Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#4249
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

 luxury54, on 21 august 2017 - 12:50, said:

pai chiar asta e ca nu stiu pana la ce limita negativa merge pe incalzire, pt cine l-am montat are nevoie de el doar vara pt racire, dar voi avea posibilitatea sa-l probez la iarna de curiozitate; am tras doar concluzia ca poate fi un osaka nordic rebranduit pt ca asemanarile sunt ft. mari si de data asta, la banii astia, vine si cu stick WIFI (care la osaka era optional 150 lei si se monta in acelasi loc) si sa nu uitam ca la osaka trebuia sa cumpar traseu frigorific si cabluri electrice separat care costa cu 100 lei in plus, iar asta la 1400 lei (cu cat l-am prins noi, altii l-au prins si pe la 1300 lei la ceva promotie) vine cu tevi de 4m (fata de cele de 3m incluse intr-un kit de instalare standard) si cablu electric cu 5 fire de 3m, plus dibluri si furtun de scurgere; daca careva din voi il comanda, asigurati-va ca deschideti coletul inainte de a-l plati si gasiti in interior acel stick usb wireless, ca multi nu l-au primit si au facut sesizare sa le fie trimis separat

am impresia ca pt temp. din tara noastra SCOP-ul e cam identic la toate AC-urile si ca diferenta de bani la un model scump nu se amortizeaza pe parcursul duratei de viata a aparatului, asa ca, decat unul mai scump mai bine 2-3 bucati de astea ieftine de 1400 lei si chiar daca unul se strica, mai sunt 2 de rezerva, iar 3 buc. in paralel montate strategic, au eficienta mai mare decat unul singur mai scump...sau decat unul scump de aceeasi capacitate mai bine unul ieftin si din diferenta de bani sa platesti curent, parerea mea; daca facem un calcul, 3500 lei pt un u-crown fata de 1400 lei pt un ul ieftin e o diferenta de 2100 lei, care la un consum mediu de 10-12 kw/zi vine cam 180-200 lei/luna deci vreo 10-12 luni de curent ceea ce reprezinta 2 sezoane de iarna, adica 2 ani de curent platiti
Corect rationamentul, putin gresit la calcule...ala de 3500 lei consuma cu 2-3 kwh/zi mai putin, adica faci o economie de 380-400 lei/an incalzire...in realitate deci, diferenta aia de 2000 lei iti acopera diferenta de consum ptr 5-6 ani :)....dar alta e problema cu cele ieftine, nu neaparat fiabilitatea, ca putine se strica, problema cu cele ieftine tine de confortul pe care il ofera - zgomotul, optiuni de programare, deteriorarea carcasei exterioare, filtrarea aerului (saulipsa lui) etc. probleme care te scot din sarite de-ti vine sa-l arunci pe geam dupa 1an de la instalare, chiar daca el functioneaza :)....cunosc pe cineva care si-a luat acum ceva ani un AC din Metro care functiona, dar scotea niste zgomote ciudate (nu puternice, dar enervante, pocnituri, troncaneli, si inca un fel -ceva ca o unghie pe tabla) incat respectivul a incetat sa-l foloseasca, doar in cazuri extreme ce-i mai dadea drumul. Inchipuie-ti sa ai asa ceva montat in dormitor si sa stai noaptea treaz, in scurt timp iti iei cunostintele in luneta cu siguranta :)
Ca si concluzie...nici ce este mai ieftin, dar nici brandurile cu preturi x5 fata de media pietei, si mai ales sa aiba macar in descriere conditiile ptr care este facut sa functioneze.

#4250
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 tataiepure, on 21 august 2017 - 08:49, said:

Da din pacate nu este acelasi compresor vezi te rog punctual model compresorului din man de service C&H si cel din filmuletul rusesc.
Nu coincid ca part number plus ca cel de la C&H are rezistenta carter iar Ucrown nu are...diferenta de bani rezulta de undeva.......
Diferenta de bani se vede de la compresor este alt model VIP(QXAT-B121zE070) Vs Arctic(QXA-A086zC190G).
Am reusit sa gasesc manualele pentru ambele, pe care incerc sa le atasez dar sunt prea mari..le puteti descarca aici:
http://www.cooperhun...d4d4e623bc5.pdf
http://www.cooperhun...d4d0802b570.pdf

#4251
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
unde gasesc preturile la c&h vip?

#4252
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 nylsus, on 16 august 2017 - 10:01, said:

Poate obtinem un pret bun. Eu ma inscriu pe lista cu 2 buc. Midea Ultimate Comfort, inca nu stiu daca de 9000 sau 12000 Btu.

Am primit o oferta pentru Cooper&Hunter Arctic, direct de la importator...

,,Buna ziua,

Avem disponibile pe stoc cele doua echipamente:
-aer conditionat de 9000 BTU cod CH-S09FTXLA=348 USD + TVA
-aer conditionat de 12000 BTU cod CH-S12FTXLA=370 USD + TVA

http://www.cooperand...duct.php?id=311

Garantie 5 ani. Consum scazut de energie A++/A+++, WI-FI inclus, sistem de filtrare COLD PLAZMA.

Pentru alte informatii va rog sa ma contactati.,,


 nylsus, on 18 august 2017 - 10:40, said:

Raspunsul importatorului, am cerut detalii si pentru C&H Vip inverter:
,,Buna ziua,

Nu au certificat Eurovent. Din gama de produse C&H, modelul TERRA are certificat Eurovent, dar merge pana la –15 0 C. Am atasat catalogul de produse.

Vip inverter:
CH-S09FTXH-B=760 USD + TVA
CH-S12FTXH-B=782 USD + TVA
CH-S18FTXH-B=811 USD + TVA

http://www.cooperand...duct.php?id=283

Modelul VIP INVERTER in general il aducem pe comanda in 2-3 saptamani. Nu sunt multe cereri, fiind modelul de top si evident mai scump. Pe stocul furnizorului extern este disponibil in acest moment doar cel de 9000 BTU.

Am epuizat si stocul de ARCTIC INVERTER, vom mai primi cateva aparate la sfarsitul saptamanii viitoare, daca va hotarati asupra acestui model va rog sa ma anuntati din timp.

Pentru alte informatii va rog sa ma contactati.,,


Light_11-05-2017_catalog-CH-2017.pdf vip inverter.pdf

As fi interesat de 3 buc Arctic + o bucata VIP.....ca alternativa la Midea...dar parca VIP este cel ok.....

Edited by tataiepure, 21 August 2017 - 19:44.


#4253
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GOq-m_YRBPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4254
lkaroly

lkaroly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2007

 tataiepure, on 21 august 2017 - 19:43, said:

As fi interesat de 3 buc Arctic + o bucata VIP.....ca alternativa la Midea...dar parca VIP este cel ok.....
Pina la urma ati ales C&H in defavoarea MIDEA ?
Si eu as vrea doua bucati dar nu stiu ce sa aleg , iarna asta am mers pe GREE-uri chioare care au functionat chiar si la -29 grade.

Edited by lkaroly, 21 August 2017 - 21:13.


#4255
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 lkaroly, on 21 august 2017 - 21:12, said:

Pina la urma ati ales C&H in defavoarea MIDEA ?
Si eu as vrea doua bucati dar nu stiu ce sa aleg , iarna asta am mers pe GREE-uri chioare care au functionat chiar si la -29 grade.
Nu am decis inca astept sa vina Midea Ultimate pt a vedea UE deschisa in service la importator...este comparabila cu U-crown de la Gree sau Vip de la C&H doar ca are declarata limita de operare -25C(Midea) fata de -30C(Gree)

Edited by tataiepure, 21 August 2017 - 21:18.


#4256
lkaroly

lkaroly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2007

 tataiepure, on 21 august 2017 - 21:18, said:

Nu am decis inca astept sa vina Midea Ultimate pt a vedea UE deschisa in service la importator...este comparabila cu U-crown de la Gree sau Vip de la C&H doar ca are declarata limita de operare -25C(Midea) fata de -30C(Gree)
Am inteles sa scrieti pe forum la ce va hotarati , eventual de unde le cumparati. Multumesc.

#4257
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 lkaroly, on 21 august 2017 - 21:22, said:

Am inteles sa scrieti pe forum la ce va hotarati , eventual de unde le cumparati. Multumesc.
Pentru Midea Ultimate am facut topic separat
https://forum.softpe...rt/page__st__18

#4258
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Se pare ca si Gree U-Crown 9000 BTU da din coate sa intre in conpetitie a scazut pretul la 3050 lei

#4259
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 crispolux, on 21 august 2017 - 21:36, said:

Se pare ca si Gree U-Crown 9000 BTU da din coate sa intre in conpetitie a scazut pretul la 3050 lei
https://www.neomax.r...integrat-p30288
Am gasit Posted Image

#4260
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Gree e 3000 si Mitsubishi sf veh e 4000. Pt 1000 lei in plus nu te risti cu chinezarii dubioase, te duci direct la japonezi si iei un produs ce se vinde in Suedia chiar pt incalzire.

#4261
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

 almic, on 21 august 2017 - 19:37, said:

unde gasesc preturile la c&h vip?
C&H VIP nu prea se gaseste momentan nicaieri, deci pretul mai putin conteaza...oricum preturile intre 3700 lei ptr 9kbtu si 4100 lei ptr 18kbtu

#4262
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 T_ciprian, on 22 august 2017 - 08:17, said:

C&H VIP nu prea se gaseste momentan nicaieri, deci pretul mai putin conteaza...oricum preturile intre 3700 lei ptr 9kbtu si 4100 lei ptr 18kbtu
Poate doar pe comanda, intrebam la inventor despre modelul nemesis, si mi-au spus ca nu-l (mai) aduc din lipsa de cerere, avind si un pret prea mare. La noi incalzirea exclusiva cu AC este considerata un moft, foarte multi sunt sceptici despre randament coparandu-le cu aeroterme, insa altii le spun pur si simplu pompe de caldura.
Asa ar arata o oferta de pompe de caldura (AC) : http://www.ilmalampo...lmalampopumput/

#4263
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

 extropy, on 22 august 2017 - 07:53, said:

Gree e 3000 si Mitsubishi sf veh e 4000. Pt 1000 lei in plus nu te risti cu chinezarii dubioase, te duci direct la japonezi si iei un produs ce se vinde in Suedia chiar pt incalzire.
Am vazut la o cunostinta un mitsu de 18 kbtu, a dat 3300 lei pe el, mi s-a parut foarte redus la optiuni, nici un display pe UI (doar 2 leduri pe UI), nu avea nici macar modul auto, iar la incalzire merge doar pana la -10 grade. Telecomanda saracacioasa, cu un display mic, ca la modelele de acum 10 ani. Simplist tare modelul, nu-mi dau seama de ce costa atat, respectivul l-a achizitionat ptr ca UI este mica si ii incape intre 2 grinzi la mansarda si ptr ca este brand cunoscut, dar dupa ce l-a montat era cam dezumflat.

 crispolux, on 21 august 2017 - 21:36, said:

Se pare ca si Gree U-Crown 9000 BTU da din coate sa intre in conpetitie a scazut pretul la 3050 lei
De banii astia iei un 18000 A+++ pe incalzire, sau pana in 2000 lei pe un 9000btu...intr-adevar compresorul in 2 faze de lucru este mai performant si mai nou ca tehnologie, totusi la aceeasi bani 9kbtu e jumate din 18kbtu iar diferenta la consum e foarte mica, cred ca design-ul UI mai face niste bani in plus...daca faci analiza cost/beneficiu ai sa realizezi ca nu se justifica diferenta, decat daca iti place enorm de mult designul UI.
Chiar si asa, U-Crown fiind vandut in f. putine unitati, ma intreb in ca de garantie ce se intampla? Ca de obicei se renunta la produsele slab vandute.
O alta chestie care ma pune pe ganduri este schimbatorul de pe UI destul de mic, totusi ptr eficienta trebuie sa fie ceva mai voluminos, cred ca se renunta la eficienta de dragul frumosului.

#4264
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Ce se intampla cu un AC (cu certificat eurovent COP bun la -15) care functioneaza pana la -15 grade in situatia reala cind temperatura exteriora ajunge la -20 grade, in afara de faptul ca ii scade randamentul, ce alte probleme poate avea ?

#4265
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

 crispolux, on 22 august 2017 - 13:30, said:

Ce se intampla cu un AC (cu certificat eurovent COP bun la -15) care functioneaza pana la -15 grade in situatia reala cind temperatura exteriora ajunge la -20 grade, in afara de faptul ca ii scade randamentul, ce alte probleme poate avea ?

Vorbesc din experienta personala cu cele 2 aparate ac pe care le am, nu la modul general.
Aparatele ac functioneaza si la -20 de grade dar fac degivrare mai des.
Uite ce scriam in ianuarie cand au fost -20 de grade: " Am de la sfarsitul lui noiembrie Hitachi RAK 35 RPC / RAC 35 WPC si da caldura mai bine acum cand e ger dacat dadea cand era mai cald afara. UE nu are pic de gheata pe ea, degivrarea o face cam la o ora. In urma cu 2 zile am avut -20 de grade si temperatura la iesirea UI era de 44 de grade. Cand era mai cald afara temperatura la iesirea UI era de 39-40 de grade...da caldura mai multa atunci cand e nevoie, inteleg ca e optimizat pentru consum mic. Degivrarea la -20 o facea cam la jumatate de ora si nu dura mai mult de 5 minute. Aparatul e montat pe casa scarilor, la etaj.  La parter Daikinul ftxb35c/rxb35c la -16 dadea 39 de grade la iesirea UI, iar la -20 dadea 37 de grade la iesirea UI si cu un volum de aer mai mic decat Hitachi. Daikinul la -20 facea degivrarea cam la 20 de minute si dura mai mult decat la Hitachi. Amandoua aparatele sunt setate pe 24 de grade la viteza auto. Daca atunci cand am cumparat Hitachi-ul eram putin dezamagit de modul lui de functionare ( vezi aici postarea la pag. 115:  https://forum.softpe...) acum, vazand cat de bine s-a descurcat la -20 de grade as opta pentru Hitachi.  La temperaturi scazute, adica incepand de pe la -5 grade am observat ca Hitachi nu mai merge in sistem on/off ci furnizeaza continuu caldura, compresorul modulandu-si turatia in functie de temperatura setata la interior si de atingerea acesteia".
Ca idee pe caldura ca eficienta energetica Hitachi este A++, si costa 2400 lei, Daikin este A+ si costa 1800 lei...cel mai scump si din clasa energetica mai buna merge mai bine la temperaturi extreme.

Edited by instabilu, 22 August 2017 - 19:22.


#4266
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Multumesc pentru informatie, reprezentatii unor firme de AC imi recomanda o unitate care este prevazuta sa functioneze la -15 grade, care va face fata si la -20, dar sa fie de la un brand bun cu experienta in AC, fara a se grabi a-mi recomanda pe cele de 4000 - 6000 lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate