Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 

Asus EEE - mini laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#1
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Salutare,

A incercat cineva noul Asus EEE? Specificatiile aici

Mi se pare o alegere perfecta pentru cei ce au nevoie de mobilitate. Iar cum dolarul este in declin momentan, 399 USD inseamna aprox. 275 euro!

Daca a avut cineva pe mana vreunul astept opinii.

#2
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Posthoneybunny, on Nov 13 2007, 03:59, said:

Salutare,

A incercat cineva noul Asus EEE? Specificatiile aici

Mi se pare o alegere perfecta pentru cei ce au nevoie de mobilitate. Iar cum dolarul este in declin momentan, 399 USD inseamna aprox. 275 euro!

Daca a avut cineva pe mana vreunul astept opinii.

A apãrul la Emag, la pretul de 500 de dolari. Cam scump. Nu se merita la banii astia. Vezi aici. La noi e aproape dublu, de....., biºnitarii romani.

Edited by Bogdani, 17 November 2007 - 17:10.


#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
M-am uitat si eu la el (pe site doar), arata bine, e mic si deci are o portabiltate foarte buna....dar e limitat hardware...doar 512 G RAM, hard de 4 G....foarte putin din punctul meu de vedere, cred ca este doar asa de fitza...eu unul personal nu asi da banii pe asa ceva.
Din cate vad, nu are cd-ro si nici nu poti sa-i schimbi sistemul de operare...cred ca am vazut bine....

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
imi pare rau dar cred ca interpretezi gresit problema !
eu practic un sub-sub-sub-notebook
nu ai nevoie de stocare mai mare si nici d mai mult ram ca sa ai COMUNICARE
si anume, internet, messengere, chat, email (are wireless) si daca pui si un bluetooth dongle il conectezi si la telefon

e super light, baterie decenta la 3-4 ore de functionare decat sa scoti laptopul de 2,7 kg la macdonalds
mai bine scoti mini-notebook-ul asta de 900 de grame si in 5 minute esti conectat la prieteni, mail, stiri, ce vrei tu...

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postspare-me, on Nov 18 2007, 11:47, said:

imi pare rau dar cred ca interpretezi gresit problema !
eu practic un sub-sub-sub-notebook
nu ai nevoie de stocare mai mare si nici d mai mult ram ca sa ai COMUNICARE
si anume, internet, messengere, chat, email (are wireless) si daca pui si un bluetooth dongle il conectezi si la telefon

e super light, baterie decenta la 3-4 ore de functionare decat sa scoti laptopul de 2,7 kg la macdonalds
mai bine scoti mini-notebook-ul asta de 900 de grame si in 5 minute esti conectat la prieteni, mail, stiri, ce vrei tu...

Ai dreptate... ºi eu gândesc aºa... dar totuºi, nu aº da 500 € pe el!

#6
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View Postcuculea, on Nov 18 2007, 10:40, said:

M-am uitat si eu la el (pe site doar), arata bine, e mic si deci are o portabiltate foarte buna....dar e limitat hardware...doar 512 G RAM, hard de 4 G....foarte putin din punctul meu de vedere, cred ca este doar asa de fitza...eu unul personal nu asi da banii pe asa ceva.
Din cate vad, nu are cd-ro si nici nu poti sa-i schimbi sistemul de operare...cred ca am vazut bine....

Ai vazut gresit, vine livrat cu Ubuntu dar este compatibil XP.
Va aparea la sfarsitul lunii si versiunea de 1MB DDR si 8 GB hard disc

#7
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
pentru stocare poti conecta un hdd portabil pe usb

#8
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

View Posthoneybunny, on Nov 18 2007, 15:46, said:

Ai vazut gresit, vine livrat cu Ubuntu dar este compatibil XP.
nici tu n-ai vazut prea bine :) este o versiune de Xandros, insa se poate instala Ubuntu pe el, sau Windows XP (sau Apple OS X <--- am vazut pe un blog).

Quote

doar 512 G RAM, hard de 4 G....foarte putin din punctul meu de vedere,
ia tu un laptop cu HDD de 80 GB in spate cand mergi cu bicicleta si apoi spune-ne daca iti mai merge HDD-ul ;) Iar un SSD cu multi GB nu cred ca ai chef sa-ti cumperi :)
512 MB de RAM mi se par absolut OK pt destinatia acestui dispozitiv: email, un pic de browsing si deschise cateva documente.

Desi l-am asteptat de prin vara... nu-mi voi cumpara unul. De ce?
Daca tot au inceput sa faca un ultra-portabil, de ce nu au dus lucrul pana la capat? 3.5h durata la baterie? Hai sa fim seriosi. Daca, la acelasi pret vor pune o baterie care sa duca 5-6h atunci e perfect (as accepta o baterie care sa duca 3.5h doar daca ar fi fost ecran de 10''... desi am inteles ca fizic nu incape un LCD de 10'' in acest tip de carcasa)

Iar, daca e sa ne luam dupa preturile hardware-ului in general, prin martie-aprilie ar trebui sa se ieftineasca simtitor (inca un motiv de asteptare).

Quote

pentru stocare poti conecta un hdd portabil pe usb
sau, in cazul in care vrea sa aiba la dispozitie intreaga colectie de filme/muzica, carduri SD de 8 GB :)

Edited by Modelator, 20 November 2007 - 22:34.


#9
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Ma tenteaza foarte mult sa mi-l iau, pentru ca:

-Merge Xp-ul pe el (lucru absolut fundamental)
-Merge HDD-ul extern
-S-ar parea ca-mi suporta vreo cateva jocuri (un counter, un fifa pe-acolo) :D
-E mic, e comod, rezolutia e cam de 800, ceea ce e bine.
-Marimea ecranului nu-i chiar asa importanta, cel putin la pretul ala, si e mult mai bine decat sa dau 40 de milioane pe un Vayo  <_<
-Bateria nu mi se pare asa o problema, adica 3.5 ore ceea ce mi se pare acceptabil
-0.9 Kg e greutatea perfecta
-Unitate optica externa :D

Singurul inconvenient ar fi ca trebuie sa ma car dupa mine cu HDD-ul extern, dar totusi am vazut acele stick-uri pe la 8-16 GB (chiar si 32 de la Corsair)

Edited by M3ntal, 29 November 2007 - 19:14.


#10
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
(am uitat sa editez la timp si a expirat valabilitatea butonului Edit :( )

Deci, ma gandesc, cam pentru ce dau 25 de milioane in plus la un Sony Vaio de-ala mai mic, o unitate optica (interna, desigur), ecran ceva mai mare, procesor mai puternic.Totusi, nu sunt lucruri asa importante.
Cel mai important factor care ma intereseaza pe mine e portabilitatea, si oricum 512 Ram si 900mhz mi se pare super bine.
Spun asta pentru ca a devenit destul de incomod sa ma car cu Centrino-ul de 2 Kg dupa mine.

Si oricum, un notebook de dimensiuni normale pare un Gigant pe langa Eee

[ http://i15.tinypic.com/6ow8z2x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M3ntal, 29 November 2007 - 20:22.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostModelator, on Nov 20 2007, 22:31, said:

nici tu n-ai vazut prea bine :) este o versiune de Xandros, insa se poate instala Ubuntu pe el, sau Windows XP (sau Apple OS X <--- am vazut pe un blog).


ia tu un laptop cu HDD de 80 GB in spate cand mergi cu bicicleta si apoi spune-ne daca iti mai merge HDD-ul ;) Iar un SSD cu multi GB nu cred ca ai chef sa-ti cumperi :)
512 MB de RAM mi se par absolut OK pt destinatia acestui dispozitiv: email, un pic de browsing si deschise cateva documente.

Desi l-am asteptat de prin vara... nu-mi voi cumpara unul. De ce?
Daca tot au inceput sa faca un ultra-portabil, de ce nu au dus lucrul pana la capat? 3.5h durata la baterie? Hai sa fim seriosi. Daca, la acelasi pret vor pune o baterie care sa duca 5-6h atunci e perfect (as accepta o baterie care sa duca 3.5h doar daca ar fi fost ecran de 10''... desi am inteles ca fizic nu incape un LCD de 10'' in acest tip de carcasa)

Iar, daca e sa ne luam dupa preturile hardware-ului in general, prin martie-aprilie ar trebui sa se ieftineasca simtitor (inca un motiv de asteptare).

sau, in cazul in care vrea sa aiba la dispozitie intreaga colectie de filme/muzica, carduri SD de 8 GB :)
Da...merg cu laptopul meu de 2Kg si ceva (Toshiba Tecra) intr-un ruscsac ce-l port in spate, ma deplasez foarte mult cu bicicleta, ore intregi, asta o fac de ceva ani buni, si am purtat in spate si alte tipuri de laptop=uri...si cand ajungeam la munca, au mers perfect, fara nici un fel de probleme....pentru mine nu a fost asta o problema.
Am specificat in postul meu ca VORBESC DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE si MI-AM EXPRIMAT OPINIA PROPRIE.....deci, nu sariti asa la mine....este ceea ce cred eu despre acest mic computer....

#12
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

View Postcuculea, on Dec 1 2007, 09:05, said:

Am specificat in postul meu ca VORBESC DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE si MI-AM EXPRIMAT OPINIA PROPRIE.....deci, nu sariti asa la mine....este ceea ce cred eu despre acest mic computer....
Cu tot respectul, daca ai impresia ca cineva a sarit pe tine, atunci... fara comentarii. O zi buna.


Am vazut ca a aparut si la PC Garage la vreo 320 EUR (in Franta paca se vinde cu 300 EUR), dar, deocamdata e numai "Stoc epuizat" :lol: (si ma indoiesc de faptul ca l-ar fi avut vreodata in stoc).

#13
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcuculea, on Dec 1 2007, 09:05, said:

Da...merg cu laptopul meu de 2Kg si ceva (Toshiba Tecra) intr-un ruscsac ce-l port in spate

Pai e bine daca ai destula forta sa-l cari si nu te deranjeaza, la mine e ceva mai greu, fiind mai slab si mai prapadit :(


EDIT: O sa mai revin cu detalii dupa ce mi-l iau si eu :D

Edited by M3ntal, 01 December 2007 - 19:44.


#14
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
Ieri am cumparat leptopu' asta si pot sa zic ca sunt multumit de el cu exceptia ca nu ma asteptam sa fie asa de "putin" ecranul de 7", am instalat windoz pe el, se misca bine, spatiul de depozitare e asigurat de un SD de 8 giga, momentan e deajuns eventual mai incolo mai cumpar 1 card sau 2. Nu stiu ce sa va mai zic, daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

   Cu stima, YO

#15
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
-Mi l-am luat si eu ieri, este foarte misto, si defineste perfect termenului de miniatura (sau mini-laptop).
-Eu n-o sa instalez windows, ci o sa incerc cu virtual box, adica voi emula windows (sau aplicatii pentru windows) pe linux.

Edited by M3ntal, 03 December 2007 - 10:28.


#16
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
sal.de cum l-am vazut pot spune ca mi-a placut la nebunie,cheltuisem banii cu doar 1 zi inainte si nu stiam ce sa fac ca sa-l iau mai repede.acum il am deja in mana si vreau sa-l trec pe xp.
pot spune ca sunt norocos ca aveam deja un jukebox iriver cu hdd de 20 Gb asa ca ptr moment nu trebuie sa-mi fac probleme ptr spatiu,care pot spune ca ar fi singurul punct sensibil al lui.in rest sper sa ii pun cat mai curand o placa de 2 Gb de RAM pe el.

#17
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Si eu mi-am cumparat unul de la Media Galaxy, si inca o memorie SDHC de 4GB. Recomand SDHC in loc de SD normal, pentru ca sunt mult mai rapide, si poti instala linistit programe pe el, nu trebuie sa-ti faci griji de performanta. Am instalat XP-ul de pe card de memorie si merge destul de bine. Pentru ceea ce stie si pentru ultra-portabilitate are un pret foarte accesibil.

Edited by LaoCe, 04 December 2007 - 17:22.


#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
SD de 4GB nu mai gasesti ! La 4GB era clar ca nu-ti poti lua decat SDHC care daca e clasa 2 e cam jalnica situatia. Sper ca ai luat macar o clasa 4 sau de ce nu 6.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate