Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1858 replies to this topic

#1243
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Am sudat ceva inox pe Cu si 2 placi de Cu intre ele folosind o bagheta Cu-P de la CFH
https://www.hornbach...535/produs.html
Lingura pentru terminat cordonul WIG:

Cele 2 placi de cu de 5mm:

Se vede ceva porozitate dar nici nu am curatit foarte bine materialul, este in fapt...o clanta!


Posted image

Nu ma intrebati de ce este diferenta aia de culoare, materialul de adaos a fost Cu-P cel de la CFH, cum a iesit asa alb doar ei stiu.

Edited by Ion_Bumbu, 19 January 2022 - 18:02.


#1244
mariy22

mariy22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2014
Materiale bune de confectionat cazane de tuica sunt cuprul,inoxul...Dar un ceaun de fonta(care este usor de procurat la un pret bun si cu bun transfer de caldura) cu un capac de cupru ,ar fi bun de de facut tuica?

#1245
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic da,practic fonta se folosește "unsa" și apoi polimerizata grăsimea aia... Borhotul conține și acizi și la temperatura curata orice fel de strat de protecție, va fi greu de ținut neruginit și dacă îl aranjezi după folosire data viitoare când faci țuică s-ar putea sa îți iasă în distilat urme de grăsimi, arome dubioase șamd.

#1246
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Fonta emailata daca ai acizi. Nu am incercat cu prune dar de ex sucul de rosii dizolva stratul protector la o tigaie de fonta. Daca faci tuica de mere, sigur are si acid.

#1247
mariy22

mariy22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2014
Deci inconvenientul este rugina(ceva compusi chimici care fac rau sanatatii,”alcoolul nu se pune”) ,care sa inteleg ca se va regasi in distilat.Multumesc!

#1248
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Mai bine cumpărați un ceaun de inox, renunțați la ideea cu fontă.

#1249
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuie sa-mi cumpar un cazan de palinca. Spun de palinca pentru ca este mult mai comod sa fierb prima mana in sat si pe a doua acasa, cand vor muschii mei.
In consecinta as avea nevoie de un cazan pentru a doua mana, deci fara amestecator.
Pentru ca nu mai pot ridica greutati, nu trebuie sa depaseasca 50 - 60 l capacitate
Ar trebui sa fie prevazut cu focar, indiferent ca va fi pe gaze sau lemne.
Intrebari:
1. Sa fie din inox (mai ieftin) sau din cupru (mai scump)? Ce material recomandati?
2. Exista vreo regula referitoare la marimea cazanului de racire a serpentinei? In practica, acest cazan este cam de o tona pentru un cazan de 20 vedre (deci sa zic 5/1). In comert vad ca sunt mult mai reduse de parca as putea recircula/raci apa aia...
Atasez 2 link-uri cu modelele:
- cupru: https://www.fabricad...ala-robinet-204
- inox: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#1250
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Ma bate si pe mine gandul la un cazan din asta, dar pretul e cam enorm.
De-ar fi sa iau unul cu amestecator, cum e mai bine, sa aiba scurgere laterala cu robinet sau sa fie basculabil?

Ce alte alternative ar fi? Cazan de tuica de la baietii care mai umbla pe strada cu cazan de vanzare?

#1251
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu mi-am redus pretentiile...
O sa-mi cumpar, pana la anul e termenul, un cazan de 35 l. Costa ceva peste 3000 lei, nou-nout. Adica asta: https://www.fabricad...u-arzator-gaz-1
Ideea mea ar fi urmatoarea:
Un butoi de 200 l de fiert ma costa in jur de 100 lei. Preconizez ca in 4-6 ani, voi ajunge la 4-6 butoaie, cu conditia ca preturile sa ramana la fel, inseamna 400-600 lei/an. Daca as cumpara ceva mai mare, as amortiza costul cazanului in cel putin 10 ani. Nu cred ca merita.
Asa ca pentru prima fierbere, care produce si reziduri (cu care nu as avea ce sa fac), o sa merg in sat. A doua fierbere insa, o pot face acasa, cand vreau si cand am chef. SI atunci imi trebuie un cazan numai pentru asa ceva. Palinca fiind mai putin este mai usor de depozitat si poate voi si vinde - desi nu am inclinatie catre comert.
Cam asta este la ce m-am gandit.

Edited by adip1962, 18 June 2022 - 06:59.


#1252
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, la tine are sens cel mic. Eu vreau doar pentru prima distilare. Cel putin deocamdata nu ma gandesc la palinca.
Si cum de fel tind spre supradimensionat, as lua ceva de 60-100litri.
Nu ma gandesc sa recuperez banii vreodata, vreau doar sa folosesc ce-mi pica prin curte, in loc sa adune muste si sa miroasa a boasca pe sub pomi.

Daca ma tin de treaba, as aduna in fiecare an cam 100l de cirese, 100 de prune si caise, 200 de pere cu ceva gutui si mere.

#1253
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Multzam pentru ideea cu fabricadetuica.ro, vad ca sunt cei mai convenabili, avand acelasi pret dar transport inclus.
L-am luat pe cel de 100l, basculant, probabil ultimul din stoc, ca acum vad ca mai au doar de 60l.

Vine saptamana asta Posted Image

#1254
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Salut! Ti-a ajuns cazanul?
E din ala sarbesc de sunt si prin Dedeman?

#1255
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dedeman le ia de la fabricadetuica.ro... asa mi-a spus acum 2 ani un vanzator. Asa am si aflat de aia. Dar habar nu am daca-s sarbesti sau nu.

#1256
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Am comparat pozele, sunt facute de DES Subotica toate.
Si chiar am fost saptamana trecuta pe la sarbi, nu mi-a dat prin gand sa vad cat costa la ei

#1257
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiam ca se gaseau si la Dedeman.

https://www.destilat...-mesalicom?v=20
115000 RSD = 4841 lei
Eu am dat 6655 lei

A sosit vineri, arata foarte bine, trebuie curatat si rodat inainte de a-l pune la treaba.
Cumpar esapament sport pentru cazan Posted Image

Niste pareri, aici  https://forum.softpe...ry29147787  ?

Attached Files



#1258
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Marfa sa ai acum!  Si ficat Posted Image

O faza : dupa ultima preumblare zic sa ma intorc acasa prin Defileul Jiului si daca tot sunt in zona sa dau si pe la Hobita sa vad ce mai face Brancusi
Cand intru intr-o magazie de la casa memoriala mi s-a zburlit parul de pe piept
Brancusi imi ciordise cazanul...
Identic frate! Apoi am facut legatura ca si eu tot din Tg Jiu l-am luat iar pe altul identic am gasit o stanta cu 1930
O fi fost vreo manufactura pe acolo

Attached Files



#1259
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vali, bate fierul cat e cald... Sau piatra?
Daca Brancusi bea acelasi lucru ca si tine (pana s-a apucat de absint) poate te cuprinde talentul... bati de doua ori o piatra o vinzi, iti cumperi 5 livezi! Totul este sa nu emigrezi, ca cica de la absint... nu mai ai mare inspiratie! :) :) :)
Dar ca sa fim seriosi, daca nu platesti taxe vamale si stai langa granita cu sarbii... parca 2000 lei in minus pe un cazan ar conta! Ar face inclusiv drumul de la mine din Bucuresti... Doar ca eu nu pot sa intru la micul trafic de frontiera...

#1260
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Taxele vamale sunt... nu mai zic... Depinde cat de sete ii e vamesului

Tilule, cu vinul ala daca nu e chiar otetit poti sa incerci cu bicarbonat de sodiu
Eu daca tot nu am nimic anul asta am facut o damigeana de 5 vedre, mai mult ca sa probez cazanul
Nu era acru dar avea o tenta mai acida, asa... Am pus un plic de 100 grame de bicarbonat in el si a iesit un vinars de sta matza in mustati Posted Image

 adip1962, on 29 iunie 2022 - 12:42, said:

Vali, bate fierul cat e cald... Sau piatra?

Am aflat si eu detalii despre piatra ca nu eram acasa cand s-a intamplat
A durat 35 de minute iar ultimele 5 minute, bomboana de pe coliva, fara strop de apa si ca mingile de ping-pong
Vreau sa spun ca sunt crengile pomilor, cele mai groase care au scapat, decojite pana la ''os''
Cand s-a oprit s-a dus vecinul meu in gradina sa inspecteze pagubele si nu a putut deschide poarta de stratul de gheata
Asta la 7 seara si s-a topit a doua zi la pranz

dar daca nu ar fi, nu s-ar povesti :)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate