Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Notebook Acer AS5520G-402G16Mi Dual Core TL-58 1.9GHz, 2GB, 160GB, nVidia 8600GS 512MB

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
nubchiler

nubchiler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2007
Salutare - as avea si eu o rugamine, as dori sa imi aiu un laptop de gaming de pana in 3000RON si nu prea am gasit ceva ce sa imi placa.
Asta ar fi singurul:
http://www.emag.ro/n...--pLX.ALT0C.002
dar nu prea cunosc brandul si nu stiu cata incredere sa am.
La prima vedere pare o configuratie ok si pret bun dar as vrea sa mai aud niste sfaturi.
Multumesc anticipat!

#2
boytoman

boytoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.06.2005
pare cam cea mai tare configuratie in acest segment de pret (sub 1000 de euro). Mai exista si varianta Aspire 5520G-502G care poate fi gasita la 3000 RON (fata de 402G, are in plus turionul de 2 Ghz si Vista Home premium instalat).
Parerea mea e ca s-a detronat suprematia lui Dell 1520 (best seller-ul din 2007).

#3
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 25.12.2004
sunt de acord si nu sunt de acord, dell-ul are traditie pe piata notebook, nu e chinezarie are componente fabricate in irlanda si japonia, vine cu garantie 3 ani si e mult mai de incredere in general - la fel cum ai compara un nokia cu un benq-siemens s.a.m.d.

Edited by spikje, 01 November 2007 - 21:33.


#4
grim201

grim201

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.06.2007
si acer 5520 are componente de calitate. dv-rw pioneer, hdd toshiba, memorii samsung, webcam chicony, controler retea nvidia, wireless atheros, controller audio Intel high definition. display-ul este super misto, se vede bine, are unghiuri mari de vizibilitate (cam 80 grade parca) si 8 ms timp raspuns.

pot sa mai zic despre el ca bateria tine cam o ora si 45 minute la un film. wireless-ul bate bine si prin pereti. si nu se incalzeste prea tare.

driverele de xp ori le puteti lua de pe dvd-ul inclus in pachet sau de pe siteul acer din US.

si cu garantia... pt 5 mil se poate extinde la 3 ani.

Edited by grim201, 01 November 2007 - 22:45.


#5
boytoman

boytoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.06.2005
am dat deja comanda - cred ca merita oferta

#6
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
eu am acelasi laptop numa ca pe 17` si merge sacadat in nfs carbon.. deci daca vrei pt gaming iati un descktop. ca 8400 gs asta mi se pare ca merge ca ceaiu

#7
ciprianborbei

ciprianborbei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdeianadrian, on Nov 6 2007, 13:20, said:

eu am acelasi laptop numa ca pe 17` si merge sacadat in nfs carbon.. deci daca vrei pt gaming iati un descktop. ca 8400 gs asta mi se pare ca merge ca ceaiu
Laptop'ul despre care e vorba in topic, si anume Acer AS5520G-402G16Mi,  nu are 8400 GS ci      GeForce 8600GS (512MB DDR-dedicata) care e cu totul altceva iar sacadari in NFS Carbon nu obtii nici daca vrei cu aceasta placa video.

#8
boytoman

boytoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.06.2005
Acum mi l-a adus si mie Fan Curierul. E ok, ecranul este impresionant - luminozitate/contrast/unghiuri/reflexii, etc. Are Linux. asa ca mare lucru nu pot sa spun pana nu instalez XP-ul.

#9
danielivascu

danielivascu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.09.2007
ma chinui de doua zile sa-i instalez driverele de sunet si nu reusesc - se blocheaza si zice "Install Realtek HD Audio Driver Failure". am un windows xp cu sp2 si am incercat diverse variante (tot ce mi-a venit in minte / atat cat m-am priceput):
am incercat sa instalez driverele de pe cd-ul acer (are drivere si pt xp, si pt vista), am incercat si cu drivere descarcate de pe site-ul acer, site-ul realtek (placa e de la ei), site-ul celor de unde l-am luat, si nimic - oricum sunt aceleasi drivere;
am incercat sa instalez si manual - problema e ca in device manager ii dau update driver si nu se deschide Hardware Update Wizard - nu se intampla absolut nimic, de fapt
daca aveti idee cum se poate rezolva - pls help

#10
gh.alex

gh.alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 03.11.2006
Apel catre posesorii acestui laptop, asteptam un review. Niste poze reale, avantaje, dezavantaje, ceva teste... :rolleyes:
Multam

#11
boytoman

boytoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.06.2005
driverele s-au instalat si functioneaza ok - respectand ordinea de instalare - xp cu sp2.
Masina e intr-adevar "bestiala" - nu am facut inca testul 3DMark2006 dar am vazut la copilul meu (e laptopul lui) cum ruleaza Medieval War II (2006 sau 2007) la detalii High, culoare pe 32 biti, rezolutie 1024*768 - totul cursiv si foarte colorat.
Contrastul e foarte bun - se vede excelent pe display chiar si cand bate lumina direct in ecran. Voi reveni cand pot cu rezultate la teste mai serioase - pe Aida32 parca, iese din top fata de ce e acolo bagat. Pe mine m-a interesat mai mult sa-i fac o retea tcp/ip cu vechiul desktop pentru iesirea la net si transfer de fisiere.

#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am luat si eu unul acum 1 saptamana de la eMag. Totul merge ok la el, dar am o mica problema: din cand in cand, la intervale neregulate se aude un sunet ciudat din carcasa lui, ca un carait al HDD-ului. A mai patit cineva asa ceva? Ce ma sfatuiti sa fac? Se aude acest sunet si cand il las fara sa lucrez absolut nimic pe el. de la ce poate sa fie? HDD? Cooler? Se aude exact de sub eticheta cu empowering tehnology :)). Poate cineva sa-mi dea si mie un link catre driverele lui? Pe site-ul din SUA nu le-am gasit :((

In 3DMark03 a scos 6727 de puncte...E mult, e putin?

Edited by DeuxEx, 13 November 2007 - 03:19.


#13
gh.alex

gh.alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 03.11.2006
Daca se aude cand nu lucrezi cu el, este posibil sa fie HDD-ul. Intra intr-o stare de stand by si sunetul este cat se poate de normal...
Drivere Vista: http://support.acer-...ok/as_5520.html
Drivere XP: ftp://ftp.support.acer-euro.com/notebook/...5520_7220_7520/

Edited by sictir_bc, 13 November 2007 - 08:06.


#14
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Se aude si cand rulez 3DMark05...Se aseamana cu un click de mouse, dar putin mai slab... Cred ca e un sunet scos de rulmentii HDD-ului, dar nu credeti ca nu ar trebui sa nu se auda?  Mai ales ca e nou, nu e luat la SH.Nu stiu ce sa zic, daca e liniste perfecta in camera, a ajuns sa ma streseze deja.Credeti ca garantia ar trebui sa acopere o asemenea problema? N-as vrea sa-mi crape HDD-ul si sa pierd date importante...
@Sictir_BC: multumesc pentru link-uri

#15
pauldodgers

pauldodgers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2006
Salutare.
Din caracteristici tehnice pare totul super la un pret incredibil.
Chiar nu are puncte minus?

Are speaker (boxe integrate)?

Oare e acum o oferta speciala... sau chiar asta e pretul, pentru xa vreau sa-mi iau unul in decembrie.

Linkul lui sictir_bc pentru XP la mine nu functioneaza.

Referitor la problema cu pacanitul hardului. Pana nu crapa definitiv nu prea ai sanse de garantie.
Mi-a crapat un hard maxtor (au aparut bad-uri). M-am dus la service si i-au dat un format care a raportat totul OK si m-au trimis frumos acasa  :) . Am insistat putin si au efectuat niste teste. Si acolo au observat niste abateri destul de mari ale vitezei de scriere/citire in anumite zone. Din pacate nu stiu sa-ti zic cum se numea softul.

#16
gh.alex

gh.alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 03.11.2006
Cand am postat linkul am verificat si mergea :rolleyes:
Pentru drivere XP: http://www.emag.ro/d...Aspire5520g.zip

@pauldodgers, da are boxe integrate si sunt chiar reusite ^_^

@DeuxEx, eu zic sa stai linistit. Incearca ca in prima luna de utilizare sa nu pui date importante pe hdd. Daca o sa crape, o face in primele saptamani, asa se intampla in general la Hdd-uri. Zgomote am auzit si la un HP si aud si la Aspire5520g si mi se par in limita normala.

Bafta

#17
danpelican

danpelican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2007
eu l-am luat ieri tot de la emag..am instalat drivere un XP cu sp2..cateva joace...merge f bine deocamdata:)..nu stiu cum e cu tehnologia asta empowering..adica stiu ceface ea dar apas degeaba butonul "e" pt empowering...am citit in manual..zice ca ar trebui sa apara un meniu si in partea de sus a desktop-ului..sau in start meniu...dar nu gasesc nimic..nici macar pe cd si nici pe sit la acer nu gasesc prea multe detalii... stie careva cum se face? cu ce se manaca??

#18
boytoman

boytoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.06.2005
relativ la cele semnalate mai sus :
- suavul scartait al hdd-ului ?! - cand citeste ceva dar e practic insesizabil daca nu te gandesti la asta - la fel e si la desktop, doar ca acolo carcasa e sub masa si se aude mai greu - deci nu mi se pare nimic anomal.
- are difuzoare incorporate, are dolby digital, are surround - e aplicatia tare cu care se configureaza multe moduri de sunet - nu am testat inca pe boxe dar va zic ca se aude super in difuzoarele lui - polifonic in genul soneriilor de pe un mobil performant.
- pentru tehnologia empowering...tasta cu pricina, bara respectiva de meniu, etc - trebuie sa descarcati de pe sit-ul acer utilitarele respective - ideea e ca pentru XP instalat "beneficiati" de mai putine facilitati de exploatare a leptopului decat in cazul ca instalati Vista - e vorba de drivere speciale pe 64 biti care nu merg pe xp (ex. tuner digital, Acer eaudio, videoconference, etc) - dar astea sunt in general mofturi - pentru rularea jocurilor (ca asta e destinatia sa principala), xp-ul e ultrasuficient - aveti liber in RAM circa 1.7 gh mai tot timpul.
Succes si revin cu teste cand pot

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate