Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8643 replies to this topic

#7201
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
De ce ai da atatia bani pe un pom la ”galeata”

#7202
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru ca-ti permiti!
In realitate, raspunsul este, in ceea ce ma priveste, ca nu pot sa vorbesc despre altii, ca ma grabesc sa termin faza asta.
Ca sa intelegi, iti explic ca poate va folosi cuiva care citeste;
Am cumparat proprietatea in vara 2017. Numai pomi nealtoiti, specifici zonei. In perioada toamna 2017 - primavara 2020 (cand am intrat pe topicul acesta) am cumparat pomi numai din market-uri. Dedeman, leroy, brico... le-am pierdut sirul. Cred ca pana in 20 de pomi am luat, diverse specii, cu rodire tarzie etc. NIci nu stiam mare lucru despre pomi. Din acestia, mi-au murit in jur de 75% sau mai mult. Practic, au supravietuit 5 pomi (3 meri, un cais si un piersic).
Repet, nici nu stiam mare lucru despre pomi (nu ca acum as sti mult mai multe...:)) Tarziu mi-am dat seama ca solul trebuie ameliorat, dar... nu a folosit prea mult inca imi mureau pomii. Apoi am inceput sa cumpar din pepiniere si am vazut diferentele in ceea ce priveste dezvoltarea pomului deasupra dar mai ales radacinile.
Usor, usor, cu sprijinul colegiilor am deschis ochii in ale pomiculturii si am reusit sa-mi fac un plan, pe faze, despre cum o sa-mi arate livada. Da, poate speciile nu-s una langa alta, poate este prea diversificata, dar daca nu incerci, nu sti daca traieste/rodeste. Planul l-am demarat in primavara trecuta. Pana acum, am pierdut sirul pomilor cumparati in toamna-primavara - cu radacina libera. Intre timp, am observat ca pomii livrati la ghiveci pe care i-am plantat traiesc si se dezvolta bine merci. De ex. Regina Claudia Gialla (un fel de renclod galben) a costat cu tot cu transportul din Italia, mult peste ce-am luat acum, Passe Crassane a fost 100 lei plus trasport s.a.m.d. Pentru ca sunt soiuri de pomi care nu-s la vanzare in Romania sau sunt foarte rar. Si sa nu-ti inchipui cumva ca stiam eu ca Passe Crassane este cea mai cultivata para din lume... aici am aflat. Poate ca in Romania, nu creste atat de buna, dar de unde sti daca nu o verifici? Unul poate sa spuna ca nu i-a placut, dar el este la ses, sau in nordul tarii ori vest sau est. Poate la mine merge... Cam asta este cu toate soiurile luate.
Acum am 38 de soiuri diferite. Din ele voi selecta ce este mai bun. Apoi mai cumpar/altoies/supraltoiesc etc. si voi avea ce merge mai bine si ce este mai bun in zona mea.
Dar pentru asta trebuie timp, iar daca poti "trisa" un pic si nu este prohibitiv, nu vad de ce nu pot face asta.
Sper ca te-am lamurit.

Edited by adip1962, 25 June 2022 - 11:36.


#7203
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, sa îți spun o întâmplare de la tara de acum multe zeci de ani...
La o petrecere vreo 3 prieteni stăteau la o masa și se cinsteau, veseli nevoie mare... Pe lângă ei un baiat al unuia din ei, de câțiva anișori copilul, calare pe un bat, le tot dădea roata și ridica praful... Nea Marin, mai bătrân, care avea doar fete și deci avea o slăbiciune pt băieți, îl tot sfădea și îl baga în seama...
-Ce faci ma tu acilea, ca m-ai amețit, mai Lasă-l ma sa se odienasca nițel, tu nu vezi ca e spume (calul ala imaginar)...si da-i și razi...
Copilul mai abitir...
- Ihahaaaa, dii.... Nea marine, uite bre, asa o sa ma incalic pe el.... Dii...
-Pa cine ma te incalici?
-Pa cârlan, când o fata manza noastra.
Tac-su copilului brusc devine atent..
-Ia vino ma încoa!
Copilul vine râzând, calare pe ciomag, pune o frână...
-Eee... Ce e taicule?
Tac-su fără nicio strabatere ii arde o smetie de îl da cu cracii în sus, cu tot cu cal...
-M'nezeu' și anafura ma-tii... Si da sa se scoale de la masa...
-Stai ma Costică ma, ce-ai ma cu băiatu.... Lasă ma copilu în pace, ți-a casunat pa el?  Ii zice nea Marin...
-Lasă-l nea Marine, da-l in anafura ma-sii de smintit, matale N-auzi? , asta desala carlanu....
-Ce carlan ma?
- Carlanu lu Bubi?
-Pai ce ma, are carlan?
-Nu bre, ca e mica, la anu o dau la armăsar, sau la anu alalaltu... Da asta desala cârlanu, nu vezi ce face, da cand stam noi acilea îl aleargă de l-a băgat în draci....


Treaba e reala, nea Marin mi-a fost străbunic, copilul s-a dus și el acum câțiva ani, un om de toată isprava...


Cam asa ești și tu cu pomii tai... Mulți din pomii aia nici nu s-au prins bine, unii încă zac în găleți neplantati, nici nu știi bine dacă sunt meri sau paltini, alții sunt încă niște mazgaleli pe o foaie numita pretențios "wishlist"... Dar tu, ca și Costică al nostru, îți faci deja griji ce vei face cu producția.

Ia domne și plantează, joacă-te, distrează-te... Măcar sa fim noi sănătoși și sa ne vedem puși în situația de a cauta soluții pentru asa o problema.

Carul înaintea boilor... Asa zicea romanul...




Edited by parintele, 25 June 2022 - 12:05.


#7204
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu-i chiar asa...
Ce i-am spus lui Ceanu1980 este adevarul.
Nu-mi mai fac griji ca nu se prind pomii. Am vazut destui cum se manifesta inainte de a muri... Astia chiar par prinsi. Da, mai pot fi o gramada de boli incurabile, dar de ce sa pun raul inainte?
PS. Nu uita ca mereu o sa am un backup in pomii mosteniti si cei care au intrat pe rod.

Edited by adip1962, 25 June 2022 - 12:47.


#7205
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Fereste-te de frasini, se inmultesc ca naiba din samanta.

#7206
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ma feresc de salcami, ca au tepi. De frasini nicidecum. Cosesc deopotriva zeci in fiecare luna. Ambii sunt buni de foc, asa ca-s bine-veniti, daca cresc unde vreau eu. Dar de regula numai acolo nu cresc...
Mai vorbim dupa urmatoarea scumpire a gazelor... Eventual dupa rationalizarea lor.

#7207
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Izolează bre bine casa și lasă ragalii le în curte...🤣🤣


#7208
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
S-a facut! :)

#7209
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
ce soi de cirese amare recomandati?
sa nu aiba nevoie de extraterestri pentru polenizare, as prefera galben, dar daca este mai bun cel rosu, asta este.

#7210
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Cele mai gustoase cirese amare sunt cele mici si negre!
:)

#7211
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ma intreb ce soi de cires amar am eu. E luat de la Roman in 2014.
Vad ca acum Roman are Amar de Maxut si Amara, cu poze identice.

Al meu e dulce, nu are deloc acreala aia care-ti strepezeste dintii, nici cand e doar parguit.
Amar, nu prea pare. Dar ciresata e amaruie, placuta.

Nu stiu ce nevoi de polenizare are, e lipit de doi ciresi diferiti si la distanta rezonabila de alti doi.

PS. Nu si-au actualizat site-ul, sau chiar au pomi in stoc, cei de la Roman?

#7212
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Roman demarează campania de vânzări încă din vară. Multe soiuri ”exotice” sunt deja sold out... Scrie pe site că onorarea comenzilor are loc după 20 octombrie, așa cum scrie la toate pepinierele.

#7213
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posttil, on 26 iunie 2022 - 22:17, said:

Ma intreb ce soi de cires amar am eu. E luat de la Roman in 2014.
Vad ca acum Roman are Amar de Maxut si Amara, cu poze identice.
Unul este semiviguros, iar celalalt este de vigoare mijlocie... Asa-i diferentiezi! :)
Stie cineva care-s formele corecte referitoare la vigurozitatea (sau vigoare, ca marime nu-i puteau spune...) pomilor?
PS. intotdeauna m-am minunat cum romanii pot da alt sens cuvintelor...

#7214
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Sa cumperi un soi ce nu se prea gaseste la noi este de inteles si o inteleg,dar sa cumperi un banal cires sa dai 150-200 lei,asta nu mai inteleg
Am ramas placut surprins de mur,cumparat 10 fire in toamna,3 trple crown si 7 chester,toate s-au prins,alea 3 fire au si facut flori si poate ajung sa le gust
Nu stiu de ce am zis de mur,probabil sa te iintreb daca in livada aia mare ai bagat si mur?

#7215
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La mine in curte a inceput invazia masiva de omizi paroase…pacoste curata, defoliaza si rod frunzele, pasaretul zburator nu le consuma, ataca pana si frunzele de nuc!!!

Edited by subway_guru, 27 June 2022 - 09:32.


#7216
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postadip1962, on 27 iunie 2022 - 06:41, said:


Unul este semiviguros, iar celalalt este de vigoare mijlocie... Asa-i diferentiezi! :)
Stie cineva care-s formele corecte referitoare la vigurozitatea (sau vigoare, ca marime nu-i puteau spune...) pomilor?
PS. intotdeauna m-am minunat cum romanii pot da alt sens cuvintelor...

Romanii nu dau niciun sens, pur și simplu descrierile soiurilor provin din diverse surse, nu sta pepinieristul sa faca literatura decât atunci când nu are o varianta mai simpla.
Sunt descrierile "oficiale" din diverse lucrări științifice mai vechi sau mai noi, sunt descrierile făcute de stațiuni, uneori chiar stațiunile care au creat soiul, sunt descrieri adunate sau adaptate din diverse surse la alte soiuri cwre sunt mai puțin comune, sunt descrieri făcute chiar de pepinierist... Depinde.

Revenind la Amara, pe vremea când ma interesam de amari am avut ocazia sa gust la un coleg de forum, nu mi s-a părut ce trebuie și prin urmare nu îmi aduc aminte da fi luat asa ceva.
O cireașa normala, mărunți a mai degrabă, similara celor extratimpuri, cu ușoară tenta amăruie când nune coapta asa cum au multe soiuri, doar ca puțin mai pronunțată.
La coacere fada mai degrabă și amarala aproape dusa.
Maxutul nu îl știu sau nu îmi aduc aminte.

Treaba e ca am doi, unul amar, unul semi în genul Amara dar ceva mai amarui, habar nu am ce sunt și niic de unde nu îmi mai amintesc. Par a fi de la Roman.
Posibil sa fie maxut unul din ei 0t ca am evitat Amara, posibil al doilea sa nu fie de la el ci din alta sursa.

Nu știu, nici nu ma agot prea tare, îmi altoiesc și cu asta basta.
Cert e ca amarul e bun iar semiamarul are în diverse preparate(nu dulceață) o aroma bună și amarala fix cât trebuie... Am făcut un lichior superb.





#7217
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, nu-mi place sa ma contrazic...
Probabil vreun "meserias" din trecut care a tradus tratatele de pomicultura a interpretat asa si de atunci nimeni nu a avut curajul sa modifice.
Daca cineva are rabdarea sa caute in DEX, nu va gasi vreo referire la pomi si asta deoarece "vigoare" are doua sensuri mari si late. Ceva este in vigoare, respectiv nu este abrogat. SI ceva este viguros sau are vigoare in el/ea. In ultimele sensuri vigoarea este perceputa ca sanatate, forta, energie, tarie.
Ori cand un pepinierist (doctor in pomicultura) iti scrie ca un pom este semiviguros, tu ce pricepi?
Odata, demult cand am citit (nu-mi aduc aminte unde desi caut referinta de ceva vreme), dar poate memoria imi joaca feste, era cam asa:
- vigoare mica - 3-4 m inaltime
- vigoare medie 4-6 m inaltime
- vigoare mare peste 6 m inaltime.
Nu era vorba despre influenta portaltoilor in aceasta clasificare si precum se vede nu se face referire la columnari, pitic/dwarf etc.

Edited by adip1962, 27 June 2022 - 10:15.


#7218
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt o sumedenie de termeni, mai mult sau mai putin tehnici, sau uzuali  dar folosiți în context mai tehnic, și care nu se regăsesc în dex sau a căror definiție nu include sensul folosit în acele contexte.
Uneori, într-un domeniu, se împrumută termeni improprii inițial, alteori se împrumută și se traduc adaptează din alta limba în care cuvântul omolog direct al limbii române nu are definit oficial și acel sens.

În cazul de fata termenul "vigoare" este folosit, cunoscut și inteles ca atare în mediul horticol de foarte mult timp.
Faptul ca lingviști nu au considerat necesar, util, oportun sa menționeze modul în care un cuvânt e folosit de cei care se ocupa de acel domeniu este strict problema lor, nu a nostra.
Eu zic sa nu ne împiedicam de asemenea detalii, nu cred ca dacă foloseam cuvine ca mărime sau talie am fi înțeles mai bine la ce ne referim.

Edited by parintele, 27 June 2022 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate