Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8648 replies to this topic

#3565
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
pentru tuica de pere 'regele' este Wiliams,

#3566
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Daca e cineva din Prahova care vrea sa vanda vreo 100kg pere Wiliams ptr tuica, sunt interesat

#3567
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postionathan, on 25 august 2017 - 21:05, said:

pentru tuica de pere 'regele' este Wiliams,
Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii interesat, ca ma vedeam singurul negru dintre chinezi pe aici Posted Image Poate merita si un topic, separat de cazanul de tuica...
Interesanta si parerea cu Williams, sincer sunteti primul care recomanda soiul respectiv. Si dupa ce experienta aveti dvs eu va cred pe cuvant.
Aici ar fi multe de spus deoarece eu cred ca, Wiliams la dvs are alt gust si alta concentratie de zaharuri decat Wiliams-ul la mine. Iar eu in lista mea l-as pune undeva pe 4 sau 5. :)
Mai astept propuneri!

Cu stima.

#3568
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Parintele o parere :D ?

#3569
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Parerea mea e simpla, nu degeaba williamsul e jonathanul perelor, in sensul ca e cel mai cunoscut soi clasic si este genitor pentru atatea soiuri devenite la fel de cunoscute.
Problema cu williamsul e ca in afara de calitati are si slabiciuni si in vremurile noastre, cand bolile si daunatorii sunt mai agresivi decat in trecut, e putin mai complicat sa obtii rezultate excelente cu acest soi.
Calitativ clar e un etalon dpdv al fructului si are si multe avantaje practice atat de cultura cat si de valorificare dar si daca ai probleme cu el...sa zicem ca scapi repede de el din livada,e totusi pretentios si implicit relativ costisitor.
Pt familie merge sa ai cativa si sa faci si tuica, dealtfel e cam greu sa nu ai williams daca ai peri pt ca alaturi de conference e necesarnca si polenizator

#3570
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Pai o regula simpla ar fi ca e bun orice soi de par zemos, dulce si care se coace cam in aceasi perioada cu corcodusii/prunii de tzuica, nu?
Daca punem pe doua coloane prunii apti si perii apti cred ca ne lamurim imediat...despre dotarea minima in afara de cazanel ceva 'indicatii'?

Edited by subway_guru, 27 August 2017 - 14:47.


#3571
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
O parere legata de problema cu prunii care e putin mai inainte?

#3572
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postsubway_guru, on 27 august 2017 - 14:44, said:

...despre dotarea minima in afara de cazanel ceva 'indicatii'?
Ohooo pai sa vedem:
1. un butoias de salcam, dar aici facut cu dibacie si de meserias, nu cumparat din piata;
2. o sursa de apa de izvor pentru domolit din grade, asta doar daca-l transpiri si a doua oara. Parere personala > este musai!
3. tot la minim as spune si un "mini" tocator de fructe. Stiu ca folclorul spune ca ele se moaie/flecuie in butoi oricum. Eu spun sa e mai indicat cu decat fara.
4. o rezerva acolo undeva tinuta de zahar, cand gasiti oferta pe la depozit/market. Nu se pune dar cu 1-2kg la butoi eu zic ca-i mai caldut. Depinde si de fructe ca daca faci din lamai...
5. asta as pune-o prima: livada cu 20 gutui, 20 caisi si 20 peri pe rod, dar nu din aia mari sa nu-i poti culege sau sa n-ai ce face cu fructele...
6. ficatul bun...ca daca nu gusti risti sa-ti iese acru...si apoi cautati solutii sa-l "bicarbonizati".
7. :)


View Postrazvan_mereu, on 27 august 2017 - 16:49, said:

O parere legata de problema cu prunii care e putin mai inainte?

Domnul Razvan va dati seama ca cineva nu cred ca se va risca pe forum sa va dea un sfat sa scoateti toti pomii plantati doar ca asa spune el, reper fiind 2-3 fotografii?!

Eu am 80% din pruni cu plum-pox. Lepotica anul acesta mi-a dat rod 4 ladite per pom. Nu stiu daca e mult sau putin. Sunt in anul 7 sau 8. Nu i-am lasat sa se rupa crengile ca altfel cred ca scoteam chiar mai multe. Stanley are plum-pox si el si se rup crengile de fructe. Si asta in conditiile in care am colegi pe la Focsani care spun ca este un an prost pentru prun.
Credeti ca eu o sa-i tai? Nu stiu dar deocamdata am vazut ca in zona mea e full de plum-pox. Ceea ce stiu este ca ma indrept deja spre alte soiuri, primul vizat este Jojo de la care am feedback ca merge foarte ok in aceasta zona si este mai rezistent la plum. Nu stiu ce inseamna rezistenta asta, daca nu se infecteaza sau este tolerant. Dar mai studiez si eu.

Incercati sa mai puneti cateva fotografii din mai multe unghiuri si cu copaceii. Poate veti primii mai multe pareri. Succes!

#3573
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012

View Postsebybastian, on 27 august 2017 - 20:09, said:

Ohooo pai sa vedem:
1. un butoias de salcam, dar aici facut cu dibacie si de meserias, nu cumparat din piata;
2. o sursa de apa de izvor pentru domolit din grade, asta doar daca-l transpiri si a doua oara. Parere personala > este musai!
3. tot la minim as spune si un "mini" tocator de fructe. Stiu ca folclorul spune ca ele se moaie/flecuie in butoi oricum. Eu spun sa e mai indicat cu decat fara.
4. o rezerva acolo undeva tinuta de zahar, cand gasiti oferta pe la depozit/market. Nu se pune dar cu 1-2kg la butoi eu zic ca-i mai caldut. Depinde si de fructe ca daca faci din lamai...
5. asta as pune-o prima: livada cu 20 gutui, 20 caisi si 20 peri pe rod, dar nu din aia mari sa nu-i poti culege sau sa n-ai ce face cu fructele...
6. ficatul bun...ca daca nu gusti risti sa-ti iese acru...si apoi cautati solutii sa-l "bicarbonizati".
7. Posted Image

Butoiasul e de plastic pentru 'verze'...baricele doar la viticultori!
Apa de la fantana ca pentru tzuicomicina nu cred ca trebe apa distilata...e suficient sa distilezi alcohoolul!
Punctul trei da, da, da!!!...un storcitor mi se pare musai...
Patru...nu, ca nu vreu sa ma ia de cap si sa se lase cu boraturi urate...
La cinci chiar nu am inteles...gutuii se fac mult prea tarziu (or fi doar pentru 'arome exotice'???), caisii se flescaie mult prea devreme, perele doar cele 'just in time'
Sase si sapte...mai vedem!
Oricum multzam de sfaturi, orice sugestie e binevenita!

Edited by scaiba, 27 August 2017 - 22:09.
Am scos replica din citare.


#3574
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Scuze de insistenta , da inca nu am destula experienta (mai ales practica )desi am livada de cca 3 ani si tot citesc peste tot ca cel mai bine e sa tai pomii (cel putin asa zic astia de pe la universitati ). Dar cred ca o sa ii las asa , eventual mai revin cu niste poze . Apropo de unde cumperi soiul asta jojo ca mai am si eu de plantat vre-o 50 pomi si poate il pun si eu.
Multumesc de sfaturi

#3575
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postrazvan_mereu, on 28 august 2017 - 10:14, said:

Apropo de unde cumperi soiul asta jojo ca mai am si eu de plantat vre-o 50 pomi si poate il pun si eu.
Multumesc de sfaturi
Deocamdata doar aici il au pentru toamna, dar mai caut si eu.

Cu stima.

#3576
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012

View Postsubway_guru, on 27 august 2017 - 14:44, said:

Pai o regula simpla ar fi ca e bun orice soi de par zemos, dulce si care se coace cam in aceasi perioada cu corcodusii/prunii de tzuica, nu?
Daca punem pe doua coloane prunii apti si perii apti cred ca ne lamurim imediat...despre dotarea minima in afara de cazanel ceva 'indicatii'?
Cam care ar fi lista aia cu soiuri varatice zemoase si dulci?
Mai asteptam mult 'provincia'???
:) :) :)
E chiar asa de greu de intocmit o lista?
:(
Sau vreti sa va bazati doar pe bucurestenii astia hobisti cu trei 'perisori' pe langa casa?

Edited by subway_guru, 28 August 2017 - 19:10.


#3577
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Sa stiti ca nu-i nici usor sa faci o asemenea lista si cine si-o asuma e posibil sa fie contrazis destul de serios...
Oricum astept si eu! Posted Image

Cat despre pere, in fiecare an gasesc din ce in ce mai greu ceva de luat in considerare prin piete, iar pe la oameni prin livezi nici nu mai vorbesc. Care livezi!?

View Postsubway_guru, on 27 august 2017 - 20:47, said:

La cinci chiar nu am inteles...gutuii se fac mult prea tarziu (or fi doar pentru 'arome exotice'???), caisii se flescaie mult prea devreme, perele doar cele 'just in time'
...........................

Ca tot vorbiram de gutui: nu mai stiu daca se mai vad prin zona, nici nu mai vorbesc de vandut!
Cat despre tuica din ele... Posted Image

Cu stima!

#3578
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Pai altfel cum sa stim care dintre noi sunt tzuicarii parosi?
:) :) :)

#3579
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Soiul JOJO care este rezistent la plum pox este bun pentru tuica? Este dulce si zemos ??? Alte soiuri rezistente la plum pox ideale pentru tuica mai cunoasteti ?

Edited by livyu_s, 31 August 2017 - 13:07.


#3580
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Va cer un sfat:
In aceasta primavara am plantat 8 corcodusi cu scopul sa ii altoiesc cu prun gras romanesc. Ideea e ca nu as mai respecta planul si as pune in locul corcodusilor prun D'agen sau Jojo(daca e bun pt tuica) sau par Wiliams. Voi ce parere aveti?

Edited by livyu_s, 31 August 2017 - 13:32.


#3581
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Jojo(tolerant,nu rezistent  la varsat ) nu e prea dulce si nici zemos.Daca tot ai plantat corcodusii,altoieste-i cu D,agen sau Ana Spath;nu e tirziu!
Daca vrei sa faci rachiu de  pere ,pune soiuri de vara cu comportament mai bunicel la boli;Daciana,Carpica,Getica.

#3582
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Ieri am cules 50% din Williams...bune, bune...
Mai am in gradina unul achizitionat drept 'williams rosu' care nu e deloc rosu si e ceva mai intarziat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate