Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postaly123, on Aug 6 2008, 19:27, said:

Inca o intrebare : ce ati alege intre trocal si rehau?
TROKAL
Intrebare:daca eu iti spun sa cumperi o masina cu 90ps ca aia cu 105ps e pt mai multa putere........tu ce cumperi!?

#20
dwarfchris

dwarfchris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.09.2005
Salutare, am si eu o problema si anume, dupa montarea geamurilor si dezlipirea foliei protectoare am constat unele zgaraieturi pe profilul geamului, unele chiar urate. intrebarea mea este daca se pot indeparta aceste zgarieturi si daca da, cum?

#21
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Din cate stiu........NU
Era o pasta de la würth care mai retusa putin dar nu perfect

#22
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
de acord ce ce a scris adi si eu am avut problema asta o data
daca zgarieturile nu sunt in profunzime mai treaca mearga iese cu pasta dar daca zgarieturie sunt adanci nici nu te mai gandi la pasta..............
darr cu  zgariatul profilului tamplariei cine este raspunzator ptr treaba asta. cei care ti-au montat geamul,cei care au venit dupa termopanisti,sau TU
daca nu esti TU invata sa dai banii in transe si opreste o balanta de bani la sfarstitul lucrari ca in caz ca este ceva in neregula sa fie muncitorul interesat sa recupereze banii nu tu sa te rogi sa  iti repare greseala facuta de ei pentru ca te vor amna de pe o zi pe alta .....pana te vei plictisi u sa ii mai bati la cap de problema......
nu te supara ca ti-am atras atentia cu aceasta probleme dar fiecare are o raspundere si pe care trebuie sa o respecte pana la receptia finala a lucrarii.....

#23
inzahouse13

inzahouse13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2009

View Postcosti2007, on Oct 30 2007, 10:27, said:

vreau un sfat. stau intr-un bloc nou ANL. cu izolatie din polistiren destul de groasa si cu geamuri termopan. incalzirea o am pe centrala proprie pe gpl cu calorifere.problema este ca geamurile fac un condens foarte mare mai ales la dormitor.aerisesc normal ,dimineata si seara ,ca altfel pierd caldura si ma costa buzunarul. mi-a aparut si putin mucegai pe perete. CE POT SA FAC SA ELIMIN TOATE ACESTEA.  MULTUMESC ANTICIPAT PT SFATURI.


multe anl`uri nu au geamuri termopam cu low-e. alte motive pot fi flori la fereastra, cladire noua(pereti neuscati etc etc) caldura nesuficienta in casa sau/si lipsa aerisirii. chiar si un geam cu lowe poate "transpira" in conditii normale dar nu mai mult de 3 degete de jur imprejur.

ia cauta si tu pe aici www.termopanenoi.ro poate mai gasesti si alte explicatii

View Postadi_master, on Aug 8 2008, 20:05, said:

TROKAL
Intrebare:daca eu iti spun sa cumperi o masina cu 90ps ca aia cu 105ps e pt mai multa putere........tu ce cumperi!?

raspunsul e: care are mai multe camere.. ambele profile au variante de la 3 la 5 sau 6 camere!!!:)

View Postdwarfchris, on Aug 9 2008, 15:37, said:

Salutare, am si eu o problema si anume, dupa montarea geamurilor si dezlipirea foliei protectoare am constat unele zgaraieturi pe profilul geamului, unele chiar urate. intrebarea mea este daca se pot indeparta aceste zgarieturi si daca da, cum?

da exista o pasta si asa cum a spus si adi nu te ajuta sa scoti suprafata asa cum era ea din frabrica:) dar care ajuta in unele cazuri. pasta se numeste Koratac e pe nuante se o are atat würth`u cat si Kommerlingu. se poate utiliza dupa retus si un marker permanent ptr pvc la aceeasi nuanta(costa insa f mult in jur de 50 ron un marker)

si da.. are dreptate baiatu daca e de la ei.. atunci scuza`ma da inseamna ca iti place sa dai banii pe tampenii:) trebuiau chemati la rupt de capete..

View PostRodeo, on Nov 25 2007, 01:59, said:

ooooffff...iar condensu'? search si vedeti ca au mai fost...

1. geamul Low-E nu are nimic de a face cu condensul.... denumirea Low-E vine de la low emissions, adica emisie scazuta...se refera la pierderile de caldura prin radiatie IR (infra red sau infrarosu pt voi). Concret, gemul e acoperit prin depunerea unor ioduri metalice in stare gazoasa cu o pelicula ce are rolul de a bloca trecea partiala a radiatiei IR. O parte din caldura care paraseste o camera prin zona tamplariei e sub aceasta forma. Geamul Low-E contracareaza PARTIAL acest fenomen. partial ca altfel nu s-ar mai vedea prin el.
2. geamul Low-E in afara de proprietatea descrisa mai sus are caracteristicile unui geam obisnuit. daca afara e rece si geamul va fi rece.
3. daca o suprafata este rece iar aerul din jurul ei are o anumita umiditate pe suprafata obiectului rece se produce condens. relatia dintre temperatura obiectului si umiditatea aerului e o functie; graficul ei descrie o curba. orice punct de pe acea curba se numeste "punct de roua", respectiv combinatia de temperatura si umiditate care produce condens.
4. normal ca geamurile fac condens foarte mare si mai ales in dormitor! cate persoane dorm in dormitorul ala? un singur adult expira aproape 1l de apa in 8h de somn. toata apa aia unde crezi ca se duce?? plus apa evaporata cand gatesti. plus apa evaporata cand usuci rufe. plus apa sub forma de vapori de cand faci baie. plus florile din vaza, acvariul cu pesti sau testoase, catelul etc. Muuuulti vapori de apa. unde se duc? o parte (mica) e absorbita de pereti...si aia mai deloc daca sunt aplicate finisaje non-permeabile. restul e in aer...vapori.
5. tu aerisesti cu economie sa nu arunci caldura pe fereastra...bravo! Daca aerisesti de 2 ori pe zi cat sa scapi de mirosuri nu inseamna ca ai scapat de umiditate. teoretic ar trebui sa aerisesti fiecare camera minim 1h pe zi. ar trebui sa asiguri un schimb complet de aer la fiecare 8h...nu prea se face. De ce crezi ca exista recuperatoarele de caldura din aerul evacuat din casa? totusi ala nu e o solutie pt un apartament.
6. condensul pe geamuri se combate cu un flux de aer cald care sa ridice temperatura geamului si sa evapore eventualul condens. de aia se pun calorifere sub geam (bine si din alte motive dar asta ne intereseaza pe noi). daca tu pui pe geam jaluzele, draperii sau perdele intre geam si calorifer, daca pui paturi sau rufe pe calorifer seara, nu ai nici o sansa ca fluxul de aer cald sa ajunga la geam. schimba treburile astea.
7. tamplaria moderna e foarte etansa, spre deosebire de aia de lemn care nu e etansa.... in timp se cunoaste. o solutie la schimbul permanent de aer interior-exterior e un sistem de voleti care se insereaza in tamplarie. verificati oferta marilor producatori de profile pentru tamplarie. nu ateliere, producatori. sunt modele cu aceeasi grosime cu a geamului si care pot fi montate oricand, micsorand cu cativa cm dimensiunea geamului pe o latura. un atelier mai mic o se oboseasca chiar si sa recupereze cele 2 foi de sticla si in felul asta o sa avedi de plata doar voletii si manopera.
8. mucegaiul e consecinta a condensului. elimina condensul (umezeala ) si nu o sa mai fie nici mucegai. aia cu polistirenul e prostie, nu ajuta decat la cladiri complet neizolate (pereti f reci). satureaza zona cu un produs antimucegai si daca umezeala are cauze externe incearca si un produs care "sigileaza" peretele...sunt niste lavabile seciale pt zone cu umezeala (camine de instalatii cu umezeala, terase etc...dar doar daca e vorba de cantitati rezonabile).


esti sigur prietene ca geamul lowe nu are treaba cu aparitia condensului?:) ia mai gandeste`te ce se intampla cand iese caldura prin sticla.. atunci cand iese(contactul aerului cald cu aerul rece produce??? raspuns condens)
daca afara e rece sticla cu lowe e calda... doar aia fara low e rece:) trust me ca doar lucrez la aia care o fac:). de aici si testele alea rudimentare cu sursa de caldura sau lumanarea ptr verificarea geamurilor lowe( incalzesti geamul si vezi daca pe ambele parti se incalzeste la fel.. pe partea unde se incalzeste mai putin aia e partea cu lowe
daca vrei sa vezi cum si cand apare pct`u de roua si la ce diferente de temperatura pm me sa`ti trimit tablelul ala de care zici tu:)

no hard feelings right?!:)

#24
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Salut !Sunt aproape nob in termopane !
Din ce am citit aproape tot ce am gasit pe aici pe softpedia , am inteles ca
Veka e cel mai bun profil !
Feronerie Roto NT
Sticla Low E sau 4 sezoane....

Am fost sa ma interesez la mine in oras de Veka  si mi au spus ca au dar lucreaza cu feronerie MACO, dar exista si varianta ROTO (ar fi posibil..)

Am un ap cu 2 camere

Ce sa aleg ?

Veka profil (mahon)
MACO feronerie sau ROTO ?!
Ce sa sticla sa aleg ? Low-e sau 4 sezoane sau...altele?

#25
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
am feronerie Maco la ferestre de 10 ani Rehau Brilliant Design, sunt foarte bune. Alternatuva GU de atunci era mult sub ca si facilitati,feeling.
Inclusiv cei care le montau au recomandat Maco. Presupun ca fiecare producator are modele de diferite preturi, poate un Maco de varf sa fie peste modelele de buget de la alte firme mai cunoscute.

#26
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
eu recomand ca pret calitate Qfort....... ;)

#27
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Desi pe net se vorbeste foarte mult de ROTO NT , mi s a spus la firma unde vreau sa fac comanda , ca au lucrat cu ROTO dar ar fi mai bun MACO !
Daca vreau neaparat ROTO au zis ca os a faca un efort si o sa imi puna !

#28
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
aruncați o privire și pe aici.
un atelier de termopane ce a apucat să lucreze cu un tip de feronerie, nu o mai schimbă de dragul unui cleint care vrea, de exempu, roto în loc de maco. asta din cauză că sunt șabloane diferite.
așa că, poți căuta mult și bine potriveal veka numai cu roto, sau numai cu maco, gu, winkhaus...

înțeleg să insiști pt o opțiune pe care un tip de feronerie nu-l are, și să alegi alt tip de feronerie. așa este perfect justificat. dar să ai obiecții, gen...am auzit că maco e mai bun decât roto, steaua decât dinamo...  :confuzzled:

OK, caută, caută!   :peacefingers:

#29
AdrianNiculae

AdrianNiculae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2011

View PostDitian, on 7th January 2008, 19:35, said:

Vreau sa inchid balconul si cautand cateva oferte de pret m-am oprit la doua variante, ambele fiind la acelasi pret. Ce ar fi mai bun: Termopan profil VEKA sau GEALAN, ambele in cinci camere?






Cu oricare din profile. In cazul in care vei avea probleme cu unul din ele, ne poti contacta sa le reparam. De preferat Made in Romania. Trebuie sa cumparam lucruri romanesti.

#30
sano

sano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.03.2010
eu vreau sa fac o plangere: Qfort nu isi face banii deloc.
Le-am montat anul trecut, la final de martie. Pana acum, i-am chemat de 5 ori pt reglaje la reglaje. Si curentul mi-a intrat toata iarna in casa; garnitura nu etanseaza la usa cum trebuie. Si sunt mai multe bube.
   Cand ii chemi la service, programezi o ora anume, ei vin dupa o ora de la cat ati stabilit. Am incercat dimineata sa ii chem, sa fiu primul client [sa nu se mai scuze ca au stat mai mult timp la clientul anterior=> pauza. tot n-au venit la timp; prin urmare, a trebuit sa fug si eu la serviciu].
  Ideea este: nu recomand deloc Qfort [ei lucreaza cu veka]. Sunt neseriosi. Si am lasat in buzunarele lor doar 6500ron... Pt cine vrea detalii, sa imi scrie PM. Ofer si vizite la domiciliul meu. Sunt atat de impotriva lor, ca imi vine sa ma adresez si la OPC. Si cred ca o voi face, daca nu se prezinta la urm intalnire si mai ales, daca nu-mi rezolva usa...

#31
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postsano, on 21st March 2012, 22:37, said:

eu vreau sa fac o plangere: Qfort nu isi face banii deloc.....Ofer si vizite la domiciliul meu. Sunt atat de impotriva lor, ca imi vine sa ma adresez si la OPC. Si cred ca o voi face, daca nu se prezinta la urm intalnire si mai ales, daca nu-mi rezolva usa...

Ti-au rezolvat pana la urma usa? Si ce profil veka ai folosit?
Ti-am scris pe celalalt topic o intrebare despre o posibila vizita despre care as fi tentata.
Si rugamintea de a atasa poze.

#32
sano

sano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.03.2010

View Postclaudia2008, on 23rd March 2012, 14:25, said:

Ti-au rezolvat pana la urma usa? Si ce profil veka ai folosit?
Ti-am scris pe celalalt topic o intrebare despre o posibila vizita despre care as fi tentata.
Si rugamintea de a atasa poze.

am raspuns. dar nu stiu de ce nu merge sa atasez pozele....
ai o adresa privata? de yahoo ceva...

#33
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postsano, on 23rd March 2012, 14:44, said:

Ai pm. Iar pentru poze incearca sa le faci mai mici cu un Paint de exemplu.
Si nu m-ai lamurit ce profil ai pus.

Edited by claudia2008, 23 March 2012 - 15:37.


#34
Robin-X

Robin-X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2011
Salutare,

sunt la capitolul ( cu bataie de cap ) ce fel de termopane sa aleg. Pana mai ieri nu stiam nimic de termopane, dar dupa cateva ore petrecute pe calc si tel am mai aflat cate ceva. Precizez ca termopanele sunt pt o casa. Oare ce sa aleg dintre PROFINE cu feronerie WINKHAUS si REHAU cu feronerie SIEGENIA? Precizez ca ultimele sunt mai scumpe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate