Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 Covorase scari/trepte

Apartament Iași

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17835 replies to this topic

#4771
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Si inertia termica a structuri casei conteaza sa nu simti rece centrala merge continuu poti folosi un inverter in acelasi fel.
Chinezi de la Gree au pus senzor de temperatura in telecomanda "I-feel" apesi butonul si transmite informatia catre AC.

Senzorul unitatii interne fiind aproape de tavan simte temperatura acolo si cum aerul cald se ridica...detecteaza prea repede temp setata ca fiind atinsa.

#4772
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 02.05.2008
N-am inertie termica la casa, e structura de lemn, deci inertia e zero barat.
Spilul e la calorifere ca sunt la exterior si radiaza caldura iar AC e unul de 24.000 si sufla din centru.

AC poate are randament mai bun dar la comfort e slab si mai e si ON/OFF asa ca eu il folosesc ziua cand suntem acasa si temperatura este peste 5 grade. Consider ca nu merita investitia pentru inlocuirea cu altul de generatie noua si nici climatizare pe camere nu o sa fac, ar trebui sa cumpar minim 4 AC, iar baile si bucataria ar ramane tot prin incalzire indirecta.

#4773
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da cu inertia ai dreptate.
Pe incalzire invertere ai de unde alege.

#4774
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postbakayarou, on 26 octombrie 2017 - 09:29, said:

De aici intervin neintelegerile. De exemplu in SUA "Department of energy" recomanda setarea termostatului la 20 de grade ziua, si 18 noaptea. Asta evident pentru economisirea energiei dar avand totusi o temperatura comfortabila. La noi populatia ramasa cu sechele dupa comunism, doreste un climat tropical in casa pe perioada iernii "ca deh, am centrala acum si nu mai trebuie sa sufar in frig". Acum fiecare dupa preferintele si posibiltatile lor, cine isi permite sa bage si 25 de grade iarna. Dar nu recomanda cuiva sa bage 2 AC-uri cand un singur AC e perfect capabil sa mentina 20 de grade intr-un apartament izolat complet.
Evident la casa e alta poveste, neavand peretii/podeaua incalziti de apartamentele vecine, dar si acolo dimensionarea incalzirii nu se face avand la baza temperaturi tropicale.
Sunt curios câți cercetători  si angajați la "Department of energy" au iarna in casa 20 de grade ziua si 18 noaptea. Pe vremea impuscatului stăteam la părinți la casa si aveam gaze la sobe de teracota si nu am suferit de frig. Temperatura la mine e între 22 si 24°C. Cel mai confortabil ma simt la 23°C. Daca citeai atent ai fi observat ca ti-am recomandat un ac sau chiar doua PENTRU A UNIFORMIZA TEMPERATURA IN CASA.
Daca vei pune un ac la cei 60m2 iti va încălzi mai mult in camera unde e instalat iar in rest va fi mai rece cu 1, 2 sau chiar 3 grade. Eu iti recomand in dormitor un ac de 7000btu si in living unul de 9000 btu sau tot de 7000 daca crezi ca e asa bine izolat apartamentul. In felul acesta vei avea cam aceeasi temperatura peste tot ( mai depinde si cum e configurat apartamentul ).
23 de grade nu e o temperatura tropicala, am dat eu un link cu temperaturile medii anuale de la noi si 23°C se încadrează perfect la clima temperat continentală.
Iti propun tie sau colegilor de forum ( eu nu ma pricep sa fac treaba asta) sa deschidă un nou subiect cu posibilitatea de vot si cu intrebarea: Ce temperatură preferați  iarna in casa? Întrebarea poate suferi modificari. Posibilitate de a vota de la 18 la 27°C.  Care lansează subiectul?

#4775
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Pune si in Suedia intrebarea asta :))

#4776
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
Intre comfort si sanatos pot fi lucruri diferite, la fel si preferintele pentru consumul de zahar sau sare. Dar la fel de adevarat temperatura comfortabila pentru cei din Siberia sau Islanda nu poate fi aceeasi cu cei cu clima tropicala.

#4777
bakayarou

bakayarou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2017

View Postinstabilu, on 26 octombrie 2017 - 19:01, said:

Sunt curios câți cercetători  si angajați la "Department of energy" au iarna in casa 20 de grade ziua si 18 noaptea. Pe vremea impuscatului stăteam la părinți la casa si aveam gaze la sobe de teracota si nu am suferit de frig. Temperatura la mine e între 22 si 24°C. Cel mai confortabil ma simt la 23°C. Daca citeai atent ai fi observat ca ti-am recomandat un ac sau chiar doua PENTRU A UNIFORMIZA TEMPERATURA IN CASA.
Daca vei pune un ac la cei 60m2 iti va încălzi mai mult in camera unde e instalat iar in rest va fi mai rece cu 1, 2 sau chiar 3 grade. Eu iti recomand in dormitor un ac de 7000btu si in living unul de 9000 btu sau tot de 7000 daca crezi ca e asa bine izolat apartamentul. In felul acesta vei avea cam aceeasi temperatura peste tot ( mai depinde si cum e configurat apartamentul ).
23 de grade nu e o temperatura tropicala, am dat eu un link cu temperaturile medii anuale de la noi si 23°C se încadrează perfect la clima temperat continentală.
Iti propun tie sau colegilor de forum ( eu nu ma pricep sa fac treaba asta) sa deschidă un nou subiect cu posibilitatea de vot si cu intrebarea: Ce temperatură preferați  iarna in casa? Întrebarea poate suferi modificari. Posibilitate de a vota de la 18 la 27°C.  Care lansează subiectul?
Ai dreptate cu uniformizarea dar financiar nu e rentabil deocamdata pentru mine, am unul de 9000 BTU in camera, cealalta camera e mai mult pentru oaspeti, si rareori am oaspeti care stau cu zilele. Si chiar fara AC sau alta sursa de incalzire nu scade sub 18 grade ziua in acea camera. 23 de grade noaptea este exact clima tropicala  "At night the abundant cloud cover restricts heat loss, and minimum temperatures fall no lower than about 22°C"

Edited by bakayarou, 26 October 2017 - 19:36.


#4778
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,067
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrelu11051, on 26 octombrie 2017 - 18:16, said:

N-am inertie termica la casa, e structura de lemn, deci inertia e zero barat.
Spilul e la calorifere ca sunt la exterior si radiaza caldura iar AC e unul de 24.000 si sufla din centru.

AC poate are randament mai bun dar la comfort e slab si mai e si ON/OFF asa ca eu il folosesc ziua cand suntem acasa si temperatura este peste 5 grade. Consider ca nu merita investitia pentru inlocuirea cu altul de generatie noua si nici climatizare pe camere nu o sa fac, ar trebui sa cumpar minim 4 AC, iar baile si bucataria ar ramane tot prin incalzire indirecta.

Ia in cap si intoarce-ti casa cu josul in sus la nivel de etaj, apoi umple-o cu apa. Daca iti poti reprezenta cum apa nu circula intre camere din cauza buiandrugilor de deasupra usilor, cam asa se intampla si cu aerul cald.

Nu inteleg de ce e universal acceptat ca trebuie calorifer in fiecare camera ca sa ai comfort, dar AC toata lumea vrea doar unul mare in mijloc. Mai ales in ziua de azi cand unul banal costa cat un calorifer de aluminiu mai rasarit.
Daca vrei doar unul mare, trebuie tubulatura de echilibrare intre incaperi sau resemnare si maneci lungi. Ventilatorul ala de pe unitatea interioara mai mult de 3-4 m nu impinge aerul, nici dupa colt, si nici prin usi.

#4779
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 02.05.2008
Apa nu e aer si nici aerul apa, comparatia e fortata si inutila.
1. AC are capacitate de a schimba fortat 800 mch, casa are 500 mc volum.
2. AC a fost proiectat pentru reducerea temeraturii in aceasta casa nu pentru incalzire, face fata cu brio pe racire
3. Este amplasat central pe casa scarii si are bataie directa atat in living cat si in 2 dormitoare de sus
4 Casa a fost priectata pentru incalzire cu calorifere chiar si la temperatura joasa.
5. Am incalzit casa in primul an cu 1 calorifer de 3kwh si un convector de 2kw, jos caloriferul si sus pe hol convectorul
6. AC are putere sa impinga aerul pana la 8-9m adica fix cat are latime casa

Pentru mine oricum AC reprezinta un mare compromis, curenti de aer, zgomot, senzatie de caldura doar de moment, incercam doar sa trag un semnal de alarma pentru cei care isi gandesc incalzirea doar la nivel de AC sa se gandeasca de 2 ori daca chiar merita ca unica sursa.

Eu am gaz in fata portii si instalatia termica a fost gandita sa fie cuplata la orice sursa de caldura, am temperatura de comfort si daca agentul termic este la 40 de grade.

Spor la gandit

Edited by relu11051, 26 October 2017 - 21:49.


#4780
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Daca ai gaz in fata portii..de ce nu-l tragi in..casa?

#4781
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postrelu11051, on 26 octombrie 2017 - 18:16, said:

N-am inertie termica la casa, e structura de lemn, deci inertia e zero barat.
Spilul e la calorifere ca sunt la exterior si radiaza caldura iar AC e unul de 24.000 si sufla din centru.

AC poate are randament mai bun dar la comfort e slab si mai e si ON/OFF asa ca eu il folosesc ziua cand suntem acasa si temperatura este peste 5 grade. Consider ca nu merita investitia pentru inlocuirea cu altul de generatie noua si nici climatizare pe camere nu o sa fac, ar trebui sa cumpar minim 4 AC, iar baile si bucataria ar ramane tot prin incalzire indirecta.
S-a inventat casa fara inertie termică? Esti sigur? Pai nu mai inteleg nimic. Daca nu ai inertie termică de ce mai incalzesti locuinta? Daca nu ai avea inertie termica  ar însemna ca incalzesti odata la 1 octombrie sau cand vine frigul si s-ar pastra temperatura pana la 1 mai. Pardon, vorbesc prostii, nu ai avea nevoie sa incalzesti niciodata pentru ca la tine se pastreaza caldura acumulata pe timpul verii. Na ca iar vorbesc prostii! Casa ta nu e afectata de caldura verii pentru ca tu ai inertie termica zero, tu te incalzesti cu ajutorul corpurilor electrice de la tine din casa care degaja caldura si a corpului uman.  Vezi sa nu se facă prea cald de la televizor sau de la becuri. Mai era cineva care ne recomanda sa ne incalzim cu căldura degajata de bormasina. Macar ca ai ferestre si ma gandesc ca exista transfer termic pe acolo. Dar usa nu o deschizi sa intri si sa iesi din casa? Cum faci, te teleportezi?

Edited by instabilu, 27 October 2017 - 05:35.


#4782
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Sfideaza legea a doua a termodinamicii si e cel mai tare! :)

#4783
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,067
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrelu11051, on 26 octombrie 2017 - 21:48, said:

Apa nu e aer si nici aerul apa, comparatia e fortata si inutila.
1. AC are capacitate de a schimba fortat 800 mch, casa are 500 mc volum.
2. AC a fost proiectat pentru reducerea temeraturii in aceasta casa nu pentru incalzire, face fata cu brio pe racire
3. Este amplasat central pe casa scarii si are bataie directa atat in living cat si in 2 dormitoare de sus
4 Casa a fost priectata pentru incalzire cu calorifere chiar si la temperatura joasa.
5. Am incalzit casa in primul an cu 1 calorifer de 3kwh si un convector de 2kw, jos caloriferul si sus pe hol convectorul
6. AC are putere sa impinga aerul pana la 8-9m adica fix cat are latime casa


1. De acord. Dar ti-i roteste de mai multe ori pe cei din vecinatatea aparatului. Cand te faci mare si inveti despre diferente de presiune ai sa intelegi. Intre timp, continua cu figuratia.
2. Daca incerci sa transporti cereale cu bicicleta, ce relevanta are pentru cazul general?
3. Si in pod, si dupa colt, si 3 metri dincolo de usa de la intrare. We get it. E instalat pe o articulatie sferica si se roteste.
4. Instalate pe casa scarii, nu?
5. Daca a mers asa bine, zic sa continui sa incalzesti dinspre casa scarii.
6. Daca zici tu... Producatorii sunt naivi si dau 3-4 metri raza pe treapta mare. Probabil articulatia sferica de la nr 3 e instalata pe o sina si culiseaza?

#4784
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 02.05.2008
Instabilu se vorbea de inertia termica a peretilor ... da na e cam greu sa citesti in spate
Ce inertie termica are un perete format din 2cm polistiren, 1,5 cm osb, 20 cm de vata si 1 cm de gipscarton ? se acumuleaza caldura in ceva din cele enumerate?
Si da casa  mea pe timpul verii este afectata mult prea putin, eu am nevoie de AC doar cand temperatura depaseste 35 de grade afara pentru mai multe zile consecutiv, caldura intra in casa pe timpul verii prin geamuri si usi, destul de putin prin pereti.
Si casa mea are nevoie de incalzire ca inca nu s-a inventat izolatia prin care sa nu ai nevoie de caldura, nu e casa pasiva (si acolo ai nevoie de caldura) si casa pierde caldura prin geamuri, prin aerisire, prin intrarea in casa ....

Comapara peretele meu cu unul de caramida/bca si spune-mi si mie care acumuleaza caldura. Pune mana iarna pe un perete de caramida/bca si pe unul de genul cum am eu o sa vezi diferenta, sa cauti si raspunsul de ce e diferenta


extropy

Nu-l trag pentru ca1 m de bransament si  15m de teava in curtea mea inseamna 2000 Euro + 1000 Euro centrala, si din alte motive, astept sa vad cam cum e cu piata libera si cat explodeaza in sus. Iarna consum doar pentru incalzire circa 6000 kwh


sebulbus

Sunt destul de mare...
Nu am zis ca peste tot e aceeasi temperatura cu AC, normal ca in aproprierea AC este mai mare, dar ce sa vezi si langa calorifer e mai mare

Incalzirea a mers bine cu orice am incercat, am trecut la un alt nivel "comfortul", incerc sa nu ma imbat cu apa rece citind eticheta de la AC vezi cop de 5 la unele aparate (wow), inseamna ca iau un AC si la -7  dintr-o jumatate de kwh consumat incalzesc toata casa mergand AC  ( apropo necesarul casei mele a fost in cea mai grea luna de 2000 kwh), faceti voi calculul cat inseamna pe zi, ora

Spor

#4785
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Da chiar..tot ziceau astia ca sare in sus pretul gazului de cand cu liberalizarea si..nimic.
In schimb..la energia electrica cam creste pretul..azi un pic, maine un pic..

#4786
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 02.05.2008
http://gov.ro/ro/guv...matorii-casnici

Nu s-a incehiat pocesul de liberalizare ... (desi de la 1 nov se vor majora cu 6%)

#4787
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postrelu11051, on 26 octombrie 2017 - 18:16, said:

N-am inertie termica la casa, e structura de lemn, deci inertia e zero barat.

Ia si citeste:

Avantajele si dezavantajele caselor din lemn.
Avantajele caselor pe structura din lemn prezentate de catre cei care vand si/sau construiesc case din lemn, sunt mai mult sau mai putin adevarate:
Preturi avantajoase.
Este adevarat ca pretul caselor din lemn sunt mai mici decat cele din zidarie, insa raportat la perioada de utilizare a unei case din lemn (cca 50 de ani) comparativ cu una din zidarie 100-200 de ani, o diferenta de 10% raportat la intreaga investitie in general nu se justifica.
Cheltuieli energetice reduse pentru incalzire si racire
Fals, cel putin pentru o locuinta permanenta, datorita inertiei termice mici a unei case de lemn, consumul de energie este mai mare la o casa de lemn comparativ cu una de zidarie cu acelasi coeficient global de izolatie termica.
Rezistenta la cutremure.
Fals, rezistenta unei case la cutremure depinde de modul in care a fost proiectata si construita casa, nu depinde de sistemul constructiv.
Timp de executie foarte redus.
Adevarat, timpul de executie a unei case din lemn este cu circa 2-3 luni mai mic la o decat o casa pe zidarie, insa daca consideram ca o casa se construieste pentru cel putin pentru 50 de ani, cateva luni nu inseamna mare lucru.
Principalele dezavantaje ale caselor  din lemn:
–   Casele din lemn au o inertie termica scazuta.
Pentru condiţiile climatice din ţara noastră, se recomandă utilizarea unor elemente de închidere cu inerţie termică mare şi medie (definită conform normativ C 107/2).
Casele  cu elementele de închidere ce au inerţie termică mică (cum sunt cele din lemn) se recomandă în cazul clădirilor cu ocupare temporară (case de vacanţă, etc.) sau în cazul clădirilor cu ocupare discontinuă.
–   Rezistenta scazuta la incendiu, lemnul este un material inflamabil si si necesita masuri de protectie speciale contra incendiilor .
–   Lemnul este afectat de variatiile de umiditate.
Variatia cantitatii de umiditate higroscopica conduce la fenomenul de contragere si umflare, iar umiditatea peste limita de saturatie de fibra favorizeaza dezvoltarea parazitilor, provocand putrezirea lemnului.
Putrezirea se produce sub efectul unor ciuperci si insecte xylofage ce se dezvolta in conditii de existent a umiditatii peste cea de saturatie si de temperature intre 0 si 50 grade C si duce la descompunerea celulozei in bioxid de carbon si apa.
Masurile de evitare a putrezirii lemnului vizeaza atat distrugerea sporilor de ciuperci prin antiseptizarea lemnului (tratamente chimice) cat si masuri constructive de reducere a umiditatii prin uscarea lemnului sau izolarea acestuia de surse care ar duce la ridicarea ei si asigurarea unei circulatii a aerului care indeparteaza umiditatea.
–   Izolatie fonica mai redusa. Spre comparatie, la o casa cu plansee din beton izolatia fonica este realizata prin masa relativ ridicata a structurii de rezistenta (peste 300kg/mp) precum si prin elementele de pardoseala si tavan.
–   Casele din lemn au o inertie termica scazuta.
Pentru condiţiile climatice din ţara noastră, se recomandă utilizarea unor elemente de închidere cu inerţie termică mare şi medie (definită conform normativ C 107/2).
Casele  cu elementele de închidere ce au inerţie termică mică (cum sunt cele din lemn) se recomandă în cazul clădirilor cu ocupare temporară (case de vacanţă, etc.) sau în cazul clădirilor cu ocupare discontinuă.
Concluzii:
–  Realizarea caselor de lemn se justifica si se recomanda doar pentru locuinte de vacanta sau locuinte folosite ocazional datorita inertiei termice mici.
– Diferenta de pret dintre o casa de lemn si una din zidarie cu plansee din beton este (in majoritatea cazurilor ) sub 10 % din total investitie.

http://www.proiectec...selor-din-lemn/

Inertie termica: capacitatea unui material de a stoca si a transfera căldură.
Daca inerția termică ar fi zero, ar fi casa pasivă, desi am îndoieli si aici pentru ca se transfera căldură prin ferestre.
Puteai sa spui ca are inertie termica scăzută dar nu zero. Daca e zero ai si pierderi de caldura zero. Din când in când ar fi trebuit sa deschizi fereastra iarna ca sa mai racoresti casa pentru ca s-ar fi incalzit prea tare  de la electronice, electrocasnice si căldură degajată de corpul uman. Nu te mai munți cu inertie zero ca nu e asa.

Edited by instabilu, 27 October 2017 - 12:51.


#4788
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 02.05.2008
Incerci sa imi povestesti ceva ce eu traiesc de 8 ani de zile. Nu ma intereseaza ce avantaje are o casa de lemn si ce avantaje are o casa de zidarie, eu am de lemn.
Compar casa mea cu a unor prieteni care este pe zidarie de caramida, ambele incalzite electric, eu sunt in avantaj la consum fata de el, conform facturilor puse una langa alta

Si ramane asa cum am spus, daca nu e nimeni acasa se vede cum scade temeperatura putin cate putin, cand porneste centrala creste mult mai rapid decat scade. Asta se intampla pentru ca nu are in ce sa inmagazineze caldura, aaa e ceva sapa si gresia de la parter acolo unde se termina cu betonul

Dar na tu esti liber sa crezi ce vrei, eu spun din experienta trairii de 8 ani intr-o casa pe structura de lemn.

In Ro se fac case pe principiul sa tina 10 generatii, eu nu am mentalitatea asta, casa trebuie sa tina o(una) generatie, generatia urmatoare nu e obligata sa traiasca in casa mosilor, poate oricand sa ridice alta casa, fundatia oricum e facuta ca si pentru zidarie, ancore chimice, fier, beton, zidarie si se face alta sau ramane pe structura de lemn, recompartimentare ...

Inca nu am vazut raspunsul la intrebarea privind inertia termica a peretilor, in ce se inmagazineaza? in vata? in gipscarton? sau poate in holdsuruburile de la gipscarton?

Diferenta intre o soba de tip godin si una de teracota este data de faptul ca un se incalzeste rapid si elibereaza rapid caldura (n-are inertie) si alta acumuleaza si elibereaza lent caldura (are inertie)
Se vede diferenta?

Spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate