Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Canon Pixma MP210

- - - - -
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#1
Dinet

Dinet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2007
Am cumparat de curand un multifunctional Canon Pixma MP210 care foloseste cartuse PG-40 si CL-41si dupa ce am facut refil imi da eroarea E61. Este eroare de cartuse. Daca cineva a reusit sa-i dea de cap la chestia asta.
Inainte am avut  Canon Pixma MP160 care folosea aceleasi cartuse, iar la o anumita perioada la fel dadea o eroate de genu asta. pentru modelul MP160 gasisem un soft care reseta firmware si nu mai dadea eroarea. Arata ea ca sunt cartusele goale , dar mergea lejer. Deci rugamintea este, daca cineva si-a batut capu cu un MP210 si a reusit sa rezolve ceva datimi si mie solutia.

#2
maverik20

maverik20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2007

View PostDinet, on Oct 29 2007, 14:30, said:

Am cumparat de curand un multifunctional Canon Pixma MP210 care foloseste cartuse PG-40 si CL-41si dupa ce am facut refil imi da eroarea E61. Este eroare de cartuse. Daca cineva a reusit sa-i dea de cap la chestia asta.
Inainte am avut  Canon Pixma MP160 care folosea aceleasi cartuse, iar la o anumita perioada la fel dadea o eroate de genu asta. pentru modelul MP160 gasisem un soft care reseta firmware si nu mai dadea eroarea. Arata ea ca sunt cartusele goale , dar mergea lejer. Deci rugamintea este, daca cineva si-a batut capu cu un MP210 si a reusit sa rezolve ceva datimi si mie solutia.


dupa ce ai facut refill fa chestia aia cu curatat ce are imprimanta si daca iti mai da eroare tine apasat buton de cancel (de alimentare hratie0 timp de 5 sec si o sa mearga ... nu stiu sigur daca si mie mi-a dat eroarea aia ... dar am patit si eu ceva de genu ca nu recunoastea .. oricum o sa iti palpaie becurile si la alea nu ai ce sa le faci .. multa bafta

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Poate imi explica si mie cineva care se pricepe cum "gandeste" imprimanta cand se termina cartusele.
De ce intreb? Am tot citit pe aici ca: "arata ca sunt cartusele goale", "eroarea Exx", "palpaie becurile", etc.
Daca eu "intuiesc" ca sunt aproape de terminare cartusele si ma apuc sa le umplu o sa mai ajung la "palpait de becuri"?

enjoy,
Mtz

PS: sa nu se supere cine e moderator pe aici, dar aria Periferice e varza. Ati fi putut si voi avea sticky de genul: "Tips & Tricks incarcare cartuse", "Alegere Imprimanta", "Alegere Multifunctionla", etc. Threadurile despre anumite modele sau ce sa aleaga ar fi trebuit comasate, etc. Aici vine unu care i s-a sculat ca vrea sa-si ia nu stiu ce perfieric si... Poc... un thread. Maine vine altul care vrea sa isi ia aceeasi chestie si mai tranteste unu. Altul vine si intreaba nu stiu ce despre incarcare de cartuse, dar omu' nu gaseste in aceasta arie explicatia cuiva care chiar se pricepe si a facut-o foarte bine pentru ca respectivul post este pierdut printre zecile de threaduri asemanatoare. Si ala care a explicat o data si bine nu mai are chef sa ii raspunda fiecarui deschizator de thread.
Sau poate sunt eu pretentios si m-as astepta ca orice arie sa arate ca aria pe care o moderez eu. Nu ca aia ar fi perfecta...

Edited by Mtz, 15 November 2007 - 00:47.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La imprimantele noi nu conteaza daca le umplii sau nu inainte de golire, imprimanta stie ca dupa ce duzele s-au deschis de sa zicem 500.000 de ori, in cartus nivelul cernelii tinde spre zero. Cipul din interiorul cartusului are un contor care de la o anumita limita semnalizeaza imprimantei ca nu mai este cerneala in el (poate sa fie si plin cartusul pentru ca nivelul nu se masoara ca la daciile vechi cu flotor in cartus)
Explicatia este mult simplificata dar in mare asta este procesul...

PS duzele sunt orificiile prin care cartusul "scuipa" cerneala. Deci daca sa zicem duzele s-au deschis de n ori la cartusul care este infundat si cerneala a ramas in el, el va aparea ca fiind gol.

Edited by onlyone, 15 November 2007 - 00:57.


#5
Gee-Gee

Gee-Gee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.11.2007
deci pana la urma se poate rezolva problema aparuta? se poate reseta contoru? se poate scapa de eroarea ce indica cartusu gol?

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
onlyone, foarte buna explicatia, multumesc. Acum ramane sa asteptam daca se descopera metoda de resetare. Daca aflati ceva postati aici.

enjoy,
Mtz

#7
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
De cand o ai? Esti multumit de multifunctionala ? Ai rezolvat problema cu resetarea cartusului? Te intreb pentru ca vreau sa-mi iau si eu una la fel.

#8
GyA

GyA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005
salutare!!!
Si eu am aceasi problema...am un mp 160 si pana acum 2 ore a mers beton....dar am avut eu minunata idee de a vedea daca pot scoate ceva la imprimanta fara cartusul color. Bineinteles ca nu a mers...dar nu numai acuma imi da eroarea e61 si ori imi afiseaza ca un cartus (alb-negru) nu eshte bagat in imprimanta sau mai rau niciunul nu este bagat. Ce credeti ca are si cum o pot reseta!!!!!!!!!!!11

#9
GyA

GyA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005
Pardon!!! E vorba de Eroarea E16

#10
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005
deci a reusit cineva pana la urma sa-i dea de capat cu eroarea aia?

#11
Mikydon

Mikydon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.08.2006
Mie mi-a mers apasand pe butonul de STOP/CANCEL 5 minute... In continuare palpaie beculetul de la black incontinuu dar merge (atat pe windows, cat si pe linux) :P

#12
junior99

junior99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.09.2007
Salut!Am si eu o imprimanta Canon MP210.Am o mica problema, nu prea stiu unde gasesc kit de rifilare pentru el(NEGRU si COLOR).Sau daca puteti sa-mi spuneti cum pot refila.Sunt in Cluj-Napoca ,(student) si nu stau prea bine cu banii.Va-rog sa ma ajutati cu niste idei in legatura cu kitul.Mersi mult :console:

#13
raddumocanu

raddumocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.01.2007
Sal ! am achizitionat si eu un multifunctional Canon mp210 , am cumparat tus , dar cand am ajuns acasa si am desfacut cutia ca sa instalez multifunctionalul am observat ca pe cartusul negru scria 38 si pe tusul negru scria 40 . Pot reincarca cartusul cu acest tip de tus 40 sau trebuie sa cumpar tus 38?

#14
Georullz

Georullz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.10.2007
PG-37 sau PG-40 nu sunt lafel ? PG-40 are mai multi ml , dar pot folosi acelasi kit de de refil pentru ambele ?

#15
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
buna seara. pan la urma ati gasit vreo metoda de a reseta mp210? reincarcarea acesteia decurge perfect merge in continuare, trage f bine, dar imi clipeste ledul de cerneala. vreo idee ceva?

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostGeorullz, on Nov 24 2007, 10:42, said:

PG-37 sau PG-40 nu sunt lafel ? PG-40 are mai multi ml , dar pot folosi acelasi kit de de refil pentru ambele ?

DA

#17
raddumocanu

raddumocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.01.2007
Am patit-o cu imprimanta. Am scos niste poze pe o coala foto , a mers , am incercat sa mai scot o coala dupa aia, si dupa ce ii dau print imi spune ca nu are coala bagata, cu toate ca are. am incercat sa bag mai multe coli si tot la fel spune. Ce sa ii fac? Sa o duc la garantie , sau se poate rezolva acasa?

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Aveti idee de ce la MP210 s-au folosit cartuse de capacitate mai mica decat la MP160/180? Oare PG40 erau prea grele? Sau o fi o chestie de marketing ca sa cumpere utilizatorii cartuse mai des?
Rog raspunzuri avizate.
Merci.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 December 2007 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate