Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Parteneriate/Colaborari/Asocieri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Poll Credit Imobiliar.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: Rata lunara suportabila pt. o familie si valoare credit preferat. (104 member(s) have cast votes)

Rata lunara

  1. 200-299 Euro (23 votes [21.30%])

    Percentage of vote: 21.30%

  2. 300-399 Euro (18 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. 400-499 Euro (15 votes [13.89%])

    Percentage of vote: 13.89%

  4. 500-599 Euro (14 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

  5. undeva intre 600-1000 (29 votes [26.85%])

    Percentage of vote: 26.85%

  6. oricit mai mult de 1000. Aici voteaza jmecherii :) (9 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

Ce valoare are creditu' necesar?

  1. 30-40 000 Euro (15 votes [14.42%])

    Percentage of vote: 14.42%

  2. 40-50 000 Euro (9 votes [8.65%])

    Percentage of vote: 8.65%

  3. 50-60 000 Euro (11 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

  4. 60-70 000 Euro (12 votes [11.54%])

    Percentage of vote: 11.54%

  5. undeva intre 70 si 100 000 (32 votes [30.77%])

    Percentage of vote: 30.77%

  6. oricit mai mult de 100 000 (25 votes [24.04%])

    Percentage of vote: 24.04%

Vote Guests cannot vote

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Prin acest poll ma refer strict la persoane sau familii ce intentioneaza sa crediteze cu ipoteca sau NU o suma de bani necesara achizitionarii unei locuinte, de preferat apartament intr'un bloc nou sau vechi. E valabil si pt. cei ce doresc sa'si faca case.

Fiti sinceri si realisti. Votu' e secret.

LE: se poate vota? sau am gresit io!!! :huh:

Edited by punkt, 23 November 2007 - 12:58.


#2
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
se poate :)

din cate am auzit majoritatea familiilor de tineri isi permit o rata in jur de 300E..ce e peste mai greu..poate sunt multi altii care isi permit, eu am cunostiinte mai "incapabile" financiar din pacate...
50k E credit ptr garsoniera+10-25k nevoi personale pentru avans = o garsoniera sau apt confort 2 prin zone mai dubioase..

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
fara ipoteca dobinzile sunt foarte mari. Cu cit riscu' e mai mare pt. banca cu atit dobinzile si comisioanele sunt mai mari.

#4
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postpunkt, on Nov 23 2007, 11:08, said:

fara ipoteca dobinzile sunt foarte mari. Cu cit riscu' e mai mare pt. banca cu atit dobinzile si comisioanele sunt mai mari.


si cu ipoteca sunt mari, vezi dobanzile de afara.

#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postpunkt, on Nov 23 2007, 11:08, said:

fara ipoteca dobinzile sunt foarte mari. Cu cit riscu' e mai mare pt. banca cu atit dobinzile si comisioanele sunt mai mari.

asta asa e, dar in momentul in care nu ai un 15-20% avans bagi 2 dosare la 2 banci diferite si asta e...din 30 milioane jumate se duc pe rate...si 30 de ani de acum inainte sanatate si virtute! :)

#6
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Punkt, dupa mine cred ca intervalele sunt prea inguste in prima parte, apoi intervalul de 600-1000 e prea mare si mai ales nu ai pus si o varianta >1000. La fel si la al doilea poll. Vazand si ca 40% dintre raspunsuri sunt in ultimul interval, cred ca am dreptate. Se poate modifica, macar prin adaugare? Eu cel putin am votat ultimele variante la ambele poll-uri, dar nu prea ma incadrez acolo... Thx!

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postcoldplay, on Nov 23 2007, 12:52, said:

Punkt, dupa mine cred ca intervalele sunt prea inguste in prima parte, apoi intervalul de 600-1000 e prea mare si mai ales nu ai pus si o varianta >1000. La fel si la al doilea poll. Vazand si ca 40% dintre raspunsuri sunt in ultimul interval, cred ca am dreptate. Se poate modifica, macar prin adaugare? Eu cel putin am votat ultimele variante la ambele poll-uri, dar nu prea ma incadrez acolo... Thx!
te dai mare ca ai bani?! :lol:

Puteam sa pun zece miliarde de variante, da' nu mai mult de 20 ca nu permite engine'u forumului, totusi m'am limitat la niste valori rezonabile reprezentative pt. mase. Normal ca poti credita sume enorme, da nu'i relevant pt. consumatoru' de rind.
Am reeditat optiunea. Imi pare ca nu mai poti vota :D .

Edited by punkt, 23 November 2007 - 12:58.


#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am votat si eu desi in cazul meu nu este vorba de apartament ci de teren, voi face un credit de vreo 50k EUR pt o achizitie. Rata mai mare mi-as fi permis, dar nu am vrut, iar cel putin deocamdata nu e vorba de familie, sunt doar eu implicat.

#9
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Foarte buna initiativa...mi-ar fi placut daca ai fi pus u pool si  la topicul cu scaderea preturilor...sau la alte topicuri de interes general..sa stim si noi ce crede "majoritatea" :)

#10
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

View Postpunkt, on Nov 23 2007, 12:57, said:

te dai mare ca ai bani?! :lol:

Puteam sa pun zece miliarde de variante, da' nu mai mult de 20 ca nu permite engine'u forumului, totusi m'am limitat la niste valori rezonabile reprezentative pt. mase. Normal ca poti credita sume enorme, da nu'i relevant pt. consumatoru' de rind.
Am reeditat optiunea. Imi pare ca nu mai poti vota :D .

Poate ma dau mare ca ma tine inima sa dau 60% din venituri rate  :confuzzled:
Hai ca imi fac 10 conturi fantoma sa votez si eu :P

#11
RuxandraT

RuxandraT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcoldplay, on Nov 23 2007, 12:52, said:

Punkt, dupa mine cred ca intervalele sunt prea inguste in prima parte, apoi intervalul de 600-1000 e prea mare si mai ales nu ai pus si o varianta >1000. La fel si la al doilea poll. Vazand si ca 40% dintre raspunsuri sunt in ultimul interval, cred ca am dreptate. Se poate modifica, macar prin adaugare? Eu cel putin am votat ultimele variante la ambele poll-uri, dar nu prea ma incadrez acolo... Thx!
Ai dreptate, in medie o rata de credit  pentru o suma apreciabila este peste 250EUR, poate ar fi bine daca tot e la inceput polul sa fie intervale gen:

250- 375
376- 500
501-625
626-750
751-875
peste 876

Punkt crezi ca se mai poate schimba ceva?

Rate de credit in Romania sunt mai mari decat in spatiul UE si nu numai, insa sunt in scadere, nu neaparat pentru ca ar fi necesar sa ne alinie celor din UE ci si pentru ca a crescut foarte mult competitia interna. De rgula o rata a dobanzii foarte mica poate fi inselatoare...

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRuxandraT, on Nov 23 2007, 13:44, said:

De rgula o rata a dobanzii foarte mica poate fi inselatoare...
nu as mai schimba nimic. Deja s'a votat <_<

VB parca a scos pe piata o rata a dobinzii destul de mica si au schimbat regula. S'au ciumpalacit multi asa.

#13
RuxandraT

RuxandraT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2006

View Postpunkt, on Nov 23 2007, 13:48, said:

nu as mai schimba nimic. Deja s'a votat <_<

VB parca a scos pe piata o rata a dobinzii destul de mica si au schimbat regula. S'au ciumpalacit multi asa.
Atunci rezultatul nu va fi unul care sa conduca la niste concluzii...

Nu doar VB a facut asta, bancile introduc dobanzile mici pe perioade cuprinse intre 3 luni si 2 ani pentru ca astfel cei care isi doresc un credit sa se incadreze la sume mai mari, problema e ca dupa aceste periode rata devine uneori chiar si de doua ori mai mare ceea ce pentru multi devine de nesuportat, dar si pentru asta exista solutii refinantarea.
Asa ca daca vrei sa profiti de dobanzile mci trebuie sa alegi o banca care promoveaza dobanzi mici pe perioade determinate si care au un comision mic de rambursare anticipata.

Cat despre VB, nu doar ca au crescut dobanda, cresc periodic si comisionele  lunare care aplicate la sold sunt de fapt o dobanda cu alt nume...

#14
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
on topic :
100.00 de persoane din capitala si ar putea permite sa cumpere locuinte de peste 130.000 euro

cred ca articolul asta se potriveste aici cel mai bine....

#15
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Credite ipotecare peste 100.000 de euro - Doar 5% din bucureșteni sunt eligibili
TMCTV

Quote

În perioada 2004-2007, piața creditelor ipotecare din România a crescut de aproape 4,8 ori, de la 840 de milioane de euro la 4 miliarde. Până în 2009, reprezentanții Coldwell Banker susțin că acest sector ar putea ajunge la 8 miliarde de euro. În ciuda evoluție fulminate pe care au înregistrat-o, creditele ipotecare nu reprezintă decât 3,4% din Produsul Intern Brut. Volumul lor este de aproape 15 ori mai mic decât cel din majoritatea statelor din Europa. Diferența mare este dată și de faptul că doar 5% dintre bucureștenii aflați în căutarea unei case au acces la credite de peste 100.000 de euro!
În 2005, creditele ipotecare contractate în României au atins nivelul de 1,4 miliarde de euro, cu aproape 40% mai mult decât în anul anterior. Același procent de creștere s-a înregistrat și în 2006, cât piața împrumuturilor pentru locuințe a depășit 2 miliarde de euro.



În 2007, potrivit datelor furnizate de consultanții Coldwell Banker, în țara noastră au fost contractate credite ipotecare în valoare de 4 miliarde de euro. Ele au reprezentat 3,4% din Produsul Intern Brut. Pentru 2009, așteptările sunt duble, adică un volum de 8 miliarde.



Față de multe state din Europa, nivelul împrumuturilor pentru case din România este aproximativ 15 ori mai mic.
Asta înseamnă că piața este de abia la începuturile sale și acest lucru va fi speculat la maximum de instituțiile financiar-bancare.



Încă din 2007, băncile au adoptat condiții de creditare mult mai flexibile decât în trecut. În acest fel a crescut accesul populației la împrumuturi, însă a sporit și riscul neplății datoriilor. Studiile de piață arată că doar 5% din bucureștenii care își doresc o locuință pot obține un credit de peste 100.000 de euro.



Potrivit celui mai recent raport al companiei Coldwell Banker, sistemul bancar din România ar trebuie schimbat în acord cu modele ce funcționează în alte state. Piețe mult mai mature decât cea locală oferă soluții diverse în perioadele în care cresc prețurile proprietăților. Spre exemplu, sunt acordate împrumuturi pe două generații, de 50-60 de ani, ori gradul de îndatorare este urcat până la 70%. Soluții de acest gen ar reduce presiunea ce vine din partea cumpărătorilor, mai spun consultanții.

Edited by emilianm, 10 March 2008 - 15:23.


#16
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
cum e frate chestia asta cu imprumuturi pe 2 generatii ?  :huh:

ce conditii trebuie sa indeplinesti ?

trebuie sa ai 1 - 2 copii ? (stabilesti tu care din copii o sa plateasca in continuare creditul ? dupa ce tu...  :notangel: )

daca tu poti sa suporti o rata de x-sute de euro dar copilul nu va avea un salariu la fel de bun  :rolleyes:  ?

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Post_TCornel_, on Mar 11 2008, 08:24, said:

cum e frate chestia asta cu imprumuturi pe 2 generatii ?  :huh:
si eu vreau sa stiu, mai ales suportu' legal. :huh:

#18
ecv

ecv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.09.2007
Oricum imprumutul este girat cu apartamentul.. probabil ori lasi mostenire rata, ori banca va lua casa si isi va plati diferenta. Nu cred ca problema este de a face suportul legal.. eu stiam ca sunt si alte tari in care se practica imprumut pe termen atat de lung.
Problema s-ar putea sa fie daca bnr-ul vrea sa accepte asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate