Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Academia de Politie Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#127
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
care este la academie de politie bucuresti si m`ar putea ajuta cu niste informatii?

#128
BoBi97

BoBi97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.01.2010
In primul rand vreau sa va zic un sincer la multi ani , si sa va intreb daca e adevarat ce am auzzit, cum ca poti face ca un fel de pregatire pt acadmia de politie la anumite licee , e adevarat? si daca da unde se gasesc astfel de pt pregatirea ofiterilor de politie in tara ?

#129
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009

 BoBi97, on 1st January 2010, 16:00, said:

In primul rand vreau sa va zic un sincer la multi ani , si sa va intreb daca e adevarat ce am auzzit, cum ca poti face ca un fel de pregatire pt acadmia de politie la anumite licee , e adevarat? si daca da unde se gasesc astfel de pt pregatirea ofiterilor de politie in tara ?
Banuiesc ca Liceul Militar. Si se gaseste in Alba Iulia, Sibiu, Bucuresti.
Dai un search pe google ca gasesti mai multe.

#130
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006

 VipeR85, on 29th November 2009, 23:05, said:

accesul afara din unitate, ca nu e campus, e unitate militara pazita cu militari care te impusca daca sari gardu' iar primul an de academie se considera ca si armata, de aceea se face instructie doar in primul an la academie.

daca vrei sa iesi in oras in primul rand trebuie sa ai comportament corespunzator, apoi sa vrea comandantul de detasament sa te lase sa pleci, si in al treilea rand ai liber de vineri dupa masa de dupa-masa pana luni dimineatza la ora 7.

si ca sa raspund cuiva care a pus o intrebare anul trecut: iesi mai castigat daca faci dreptul plus scoala de agenti de la campina sau cluj. in primul rand pentru ca stai doar un an jumate in scoala, si nu 3....eu unul prefer stress mai putin. in al doilea rand, in primii ani salariul e acelasi, responsabilitatea infinit mai mare la ofiter decal la agent, iar in al treilea rand...daca faci o prostie si te da afara din militie ca agent cu facultate de drept te poti reangaja ca jurist sau sa devi avocat dar ca ofiter cu academia doar esti pielea penisului...ca academia e doar scoala de ofiteri de politie, nu se mai echivaleaza studiile de drept.
La terminarea academiei esti licentiat in drept.

#131
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Doar daca termini specializarea "Drept" si asta doar pentru arma Politie.

Pregatire special pentru Academia de Politie poti face doar indivdual, prin meditatii. Liceele militare din cadrul MI s-au desfiintat, ramanand doar cele din subordinea MApN.

Edited by Actrus, 02 January 2010 - 12:23.


#132
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
care e faza cu "la Academia de Politie nu mai ai viata personala"?...imi explica si mie cineva,ca sa fiu al dracu' daca inteleg :console:

#133
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Treaba asta cu lipsa vietii personale mi se pare o idee preconceputa in ceea ce priveste mai toate academiile.

Oriunde poti avea viata personala, doar ca depinde de ce crede fiecare persoana ca inseamna asta. Daca vrei petreceri, fete multe, bautura  sau mai stiu eu ce  alte chestii intalnite in viata de student caminist, mediul academiei nu iti va putea oferi asa ceva. Bineinteles, poti impaca si capra si varza, in limitele bunului simt, neoficial desigur, dar asta ramane la latitudinea fiecaruia.

In rest, poti iesi in oras sa-ti rezolvi diferitele probleme ori pentru a-ti petrece timpul liber. Insa fiecare trebuie sa fie constient ca in primul an cel putin, iesirile vor fi mai rare (deobicei miercurea, plus sfarsitul saptamanii).

#134
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
majoritatea nu stiti despre ce vorbiti.
programul este in felul urmator:
desteptarea se face la 6 de luni pana vineri.in weekend dormiti cat vreti ,daca vreti sa ramaneti in academie.
in general faceti cam cate 3 cursuri pe zi,lucru de laudat comparativ cu alte facultati,unde stresul e mult mai mare.
aveti liber miercuri si in weekend,daca nu faceti prostii,caz in care primiti consemn.(daca aveti rezultate foarte bune la examene,puteti iesi si in alte zile)
mancarea este ok.
nu o sa va omorati cu invatatul decat in sesiune.
specializarile le primiti la inceputul anului 2.( la inceputul anului 3 in cazul celor de la drept)
o sa faceti practica de cel putin 2 ori pe an.
o sa va fie mai greu in primele 2 luni cu acomodarea.
o sa faceti 2-3 saptamani de instructie militara inainte de juramant.
in concluzie, e frumos la academie ,asa ca nu ezitati;)

#135
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
mai precis , ce informatii doresti  ?

#136
NitaMihai5

NitaMihai5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2010

 Melek, on 10th November 2007, 18:24, said:

Un thread pentru cei care vor sa stie mai multe despre academia de politie Al. I Cuza din Bucuresti... ^_^
Vreau in vara sa intru si eu la Academie sau macar la o scoala ed subofiteri jandarmi. As vrea sa stiu cat mai multe. Va rog oricine ar putea sa ma ajute cu orice informatie, sau daca are idee ce se intampla acolo: biluta_creolu(id de mess) sau lasatimi mie un nr de tel ceva, un email

#137
Corynushh

Corynushh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2010
Salut...vreau si eu sa  aflu mai multe lucruri despre Academie...de foarte mult timp ma bate gandul asta...si ptr a ajunge la Academie am optat chiar pentru cel mai bun liceu din oras( sunt  clasa a9a) ,gandindu-ma ca asa voi invata muuult muuult muuult...dar nu prea stiu ce implica ,cu adevarat Academia.Daca as vrea sa ma indrept care Antidrog de exemplu, ce ar trebui sa fac?

#138
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
In primul rand, sa te axezi pe profilul filologie. De ce zic asta? Pentru ca, cel putin in acest moment cat si-n trecut, admiterea s-a dat din 3 materii principale: Limba Romana, limba straina, istorie. Adica materiile de baza pe care se bazeaza profilul filologic din cadrul programei liceale.
Cat despre Antidrog, trebuie sa acumulezi ceva experienta dupa terminarea academiei, probabil v-a trebui sa dai si examen pentru functie.

Edited by GlobalMods, 07 February 2010 - 20:39.


#139
Corynushh

Corynushh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2010
pai eu chiar sunt la filologie...bilingv engleza...si daca am niste semne din nastere pe sold si spate ma poate afecta cu ceva?

#140
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu. Ca semne distincte sau particulare se iau in seama cele care s-ar observa cand esti imbracata in uniforma.

#141
Corynushh

Corynushh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2010
Multumesc mult de tot!

#142
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Salut, imi poate spune cineva care este valoarea taxei platita de un student la Academia de Politie, in cazul in care nu castiga un loc platit din bugetul de stat?

Daca se poate as dori si valoarea taxelor din ultimii 3-4 ani.

Va multumesc.

#143
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,691
  • Înscris: 13.12.2006
:death: :ciocan:  wtf man????

toate locurile sunt la stat.platesti scolarizarea doar daca renunti la meserie inaintea incetarii contractului.

vrei si tu sa dai palme la tiganci?



ps: vezi ca mai sunt vreo 2 topicuri pe aceeasi tema

#144
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Scuze ca sunt off-area dar totusi prefer sa nu mai ocup spatiu cu inca unul. Nu inteleg de spui ca toate locurile sunt de la stat cand il metodologie scrie ca un nr x de locuri sunt de la buget iar restul sunt cu taxa.

Apropo: nu vreau sa dau palme la tiganci vreau sa impusc pe bulibasa (SPP sau DIAS)

.

Edited by Ann0nyym0us, 17 February 2010 - 17:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate