Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7679 replies to this topic

#5671
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016

 BloodRa, on 24 aprilie 2022 - 11:45, said:

Când am probleme cu un lot de cafea comand un blend de test de la yume.
Un link ?

Edited by MMike, 24 April 2022 - 11:57.


#5672
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005

 MMike, on 24 aprilie 2022 - 11:39, said:


Exista cana (metalica) cu termometru pe exterior, pentru asa ceva. Am eu, am primit-o in pachet cu espressoru.
Eu măsuram cu termometrul de carne. Am ridicat ceva sprâncene 😀

#5673
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Eu măsuram cu termometrul de carne. Am ridicat ceva sprâncene ��
se masoara la mana, pui mana pe cana metalica cu lapte cand frotezi, si cand incepe sa friga opresti. deobicei pot sa iau o farfurie incalzita la 60 grade din cuptor cu mana. Cam pe acolo as zice ca e maximul suportat fara sa friga. Dar poti sa te opresti si mai repede, se capata experienta in timp.
daca stai sa masori cu termometru alimentar si toate vrajelile astea de marketing... mai bine te joci cu bazaiciul ala de 5 lei din ikea.

#5674
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Am făcut asta de 2-3 ori, să corelez ce simt cu ce temperatura e, nu-s nebun să fac asta tot timpul. Oricum nu mi-l trebuie fierbinte și dacă am lapte rece frotez rapid și mai încălzesc un pic și gata.

#5675
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
ca sa mai castigi ceva timp si sa nu se incalzeasca laptele foarte repede, cred ca 7-10 secunde poti castiga asa, baga si cana metalica unde frotezi laptele, in congelator.

#5676
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Fac asta când nu am lapte rece. Până încălzesc aparat și tot bag latiera cu lapte cu tot în congelator.

#5677
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Mda, la semi automat, graba strica treaba. Am desfacut o punga neinceputa dar prajita mai de mult si n-am mai umblat la setarea rasnitei si a iesit cam zeama, a curs repede, desi folosisem setarea la alta cafea prajita la aceeasi data si punga desfacuta mai de mult, insa soi diferit. La full automat nu se intampla asta dar e altceva. Alta chestie, din gresala, in timp ce i-am dat o clatire, am trecut putin cu mana sub dus si am simtit cat e de fierbinte apa :) Am facut un capuccino la semi automat. Nu incercasem pana acum. Mda, mare diferenta fata de full automat. Spumarea laltelui e altfel rezultatu. Mult mai bun. Si culmea, se spumeaza repede. Incercasem mai demult la un alt aparat mai simplu cu un panarello si nu mi-a iesit deloc. Acum insa, la Sage (Breville) din prima. Bine ca celalalt aparat avea o presiune foarte slaba. Insa aici am vazut mai clar care e treaba cu laptele care ramane lipit pe toate piesele cu care intra in contact. E din cauza caldurii si ulterior, racirii rapide. Pur si simplu adera foarte puternic de acele zone si cu greu il indepartezi chiar daca il cureti imediat si cu apa calda, fierbinte si cu putin detergent. La full automat nu imi dadeam bine seama de acest aspect, pentru ca circuitul laptelui in aparatul de spumare (automata) era in interioru lui si in spatii mici.
Deci e clar ca e bine de curatat imediat dupa spumare, tot ce intra in contact cu laptele, cu detergent si apa calda si clatit cu fierbinte de la aparat daca e posibil si nu lasat pe alta data.

#5678
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 MMike, on 24 aprilie 2022 - 11:56, said:


Un link ?
https://yume.coffee/...blend-1000g-283

#5679
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

 xml, on 21 aprilie 2022 - 22:47, said:

Cam "fructata" pentru gustul meu; posibil ca si cafeaua să aibă o notă acidă care să nu-ți placă ... Eu prefer cafeaua spălată, fără fermentări ciudate și draci laci. Și fără note de fructe, pe cât posibil. Prăjire medie sau puțin peste.

Ia un Morning Ninja de la ei, vezi ce-ți iese.

Am descoperit problema: inconsistenta la tampare. Cumva reuseam sa apas neuniform pe suprafata si aparent trebuie sa tampez si destul de tare si nu mai iese nici urma de gust acru.

#5680
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ăsta e punctul slab la espressoarele manuale. Repetabilitatea tamparii

#5681
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Cei care aveti semi automate, folositi knock box ?

Aveti idee daca se gaseste si in Romania asa ceva ?
https://m.aliexpress...SmartRedirect=y

#5682
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Knock box home made.
O cutie de inox pt horeca ca pt bufet. Si o coada de matura taiata. Merge brici.

#5683
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
pt cine vrea knockbox la pret decent si calitate ok, e pe la 38 lei la altex un knockbox delonghi. Daca nu te deranjeaza ca scrie firma pe el, e perfect. Eu am unu, si i-am luat si lu soacra-mea. La ea promotia a fost atunci de 25 lei. Practic pomana. E dintr-un otel inoxidabil calitativ. Nu am avut probleme cu el.
Pt tampat mai consistent, sunt unele tampere cu arc, parca in jur de 100 de lei am dat pe unul. Nu e perfect, dar e mai bine decat la cel manual. Adica iese bine cam 90%. Trebuie sa fiu adormit rau si sa ma grabesc ca sa nu imi iasa cu el.

#5684
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Eu v-am intrebat daca folositi knock box in sensu daca va e util.

Il stiu de mult pe ala de la altex. Pe vremea cand ma uitam eu la el, adica acum cateva luni era peste 100 lei.... Ce tupeu de pret pentru o cutie.... De fapt, mai bine zis oala, cum arata cel din altex :) DA, la 25 lei merita toti banii o astfel de cutie, dar mai mult, nu.  Daca e s-o iau in amanunt cea de la altex, as zice ca e putin cam mare ca diametru si bara de scuturare e pusa in asa fel sa nu iti ramana spatiu complet de scuturare al portafiltrului astfel incat tot pucul de zat sa cada in cutie neincomdat de marginea cutiei.... Dar repet, la 25 e "cadou" :)

#5685
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

 BloodRa, on 03 mai 2022 - 09:43, said:

Ăsta e punctul slab la espressoarele manuale. Repetabilitatea tamparii

Mi-am cumparat "solutia" pentru tampare uniforma si repetabila. Se pare ca functioneaza chiar ok si ma ajuta si sa distribui bine.

Attached Files


Edited by nightmare392, 04 May 2022 - 14:01.


#5686
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Cunosc piesa. E buna. Ma tenta si pe mine. Insa sa zic ca ma descurc cu cel stock. Conteaza cand tampezi sa nu te grabesti si sa fii constient ca mai poti si gresi :) Cel mai bine, e exersarea, cat mai des.

#5687
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Cu asta nu prea ai cum sa mai gresesti, pentru ca se sprijina pe marginea sitei la final, dupa ce ai reglat prima data. Evident daca folosesti alta doza/cafea... reglaj din nou.

#5688
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Am și eu knock-box-ul de la Altex. Așa și-așa. Garnitura aia de pe buză am dat-o jos că nu stătea bine. Acuma tre' să am grijă să nu trosnesc mânerul de buza metalică. Se poate și mai bine, dar la banii ăia, de knock-box pă sărăkie, aia e ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate