Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
costi2007

costi2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2007
vreau un sfat. stau intr-un bloc nou ANL. cu izolatie din polistiren destul de groasa si cu geamuri termopan. incalzirea o am pe centrala proprie pe gpl cu calorifere.problema este ca geamurile fac un condens foarte mare mai ales la dormitor.aerisesc normal ,dimineata si seara ,ca altfel pierd caldura si ma costa buzunarul. mi-a aparut si putin mucegai pe perete. CE POT SA FAC SA ELIMIN TOATE ACESTEA.  MULTUMESC ANTICIPAT PT SFATURI.

#2
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 costi2007, on Oct 30 2007, 10:27, said:

vreau un sfat. stau intr-un bloc nou ANL. cu izolatie din polistiren destul de groasa si cu geamuri termopan. incalzirea o am pe centrala proprie pe gpl cu calorifere.problema este ca geamurile fac un condens foarte mare mai ales la dormitor.aerisesc normal ,dimineata si seara ,ca altfel pierd caldura si ma costa buzunarul. mi-a aparut si putin mucegai pe perete. CE POT SA FAC SA ELIMIN TOATE ACESTEA.  MULTUMESC ANTICIPAT PT SFATURI.

din ce stiu eu [dar nu e sigur, deci asteapta si sfatul unor profesionisti] e de la geamul termopan. Cand am pus la mine m`au intrebat cei de la firma in cauza daca nu vreau sa am condes in interior si intre geamuri, daca sa aiba nu stiu ce chestie ca izolatie....ma gandesc ca nah, fiind si ANL, or fi produse calitate II.
E doar o parere.....repet, asteapta pe cineva din domeniu sa`ti dea o informatie.

#3
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 costi2007, on Oct 30 2007, 10:27, said:

vreau un sfat. stau intr-un bloc nou ANL. cu izolatie din polistiren destul de groasa si cu geamuri termopan. incalzirea o am pe centrala proprie pe gpl cu calorifere.problema este ca geamurile fac un condens foarte mare mai ales la dormitor.aerisesc normal ,dimineata si seara ,ca altfel pierd caldura si ma costa buzunarul. mi-a aparut si putin mucegai pe perete. CE POT SA FAC SA ELIMIN TOATE ACESTEA.  MULTUMESC ANTICIPAT PT SFATURI.
Pune-ti ventilator mare la baie daca nu ai fereastra iar dac ai ferastra aeriseste cat mai des
Pune-ti hota puternica la bucatarie
Aeriseste cat de des poti...
Iti dai seama ca tot aburii care se fac in casa trebuie sa iasa pe uneva... daca nu au pe unde iesi atunci se condenseaza pe suprafata cea mai rece din casa :geamul
...sau poti cumpara un dezumidificator

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cauze posibile:
-sursa de căldură, caloriferul nu se află în imediata apropiere a ferestrei.
-dacă fereastra se află pe o parte umbroasă, peretele nu are cum să inmagazineze căldură peste zi. neajunsul tb suplinit cu încălzire suplimentară pe int.
-este posibil ca sticla ferestrei să nu aibă compoziție LowE, sau dacă are, poate este orientată spre exterior.
-dacă peretele se mucezește este posibil ca lucrările să fie încă proaspete. dacă nu, se impune o izolație suplimentară pe interiorul peretelui în cauză. cum? cu panouri de polistiren extrudat de 4mm. se fixeată cu adeziv. peste, se aplică ipsos. se modelează. în acest fel, posibilitățile de mucegăire sunt complect excluse.

#5
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Sigur sunt complet excluse? Sau doar se muta igrasia de la suprafata peretelui in interiorul acestuia, mai exact intre polistiren si zid, unde diferenta de temperatura este suficient de mare incat sa se creeze condens?

#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
nici o șansă să se mute. este definitiv inlăturată.
ai mei au avut o pb similară cred. o porțiune din lungimea unui perete dădea în balcon neînchis. această porțiune făcea colț cu alta complect expusă la exterior. pe timp rece mereu erau pb cu mecegaiul. în acea zonă interiorul a fost placat întocmai, apoi glet.
după ani mulți fără simptome au și uitat că acolo au fost pb.
apoi au închis balconul și definitiv amintirile neplăcute au devenit istorie.

#7
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
ooooffff...iar condensu'? search si vedeti ca au mai fost...

1. geamul Low-E nu are nimic de a face cu condensul.... denumirea Low-E vine de la low emissions, adica emisie scazuta...se refera la pierderile de caldura prin radiatie IR (infra red sau infrarosu pt voi). Concret, gemul e acoperit prin depunerea unor ioduri metalice in stare gazoasa cu o pelicula ce are rolul de a bloca trecea partiala a radiatiei IR. O parte din caldura care paraseste o camera prin zona tamplariei e sub aceasta forma. Geamul Low-E contracareaza PARTIAL acest fenomen. partial ca altfel nu s-ar mai vedea prin el.
2. geamul Low-E in afara de proprietatea descrisa mai sus are caracteristicile unui geam obisnuit. daca afara e rece si geamul va fi rece.
3. daca o suprafata este rece iar aerul din jurul ei are o anumita umiditate pe suprafata obiectului rece se produce condens. relatia dintre temperatura obiectului si umiditatea aerului e o functie; graficul ei descrie o curba. orice punct de pe acea curba se numeste "punct de roua", respectiv combinatia de temperatura si umiditate care produce condens.
4. normal ca geamurile fac condens foarte mare si mai ales in dormitor! cate persoane dorm in dormitorul ala? un singur adult expira aproape 1l de apa in 8h de somn. toata apa aia unde crezi ca se duce?? plus apa evaporata cand gatesti. plus apa evaporata cand usuci rufe. plus apa sub forma de vapori de cand faci baie. plus florile din vaza, acvariul cu pesti sau testoase, catelul etc. Muuuulti vapori de apa. unde se duc? o parte (mica) e absorbita de pereti...si aia mai deloc daca sunt aplicate finisaje non-permeabile. restul e in aer...vapori.
5. tu aerisesti cu economie sa nu arunci caldura pe fereastra...bravo! Daca aerisesti de 2 ori pe zi cat sa scapi de mirosuri nu inseamna ca ai scapat de umiditate. teoretic ar trebui sa aerisesti fiecare camera minim 1h pe zi. ar trebui sa asiguri un schimb complet de aer la fiecare 8h...nu prea se face. De ce crezi ca exista recuperatoarele de caldura din aerul evacuat din casa? totusi ala nu e o solutie pt un apartament.
6. condensul pe geamuri se combate cu un flux de aer cald care sa ridice temperatura geamului si sa evapore eventualul condens. de aia se pun calorifere sub geam (bine si din alte motive dar asta ne intereseaza pe noi). daca tu pui pe geam jaluzele, draperii sau perdele intre geam si calorifer, daca pui paturi sau rufe pe calorifer seara, nu ai nici o sansa ca fluxul de aer cald sa ajunga la geam. schimba treburile astea.
7. tamplaria moderna e foarte etansa, spre deosebire de aia de lemn care nu e etansa.... in timp se cunoaste. o solutie la schimbul permanent de aer interior-exterior e un sistem de voleti care se insereaza in tamplarie. verificati oferta marilor producatori de profile pentru tamplarie. nu ateliere, producatori. sunt modele cu aceeasi grosime cu a geamului si care pot fi montate oricand, micsorand cu cativa cm dimensiunea geamului pe o latura. un atelier mai mic o se oboseasca chiar si sa recupereze cele 2 foi de sticla si in felul asta o sa avedi de plata doar voletii si manopera.
8. mucegaiul e consecinta a condensului. elimina condensul (umezeala ) si nu o sa mai fie nici mucegai. aia cu polistirenul e prostie, nu ajuta decat la cladiri complet neizolate (pereti f reci). satureaza zona cu un produs antimucegai si daca umezeala are cauze externe incearca si un produs care "sigileaza" peretele...sunt niste lavabile seciale pt zone cu umezeala (camine de instalatii cu umezeala, terase etc...dar doar daca e vorba de cantitati rezonabile).

#8
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vreau sa inchid balconul si cautand cateva oferte de pret m-am oprit la doua variante, ambele fiind la acelasi pret. Ce ar fi mai bun: Termopan profil VEKA sau GEALAN, ambele in cinci camere?

#9
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 Ditian, on Jan 7 2008, 19:35, said:

Vreau sa inchid balconul si cautand cateva oferte de pret m-am oprit la doua variante, ambele fiind la acelasi pret. Ce ar fi mai bun: Termopan profil VEKA sau GEALAN, ambele in cinci camere?
ambele profile sunt profile nemtesti dar numai unul e NR1 VEKA :thumbup:

#10
rebelrobert

rebelrobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.11.2005

 adi_master, on Mar 12 2008, 21:25, said:

ambele profile sunt profile nemtesti dar numai unul e NR1 VEKA :thumbup:
ba pardon, gealan e facut la iesirea spre Pitesti, stii, langa carrefour Militari, asa ca, pe deasupra mai au si armatura cea mai subtire..cica..2 mm, dar Veka are de fapt 3 mm nici sa nu te gandesti la Gealan

#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 rebelrobert, on Jun 8 2008, 12:28, said:

ba pardon, gealan e facut la iesirea spre Pitesti
Tot nemtesc e!

#12
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 Ditian, on Jan 7 2008, 20:35, said:

Vreau sa inchid balconul si cautand cateva oferte de pret m-am oprit la doua variante, ambele fiind la acelasi pret. Ce ar fi mai bun: Termopan profil VEKA sau GEALAN, ambele in cinci camere?
ramplast!.nu conteaza nr. de camere. ca ei iti spun ca are 5 si de fapt iti pun cu 3 camere

#13
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
salut. am si eu o intrebare ptr. voi cei mai cunoscatori in cea ce inseamna profile si termopane. sunt in situatia in care trebe sa inchid un balcon in termopan aproximativ 6m. am primit 2 oferte una pe gealan pret 17 mil si una pe veka la 21 mil. diferenta de pret este destul de maricica si ma intrebam daca se merita? din ce am auzit profilele veka sunt mult mai bune decat gealan, dar chiar sunt cu atat mai bune de ajunge la aceasta diferenta de pret? voi ce ma sfatuiti?

danke de ajutor.

#14
rares_nica

rares_nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.12.2005
Dupa parerea mea daca inchizi doar balconul mergi pe varianta Gealan, iar daca desfaci balconul catre interior mergi pe varianta veka!

Succes.

#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sigur că da! iată o pisică deșteaptă.  :thumbup:
dacă cei 6m de balcon au în mare parte gemuri fixe, atunci poți opta pt oferta mai ieftină. dacă în 6m sunt multe canate care se deschid, în timp, ele vor trebui să-și păstreze proprietățile (să nu se torsioneze), deci tb alegi varianta mai scumpă.
împortantă este și feroneria utilizată, precum și sticla folosită => degeaba cuplezi o tâmplărie de calitate cu o feronerie și o sticlă varză.

fără să minimalizez rolul tâmplăriei, eu pun accent pe sticlă (mare parte din căldura din interior la acest nivel se disipă) și feronerie.

aparte de ce discutați voi aici, părerea mea este că subțirimea armăturii este importantă dar pt deschideri ample, ferestre ff mari. pt un balcon care se presupune că are h=1200-1500mm, minima grosime a armăturii

să recapitulăm: veka este nr1 printre PVC-uri, și cum este și firesc, costă pe masură. din cauza prețului mareee și a beneficiarilor care nu știu să aprecieze raportul calitate/preț, multe ateliere au schibat macazul de la veka spre alte profile, mai accesibile, mai..., mai...cu o cotă de piață în creștere.

n-am banc de probe și nici firmă de metrologie să pot verifica, dar pot spune din auzitelea că existența armăturii în tâmplărie diminuează coficientul de izolație. dealtfel, marii furnizori de profile își prezintă marfa și coeficientul de izolație în 2ouă coloane: fără inserție metalică, cu inserție metalică; a doua coloană prezintă valori diminuate față de prima.  deci cu armătură izolează mai puțin bine. ce să mai spunem dacă "carnea" armăturii este f groasă (3mm like veka)?
suntem totuși la capitolul izolație termică iar fierul nu tb să fie de prisos, și mai departe, nici nu tb să nu existe deloc în dauna scăderii rigidității.
deci: dacă producătorul recomandă armătură de 1-1,5mm înseamnă că așa a fost făcut calculul să dea coficientul de izolație cu care se laudă și în același timp, să asigure o bună rigiditate a profilului în timp.

#16
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
de la balcon catre bucatarie am usa de termopan, deci nu o sa fie un spatiu comun (balcon / bucatarie). stiu ca veka sunt bune, dar ma refeream strict la cazul balconului meu si la particularitatile lui.

#17
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
gata am ales si dat avans. profile Veka, feronerie Maco sistem SCV, geam clar LOW E la, 2 geamuri dintre care unu dublu, pret 21,5 mil. cred ca este un pret bun si sper ca am facut o alegere buna. va multumesc ptr. ajutor.

Edited by The_Mack, 24 July 2008 - 12:31.


#18
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
am si eu o intrebare.

Am vorbit cu un baiat de la aplast si mi-a zis ca pt apartamente este suficient termopan cu 3 camere,
cele cu 5 camere fiind folosite in special pt case pt a asigura o etanseitate mai buna.

Voi ce ziceti? Se merita sa pun cu 3 camere?

Inca o intrebare : ce ati alege intre trocal si rehau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate