Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8679 replies to this topic

#7165
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 sov, on 14 iunie 2022 - 19:17, said:

...
Adica cat mai repede .

#7166
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 fum, on 14 iunie 2022 - 22:27, said:

Vechea tulpină a căzut eroic în lupta cu motocoasa.
In fiecare an aud cel putin 10 povesti de la oameni care au atins cu firul pomii. Am presupus gresit ca si tu ai folosit firul. Greseste calul, apai magarul (eu).Posted Image

#7167
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta e un motiv apoi faptul ca nimeni nu mai vrea fan. Din aceste doua motive cosesc cu fir. De 6 ori pe sezon...
Si da, am taiat si eu pomi, dar indeosebi trandafirii nevestii... Nu stiu cum sa va spun, dar e preferabil sa tai pomi...

Edited by adip1962, 15 June 2022 - 10:35.


#7168
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,764
  • Înscris: 11.03.2007

 MirceaDWC, on 15 iunie 2022 - 10:04, said:

De ce nu pui o rama de protectie la motocoasa, ca sa eviti sa te apropii cu discul la mai mult de 2 cm de tulpini?
Devine interesant! Păi are ea apărătoarea ei, dar... nu realizez acum dacă am mers așa din prostie sau neștiință, că nu-mi amintesc exact cum este apărătoarea. Adică se rotește în așa fel, către față, încât se evită tăierile accidentale și mai și lucrează? Eu cosesc mecanic doar vara, după ce se coace iarba, iar anul ăsta încă merge mai bine manual. Mă disperă să stau cu ochelarii de protecție, mă doare și spatele... nu știu, zgomotul... ceva nu-mi place la cositul moto, pe lângă faptul că mai tai câte un pom...

#7169
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

 fum, on 15 iunie 2022 - 13:43, said:

Devine interesant! Păi are ea apărătoarea ei, dar... nu realizez acum dacă am mers așa din prostie sau neștiință, că nu-mi amintesc exact cum este apărătoarea. Adică se rotește în așa fel, către față, încât se evită tăierile accidentale și mai și lucrează? Eu cosesc mecanic doar vara, după ce se coace iarba, iar anul ăsta încă merge mai bine manual. Mă disperă să stau cu ochelarii de protecție, mă doare și spatele... nu știu, zgomotul... ceva nu-mi place la cositul moto, pe lângă faptul că mai tai câte un pom...
Aparatoarea ei e catre fata. Unele au o piesa din sarma tare care se rabateaza in fata si este cu 1 cm mai lunga decat raza de taiere, astfel incat o sprijini de pom si tai in jurul ei. A mea nu are, asa ca am confectionat un cerc dintr-o sarma de inox de 5, exact pe raza aparatorii, am dat cateva gauri in aparatoare si am fixat-o cu niste inele metalice (asta ca sa nu zic ca am legat-o cu sarma :)) ). acum ma apropii cu ea fara frica de tulpina pomilor si nu ii ating.

#7170
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Aparatoarea motocoaselor are ca rol sa previna ca diverse lucruri sa zboare catre picioare sau persoana care coseste. Din pacate nu e asa.
Un alt rol este sa tina firul la o anumita lungime maxima, printr-o lama de otel care taie surplusul
Inteleg ca Mircea a facut un fel de cerc a.i. acesta sa-l impiedice sa intre si sa taie pomisorii. Cred ca-i ok. Eu la pomii mici, sub 4 ani, care pot fi raniti la cosire, am rezolvat altfel. Din pacate dupa ce-am taiat/ranit cativa.
Ii sap. De 4 ori pe an. Uneori cu motosapa, dar de regula cu lopata...

Edited by adip1962, 15 June 2022 - 14:27.


#7171
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Da, exact, daca te apropii prea mult de tulpina (trandafir etc) cercul din sarma se loveste de trunchi si nu ai cum sa il lovesti cu firul/discul (am o toleranta de aproximativ 2 cm, dar cred ca merge si mai mult). Atentie cand fixati cercul sa nu fie in acelasi plan cu firul/discul, ci mai sus cu minim 2-3 cm, altfel se incurca iarba de el.
Aparatoarea din plastic care este spre picioarele utilizatorului ramane acolo.

#7172
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara!
In poza este un cais excelsior. Ce sa i fac? Pare dezordonat total... mulțumesc mult

Attached Files



#7173
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Pe el l-ai întrebat ce sa ii l faci? Ca poate știe el...
Nu ești tu cel care trebuie sa știi ce vrei sa faci din el?

Ce vrei sa obții? După ce îți răspunzi la întrebarea asta, restul e floare la ureche.

#7174
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,194
  • Înscris: 15.05.2008
Ieri am ajuns la acel visin cu gust pe placul meu
Fructele sunt destul de mici sau e pomul neingrijit,hranit corespunzator,dar vreau asa ceva si nu stiu ce soi ar putea fi.

Attached Files


Edited by ceanu1980, 17 June 2022 - 08:46.


#7175
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cere altoi (la vremea lui) si altoieste-l.

 legeamist, on 15 iunie 2022 - 20:33, said:

In poza este un cais excelsior. Ce sa i fac? Pare dezordonat total... mulțumesc mult
Mergi cateva pagini in spate sau pe topicul de taieri si o sa gasesti ca atasament taierea pomilor fructiferi. Cauta forma de vas...

Edited by adip1962, 17 June 2022 - 08:50.


#7176
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
maine termin de cules ciresele si ma tenteaza ca dupa aceeea sa mai scurtez ramurile la care nu pot ajunge, taiat crengile pe care nu vreau sa le pastrez pentru la anul.
nu este o problema ca nu pot sa le culeg dar nu pot nici sa le stropesc bine, deci pot fi un rezervor de boli.

ciresul da ramuri noi din sarpante daca il tai acum? are tendinta sa se degarniseasca la baza.

#7177
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A cumparat cineva pomi la ghiveci de la parcuri.ro? Poate face o evaluare?
Multumesc.

#7178
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 24.02.2011

 hamangia, on 17 iunie 2022 - 20:47, said:

maine termin de cules ciresele si ma tenteaza ca dupa aceeea sa mai scurtez ramurile la care nu pot ajunge, taiat crengile pe care nu vreau sa le pastrez pentru la anul.
nu este o problema ca nu pot sa le culeg dar nu pot nici sa le stropesc bine, deci pot fi un rezervor de boli.

ciresul da ramuri noi din sarpante daca il tai acum? are tendinta sa se degarniseasca la baza.
Da, acum se taie cireșul.

#7179
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Un before and after, cires Katalin:

Attached File  WhatsApp Image 2022-06-18 at 10.37.56.jpeg   343.34K   41 downloads

Attached File  WhatsApp Image 2022-06-18 at 10.37.54.jpeg   302.68K   42 downloads


De la bun inceput mentionez ca este condus pe spalieri, de aceea am eliminat la cep tot ceea ce creste in directiile nedorite

Edited by MirceaDWC, 20 June 2022 - 13:09.


#7180
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 30.07.2003
Zilele astea termin si eu de cules ciresele.

Se aduna vreo 100 litri de boasca. Prin urmare... https://forum.softpe...2#entry29126480
Am vandut la poarta de vreo 150 lei, aproape cat sa acopere otravurile.
Pun si 6 damigene de 5l de ciresata, as incerca sa vand vreo 3 pe la oras.
Am mai dat prin vecini pentru consum si dulceturi.

Apoi sa vad, poate le ciuntez putin varfurile lastarilor de anul asta.
Varful pomilor nu l-as scurta, chiar daca deja de anul asta nu mai ajung cu scara de 6m pana la ultima cireasa. Vedem in anii viitori cum mi-o placea de ei, dar am mers pe ideea sa-i fac copaci mari, primele ramuri sunt la 2m, sa pot trece pe langa/sub ei.

#7181
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,194
  • Înscris: 15.05.2008
Am niste macerat de pasare pt legume,sa dau si pe la pomi,ce concentratie ar trebui sa bag ?La legume fac 1l+9l de apa aprox

#7182
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

 til, on 20 iunie 2022 - 13:58, said:


Apoi sa vad, poate le ciuntez putin varfurile lastarilor de anul asta.
Varful pomilor nu l-as scurta, chiar daca deja de anul asta nu mai ajung cu scara de 6m pana la ultima cireasa.

Intineresti cumva, ai vreo reteta? Cum te mai urci sa il culegi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

yo9fah, zzeeuss

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate