Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1195 răspunsuri în acest subiect

#91
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Intre timp mai arunc un ochi pe ici pe colo. Pentru inspiratie :
http://freshome.com/

#92
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Vad "tabla tip tigla maro". Ce fel de tigla? si....ce te-a facut sa te opresti la tigla?

View Postalice08, on Apr 10 2008, 22:40, said:

Vad "tabla tip tigla maro". Ce fel de tigla? si....ce te-a facut sa te opresti la tigla?
Scz, "acoperis tip tigla maron". Doamne, ce prostii spun!! De la oboseala :P

#93
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
M-au sunat de la primarie ca imi vor da CU.
Intre timp a iesit si PUG-ul si se asteapta avizele finale.
Dupa ce a iesit PUG-ul s-a umplut zona de marcaje de parcele si au aparut si ceva pancarde. Deja in camp au pus doi de temelii la case. Si ma gandeam cu nevasta-mea ca o sa ramana zona mai relaxata... hmmm, inca mai sper.

#94
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
In ziua de azi nici in fundul tarii daca te duci nu esti sigur ca peste un timp nu se umple zona !  -_-

#95
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Cam asa arata acum terenul:
Fișier atașat  stefiniarba.jpg   268,85K   565 download-uri

Intre timp mi-a iesit si proiectul, de fapt proiectele adica PAC+DT. Nu am apucat inca sa ma uit pe el, dar ca o prima constatare am vazut ca mi-a bagat armatura in fundatie, ceea ce nu stiu daca e OK. recomandarea este ca adancimea de fundare sa fie 1.2m si latimea de 60cm, desi geotehnicianul a recomandat 1.10m. Terenul este lut super-tasat, macar pana la 4-5metri. Casa va fi p+DM din GVP.
Ma gandesc ca in curand ma apuc sa torn fundatia si sa o las o perioada sa "dospeasca" asta ca daca lucrurile merg bine, dupa ce torn fundatia sa dau o fuga sa imi fac concediul, ca nu se stie daca mai prind anul asta.
Nu stiu daca e OK sa las fundatiile o perioada de vreo 3-4 saptamani si ce preucatiuni sa iau.

#96
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.091
  • Înscris: 22.06.2004
ma gandeam ca lasi un an fundatia dar 1 luna nu deranjeaza cu absolut nimic. nici o precautie nu trebuie. fierul nu rugineste mai mult decat ruginea daca statea in curte(ma refer la fierul care iese din fundatie). este cam babana fundatia dar nu strica. iti mai intra 4-5 mc de beton in plus. fa si tu calculele ca nu iti stiu proiectul. fetita este a ta? sa-ti traiasca Stefania!

#97
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Multam de urari. Fetita este baietel si il cheama stefan ... hmmm, de unde ai ghicit totusi numele!?

On topic : schita casei este aici (aprox.):
http://forum.softped...t...t&p=4347863
Mi-a spus cineva ca este bine sa ajung la nivel 0 si inainte sa torn placa sa las ceva timp sa umplu cu pamant si pietris si sa batatoresc din cand in cand, eventual sa si umezesc, pentru a intari suportul.
O sa revin si cu detalii despre proiect, in curand.

#98
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.091
  • Înscris: 22.06.2004
de la numele pozei. dar eram atat de obosit ca am citit in graba, scuzabil tinand cont de numele pozei: stefiniarba.jpg. mie mi s-a parut stefaniaiarba.jpg:))) iar fesul m-a derutat si mai tare. sa-ti mai traiasca o data copilul

#99
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvimp, on Apr 26 2008, 20:07, said:

Cam asa arata acum terenul:

Dar mare s-a mai facut cel mic ! Sa-ti traiasca !

Cu ploile astea cred ca si balariile or sa-l ajunga din urma !  :lol:

Vad ca ti-ai plantat si pomi; e bine ca ai luat certificati.

Editat de DDuras, 30 aprilie 2008 - 13:39.


#100
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu sunt adeptul copacilor certificati, dar asa sunt sigur ca merii fac mere si nu altceva, cum au mai patit unii cu copaci luati de prin piete.
Azi am fost pe la primarie dar n-am gasit pe nenea care da CU. Oricum ma apuc fara autorizatii.
Dadeau baietii de zor cu santurile prin asfalt sa traga canalizare, numa ce trecea primaru pe acolo si l-am intrebat daca ajunge cu canalizarea si prin zona pe la mine, a zis ca da, e in plan, da sa am rabdare.
Intre timp am aruncat un ochi pe proiect si cam am multe semne de intrebare, duminica ma vad la o bere si un mic cu un bun prieten care se pricepe in domeniu, poate ma mai lamureste cu una alta. Am vazut ca betonul are codificarile alea cu litera "C" si nu cu "B".
Intre timp ma apuc sa caut si meseriasi, cel mai probabil o sa merg pe varianta "all inclusiv" pana la rosu. Sa nu imi mai bat capul eu cu transport, materiale, etc. Sa vedem cat  costa ca bugetul e cam la limita.
Totodata o sa trag sforile si pentru un diriginte de santier. Nu stiu cam care sunt preturile si cum se bate palma si cum se face plata: pe durata, pe etape, pe toata constructia?? Daca stie cineva si imi spune ii multumesc din suflet.

#101
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006
Plata pe etape. Nici sa nu te gandesti sa dai toti banii inainte.

#102
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
vimp, iti doresc sa ajunga canalizarea cat mai repede la tine.

Referitor la plata, pt constructor dc mergi pe varianta "all inclusive" se da de obicei un avans de 20-30% ca sa cumpere omul materiale si apoi se face esalonat pe etape de executie (din prima etapa scazi la final cat ai dat avans si apoi platesti doar la sfarsit de etapa). Dc mergi pe varianta doar manopera, atunci nu se da nici un avans si se plateste doar la sfarsit de etapa.

Dc intrebi de plata pt dirigintele de santier, noi ne-am inteles cu al nostru sa-l platim lunar.

Editat de roandre, 30 aprilie 2008 - 22:31.


#103
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
multumesc frumos de raspunsuri.
Intre timp am trecut si la studiu, am gasit o prima neconcordanta intre PT si studiu geo:
in PT : "Conform STAS 3300/2-85, Anexa B, tabel 17, presiunea conventionala de calcul pentru sarcini fundamentale, se va considera Pconv=250KPa pentru adancimea de fundare recomandata"
in geo: tot conform cu STAS, anexa, tabela : Pconv=170KPa.
De asemenea pentru calculul seismic coeficientii:
PT :  ag=0.28 si Tc=0.7sec
geo: ag=0.2 si TC=1.0
pe net pentru zona noastra (Bacau) am gasit o poza care arata TC=0.7
http://www.cutremur....07/08/fig13.jpg
si ag=0.28 :
http://www.cutremur....07/08/fig12.jpg
Imi miroase a copy&paste in studiu geo.

Editat de vimp, 30 aprilie 2008 - 23:41.


#104
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
am facut un prim calcul de fier beton, conform celor date de structurist imi iese 4040KG, pentru cei 200m2 cu tot cu terasa+balcon (180m2 sunt casa). Ma mai documentez.
Azi am facut si o estima privind cheltuielile de pana acum, cam 23.500EUR pentru: pamant, gard 100%lemn (oarecum provizoriu), magazie, terasa 2x4m, tras apa, tras curent si o bascula pietris care l-am impreastiat pe ici pe colo.
Ma gandesc ca uneori se merita pentru o casa la cheie (140mp construiti)  cu 500m2 teren (imprejmuit) sa dai 75.000EUR. Huh!

#105
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.178
  • Înscris: 05.09.2007

View Postvimp, on May 2 2008, 12:25, said:

am facut un prim calcul de fier beton, conform celor date de structurist imi iese 4040KG, pentru cei 200m2 cu tot cu terasa+balcon (180m2 sunt casa). Ma mai documentez.
Azi am facut si o estima privind cheltuielile de pana acum, cam 23.500EUR pentru: pamant, gard 100%lemn (oarecum provizoriu), magazie, terasa 2x4m, tras apa, tras curent si o bascula pietris care l-am impreastiat pe ici pe colo.
Ma gandesc ca uneori se merita pentru o casa la cheie (140mp construiti)  cu 500m2 teren (imprejmuit) sa dai 75.000EUR. Huh!
poate, dar nu e cum vrei tu! baia mai mare sua terasa in dreapta, sau , sau..... ! e munca, dar e facuta de tine! succes-"uri" si rabdare!

Editat de marian.bazavan, 03 mai 2008 - 22:05.


#106
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postvimp, on May 2 2008, 11:25, said:

am facut un prim calcul de fier beton, conform celor date de structurist imi iese 4040KG, pentru cei 200m2 cu tot cu terasa+balcon (180m2 sunt casa). Ma mai documentez.
Azi am facut si o estima privind cheltuielile de pana acum, cam 23.500EUR pentru: pamant, gard 100%lemn (oarecum provizoriu), magazie, terasa 2x4m, tras apa, tras curent si o bascula pietris care l-am impreastiat pe ici pe colo.
Ma gandesc ca uneori se merita pentru o casa la cheie (140mp construiti)  cu 500m2 teren (imprejmuit) sa dai 75.000EUR. Huh!

E bine ca ti-au iesit doar vreo 4040 kg pentru 200 mp. Mie, structuristul mi-a "scos" bani din buzunar pentru vreo 7 tone si ceva de fier-beton, insa "doar" pentru 140 mp (106 mp utili), plus un balcon de 5 mp si o terasa de vreo 18 mp.

#107
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.091
  • Înscris: 22.06.2004
tot 7 tone am bagat si eu in 140mp

#108
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postconu71, on May 4 2008, 15:58, said:

tot 7 tone am bagat si eu in 140mp

Pai si atunci cum lui Vimp ii intra doar 4 tone? Nu sunt aceleasi normative pentru toata tara, sau e vorba si de coeficientul acela de risc seismic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate