Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cea mai buna metoda SEO gratuita

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postrobertmihaileanu, on Nov 20 2007, 17:56, said:

Ala e mai mult link exchange. :)

P.S.: sunt bune sfaturile baietilor astia in legatura cu SEO-ul dar daca nu vrei sa patesti ca ei atunci cand se hotaraste Google sa umble la PR si algoritmi (gen crize, comentarii in draci pe blogul lui matt cutts, lamentari pe forum-uri, sentimente de inferioritate si de prigonire, nopti nedormite etc), tot content-ul de calitate e cea mai buna metoda SEO. :D


Nu e chiar link exchange, dar google s-ar putea sa o interpreteze asa; in locul celui care a creat tema puneam un nofollow.

'baietii astia care dau sfaturi pt SEO' sunt persoane care au macar cateva cunostinte in domeniul asta. Ce te face sa crezi ca am patit eu asta? ( anume sa umble google pe la algo si sa ma trezesc cu site-urile cazute in SERPs ). Unde ma vezi tu, pe care forum sau blog, ca postez in urma unei crize sau ceva asemanator ?

Cred ca e bine sa vorbesti despre ceea ce stii, nu cred ca ma cunosti nici pe mine, nici pe miromulus, Krumel sau cine a mai postat aici,personal. De asta nu ar trebui nici sa ne numesti 'baieti care dau sfaturi SEO' si nici sa fi asa de sigur de rezultatele noastre.

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
@robertmihaileanu, sfaturile de mai sus sunt de nivel basic si tin de bun simt. Sa ai un site seo friendly si sa faci rost de linkuri ti se spune peste tot. Ce am postat eu e doar un scurt rezumat. Nu o sa auzi pe nimeni plangand ca le-a folosit. Iar cei care folosesc ceva mai complicat/mult mai avansat nu o sa se planga pentru ca deja trec la urmatorul "exploit" (care poate fi mai aproape de white sau black, in functie de om).

Multe metode sunt "free", insa o parte nu pot fi folosite decat de cei ce stiu ceva mai mult decat sa trimita un site in directoare sau sa solicite un schimb de linkuri

#21
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Salve DarkStar!
Nush ce a inteles omul din tot ce a-ti scris voi , you little seo freaks :D , desi v-ati chinuit sa explicati ceva pe aici.

Some tips :

1) Fa-ti site-ul cat mai static (mod rewrite! injura-ma dar nu stau sa explic ce e) , incearca sa pui titlul pagini in forma url-ului si ideal ar fi cu " _ " intre cuvinte
2) Fa-ti un sitemap , ideal e ca scriptul sa-l genereze dinamic , si inscrie-l in Google Webmasters
3) Content building , cu insist pe cuvintele cheie , repetate cat de mult posibil - dar nu in nesimtire, boldate , h1
4) Titlu nu concludent , ci extrem de concludent pentru fiecare pagina , evita global (un titlu pentru toate paginile w.s.) iar daca nu poti evita, fa-l scurt si concis :wacko:  
5) Nu abuza de keywords , nu te va ajuta
6) Sper ca nu am repetat ce a scris altcineva mai sus , dar nu am citit tot :(

Asta ar fi preludiul, un MUST pentru s.e.o! Ce tine de backlinks , l.e. am vazut ca te-au informat baietii mai sus!
Toate cele bune tuturor!

#22
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
o singura obiectie: desparte cuvintele din url cu - sau +. Nicodata cu _. Explicatia e simpla: - si + sunt vazute ca separatori de cuvinte. SUnt sigur ca a fost doar un typo

Edited by miromulus, 20 November 2007 - 21:57.


#23
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
din cate stiu eu acum merge si cu "_" , nu mai gasesc articolul acum, dar sunt sigur ca am citit candva despre asta...

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Articolul e mai vechi ce-i drept: http://www.mattcutts...vs-underscores/

#25
raresone

raresone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.03.2007

View PostKrumel, on Nov 20 2007, 09:08, said:

am auzit dar nu cred ca am spus vreo metoda anume incat sa ma intrebi daca am uitat ceva... si da am scris in graba pentru ca pe google chiar se gaseste raspunsul la intrebarea lui in toate metodele uitate si neuitate. ca sa scriu eu aici ce scrie pe net ar inseamna ca nu am ce face iar daca dau copy paste iar nu am ce face...

mai sunt discutii pe aici: http://forum.softped...showtopic=80981

#26
raresone

raresone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.03.2007
ah si un fast edit metoda de care a mentionat Krumel ar fi cea mai ieftina... dar nu e gratis. o sa coste timp platit ori de tine ori la altii ;)

#27
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postmiromulus, on Nov 20 2007, 22:52, said:

Articolul e mai vechi ce-i drept: http://www.mattcutts...vs-underscores/


eu citisem si ceva de genul a ce e aici , se pare ca sursa ar fi tot matt cutts.

#28
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postmiromulus, on Nov 20 2007, 22:52, said:

Articolul e mai vechi ce-i drept: http://www.mattcutts...vs-underscores/
Dashes vs. Underscores in Google


View Postraresone, on Nov 21 2007, 00:05, said:

mai sunt discutii pe aici: http://forum.softped...showtopic=80981
Topicul ala e de cand eu si inca cativa infiintam o comunitate SEO in Romania. Prima.

Multe lucruri s-au schimbat de atunci.

Seo e un domeniu in care actualizarile se fac destul de rapid, iar daca nu urmaresti informatiile aparute despre SEO ...risti sa ramai in urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate