Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17765 replies to this topic

#4285
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 25.10.2004

View PostTabu13, on 24 august 2017 - 09:12, said:

T_ciprian te rog sa postezi eticheta energetica de la modelul tau C&H arctic 18k. Pe situl C&H Finlanda am gasit asta:

ft. interesant, de la COP 4 (zona verde) pana la COP 3,1 (pt zona albastra) necesarul energetic anual in KW se tripleaza ...

defapt am mai purtat noi in iarna discutia asta pe aici cum ca, cu cat creste COP-ul cu atat este mai mica puterea termica in KW furnizata, deci degeaba am COP mare si dau o carutza de bani pe AC-ul care e capabil de COP mare daca puterea termica in kw e una modesta, si cu cat creste temp ext. cu atat COP-ul e mai mare dar si puterea furnizata scade ; totusi tind sa cred ca e chestie de soft/programare, pt ca daca AC-ul e capabil sa dea mai multi kw termici in mom. in care senzorii sai simt ca e mai frig afara (dar cu COP frt. mic/redus) atunci in mod normal ar putea fi capabil sa furnizeze macar tot atatia daca nu mai multi kw termici si la temp. mai mari unde implicit creste si COP-ul; avand UE in beci unde tot timpul e peste 4 grade, mi-a dat prin cap la acea vreme sa prostesc senzorul UE sa creada ca e mai frig modificand valoarea rezistentei din manualul service care corespunde diferitelor valori de temp.(sa pun una care corespunde pt -15 grade de ex), sa vad cum se comporta si daca da temp. mai mare pe UI, dar din considerente de garantie n-am avut indemnul necesar de-a deschide inca UE, dar ma gandesc ca la iarna o voi face si voi pune un potentiometru reglabil de 150k care va prosti UE sa creada ca e frig dar defapt in realitate sa fie peste 4 grade, deci cu alte cuv. sa furnizeze necesar termic maxim impreuna cu un COP maxim

atasez tabelul de valori rezistive din manualul service a lui C&H arctic

Attached Files


Edited by luxury54, 24 August 2017 - 18:49.


#4286
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Am adunat date despre unele aparatele de aer conditionat existente pe piata la noi, cu parametri specifici  pentru incalzire din certificatele eurovent.
Acest tabel este pentru comparare si informare, sunt mai multe modele, marci si preturi dar se poate extinde la orice model care are certificat eurovent.
Filtrele de cautare prin magazinele online de la noi nu gasim  temperatura minima de functionare, puterea disponibila la temperatura minima de functionare , idem COP. Preturile pot fi mai mici sau mai mari, asta poate cauta oricine. Daca vedeti putere termica mai mare la -15 dect la -7 asa apare in certificatul eurovent. Nu am luat in calcul modelele care au limita -10 grade.
Pentru a intelege si mai bine in linkul urmator se poate vedea datele tehnice si eticheta energetica in concortanta cu datele eurovent
http://www.daikin.ro...&i1=FTXP25K3V1B
http://www.daikin.ro...B&i=FTXP25K3V1B
http://www.daikin.ro...ors=FTXP25K3V1B

Attached Files


Edited by crispolux, 25 August 2017 - 21:00.


#4287
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Munca de chinez batran Posted Image

Ce am observat compresorul de pe C&H Arctic este facut de chinezi de la gree sub licenta DAIKIN..ar fi interesant sa gasesc
mai multe informatii despre el.

Attached Files



#4288
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@crispolux din câte văd în documentul care l-ai pus sunt doar aparate de 9000BTU cu certificat eurovent, nu și cele de 12000BTU. Am găsit prețurile Daikin dacă interesează pe cineva pentru că noua fabrică din Cehia va face ca aceste aparate să fie mai accesibile la preț în următoarea perioadă față de aparatele Daikin fabricate în afara UE. Posted Image

#4289
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View PostViorelsolar, on 26 august 2017 - 12:00, said:

@crispolux din câte văd în documentul care l-ai pus sunt doar aparate de 9000BTU cu certificat eurovent, nu și cele de 12000BTU. Am găsit prețurile Daikin dacă interesează pe cineva pentru că noua fabrică din Cehia va face ca aceste aparate să fie mai accesibile la preț în următoarea perioadă față de aparatele Daikin fabricate în afara UE. Posted Image
Sunt doar aparatele de 9000 BTU pentru ca acel document se cheama "munca manuala" , adica se cauta produse pe piata noastra care au certificate eurovent, se selectioneaza atent producatorii in functie de preferinte, se descarca pentru fiecare produs un certificat eurovent, se studiaza documentul, se noteaza datele in tabel , se centralizeza, si uite asa avem un document public ca punct de plecare pentru cei care sunt interesati de incalzirea cu AC
Preturile care sunt publice de putin timp pe site daikin nu prea ajuta, pentru ca sunt preturi recomandate, adica cam cele maximale practicate de distribuitorii. Interesant era limita inferioara pana unde se poate duce negocierea in jos.

Exemplu : FTX25J3RX25K pret catalog 1809 lei fara TVA adica 2152 lei cu TVA . Pret online- 2000 lei cu TVA. avantaj cine ?

Edited by crispolux, 26 August 2017 - 17:58.


#4290
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcrispolux, on 26 august 2017 - 17:46, said:


Sunt doar aparatele de 9000 BTU pentru ca acel document se cheama "munca manuala" , adica se cauta produse pe piata noastra care au certificate eurovent, se selectioneaza atent producatorii in functie de preferinte, se descarca pentru fiecare produs un certificat eurovent, se studiaza documentul, se noteaza datele in tabel , se centralizeza, si uite asa avem un document public ca punct de plecare pentru cei care sunt interesati de incalzirea cu AC

Dacă l- ai gândit ca un document de lucru pentru cei care vor încălzire cu AC, puteai sa nu mai pui.datele despre răcire. In schimb, ar fi fost interesanți si parametrii precum Poff, Psb, Pto, nivel de zgomot...
Carcotasii ! :P


#4291
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Postinu1711, on 26 august 2017 - 18:56, said:

Dacă l- ai gândit ca un document de lucru pentru cei care vor încălzire cu AC, puteai sa nu mai pui.datele despre răcire. In schimb, ar fi fost interesanți si parametrii precum Poff, Psb, Pto, nivel de zgomot...
Carcotasii ! Posted Image
Asa a vrut autorul !

#4292
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postalmic, on 21 august 2017 - 19:37, said:

unde gasesc preturile la c&h vip?
Deocamdata nu cred ca VIP este pe stoc in Europa, deci nici preturi nu prea ai sa gasesti (poate doar cele de anul trecut). Am informatii ca in octombrie vor ajunge in stoc si vom afla si preturile actualizate.

View Postcrispolux, on 22 august 2017 - 13:30, said:

Ce se intampla cu un AC (cu certificat eurovent COP bun la -15) care functioneaza pana la -15 grade in situatia reala cind temperatura exteriora ajunge la -20 grade, in afara de faptul ca ii scade randamentul, ce alte probleme poate avea ?
Depinde de aparat, unele au din soft protectie (se intrerupe functionarea) la temperatura minima/maxima, altele intra mai des in dejivrare sau intra si raman in dejivrare blocate, dar cele mai multe functioneaza pana pe la -20/-24 grade fara prea multe probleme, dar cu scadere de randament, zgomote mai puternice la UE, dejivrari dese...

#4293
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postnylsus, on 24 august 2017 - 04:55, said:

Din tot ce exista pe piata din Romania, cu certificat Eurovent, Midea Ultimate Comfort are cel mai bun raport pret/calitate?
Raportul calitate/pret este un raport subiectiv, ptr ca atributul "calitate" este subiectiv...poti spune despre un produs ca are un raport calitate/pret bun/rau dupa ce se vinde in masa,, iar cumparatorii apreciaza calitatea pe o scala data. Dar pentru asta trebuie sa cauti date despre respectivul produs, sa citesti review-uri, forumuri, etc sau daca nu este prea scump, cumpara-l si gata :)...

View Postinu1711, on 23 august 2017 - 21:31, said:

Despre ce model de Mitsubishi e vorba?
Faptul ca arata ca acum 10 ani nu mi se pare prea grav, ca doar nu suntem adolescenti care cauta gadgeturi cu care sa se laude fata de amici. Dimpotriva, ar putea sa fie o dovada ca e un produs care a rezistat pe piata, iar Mitsubishi nu cred ca si-ar permite sa tina pe piata atata timp un produs care nu da rezultate.
Daca se tine de promisiune si face cald pana la -10grade, e perfect. La cate zile pe an avem noi cu temperaturi sub limita asta, cred ca putem sa bagam in priza un calorifer sau sa facem foc in soba/semineu de cateva ori pe an.


Poti sa dai exemple de aparate "18000 A+++ pe incalzire" de 3300 lei?
Modelul asta de Mitsubishi https://aer-conditio...tric.ro/node/28
La 18000 BTU A +++ sub 3300 lei este C&H Arctic la 2915 lei.

#4294
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postinu1711, on 24 august 2017 - 17:40, said:

Si trebuie sa ii crezi pe ei ca aparatul este Ax+.
Multumesc, nu vreau sa incerc pe banii mei credibilitatea unui producator sau a altuia.
Cred ca e de preferat un aparat model vechi A+ ale carui performante "modste" sunt certificate, in locul unui model nou care pretinde ca are performante A++++++ dar care nu prezinta nicio certificare pentru asta.
Deacord cu tine, de asta exista forumurile de discutii, review-uri, discutiile cu prieteni etc. Ideea este sa ramai cu mintea deschisa.
Acum, ca sa intru in joc, si certificarile pot fi "subiective", mai mult, un aparat care nu are o certificare poate sa fie chiar mai bun decat se crede (un exemplu il stiu cu ac Osaka inverter si altele care functioneaza f.bine si la -20 grade, cu toate ca pe ele scrie -15 grade).

View Posttataiepure, on 25 august 2017 - 21:52, said:

Munca de chinez batran Posted Image

Ce am observat compresorul de pe C&H Arctic este facut de chinezi de la gree sub licenta DAIKIN..ar fi interesant sa gasesc
mai multe informatii despre el.
Eu cred ca tie iti place mai mult munca de cercetare decat interesul de a-ti cumpara produsul respectiv....cam ce informatii te-ar interesa despre respectivul compresor? :)

#4295
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View PostT_ciprian, on 28 august 2017 - 15:09, said:


Eu cred ca tie iti place mai mult munca de cercetare decat interesul de a-ti cumpara produsul respectiv....cam ce informatii te-ar interesa despre respectivul compresor? :)
Pe ce model Daikin a fost instalat si care este codul lui ca si comprespr Daikin?
Esste cu dubla compresie cum este compresorul gree de pe vip si u-crown?
Am vazut ca exista inclusiv incalzitor de apa tip split la Gree ce foloseste compresorul de pe u-crown.
S-a lansat intre timp si
U-crown2...oare Vip va fi mai ieftin?

#4296
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Posttataiepure, on 28 august 2017 - 15:30, said:

Pe ce model Daikin a fost instalat si care este codul lui ca si comprespr Daikin?
Esste cu dubla compresie cum este compresorul gree de pe vip si u-crown?
Am vazut ca exista inclusiv incalzitor de apa tip split la Gree ce foloseste compresorul de pe u-crown.
S-a lansat intre timp si
U-crown2...oare Vip va fi mai ieftin?
Compresorul nu este in 2 faze (2 stage) ca la U-Crown, asta stiu sigur (si cred ca si tu), Gree si Daikin au un acord de colaborare pe o anumita gama de produse (banuiesc ca pe gama mai ieftina), iar o parte din tehnologia Daikin este disponibila ptr Gree care datorita volumului mare al productiei are un cost mai mic pe unitate si produce inclusiv ptr Daikin unele componente.
Nu stiu de U-Crown 2, dar de obicei pretul ptr un produs nou este mai mare. Nu cred ca VIP va fi semnificativ mai ieftin, pentru ca nu s-a vandut pe piata, este un produs de nisa ptr pretentiosi cu bani deci daca s-ar ieftini nu ar mai fi interesant.
Tu cati bani ai fi dispus sa bagi intr-un AC? :)
Sau ce inseamna ieftin/scump ?

#4297
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Deh asa sunt eu aleg solutii, materiale pt casa cat mai complexe tehnologic ce implica si un anumit cost insa odata puse isi fac treaba si uiti de ele ca sunt acolo...
Despre cat as oferii este relativ
...in functie de petformante calitate etc..insa exista

o limita de pret unde se pierde valitatea...sunt constient de asta.

Nu ma interesa U-crown 2 ci faptul ca Vip si Ucrown ar trebui sa scada cq pret deja sunt vechi!

#4298
daciangeorge

daciangeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.03.2009
Cat costa un montaj de aer conditionat cu traseu frigorific de 5 metri pe la voi prin zona?

#4299
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Posttataiepure, on 28 august 2017 - 16:07, said:

Deh asa sunt eu aleg solutii, materiale pt casa cat mai complexe tehnologic ce implica si un anumit cost insa odata puse isi fac treaba si uiti de ele ca sunt acolo...
Despre cat as oferii este relativ
...in functie de petformante calitate etc..insa exista

o limita de pret unde se pierde valitatea...sunt constient de asta.

Nu ma interesa U-crown 2 ci faptul ca Vip si Ucrown ar trebui sa scada cq pret deja sunt vechi!
Pentru pret au ales regula economiei de piata : cerere si oferta. Asadar nu avem oferta (pe stoc), nu scadem preturile, aducem la comanda la ce pret vrem noi.Din pacate acesta este situatia la noi.

#4300
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009

View PostT_ciprian, on 24 august 2017 - 08:17, said:

Sunt etichetele de la gama Winner, cele de la Arctic nu au ptr zona rece.
Uita-te la cod in coltul de sus, o sa vezi ca sunt cele de la gama Arctic

#4301
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postxenonhost, on 23 august 2017 - 21:35, said:

Foarte slabe C&H pentru zona noastra...Attachment 2509168-4810566e_1920_1080.jpgAttachment 2509168-32470217_1920_1080.jpg
Asta este eticheta de la un C&H Arctic de 12kbtu ...

View Postxenonhost, on 28 august 2017 - 18:44, said:

Uita-te la cod in coltul de sus, o sa vezi ca sunt cele de la gama Arctic
Am pus eticheta de la un Arctic de 12kbtu, varianta cu wifi...cred ca eticheta postata de tine este de la un model mai vechi fara wifi.

View Postdaciangeorge, on 28 august 2017 - 16:13, said:

Cat costa un montaj de aer conditionat cu traseu frigorific de 5 metri pe la voi prin zona?
Ptr 9-12kbtu 5 metri 500 lei, 18-24kbtu cu 5ml traseu aprox 600 lei.

Attached Files


Edited by T_ciprian, 29 August 2017 - 08:11.


#4302
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View PostT_ciprian, on 29 august 2017 - 08:15, said:

Asta este eticheta de la un C&H Arctic de 12kbtu ...

Am pus eticheta de la un Arctic de 12kbtu, varianta cu wifi...cred ca eticheta postata de tine este de la un model mai vechi fara wifi.

Acesta eticheta este de la un produs comercializat la noi, sau luat de pe site international

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate