Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Canon Pixma MP210

- - - - -
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#37
sennen

sennen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2005
Salut! AM si eu o problema cu MP210. Am facut ieri refill la ambele cartuse PG40 si CL38. Dupa ce le-am instalat si am facut testele , cartusul negru stropeste pe foaie(imi apar picaturi negre pe foaie) iar cartusul color printeaza cu totul alte culori decat cele pe care ar trebui sa le printeze. In plus cand am ajuns acasa am vazut ca imi cursese tus din ambele cartuse. E normal? M-am dus inapoi la magazin si tipul mi-a spus ca probabil pusese prea mult tus si sa-i mai fac niste teste ca o sa-si revina. E primul refill pe care-l fac la ambele cartuse. E normal sa crape cartusele de la primul refill? Daca a mai patit cineva ceva asemanator si a rezolvat problema sa-mi de-a si mie un raspuns. Mersi!

#38
buburom

buburom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2007

View PostDinet, on Oct 29 2007, 15:30, said:

Am cumparat de curand un multifunctional Canon Pixma MP210 care foloseste cartuse PG-40 si CL-41si dupa ce am facut refil imi da eroarea E61. Este eroare de cartuse. Daca cineva a reusit sa-i dea de cap la chestia asta.
Inainte am avut  Canon Pixma MP160 care folosea aceleasi cartuse, iar la o anumita perioada la fel dadea o eroate de genu asta. pentru modelul MP160 gasisem un soft care reseta firmware si nu mai dadea eroarea. Arata ea ca sunt cartusele goale , dar mergea lejer. Deci rugamintea este, daca cineva si-a batut capu cu un MP210 si a reusit sa rezolve ceva datimi si mie solutia.
Eu am cumparat pentru Canon MP210 un set CISS (alimentare continua cu cerneala) si numai am nici o problema cu cartusele si in special cu cel color care imi golea buzunarele. Are rezervoare de 50ml de cerneala (de fiecare culoare deci in total 200ml) si nu mai am grija reumplerii. Un set complet de cerneala ma costa numai 40 lei pentru 200 ml. Este exceptional pana acum. Nu dau numele firmei ca sa nu fac reclama aici.

#39
Saian

Saian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.08.2007

View Postbuburom, on Jan 26 2008, 07:49, said:

Eu am cumparat pentru Canon MP210 un set CISS (alimentare continua cu cerneala) si numai am nici o problema cu cartusele si in special cu cel color care imi golea buzunarele. Are rezervoare de 50ml de cerneala (de fiecare culoare deci in total 200ml) si nu mai am grija reumplerii. Un set complet de cerneala ma costa numai 40 lei pentru 200 ml. Este exceptional pana acum. Nu dau numele firmei ca sa nu fac reclama aici.

De unde ai luat setul si cat ai dat pe el?

#40
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,870
  • Înscris: 27.06.2006

View Postsennen, on Jan 25 2008, 11:02, said:

Salut! AM si eu o problema cu MP210. Am facut ieri refill la ambele cartuse PG40 si CL38. Dupa ce le-am instalat si am facut testele , cartusul negru stropeste pe foaie(imi apar picaturi negre pe foaie) iar cartusul color printeaza cu totul alte culori decat cele pe care ar trebui sa le printeze. In plus cand am ajuns acasa am vazut ca imi cursese tus din ambele cartuse. E normal? M-am dus inapoi la magazin si tipul mi-a spus ca probabil pusese prea mult tus si sa-i mai fac niste teste ca o sa-si revina. E primul refill pe care-l fac la ambele cartuse. E normal sa crape cartusele de la primul refill? Daca a mai patit cineva ceva asemanator si a rezolvat problema sa-mi de-a si mie un raspuns. Mersi!

Nu au crapat cartusele...au fost umplute cu prea multa cerneala.
Tipul de la magazininul cu refill, cand te-ai dus inapoi, trebuia sa extraga cerneala din catusul negru si camerele cartusului color astfel incat ca sa nu m-ai curga...poate ai fi fost bulversat de ce scoate cerneala...
Monteaza in imprimanta, dupa refill, numai cartuse care nu picura cerneala...

#41
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005
am facut refil la cartusul negru, iar cel color e si e pe terminate; am tinut apasat 5 sec .. si mai mult pe cancel si tot ambele leduri stau aprinse (nu clipesc) si nu-mi scoate negru deloc

#42
alexa2005

alexa2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2007
Cititi postul meu "resetare pg40 cl51" o sa gasiti o serie de chestii care zic eu ajuta.... eu am mp180 si le resetez de le ia.... si merge contorul zice plin... se goleste... ca la inceput
Nu stiu daca merge la mp210 dar merita incercat.
BTW Mtz sistemul asta de "numarat picaturile de cerneala" care este folosit la canon si hp pentru determinarea nivelului aprox de cerneala din cartus este in imprimanta, cartusul are un identificator cu model, cantitate initiala, serie de producator pe care-l citeste imprimanta. la canon identificatorul are "ceva" care in momentul in care doresti sa continui tiparirea cu cartusul epuizat dezactiveaza ceva din carus si nu mai functioneaza contorul din imprimanta. nustiu ce dar canon nu spune. daca cineva ar avea rabdarea necesara sa citeasa comunicatia dintre cartus si imprimanta cred ca s-ar putea face ceva.... va pot pune la dispozitie o schema....de conexiuni....
MTZ ai o adreasa de mail? (pixelview)

Attached Files



#43
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postalexa2005, on Feb 5 2008, 23:02, said:

Cititi postul meu "resetare pg40 cl51" o sa gasiti o serie de chestii care zic eu ajuta.... eu am mp180 si le resetez de le ia.... si merge contorul zice plin... se goleste... ca la inceput
Nu stiu daca merge la mp210 dar merita incercat.
BTW Mtz sistemul asta de "numarat picaturile de cerneala" care este folosit la canon si hp pentru determinarea nivelului aprox de cerneala din cartus este in imprimanta, cartusul are un identificator cu model, cantitate initiala, serie de producator pe care-l citeste imprimanta. la canon identificatorul are "ceva" care in momentul in care doresti sa continui tiparirea cu cartusul epuizat dezactiveaza ceva din carus si nu mai functioneaza contorul din imprimanta. nustiu ce dar canon nu spune. daca cineva ar avea rabdarea necesara sa citeasa comunicatia dintre cartus si imprimanta cred ca s-ar putea face ceva.... va pot pune la dispozitie o schema....de conexiuni....
MTZ ai o adreasa de mail? (pixelview)


am incercat ce scrie acolo numa ca tot nu merge... in MPTool imi vede imprimanta, dar la ink levels si port e unknown si totate butoanele inafara de about si exit is dezactivate

la ink details de la imprimanta imi zice: The following ink is running low.
  Black <PG-37>
  Color <CL-38>

#44
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
dupa ce am umblat de mai multe ori la cartuse, reincarcandul pe cel color si cel negru, cel negru merge bine mersi, dar cel color nu mai vrea. el elibereaza cerneala dar nu mai printeaza. imprimanta mia dat un mesaj ca a resetat counterul si nu va mai fii disponibil acesta fct dar cartusul color nici nu mai xeroxeaza color si nici nu mai printeaza iar acum cele doua leduri clipesc concomitent.

#45
sum3r

sum3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2007
Pe cuvantul meu de onoare ca de o ora citesc pe acest forum despre reumplerea cartuselor la mp210, si in ciuda faptului ca s-a tot intrebat de unde se pot cumpara aceste refill-uri nimeni nu a raspuns. Asa ca va rog eu mult de tot sa imi spuneti si mie de unde pot lua in Bucuresti aceste sticlute de tus si negru si color. Repet..magazin din bucuresti, nu site, nu link nimic...doar magazin. Multumesc :D

#46
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
se pot cumpara de pe stirbei voda, venind de la eroilor prima statie. este un magazin numit sigmanet comp. iti recomand sa iei un kit de reincare pt canon chiar daca nu e poate folosi soclul, dar cernneala din acele pachete este de buna calitate uscanduse repede. cel negru cu care poti sa reincari de 4 ori este 20 lei iar cel color care parca tiot de 4 ori este la randul lui 25 lei.

nu vreau sa fac reclama magazinului, dar acolo am gasit cerneala buna. mai sunt si alte magazine in care gasesti sticlute de cerneala neagra dar trebui es a fii atent la banii pe care ii dai, reflectanduse in cerneala mai precis in profunzimea culorii si a timpului de uscare. mai sunt si asa zise centre de reincare de la care puteti achizitiona cerneala.

cartusul se reincarca f usor. cu capatul unei surubelnite, a unei pile, se baga intre capacul cartusului si corpul acestuia si cu putin noroc sare si veti gasi buretelul in care cu o seringa veti baga cata cerneala trebuie, de ex in cel color (CL38) 3ml in fiecare compartiment.

#47
SHARKER67

SHARKER67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008
Si eu am o probleme mie cred ca mi sa stricat drverele de pe imrpimanta daca mar putea ajuta cineva....

#48
titan04

titan04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.07.2007
UN SFAT: NU O CUMPARATI!!!!! LUATI-VA ALTCEVA PE BANII AIA
am si eu una, si nu-si merita banii. Am avut un Lexmark Z605 si a fost excelenta fata de rahatul asta de imprimanta
Imi pare foarte rau ca am cumparat-o

#49
hangar18

hangar18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.04.2006
salut
stie cineva daca aceste imprimante din seria MP pot printa si wireless cu un USB bluetooth printer adapter  ?
Am vazut ca modelul meu MP160 are o mufa USB frontala pentru conectare aparat foto.  Se poate conecta si un adaptor wireless acolo ?
thx

#50
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
cartusele PG-40 si CL-41 nu merg la MP210 ???

#51
enachemarian

enachemarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2004

View Postbuburom, on Jan 26 2008, 07:49, said:

Eu am cumparat pentru Canon MP210 un set CISS (alimentare continua cu cerneala) si numai am nici o problema cu cartusele si in special cu cel color care imi golea buzunarele. Are rezervoare de 50ml de cerneala (de fiecare culoare deci in total 200ml) si nu mai am grija reumplerii. Un set complet de cerneala ma costa numai 40 lei pentru 200 ml. Este exceptional pana acum. Nu dau numele firmei ca sa nu fac reclama aici.

Buna am si eu un MP210 si sant din constanta dami si mie adresa pntru incarcat cartusele
multam
e-mail enache_marian2000@yahoocom

#52
adi53

adi53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.12.2006

View PostDinet, on Oct 29 2007, 14:30, said:

Am cumparat de curand un multifunctional Canon Pixma MP210 care foloseste cartuse PG-40 si CL-41si dupa ce am facut refil imi da eroarea E61. Este eroare de cartuse. Daca cineva a reusit sa-i dea de cap la chestia asta.
Inainte am avut  Canon Pixma MP160 care folosea aceleasi cartuse, iar la o anumita perioada la fel dadea o eroate de genu asta. pentru modelul MP160 gasisem un soft care reseta firmware si nu mai dadea eroarea. Arata ea ca sunt cartusele goale , dar mergea lejer. Deci rugamintea este, daca cineva si-a batut capu cu un MP210 si a reusit sa rezolve ceva datimi si mie solutia.

Mi-am cumparat si eu acum 3 luni un MP210 si dupa ce am reincarcat cartusele (PG37-CL38) a mers fara probleme; am cautat o solutie ca sa imi indice nivelul de cerneala la cartusele refilate si am folosit EEPtool , un program pt. MP210, care reseteaza EPROM ul ; l-am resetat dar tot goale aratau cartusele (insa printarea merge fara probleme)- am incercat si combinatii de taste (mod service etc..) dar tot degeaba .. Daca vrei sa resetezi EPROM ul foloseste programul asta :Attached File  EEPTool.rar   162.95K   2989 downloads .Am inteles ca cipul de pe cartuse nu poate fi initializat sa arate in continuare nivelul de cerneala .

View Postsum3r, on Feb 13 2008, 12:12, said:

Pe cuvantul meu de onoare ca de o ora citesc pe acest forum despre reumplerea cartuselor la mp210, si in ciuda faptului ca s-a tot intrebat de unde se pot cumpara aceste refill-uri nimeni nu a raspuns. Asa ca va rog eu mult de tot sa imi spuneti si mie de unde pot lua in Bucuresti aceste sticlute de tus si negru si color. Repet..magazin din bucuresti, nu site, nu link nimic...doar magazin. Multumesc :D

Magazinul e Producton (CA Rosseti) . Se gasesc si kituri refill dar mai avantajos e cu 4 sticlute de 100mL de culori si 4 seringi de plastic de 5 mL . Am umplut cartusele si printeaza perfect .(Mai ale pe hartie Photo Glossy -poze color) .

View Postraresvintea, on Feb 9 2008, 15:07, said:

dupa ce am umblat de mai multe ori la cartuse, reincarcandul pe cel color si cel negru, cel negru merge bine mersi, dar cel color nu mai vrea. el elibereaza cerneala dar nu mai printeaza. imprimanta mia dat un mesaj ca a resetat counterul si nu va mai fii disponibil acesta fct dar cartusul color nici nu mai xeroxeaza color si nici nu mai printeaza iar acum cele doua leduri clipesc concomitent.

Cand ledurile palpaie intermitent cartusul(rile) sunt uzate si trebuie schimbate .

View Postsennen, on Jan 25 2008, 11:02, said:

Salut! AM si eu o problema cu MP210. Am facut ieri refill la ambele cartuse PG40 si CL38. Dupa ce le-am instalat si am facut testele , cartusul negru stropeste pe foaie(imi apar picaturi negre pe foaie) iar cartusul color printeaza cu totul alte culori decat cele pe care ar trebui sa le printeze. In plus cand am ajuns acasa am vazut ca imi cursese tus din ambele cartuse. E normal? M-am dus inapoi la magazin si tipul mi-a spus ca probabil pusese prea mult tus si sa-i mai fac niste teste ca o sa-si revina. E primul refill pe care-l fac la ambele cartuse. E normal sa crape cartusele de la primul refill? Daca a mai patit cineva ceva asemanator si a rezolvat problema sa-mi de-a si mie un raspuns. Mersi!

Eu am facut ieri refillul la PG37 si CL41 cu seringi de  plastic de 5 ml si a iesit perfect . PG37 - 11ml CL38 - 9 ml , PG40 - 16ml , CL41 - 12ml dar cred ca e bine sa pui ceva mai putin .

#53
adi53

adi53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.12.2006

View PostMtz, on Nov 15 2007, 00:46, said:

Poate imi explica si mie cineva care se pricepe cum "gandeste" imprimanta cand se termina cartusele.
De ce intreb? Am tot citit pe aici ca: "arata ca sunt cartusele goale", "eroarea Exx", "palpaie becurile", etc.
Daca eu "intuiesc" ca sunt aproape de terminare cartusele si ma apuc sa le umplu o sa mai ajung la "palpait de becuri"?

enjoy,
Mtz

PS: sa nu se supere cine e moderator pe aici, dar aria Periferice e varza. Ati fi putut si voi avea sticky de genul: "Tips & Tricks incarcare cartuse", "Alegere Imprimanta", "Alegere Multifunctionla", etc. Threadurile despre anumite modele sau ce sa aleaga ar fi trebuit comasate, etc. Aici vine unu care i s-a sculat ca vrea sa-si ia nu stiu ce perfieric si... Poc... un thread. Maine vine altul care vrea sa isi ia aceeasi chestie si mai tranteste unu. Altul vine si intreaba nu stiu ce despre incarcare de cartuse, dar omu' nu gaseste in aceasta arie explicatia cuiva care chiar se pricepe si a facut-o foarte bine pentru ca respectivul post este pierdut printre zecile de threaduri asemanatoare. Si ala care a explicat o data si bine nu mai are chef sa ii raspunda fiecarui deschizator de thread.
Sau poate sunt eu pretentios si m-as astepta ca orice arie sa arate ca aria pe care o moderez eu. Nu ca aia ar fi perfecta...

Daca palpie ledurile "in faza" la fiecare culoare (sau la negru si color) inseamna ca cartusul (rile) trebuie umplut . Daca nu palpaie in faza ci aleator cartusele trebuie schimbate . Chiar daca cartusele sunt reancarcate becurile tot semnalizeaza, adica cartusele nu sunt originale (protectie) .

View PostMtz, on Nov 15 2007, 13:21, said:

onlyone, foarte buna explicatia, multumesc. Acum ramane sa asteptam daca se descopera metoda de resetare. Daca aflati ceva postati aici.

enjoy,
Mtz


La CANON scrie pe cutie "(ex.) MP210 SERIES deci specificatiile se pot modifica fara anuntare in prealabil deci la unele se poate prin resetarea eprom ului -ca sa arate cartusele pline dupa reancarcare- la unele nu (la a mea nu ) . Multi spun ca nu se poate reseta cipul prea usor ba chiar deloc .

View Postbelik, on Dec 12 2007, 18:55, said:

salutare am un canon pixma mp 210 si am o problema nu stiu solutia. de curiozitate am mai comandat inca una sa vad daca se intampla aceeasi chestie si cam acelasi lucru. ce mi se intampla: ii dau sa copieze o pagina si e totul ok imi scoate copia perfecta si e ok. cand ii dau sa scanez o pagina oarecare mi se blocheaza lampa de scanare la un sfert de sfarsit, nu se mai duce pana la capat si nici nu se mai intoarce. ce-i pot face??

Eu am cumparat-o in 2008 si nu are nici o problema . I-am resetat si EPROM ul (dar fara rezultat) si merge perfect . La Scaner trebuia aleasa atent rezolutia de scanare mai ales la poze - daca e prea mare ies in evidenta si cele mai mici defecte .

#54
adi53

adi53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.12.2006

View PostMtz, on Nov 15 2007, 13:21, said:

onlyone, foarte buna explicatia, multumesc. Acum ramane sa asteptam daca se descopera metoda de resetare. Daca aflati ceva postati aici.

enjoy,
Mtz

PS : Am pus Firmware ul tau Mtz V16 pe Eboda si am aflat ca recunoaste si DTS analog . Poate poti sa imi explici si mie ce diferenta este intre DTS si Dolby Digital ; sper sa nu fiu blamat pt. Topic .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate