Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

SolidWorks 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
As vrea sa stiu cum se poate schimba DWG. No in chenar din 2D,am nevoie urgent de ajutor,sper sa exista o metoda,toate alte lucruri se pot modifica si m-ai am un document in care nu se schimba nimic,de ce?
Daca modific in 2D se modifica automat si in ansamblu?

#38
cgcornel

cgcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.11.2006

View PostAdelaTm, on Jul 2 2008, 13:47, said:

As vrea sa stiu cum se poate schimba DWG. No in chenar din 2D,am nevoie urgent de ajutor,sper sa exista o metoda,toate alte lucruri se pot modifica si m-ai am un document in care nu se schimba nimic,de ce?
Daca modific in 2D se modifica automat si in ansamblu?

Buna Adela,

Campurile care apar completate automat in cadrul unui desen printre care si dwg.no cum ii spui tu sunt proprietati ale modelelor 3D (sau chiar al desenului in sine). Acestea sunt citite si completate automat la crearea unui desen de part sau ansamblu.

Daca doresti sa schimbi aceste proprietati nu trebuie decat sa deschizi modelul 3D (fie el part sau ansamblu) si sa modifici proprietatile acolo....(File..-> Properties...)
Desenul va fi actualizat automat cu noile valori ale acestor proprietati.

Daca nu doresti sa pastrezi legatura cu modelul respectiv, poti sa editezi manual campul care te intereseaza prin click dreapta pe indicatorul respectiv si apoi alegi Edit Sheet Format dupa care dublu click pe campul de modificat si scrii acolo ce doresti. (varianta nerecomandata)

Sper ca ai inteles.

O zi buna,
Cornel

#39
viorel1967

viorel1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2008
am instalat sw 2009 de vreo 2 saptamani si merge bine

#40
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View Postviorel1967, on Oct 9 2008, 16:01, said:

am instalat sw 2009 de vreo 2 saptamani si merge bine
varianta TRIAL sau o varianta finala?...de unde?

#41
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View Postdanby, on Oct 13 2008, 18:57, said:

varianta TRIAL sau o varianta finala?...de unde?

Subscriu si eu la intrebare ! B)

#42
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
e mai rapid 2009
problema ar fi camnetics 2009 , se pare ca este integrat si nu am cr...
ma simt bine cu el

Edited by ploiesteanu, 25 October 2008 - 07:05.


#43
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
salut!

de curand mi-am instalat si eu SW2008, cu intentii bune si serioase sa invat si eu ceva modelare, insa in graba mea s-a instalat in franceza. Nu spun ca nu ma descurc cat de cat in franceza, insa e destul de dificil atunci cand citesti doc in engleza si apoi trebuie sa cauti comanda in fr. Are cineva idee cum pot schimba limba? eventual fara a dezinstala?

merci!


in alta ordine de idei, @danby ce ai vrut sa spui ca Autocad-ul e ptr 2D? adica nu poate 3D sau ca e optimizat mai mult ptr 2D?

#44
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmesterila, on Nov 25 2008, 10:14, said:

in alta ordine de idei, @danby ce ai vrut sa spui ca Autocad-ul e ptr 2D? adica nu poate 3D sau ca e optimizat mai mult ptr 2D?
poate 3D, dar intr-un mod "barbar"! nu are modul Assembly, SheetMetal, Sketch, Pipe etc.

#45
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostPazvante, on Nov 25 2008, 09:17, said:

poate 3D, dar intr-un mod "barbar"! nu are modul Assembly, SheetMetal, Sketch, Pipe etc.

exact la asta ma gandeam si eu, ca are multe lipsuri, pentru ca am facut si eu pe "barbarul" cu niste 3D in autocad ... pana la urma a mers binisor as spune, insa se lucreaza greu si forteaza bine sistemul daca intri in detalii


ceva idei pentru schimbarea limbii?

#46
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmesterila, on Nov 25 2008, 11:41, said:

exact la asta ma gandeam si eu, ca are multe lipsuri, pentru ca am facut si eu pe "barbarul" cu niste 3D in autocad ... pana la urma a mers binisor as spune, insa se lucreaza greu si forteaza bine sistemul daca intri in detalii


ceva idei pentru schimbarea limbii?
nu are multe lipsuri, asa este el!

pentru limba... reinstaleaza-l!

#47
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostPazvante, on Nov 25 2008, 11:00, said:

nu are multe lipsuri, asa este el!

pentru limba... reinstaleaza-l!

pai nu ma intreaba de nici o limba .. isi alege el direct Fr

#48
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmesterila, on Nov 25 2008, 15:54, said:

pai nu ma intreaba de nici o limba .. isi alege el direct Fr
cred ca ii dai tu prea repede "next"! :)

#49
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostPazvante, on Nov 25 2008, 15:18, said:

cred ca ii dai tu prea repede "next"! :)

s-a rezolvat, de fapt nu stiu daca dadeam prea repede sau nu ca eu nu tin minte sa ma fii intrebat de vreo limba.

m-am dus in control panel-add remove-moficare si de acolo i-am scos pachetul cu limba franceza si a ramas engleza ..

in alta ordine de idei, am inceput f bine, am avut probleme de la inceput, oare cate mai apar? :)

tks

#50
fusibiu

fusibiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2006
Ma poate ajuta cineva cu o copie a CD-ului atasat manualului "SolidWorks 2007 Bible" ?

Multumesc anticipat !!!

#51
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Salut.

Sunt student la Mecanica, UPB, si imi fac proiectele folosind SW 2007. Am ajuns la punctul in care ar trebui sa le printez, insa am o problema.
Cand imi transfer desenele 2D (ASSEMBLY) in DRAWING, spline-urile, cercurile, arcele de cerc se distorsioneaza. Cercul devine mai degreba o forma geometrica ciudata, alcatuita din linii drepte.
Am incercat sa pun totul pe "high quality", totusi, cand le printez, arata foarte urat.
Ce ar trebui sa fac? Unde am gresit?
Va rog sa ma ajutati, pt ca termenul de predare e foarte aproape.

Va multumesc anticipat.

#52
claudiu221289

claudiu221289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2007
salutari tuturor
am nimerit din gresala pe acest forum, interesant
eu lucrez in solidworks d aproape un an.. si am cam invatzat cate ceva pot sa spun ca dak am un desen pot crea aproape sau poate chiar orice
daca aveti nevoie de vreun ajutor contactati-ma prin e-mail
[email protected]


View Postfusibiu, on Dec 13 2008, 10:17, said:

Ma poate ajuta cineva cu o copie a CD-ului atasat manualului "SolidWorks 2007 Bible" ?

Multumesc anticipat !!!
cred ca am eu pe acasa asa ceva...dar..daca nu vezi ca gaseswti pe torrenti!
www.torrentz.com

#53
asus_asus

asus_asus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.02.2009
Salut tuturor, va retin atentia  cu o intrebare legata de SW. Eu lucrez foarte mult cu bare (de fapt sarme) care trebuie indoite la diferite unghiuri si apoi trebuie calculata desfasurata lor, va intreb SW-ul stie sa faca asa ceva. Sa fiu mai explicit: daca avem o retea de sarme sudate ca si o tabla de sah iar apoi aceasta retea trebuie indoita pentru a forma un "U", va intreb SW-ul stie sa faca asa ceva sau un alt program de modelare 3D. Sper ca am reusit sa ma fac inteles , daca nu ...revin cu explicatii mai detaliate. Va multumesc pentru raspunsuri..

#54
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
SolidWorks-ul are modul de tevi si tubulatura numit SolidWorks Routing .Cred ca aceasta e solutia pe care o cauti.
Fara acest modul se poate modela teava si traseul dar nu poti sa desfasori teava.Cam asa arata rezultatul:
Attached File  Solutie_bare.JPG   34.78K   72 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate