Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#8191
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Eu am centrală pe lemne/ brichete, două ac-uri de 12000btu, rezistență de 6 kW pentru urgențe și gazul în fața porții. Când voi renunța la cazan îmi voi monta pompă de căldură aer-apă.

#8192
DanutzS93

DanutzS93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.04.2019
Eu nu am posibilitate de gaz... Si o centrala de calitate pe peleti ma costa undeva la 3000-3500 euro si am de ales intre 11kw si 16kw... Cea de 11 kw moduleaza in jos pana la 3kw si cea de 16 pana la 4.5kw si au consum minim de peleti cea de 11kw de 0.8kg/h si maxim 3kg/h si cea de 16kw la minim are 1.1kg/h si maxim 3.5kg/h. Eu zic, ca consumul acestor centrale este ft decent si functioneaza cu orice tip de peleti si agropeleti, si dupa calcule pe un sezon ar trebui sa fie de ajuns 3 tone pe sezon, care ar fi ca si cost undeva la 2500 lei maxim.
Instalatia pe radiatoare se va face ca si una in pardoseala cu distribuitoare pe fiecare etaj si centrala va da caldura exact unde e nevoie, va fi termostat atat de ambient pe parter (in ideea ca sus mereu va fi mai cald) cat si pe fiecare calorifer in parte robineti termostatati pt a se obtine cel mai mic consum de peleti, pana intr-un sac pe zi.

Si eu vad ft avantajoasa o pompa de caldura aer apa, asta vroiam initial, dar daca stai sa te gandesti pt peleti ai timp in extrasezon sa ii achizitionezi si intr-un fel iarna stai linistit ca nu ai costuri mari...(nu simti banii asa tare)

Cel mai probabil in viitor probabil voi achizitiona si eu o pompa de caldura aer apa, dupa ce instalez trifazic sau sa am o linie stabila, in sensul ca acum suntem 3 familii pe o lini monofazica de 7kw cred. Si din aceasta cauza zic ca nu am stabilitate, pt ca daca fiecare familie are consumatori mai mari pe timp de iarna sare siguranta de la panoul principal si cade linia pt toate 3 familii. Si cand am lucrat la casa cu betoniera mare de 300 litri si au mai fost masini de gaurit sau alte aparate consumatoare mari am patit ca a cazut siguranta.

#8193
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostDanutzS93, on 09 mai 2019 - 19:53, said:

Eu nu am posibilitate de gaz... Si o centrala de calitate pe peleti ma costa undeva la 3000-3500 euro si am de ales intre 11kw si 16kw... Cea de 11 kw moduleaza in jos pana la 3kw si cea de 16 pana la 4.5kw si au consum minim de peleti cea de 11kw de 0.8kg/h si maxim 3kg/h si cea de 16kw la minim are 1.1kg/h si maxim 3.5kg/h. Eu zic, ca consumul acestor centrale este ft decent si functioneaza cu orice tip de peleti si agropeleti, si dupa calcule pe un sezon ar trebui sa fie de ajuns 3 tone pe sezon, care ar fi ca si cost undeva la 2500 lei maxim.
Instalatia pe radiatoare se va face ca si una in pardoseala cu distribuitoare pe fiecare etaj si centrala va da caldura exact unde e nevoie, va fi termostat atat de ambient pe parter (in ideea ca sus mereu va fi mai cald) cat si pe fiecare calorifer in parte robineti termostatati pt a se obtine cel mai mic consum de peleti, pana intr-un sac pe zi.

Si eu vad ft avantajoasa o pompa de caldura aer apa, asta vroiam initial, dar daca stai sa te gandesti pt peleti ai timp in extrasezon sa ii achizitionezi si intr-un fel iarna stai linistit ca nu ai costuri mari...(nu simti banii asa tare)

Cel mai probabil in viitor probabil voi achizitiona si eu o pompa de caldura aer apa, dupa ce instalez trifazic sau sa am o linie stabila, in sensul ca acum suntem 3 familii pe o lini monofazica de 7kw cred. Si din aceasta cauza zic ca nu am stabilitate, pt ca daca fiecare familie are consumatori mai mari pe timp de iarna sare siguranta de la panoul principal si cade linia pt toate 3 familii. Si cand am lucrat la casa cu betoniera mare de 300 litri si au mai fost masini de gaurit sau alte aparate consumatoare mari am patit ca a cazut siguranta.
Daca nu ai asa ceva arzi lemnele cu randament slab, de observat ca nici nu are nevoie cos prea mare pt tiraj iar sunetul tirajului se aude excelent.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PaU_fjUtbmo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postgushpi, on 09 mai 2019 - 13:40, said:


că sunt murdare, că trebe coș astea-s trecute la specific, așa cum și la AC-uri avem gheață pe UE, avem garnituri slabe/vechi care duc la completări de freon (care s-a scumpit al naibii de mult Posted Image )
deci hai să dăm doar informații de care suntem siguri... mulțumesc!
Sunt mudare pentru ca nu au ardere completa(la fel cum sunt motoarele termice noxe ardere incompleta) vad cum vecinii scod fum alb pe cos ce are in compozitie gaz metan uite aici minutul 18 cum arde fumul....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/agVrtCtX_ZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa revin Ontopic  daca traseul AC este bercuit cum trebuie nu are pierderi necesita mentananta curatare filtre  UI si curatarea UE daca se depune praful  mizeria ingreuneaza schimbul termic.
Un ac facut pentru incalzire are mai multe carcteristici specifice, nu orice AC este capabil de aceasta sarcina
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZeIAx6NLiKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

R410 A intra in PHASE OUT  conform legislatiei europene deaceea a crescut pretul.

#8194
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Avem norocul sa traim intr-o perioada a civilizatiei in care nu ar trebui sa ne punem problema cu ce incalzim o casa de 120mp in care locuim 2-3 adulti +copii,  iar daca visam la sisteme de incalzire de 10-15 mii de euro ar trebui sa ne trezim.

Am auzit de prea multe ori expresia ca "platesc mai mult acum ca acum am bani" ca sa am costuri mai mici dupa aceea, la batranete. Dar se refera la sistemul de incalzire..Deci daca dam acum 3-7000 euro pe centrala superperformanta (gaz\lemn\peleti\pompa aer-apa\apa-apa) cu care fac o economie promisa de 50% fata de alte centrale ar trebui sa platesc putin dupa aceea. Dar ce fac cand se strica centrala peste 10-20 ani si trebuie sa scot iar cam 5000 euro sa o schimb iar daca sunt pensionar sau am un singur venit in familie etc, iar in loc sa pun cate 1000 de euro pe an deoparte am dat acesti bani pe incalzire...(nu vorbesc de cei care dau 1000-1500 euro /an pe tigari)

Casele pasive au inceput sa fie construite prin anii 90. Au trecut 30 ani si oamenii inca se gandesc daca le ajung 24Kw sa incalzesca 80-100mp...Mai ales cand construiesti o casa primul gand ar fi "cum sa am un necesar termic cat mai mic= proiectare + izolatie" iar apoi vei putea sa incalzesti 120mp si cu un calorifer electric de 1500W sau un singur aer conditionat de 12000BTU fara sa suferi de frig in vre-o camera (incalzirea este necesara doar in conditii de ger, chiar daca nu ai curent poti folosi o mica soba sub 5Kw pe peleti-sursa regenerativa).

Costul suplimentar pentru a ajunge la o casa pasiva unifamiliala este 8-15 mii euro (10-15% costuri in plus fata de o casa tipica - suplimentare izolatie+suplimentare ferestre premium+HRV), mare parte din suma o vei lua din costul sistemului de incalzire. Intr-adevar in multe locatii nu poti obtine aportul solar necesar pentru case pasive (casele sunt construite unele langa celelalte) dar obtii o casa eficienta energetic cu costuri nesemnificative pt sistemul de incalzire si costurile lunare pt incalzire/racire.

Edited by Cristiangabi84, 10 May 2019 - 12:20.


#8195
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Ca sa nu ii neglijam pe cei care stau in apartamente: principiul de casa pasiva a fost extins si la blocuri. In Canada/Germania, un "Bloc Pasiv" cu apartamente locuite nu are nevoie de sistem de incalizire (doar sistemul de ventilatie)

Ce am scris mai sus este totusi valabil pentru oamenii cu venituri medii.
Cei care dau peste 20-30mii euro pe o masina de exemplu,  (eventual se plang apoi ca "are consum cam mare in oras") ar trebui sa ignore cele scrise mai sus.

Edited by Cristiangabi84, 10 May 2019 - 12:45.


#8196
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Ca sa aplicam toate acestea la tema topicului:

Ganditi sistemul de incalzire pentru o casa existenta sau una noua astfel incat sa aveti un singur AC de maxim 12k BTU pe etaj (nu in fiecare camera), izolati casa astfel incat sa aveti un necesar termic de sub 2KWh pe fiecare etaj, instalati un sistem de ventilatie (HRV, ERV)

Astfel aveti costuri minime cu aparatele AC, costuri lunare energie electrica (as zice chiar neglijabile) si un confort asemanator cu cel oferit de un sistem de incalzire cu calorifere.

Edited by Cristiangabi84, 10 May 2019 - 20:46.


#8197
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Chiar daca etajul are 300 de metri? Inteleg ce zici, dar la un moment dat nu mai renteaza sa izolezi. Adica polistiren de 20 nu merita. Si tot asa. De vreo zece ani e optim cu alte valori.
Dar sa revenim la topic.

#8198
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017

View Postvalioglu74, on 11 mai 2019 - 19:47, said:

Chiar daca etajul are 300 de metri? Inteleg ce zici, dar la un moment dat nu mai renteaza sa izolezi. Adica polistiren de 20 nu merita. Si tot asa. De vreo zece ani e optim cu alte valori.
Dar sa revenim la topic.

In principiu, la o casa pasiva (unde ai 20-30cm izolatie) nu esti limitat de suprafata. Poate fi 300mp atat timp cat ai destule ferestre spre sud pentru aport solar si destula masa termica care sa inmagazineze caldura pentru zilele cand nu ai soare. Dar la o casa rezonabila ca suprafata o parte importanta de caldura provine de la activitatile casnice si oameni. O casa pasiva reprezinta de fapt un echilibru intre aport solar, aport termic activitati casnice, masa termica si izolatie.

Un etaj de 300mp la o casa nu este pentru oamenii "obisnuiti" care se gandesc la costuri..

Incalzirea cu o singura sursa de caldura pe etaj poate functiona pentru casele eficiente energetice ( un necesar termic in jur de 30W/mp). Locuinta ta este pe acolo, dar ca sa nu stai cu grija confortului ar trebui ca tot spatiul din interiorul anvelopantei termice sa fie incalzit uniform (unitatile AC sa acopere tot necesarul termic). La etaj este mai usor sa ai confort termic pentru ca mare parte din caldura vine prin podea de la parter. La parter, daca ai o singura sursa de caldura, caldura se transfera numai prin pereti/usi si trebuie reduse f. mult pierderile prin podea (unde neglijam cu totii izolatia) si pereti. Daca si orientam ferestrele corect spre sud (ne permite locatia) atunci beneficiem si de aport solar in majoritatea camerelor si temperaturi uniforme in toata casa.

Edited by Cristiangabi84, 12 May 2019 - 08:59.


#8199
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postvalioglu74, on 11 mai 2019 - 19:47, said:

. Adica polistiren de 20 nu merita. Si tot asa. De vreo zece ani e optim cu alte valori.
Dar sa revenim la topic.
Merita daca ai centrala electrica si COP1 Posted Image  sau daca  sunt  temperaturi mai mici de -7C  si COP<3.5 .
Urmaream prin 2009-2010 emisiunile Amvic pe OTV  iar un beneficiar facuse casa cu cofraje "pasive"  20cm exterior si 6.5 cm cm la interior EPS grafitat densitate minim 24KG/metru cub  si este
intrebat de prezentator: Domne' cum e casa tine cald ca aveti aveti gaze  IPAT etc? Da este foarte bine platim putin la caldura !
Dar amandoi ereau imbracati cu plovere  mai aveau putin si puneau caciula Posted Image
Deci primordial este comfortul!

Da in ultimi 10 ani soarele a fost pe ultimile cicluri de Maxim ale activitatii  iar iar in urmatorii 10-15 vom vedea minimul solar  ce va afecta temperatura la fel global si
COP-ul sitemelor AC aflate in utilizare :)
Observ ca Daikin dupa cum am arat mai sus a dezvoltat tehnologie noua capabila sa moduleze minim considerand si o izolatie medie spre buna a spatiului incalzit
cat si temperaturi  (TOL )  mai mici  vezi  anul acesta FTX-N limita de jos  -20C si anul trecut gama pentru climat rece de care nu ne putem apropia decat in vise cu ce scoruri au.
Consider ca temperatura globala ne afeteaza randamentul AC in exploatare deaceea subiectul este on topic iar pentru cei curiosi puteti vedea aici ce spune un om de stiinta altul decat cei platiti sa ne sperie cu incalzirea globala  si sa ne puna taxe pe emisii de carbon.
Schimbarea climatica este reala insa este dictata de soare nu de factorul uman.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sCm9FOSNE8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#8200
DanutzS93

DanutzS93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.04.2019
M-am tot interesat si parca totusi imi facecu ochiul si incalzirea pe AC,mai ales ca se poate sa nu functioneze toate deodata, si m-am uitat la urmatoarele modele split :
1. https://www.emag.ro/..._medium=android

2. https://www.emag.ro/..._medium=android

In afara de brand merita Daikin  inca 10000 lei in plus ?

#8201
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Nu merita diferență de bani,și iar nu merita multi split,e mai econom și mai fiabil single split

#8202
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Corect ai scop mai slab si cost mai mare cu instalarea datorita traseului   catre fiecare unitate interioara.
Mai este si flexibilitatea mai multe splituri independente daca unul are probleme restul functioneaza iar la multi split este afectata intreg sistemul.

#8203
DanutzS93

DanutzS93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.04.2019
Am inteles, dar umplem fatada casei de aparate ? Daca am nevoie de 5 de exemplu

#8204
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Asta e, am vrut un multisplit ...dar pana la urma am instalat 3 UE!  Posted Image

Edited by sandy76, 13 May 2019 - 14:03.


#8205
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Tu știi ce sacrifici,frumusețea fațadei sau confortul,eficientă și siguranța ( că dacă se strica UE ramai fără căldură deloc)

#8206
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostDanutzS93, on 13 mai 2019 - 13:43, said:

Am inteles, dar umplem fatada casei de aparate ? Daca am nevoie de 5 de exemplu
La parter poti pune consola la 1m inaltime cum se monteaza pompele aer apa fara sa afectezi fatada si nu se mai transmit zgomote vibratii in perete.

#8207
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Eu am pus 5 aparate pe spatele casei. Si unul pe fata, dar putin vizibil.
Traseul frigorific poate fi destul de lung, poti amplasa unitatile intr-un loc convenabil.

Edited by valioglu74, 13 May 2019 - 19:13.


#8208
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDanutzS93, on 13 mai 2019 - 13:43, said:

Am inteles, dar umplem fatada casei de aparate ? Daca am nevoie de 5 de exemplu

-deja am 4, dar pe spate - spre nord - că instalația era gândită doar pt răcire
-le-am pus la înălțimea grinzii dintre parter și etaj, ca consola să se prindă-n beton, nu-n cărămidă
-ce mă-nervează e că la aparatul de la parter traseul are sub un metru..., iar acilea citii că trebuia măcar 3m (apoi citii și manualul și acolo era trecut 3-15m, deci cine nu știe a citi - o pățește)
-nu am sesizat probleme, răcește/încălzește, dar nu știu dacă randamentul o fi afectat...

subscriu: mai bine mai multe mici, decât un mastodont - chiar și prin prisma faptului că la unul multisplit trebe traseu serios de alimentare cu e.e. și protecție pe măsură...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate