Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8643 replies to this topic

#7183
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMirceaDWC, on 20 iunie 2022 - 14:39, said:

Intineresti cumva, ai vreo reteta? Cum te mai urci sa il culegi?
Parca aveau si scari mai mari la Dedeman Posted Image

Vedem in anii ce vin cat de bine ma impac cu ideea ca vor fi ramas din ce in ce mai multe cirese stricate prin pomi.
Experienta imi arata ca niste tratamente date bine fac minuni. Dupa doi ani in care mustele si ciupercile si-au facut de cap, distrugand cam tot, fara ca eu sa curat pomii de fructe nici dupa ce se uscasera, anul asta am stropit cam ca la carte si a iesit recolta de zile mari. Asa ca ma gandesc ca n-o fi baiul atat de mare daca raman cateva acolo in varf.

E drept ca de acum nici vermorelul electric nu va mai acoperi pana in varf, fiind deja spre capatul puterilor lui.

Probabil ca in final voi ajunge sa-i retez sus la varf si o sa-i cam doara, fiind lemn deja gros acolo.

PS. Auzisem acum ceva ani, aici pe forum, ca e de evitat sa alergi cu scara pe la pomi ca sa-i culegi.
Dar cu o telescopica de-asta bine asezata, e parfum. O asezi o data (cu mare atentie) si culegi pe verticala cam un sfert de pom. Cateva galeti, nu pleci chiar cu mana goala.

Pe asta o am, ajunge destul de sus si are o greutate decenta https://www.dedeman....repte/p/6022033

Attached Files


Edited by til, 20 June 2022 - 15:53.


#7184
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am un vecin... cand culege ciresul amar (are cam 12 m inaltime), nu se chinuie prea mult. Se urca cu o scara si taie o ramura (cu drujba, bineinteles). Restul e ptr. pasari...

Edited by adip1962, 20 June 2022 - 16:25.


#7185
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Scarile de livada au trei picioare nu patru…

#7186
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadip1962, on 20 iunie 2022 - 16:25, said:

nu se chinuie prea mult. Se urca cu o scara si taie o ramura (cu drujba, bineinteles).
Inseamna ca are drujba usoara :lol:

Uite ca la scara cu trei picioare nu ma gandisem. Dar ma indoiesc ca gasesc una usor de manevrat si buna de urcat la 7m

#7187
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
In Ro nu vei gasi scari cu trei picioare, doar scari de zugrav cu patru picioare pe care nu m-as urca la 7m decat daca as vrea sa ma sinucid!

#7188
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Scari poti sa gasesti si de pompieri, intrebarea e de ce sa faci asta?

#7189
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru ca imi plac arborii mari, nu pitici.
Pentru ca nu vreau sa ma impiedic in crengile lor, iar curtea mi-e prea mica pentru o livada separata. 1600mp cu tot cu casa, acareturi, pasari.
La un moment dat ma setasem sa trec pe stejari, platani, brazi, dar anul asta m-a lovit din nou amorul de fructe si am mai pus vreo 15 fructiferi. Cand or intra si aia pe rod, sa vezi chin.

View Postsubway_guru, on 20 iunie 2022 - 20:56, said:

In Ro nu vei gasi scari cu trei picioare, doar scari de zugrav cu patru picioare pe care nu m-as urca la 7m decat daca as vrea sa ma sinucid!
Gasesti scari cu trei picioare si la noi in tara, de exemplu: https://www.rafturir...fEaApofEALw_wcB
E destul de ok, ca ajungi sa culegi pana la 4m inaltime.

Am si scara de zugrav, maricica, ajung sa culeg pana pe la 4 m. Dar cea cu trei tronsoane are niste avantaje:
- e mai solida.
- poti sa o extinzi in sus mai mult decat ai nevoie, prin urmare ai de unde sa te tii bine cu mainile.
- implicit, ai o gramada de optiuni ca sa agati galeata, la ce inaltime vrei, la indemana, sub scara, nu mai cauti agatarori in pom.
- avand baza din doua tronsoane, ai spectru larg de acoperire, o instalezi o data si culegi de pe ambele parti ale scarii astfel instalate.

Singurul dezavantaj e ca la baza lata ai nevoie de teren relativ plat, nu o poti pune pe teren accidentat, pentru ca baza e o bara transversala. Nu poti sa incaleci un rand de cartofi, asa cum pot cu scara de zugrav.

#7190
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Extrem de scumpe…
Posted Image

#7191
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am dat vreo 650 lei pe scara care acum e 812 lei. Mi s-a parut scumpa si atunci, dar alternative mai ieftine nu parea sa am, iar asta arata foarte bine.

Par scumpe, da, dar la cat a ajuns sa valoreze banul in ziua de azi - si nu ma refer numai la leu ci chiar si la Eur...

#7192
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Daca n-ar fi transportul atat de exorbitant mai treaca-mearga…

#7193
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
E o chestie lunga, nu poate fi transportata cu orice in mod civilizat. Normal ca e scump prin curier. Mai bine platesti trasport cu Dedeman (daca e scara de la Dedeman).
Eu le leg pe plafonul masinii, chiar daca nu am bare transversale. Pentru scara, jgheaburi, canapele, panouri de plasa bordurata samd, merge brici.

#7194
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
New precious...
Prun Andreea, mar Fuji.
Fiecare a costat 68 lei, de la parcuri.ro, dar ei sunt in fapt de la Ciumbrud Plant. Nu stiu de ce nu vand direct...
Cam stresati de la transport/ambalare, 3 lastari rupti la Andreea.
Sunt formati cam prea sus pentru gustul meu, dar e timp sa-i aduc pe calea cea dreapta...
Stau acum si cuget ca fiecare a costat de 3 ori si ceva cat am pe comanda la Roman. Dar o data si ceva fata de Mitreni. Daca mai gasesc pana in toamna imi iau toti pomisorii la ghiveci si termin odata treaba.

Attached Files



#7195
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Si te muti la bloc?

#7196
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dap!
In weekend pentru o baie-n cada...
Si la iarna, cand intretinerea va fi exorbitanta.

Edited by adip1962, 24 June 2022 - 13:16.


#7197
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, tu nu ai stare....
Iți cumperi frumos 10 găleți de 12 litri, le umpli cu mranjta în amestec cu puțin pământ de la tine din curte, iei frumos 10 pomi din pepiniera, te duci personal și ii alegi și ai apoi timp sa ii plantezi cand vrea pipota lu matale. Avantaj la joaca asta este ca pomii vor pleca mult mai frumos decât plantați direct.
Evident ca ii vei planta tot toamna, și 3 mai greu de plantat ghiveci...
Dar măcar nu iei toate ciomegele de la toți bișnițarii.

Fa exercitiul asta cu ghivecele în fiecare an câțiva ani de acum încolo ca loc ai, sa ai mereu de rezerva/înlocuit câțiva pomi în ghiveci...




#7198
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Se mai gasesc acum pomi?
Pe unde m-am uitat era stoc epuizat,au doar un afis "reveniti la toamna"

#7199
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu prea mai am de ce, Padre.
Faceam o socoteala ieri... Mai vreau sa cumpar doar:
- un nuc, Germisara sau Susita (vigoare mica-mijlocie)
- un prun care sa intre devreme pe rod - habar nu am ce soi, cuget inca. Poate Agent sau ceva strain
- un cires daca din Stella nu iese un lastar (din altoi, ca din  portaltoi am unul de 20 cm...). Unul timpuriu, poate un Valeri Cskalov
- poate, dar poate, un nectarin
- un par Decana Comisiei.
Atat. Gata!
Am 93 de pomi din care 44 pruni salbatici. Astia rodesc/mor cand vor ei, probabil in timp ii voi inlocui cu copaci ornamentali sau copaci pur si simplu. Cresc frasinii asa frumos!
Peste 2 ani cand majoritatea vor intra pe rod, va fi de munca, nu gluma. Nu ma gandesc decat la recipientele in care vor fi puse, spatiul de depozitare... Nu-s pregatit deloc in sensul asta. Si, din pacate, nu intineresc.
Am fost dimineata la pomisorii noi... si-au revenit. Greseala a fost a mea. Cand am fost la astia marti, mi-au spus ca nu-i au. Doar ca am fost in Agronomie si ei erau in Otopeni... Puteam sa-i fi luat/ales direct, dar... Se vor prinde, apoi la primavara ii scurtez dupa cum imi plac mie.
PS.
Ai avut dreptate cu perii. Abia acum au inceput sa miste ceva, se vad cresteri/lastari noi. Napoca, Carpica, Kirghiza, Packham's, Virgiliu Hibernal sunt cam putori... Cel mai "harnic" este Untoasa de Geogiu.
Merii au inceput si ei sa miste, ceva mai bine Idared, Florina si Pinova si mai lent Starkrimson.
Surpriza sunt insa caisii si piersicii. Dupa ce m-am chinuit atat cu cei luati din market - aia care nu au murit - astia... parca-s in mediul lor! Au cresteri si mai mari de jumatate de metru, pe forma de vas, dar cu 5-6 sarpante (deocamdata). Dupa taierile din primavara, pe toti ii las sa creasca, sa-si dezvolte radacinile.

View Posthamangia, on 25 iunie 2022 - 05:51, said:

Se mai gasesc acum pomi?
Pe unde m-am uitat era stoc epuizat,au doar un afis "reveniti la toamna"
https://www.parcuri....ghiveci-c128-p1
https://verdi.ro/pom...are/tot-anul-2/
https://sanatatedinp...ilitate-In stoc
Si mai sunt si altii...

Edited by adip1962, 25 June 2022 - 06:29.


#7200
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

fane52

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate