Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cea mai buna metoda SEO gratuita

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007
Care este cea mai buna metoda SEO gratuita ? sper sa ma ajutati... :D merci

#2
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postfabius_d, on Nov 9 2007, 11:39, said:

Care este cea mai buna metoda SEO gratuita ? sper sa ma ajutati... :D merci
1. Ai gresit aria (trebuia deschis la SEO).
2. Cea mai buna metoda gratuita nu exista.

CHeia succesului este optimizarea pentru motoarele de cautare si mult continut relevant.

#3
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007

View Postdarkangelbv, on Nov 9 2007, 12:46, said:

1. Ai gresit aria (trebuia deschis la SEO).
2. Cea mai buna metoda gratuita nu exista.

CHeia succesului este optimizarea pentru motoarele de cautare si mult continut relevant.
OK. Sa inteleg ca o metoda gratuita nu exista?
PS: scz ca am postat gresti. Rog moderatorii sa il mute.

#4
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Cea facuta de tine :)

#5
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Exista 2 zicale foarte tare

Ca sa faci bani tre sa cheltui bani
sau
Cat dai atata face

Sper sa iti mearga neuronu sa intelegi ce am vrut sa zic

#6
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007

View Postw3bmaster, on Nov 10 2007, 00:44, said:

Exista 2 zicale foarte tare

Ca sa faci bani tre sa cheltui bani
sau
Cat dai atata face

Sper sa iti mearga neuronu sa intelegi ce am vrut sa zic
bun...am inteles ideea. ATunci spuneti-mi cea mai buna metoda ( nu free ) si cam ce preturi sunt

#7
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

Exista 2 zicale foarte tare

Ca sa faci bani tre sa cheltui bani
sau
Cat dai atata face

Sper sa iti mearga neuronu sa intelegi ce am vrut sa zic
Aha, zicalele e tare, neuronu' ala. Via semnatura ta, tu chiar esti roman!!?


@fabius_d: Cea mai "gratuita" solutie SEO e sa inveti singur SEO. Poti incepe acum, este si aici un thread pe aceasta tema. Nu iti garanteaza succes, insa e un inceput. Daca vrei mai mult, cauta carti gratuite daca tot nu vrei sa investeti in asta.

#8
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
el a intrebat cat costa?ziceti sii voi cam cat costa sa optimizezi un site spre exemplu pt cuv licitatii

#9
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
sunt de acord cu nasorum... trebuie sa inveti ce si cum e cu SEO apoi sa incepi o promovare...
optimizarea nu e extrem de grea insa trebuie sa ai cateva cunostinte solide de HTML si SEO [sa stii ce vrea un engine]

#10
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postvectorialpx, on Nov 13 2007, 09:26, said:

sunt de acord cu nasorum... trebuie sa inveti ce si cum e cu SEO apoi sa incepi o promovare...
optimizarea nu e extrem de grea insa trebuie sa ai cateva cunostinte solide de HTML si SEO [sa stii ce vrea un engine]

Optimizarea web nu se realizeaza greu ? Tin sa te contrazic.

La fel cum si in alte meserii trebuie sa citesti si sa inveti mereu , la fel trebuie si in SEO. Nu iti ajung cunostintele html ca sa faci ceva. SEO insteamna multe articole citite, multe stiri citite in fiecare zi, tocat forumurile si multe teste active pe site-uri. Nu e imposibil sa stii, dar nu cred ca e chiar ceva usor.

#11
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Cea mai ieftina metoda, si unica sigura si fara batai de cap, e continutul. :)

#12
raresone

raresone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.03.2007
nici unu din cei care au postat pana acum nu stiu exact care este cea mai buna metoda seo si/sau nu vor sa ii explice putin despre ce a intrebat.

1. nu exista mai multe metode seo decat idei mai proaste si idei mai bune cant optimizezi un site... ( daca 2 firme diferite fac optimizarea atunci cele 2 metode ar trebui sa fie identice sau una din ele clar va fi mai proasta)

2. daca nu sti despre seo atunci cum se face ca ai un site cu >1500 vizitatori pe zi care cred ca vin din motoare de cautare (poti studia "cea mai buna metoda" la tine pe site)

3. cea mai basic medota seo gratis este sa iti alegi numele domeniului atunci cand ti-ai dat seama ce ai vrea sa caute vizitatorii tai

4. cauta si tu pe net cum se face seo pentru ca este aceasi poveste peste tot usor facut dar greu de pus in practica :))

sper ca te-am ajutat cu ceva si am dus spre sfarsit raspunsurile offtopic

#13
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
ooof, multi vorbesc, nici o informatie utila. Ca sa incepi, ai cativa pasi de baza (iti dau 10, pentru start :) ):
1. identifici keyword-urile din domeniul tau cu concurenta mica si cautare mare (trafic.ro/tools sau http://www.digitalpo...ols/suggestion/ )
2. daca ai domeniu treci mai departe. Daca nu, incepi sa te gandesti daca merita sa incerci o combinatie de keyword-uri sau sa creezi un brand
3. adaugi continut in toate paginile site-ului (nu lasa nimic liber)
4. trimiti site-ul in directoare free (www.addurl.nu)
5. faci cateva articole si le trimiti in directoare de articole free (http://www.seoresear...ing-ordered.htm)
6. faci cateva articole interesante (link baits) si incepi sa le bagi in toate site-urile de social bookmarking
7. rss
8. postezi pe forumuri cu link in semnatura sau te "integrezi" cu site-ul tau in contextul forumului (ceri opinii, il dai ca exemplu, etc)
9. daca ai habar de grafica, incepi si faci template-uri de Wordpress
10. cand atingi pr 4, incepi sa faci schimb de linkuri cu site-uri cat mai mari
10+ (bonus). daca ai cunostinte avansate, faci un widget interesat si incepi sa-l promovezi

Pana la metodele mai complexe, astea cred ca-ti sunt suficiente.

#14
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
raresone, de factori care influienteaza un rezultat la o cautare...ai auzit?


Dar de limba romana?
Ah, da...ai scris in graba...imi cer scuze.

#15
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
miromulus, ii ceri unei persoane care cere o metoda pt SEO gratuita sa scrie articole pe care sa le trimita la directoare de articole. Majoritatea o sa accepte doar articolele cu adevarat bune, iar ca sa scrii un articol bun, trebuie sa ai informatii destul de bune dintr-un domeniu.

Deja chestia cu PR nu prea mai merge. Toata lumea cauta trafic, chiar si cei care nu stiu asa de multe despre promovare web. Desi schimbul de linkuri nu prea e aprobat de multi, consider ca e inca o solutie buna, mai ales daca site-urile cu care schimbi sunt din domeniul tau.

Chestia cu grafica..si facut de templates, pe DP a fost si inca e o afacere buna, insa daca citesti pe aici, iti dai seama ca deja apar si cei care nu sunt de acord cu asta. Sa zicem ca pentru moment majoritatea nu e de aceeasi parere, insa in timp nu se stie ce se poate intampla.

Nu incerc sa contest metodele pe care le-ai enuntat, insa cred ca e okay sa expun si partea asta a lucrurilor care - 'nu se prea vede' .

Edited by darkstar_tfd, 20 November 2007 - 09:18.


#16
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
- Darkstar, i-am prezentat metodele de nivel basic si free. Faptul ca nu stie seo nu inseamna ca nu isi cunoaste foarte bine domeniul. De fapt asta ar trebui sa fie prima problema a celor care-si fac un site.
- Chestia cu PR-ul e orientativa dar un site cu PR 5-6 are aproape sigur trafic
- schimbul in nesimtire de linkuri mi-a adus in "coasta" cativa completitori. Si e vorba de schimbul chior, nu 3-4 ways
- template-urile de wordpress iti pot oferi cateva linkuri excelente in timp si cu noroc. Doar daca ai norocul sa prinzi un blog ca al lui zoso (pr 5, locul 18,000 in Alexa), care a avut unul simt sa pastreze linkul, si te poti declara fericit

#17
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Sunt curios cati au bunul simt sa pastreze linkul. Cand e sit-ul mic, nu au link, iar atunci cand creste isi fac rost de o tema custom ca deh au scos bani din adsense acum... sau mai stiu eu.

Am distribuit intr-o perioada theme wordpress ( si a fost chiar profitabil, linkurile sponsorizate erau in jur de $30 + linkul creatorului ) si au am urmarit backlinks cu ajutorul yahoo. Unii chiar au bun simt, insa cinestie cati au downloadat si au renuntat la linkuri.

A fost aceeasi chestie si cu LBS ( am colaborat la proiectul asta ) si am gasit foarte multe site-uri ( accidental ) fara linkul acela obligatoriu din footer...

Inafara de asta, tema trebuie sa fie cu adevarat buna.

Cat despre schimburile de linkuri, cele 3-4 ways au devenit si asa destul de usor de depistat si daca acum iti merge, se poate ca in 3 luni sa cazi fara sa iti dai seama de ce ( pe moment ).

In rest tot respectul pentru sfaturi.

#18
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

View Postmiromulus, on Nov 20 2007, 13:12, said:

Doar daca ai norocul sa prinzi un blog ca al lui zoso (pr 5, locul 18,000 in Alexa), care a avut unul simt sa pastreze linkul, si te poti declara fericit
Ala e mai mult link exchange. :)

P.S.: sunt bune sfaturile baietilor astia in legatura cu SEO-ul dar daca nu vrei sa patesti ca ei atunci cand se hotaraste Google sa umble la PR si algoritmi (gen crize, comentarii in draci pe blogul lui matt cutts, lamentari pe forum-uri, sentimente de inferioritate si de prigonire, nopti nedormite etc), tot content-ul de calitate e cea mai buna metoda SEO. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate