Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...
 Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 

Canon Pixma MP210

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
420 răspunsuri în acest subiect

#199
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.940
  • Înscris: 26.05.2007

View PostLyvyoo, on Feb 7 2009, 15:55, said:

1. initial vroiam Canon mp210, pentru ca este cunoscuta tehnologia de reincarcare, dar dupa mai multe telefoane am aflat ca nu se mai fabrica.
2.................varianta de mp210, scula de care se discuta de 11pagini.
1.Canon nu se mai refileaza asa de usor.....ai ramas mut in admirare de la cartusele BCI 24 / 21..............de atunci lucrurile s-au schimbat !
2. De ce crezi ca sunt 11 pagini ? de multumiri si laude aduse Canon ?
Acum ? as merge pe mana HP !

Editat de ChemTeacher, 18 februarie 2009 - 22:31.


#200
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.300
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa ce am cititi noile idei aparute pt refill&stuff am vrut sa le aplic si cand daiu sa scot o foaie apare E2 si nu mai trage foaia deloc.Asta de la ce o mai fi?

#201
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005

View PostChemTeacher, on Feb 18 2009, 22:20, said:

1.Canon nu se mai refileaza asa de usor.....ai ramas mut in admirare de la cartusele BCI 24 / 21..............de atunci lucrurile s-au schimbat !
2. De ce crezi ca sunt 11 pagini ? de multumiri si laude aduse Canon ?
Acum ? as merge pe mana HP !

*mfc.=multifunctional

Am vorbit cu mai multi "refill-atori" pentru ca nu eram hotarat ce sa cumpar. Am aflat ca mfc. care folosesc cartuse cu chip sunt mult mai indicate pentru ca, dupa trecerea printr-un aparat, cartusul este ca nou in "ochii" imprimantei, folosindu-se un "chip resseter" . Apoi, resetand mereu,  poti incarca fara probleme pana ti se infunda duzele.... In cazul cartuselor fara chip, cum are si mp210 vedeti si voi de 12 pagini cate probleme au aparut, trebuid sa te chinui sa resetezi mfc., lucru care la unii merge, la altii nu. Este si cazul lui mp180/190/220 etc.
Personal am riscat putin, mergand pe Pixma MP540, un suuuper mfc, la 370lei. Dar, fiind din generatia noua, (noiembrie), foloseste cartuse pgi-520, asemanatoare cu  pgi-40 dar cu chipul diferit. Am stiut ca nu voi printa foarte mult asa ca mai am rabdare cateva luni pana apare chip ressetrul pentru acest model.

#202
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.300
  • Înscris: 13.12.2007
Alta dracie acum...am facut rost de doua crtuse goale dar nearse, a disparut E5 dar nu scoate nimic.Le-am refilat acasa, a scos doua pagini numai cu culoarea rosie (poza era cu mult portocaliu) si acum imi scoate paginile albe, si la negru si la color.
I-am dat Cleaning normal, apoi deep cleaning si toate optiunile din mentenanta..dar degeaba, scoate pagini albe.
Stie cineva care e problema?

#203
wyrus

wyrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 13.03.2006
am si eu o intrebare.am un mp210 si ma chinui de o ora sa il fac sa mearga. s-au golit cartusele, si cum nu sunt reincarcabile(alea standard) m-am dus sa imi cumpar.am cumparat doar negru pt ca doar de negrum am nevoie dar surpriza.NU MERGE!!!!nici macar scanarea nu merge!!

pot  cumva sa printez doar cu cartusul negru????

#204
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.409
  • Înscris: 24.04.2006
start -> control panel -> printers and other hardware - > printers and faxes -> click dreapta si proprietati pe ea -> printing preferences -> grayscale printing

#205
wyrus

wyrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 13.03.2006

View PostCampers, on Feb 27 2009, 14:30, said:

start -> control panel -> printers and other hardware - > printers and faxes -> click dreapta si proprietati pe ea -> printing preferences -> grayscale printing


nu merge pt ca nu imi recunoaste cartusu color!chiar trebuie sa cumpar si cartus color, pt ca nu am nevoie de el.am nevoie doar de negru!!!

#206
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.409
  • Înscris: 24.04.2006
atunci de la maintanance  -> ink cartrige settings -> black only


LE : ai dreptate , daca e cartusul scos nu merge..dar daca e doar consumat , dar bagat , ar trebui sa mearga !

Editat de Campers, 27 februarie 2009 - 17:36.


#207
don_leone

don_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 21.02.2009
mă alătur și eu grupului de nemulțumiți . mi s-a prăjit cartușul color după 2 refiluri îl am doar pe cel negru și scanerul nu vrea nici de-al dracu să funcționeze dă un mesaj cu eroare 2,114,0. chiar nu vrea fără cartușul color?

#208
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.743
  • Înscris: 06.07.2005
Salut. Am un mp 190 si evident, dupa incarcare nicio sansa sa mai mearga imprimanta. Imi spune cartus complet gol.. nu pot sa folosesc nici macar scannerul. Am vazut ca cineva de aici a reusit sa reseteze mp210 folosind un eeprom cand erau cartusele pline. Are cineva un eeprom de cand erau cartusele pline pentru mp190 ?

#209
VALTER_COJMAN

VALTER_COJMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 01.03.2009
Am si eu imprimanta Canon MP 210 . De cand am luat-o am incarcat de foarte multe ori cartusele ... Deci imi functioneaza . Exista un singur incovenient : NU STIU CAND CARTUSELE SE SE APROPIE DE GOLIRE . A reusit cineva sa reseteze cipurile de citire a cartuselor ?




http://www.aparatidrepturile.piczo.com

#210
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.300
  • Înscris: 13.12.2007
Am facut rost de cartusul color CL41 (parca asa ii zice) si mi-a disparut E5-ul.L-am reancarcat cu cate 2 ml din fiecare culoare si vreau sa zic ca scoate pe hartie fotografica de mai -mare dragul! Nu stiu cat o sa tina, si nu-mi dau seama cand trebuie sa reancarc cartusele, sa nu-l ard si pe asta.As incerca si faza cu rescrierea EEpromului si adaugarea imaginii de la cartusele noi..dar deocamdata merge si nu-mi vine sa cred, imprimanta nu am folosit-o de 1 an de zile aproape si acum merge bine!!!1

#211
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 166
  • Înscris: 28.07.2007

View Postdacotec, on Feb 19 2009, 21:04, said:

Alta dracie acum...am facut rost de doua crtuse goale dar nearse, a disparut E5 dar nu scoate nimic.Le-am refilat acasa, a scos doua pagini numai cu culoarea rosie (poza era cu mult portocaliu) si acum imi scoate paginile albe, si la negru si la color.
I-am dat Cleaning normal, apoi deep cleaning si toate optiunile din mentenanta..dar degeaba, scoate pagini albe.
Stie cineva care e problema?

iti arata nivelul de cerneala ? apare vreo eroare ? se aprinde vreun LED ? Daca nu, sunt infundate duzele...si cam greu le desfunzi  :death:

#212
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.300
  • Înscris: 13.12.2007
cred ca nu a mai avu suficienta cerneala....

#213
raludea

raludea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 12.03.2009
Am probleme cu impimanta!!!Ajutati-ma daca stiti,va rog!
Nu-mi ia hartia!!Este CANON MP210

#214
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAtac, on Mar 3 2009, 14:21, said:

iti arata nivelul de cerneala ? apare vreo eroare ? se aprinde vreun LED ? Daca nu, sunt infundate duzele...si cam greu le desfunzi  :death:

Duzele înfundate. Probabil că albastru era înfundat de dădea numai portocaliu. Posibil că s-au ars sau s-au înfundat. Ca să fie arse nu trebuie să dea vre-o eroare. Depinde ce circuit s-a ars la ele. Totuși încearcă să le ți în apă caldă sau în soluție de desfundat duze.
Numai bine.

#215
delta_hd

delta_hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 17.02.2007

View Posttitan04, on Feb 19 2008, 22:20, said:

UN SFAT: NU O CUMPARATI!!!!! LUATI-VA ALTCEVA PE BANII AIA
am si eu una, si nu-si merita banii. Am avut un Lexmark Z605 si a fost excelenta fata de rahatul asta de imprimanta
Imi pare foarte rau ca am cumparat-o

o vinzi?


View Postdon_leone, on Feb 28 2009, 22:39, said:

mă alătur și eu grupului de nemulțumiți . mi s-a prăjit cartușul color după 2 refiluri îl am doar pe cel negru și scanerul nu vrea nici de-al dracu să funcționeze dă un mesaj cu eroare 2,114,0. chiar nu vrea fără cartușul color?

cartusele astea merg in multe pixme. din pacate cele color "se ard". nu mai merg nici puse in alta imprimanta, nici daca acoperi din contacte cu scoci.
cu negrele nu am avut probleme.

oricum, o imprimanta multifunctionala noua e 250ron iar cartusele fac impreuna 150ron.



eu vreau o sursa/adaptor daca are careva. sau o alta imprimanta (de alt tip asemanator) la care s-a infundat capul fix (un cap din acela care e montat pe imprimanta este 280ron).

Editat de delta_hd, 17 martie 2009 - 09:38.


#216
horia_andrei

horia_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 25.08.2007
De vreo saptamana a inceput sa-mi apara si mie celebra eroare E5. Dupa ce am incercat sa resetez fara succes semnalizarea (conform descrierilor de pe net), m-am gandit sa contactez si service-ul in speranta (prosteasca) ca poate o sa se rezolve ceva.

Am sunat la baietii de IT&S care mi-au raspuns pe un ton foarte plictisit si deranjat (similar ca stil cu cei de la Cris Profesional cu care am avut onoarea de a comunica atunci cand a trebuit sa-mi calibrez aparatura foto Canon). I-am explicat domnului cu pricina cum ca nu vad legatura logica intre utilizarea scanerului si nivelul cernelii din cartuse, ca nu este specificat nicaieri in documentatiile oficiale aceasta limitare si ca mi se pare ca fiind mai pe romaneste vorba de o tzeapa din partea Canon.
La fel de neimpresionat mi-a sugerat sa cumpar ambele cartuse, chiar daca i-am explicat ca pe cel color nu-l folosesc de fel si cel mai probabil s-ar usca iar. Din conversatia avuta se putea deduce usor ca nici nu stie cam despre ce e vorba (din moment ce nu stia exact cauzele erorii si mi-a sugerat niste "rezolvari" complet inutile precum reinstalarea softului de scanner) si nici nu avea nici un interes sa ma ajute.

Dat fiind natura acestei probleme (reclama mincinoasa, viciu ascuns din fabricatie), as fi tentat sa fac reclamatie la OPC. Totusi, cel mai probabil voi renunta, din moment ce data trecuta cand am incercat sa reclam problemele cu DSLR-ul,am fost intampinat pe acelasi ton dezinteresat si deranjat (era seara si se pregateau sa plece acasa).

Asa ca singura solutie e sa renunt la a mai achizitiona produse Canon pe viitor si sa lecturez cu atentie forumurile referitoare la un anumit produs electronic inainte de a-l achizitiona.

Daca, prin absurd, a aparut o metoda de resetare a multifunctionalului in ultimul timp va rog sa o publicati. Daca nu, astept propunerile voastre creative de modalitati prin care as putea sa distrug aceasta minune a tehnicii moderne.

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate