poti sa controlezi gain-ul,practic se poate destul de  bine(23 de trepte) folosind smecheria cu blocarea shutterului si  controlul functiei exposure.Dezavantajul e ca nu sti niciodata valoarea  absoluta in dB la care te afli...trebuie sa faci totul ochiometric,iar  cele 11 trepte pe + si 11 pe - pe care le ai sunt relative fata de  gainul la care se afla camera in momentul cand ai activat  "exposure"-ul...pe care n-ai cum sa-l afli.Insa asta pe mine nu ma  deranjeaza foarte tare.
In rest poti sa controlezi,ca la orice  camera foto p&s canon, diafragma(AV) si shutterul(TV) insa nu  independent una fata de cealalta...se poate insa si independent, dar  prin niste siretlicuri.
   Poti regla sharpness-ul,saturatia ,contrastul...fiecare are doar 3 trepte(-1,0,1) dar bine ca sunt.
   WB-ul ca la oricare alta,poti si manual si inca alte cateva preseturi.
  Alte functii demne de remarcat : viteza zoom-ului(3 viteze ) si poate  fi setata sa se faca si variabil. Doua variante de zebra pattern(70%  si100%). Functia de peaking e geniala si foarte necesara la o camera hd  cu un lcd neiesit din comun ...practic iti indica punctul optim de  focalizare prin afisarea pe lcd a unei imagini pe care parca s-a  aplicat un sharpness exagerat(bineinteles ca nu afecteaza calitatea  filmarii),asta exact in momentul in care e bine focalizat.Careul cu  treimi pt incadrare e deasemenea disponibil.Audiogain-ul poate fi  deasemenea afisat si reglat in timp real.
Nu in ultimul rand  functia cinemode e excelenta pt cei care stiu sa aprecieze o dinamica  superioara si carora le place sa adauge saturatie si eventual ceva  sharpness dupa bunul plac doar in post.Si ar ma fi de mentionat la  capitolul AF cele doua variante iAF(cu care se tot lauda canon) si  normal AF insa ambele mai calca stramb .
Cam astea ar fi punctele  esentiale ala controalelor de pe hv20 . Faza comica: desi varianta mea  de hv20 e una ntsc, stie si romaneste :) .

Singurul  lucru care o face sa nu fie recomandata pt nunti sunt aparentele ,  altfel s-ar descurca excelent.In rest,pentru alte scopuri,e cea mai  buna camera pe care ai putea sa o achizitionezi...sunt sigur. Am o  presimtire sumbra ca in ianuarie,cand toti producatorii isi vor  prezenta noile modele la CES,nici Canon si nici Sony nu vor scoate o  alta jucarie la fel de completa ca hv20 si ca istoria panasonicului  gs400 se va repeta...

#36
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu am vazut linkul asta http://www.vimeo.com/401533  si ziceam ca nu am fost impresionat. asta e. si vad ca are sigla cu "brought to you by CNON" deci sa presupune a fi film de"fabrica" ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate