Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

#5545
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcolo1, on 10 mai 2015 - 09:41, said:

Buna,

  Sunt din Constanta , am un apartament 2 camere , suprafata utila 55mp si ,,mica"  mea problema o reprezinta alegerea unei centrale termice fiabile. O mare parte din vecini ne vom debransa de la Radet , s-au montat deja trei centrale termice un Buderes si 2 Vaillant , si fiecare isi lauda marfa cumparata . De vreo 2 luni am inceput sa studiez si eu problema mai atent si in proportie de ~90% , doream sa cumpar un Ariston Genus PremiumEvo 24ff ( in condensatie), pentru plusurile fata de celelalte( economie gaz + curent electric ,garantie 5ani, s.a.   , dar mie teama sa nu fie o problema de marketing a celor de la ARiston . In postarile de pe forum nu am gasit  nici o persoana care  care sa faca vreo referire la aceasta centrala , daca a avut sau nu probleme cu ea. ( banuiesc ca este un model recent ) . Am gasit doar o postare in care se scria ca acele economii de gaz de 15~30% , se vor realiza doar cu ajutorul functiei auto si a unei sonde externe , de interpretarea si modificarea unor curbe de putere, deja  devine complicat . Credeam ca o simpla apasare de tasta rezolva problema dar incep sa apara mai multe variabile .
Daca  cineva are acest tip de centrala  a-si dori un sfat daca merita sau nu , achizitionarea ei , daca a avut probleme  sau care credeti ca sunt cele mai bune( fiabile) centrale termice .

Va multumesc

Eu nu vand centrale, doar fac service pe ele si pot sa-ti spun ca toti care au Genus Premium sunt foarte multumiti. Randamentul maxim poate fi atins si fara sonda de exterior (nu prea au legatura una cu alta), fiind suficienta doar activarea functiei auto.
Totusi diferenta de consum intre o centrala in condensatie si una cu ardere clasica duce la o diferenta de consum de 30-35% doar daca este folosita la incalzirea in pardoseala.

View Postdan11, on 11 mai 2015 - 10:09, said:

am verificat cu un fir decuplat. doar ca ai zis de 12V in primul raspuns si deaia am intrebat.
acum iau la rand cam tot ce pot verifica (diode, condensatori, tranzistori). de integrate nu ma apuc ca nu cred ca are rost.
din vana de gaz nu poate fi? ma refer la partea mecanica.
sper ca pe maine sa am si placa si vana de gaz pentru a le schimba in cel mai rau caz.

Problema este doar de la sursa de alimentare nu si de la integratele de pe placa. Nu te lega de vana de gaz. Trbuie sa obtii peste 30V pe iesirea de la puntea redresoare dar cu butonul on-off pe pozitia inchis (centrala oprita).

Edited by servoman, 11 May 2015 - 10:13.


#5546
dorud8204

dorud8204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.01.2012
Va  salut !     D-le Servoman ,m-ar interesa o centrala Ariston Clas Evo 24FF+CRONOTERMOSTAT WIRELESS C7 RF cu ea vrand sa incalzesc un apartament de 50mp+ apa calda.Ce imi puteti spune despre ea, este fiabila sau pot lua si alta mai ieftina ?Va multumesc!

#5547
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdorud8204, on 13 mai 2015 - 13:48, said:

Va  salut ! D-le Servoman ,m-ar interesa o centrala Ariston Clas Evo 24FF+CRONOTERMOSTAT WIRELESS C7 RF cu ea vrand sa incalzesc un apartament de 50mp+ apa calda.Ce imi puteti spune despre ea, este fiabila sau pot lua si alta mai ieftina ?Va multumesc!

Pentru confort se merita functiile suplimentare ale centralei Clas Evo comparativ cu BS II 24FF -model de baza. Majoritatea componentelor sunt comune, dar ca diferenta ai pompa cu 2 trepte de turatie comutabile din placa electronica, lucru ce ajuta la imbunatatirea transferului de caldura atat in centrala cat si in calorifere. Ca diferenta mai este placa electronica cu mai multe functii integrate dar cea mai la indemana este functia AUTO care iti recomanda sa o activezi. Daca ai apartamentul orientatspre nord poti achizitiona pe viitor si o sonda de temperatura exterioara pentru optimizarea functionarii pe incalzire in functie de temperatura exterioara, adica reglarea temperaturii in calorifere se face proportional cu temperatura exterioara. Sasiul este din 2007 si nu a ridicat probleme de fiabilitate, iar din 2013 a aparut generatia noua de placi EVO.
Indiferent de care centrala cumperi este bine de luat in calcul intretinerea periodica facuta cu responsabilitate.

#5548
dorud8204

dorud8204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.01.2012
Asa ca pot sa o iau fara retinere,nu-i asa? Este vreo problema oare daca o iau de pe internet? Si inca ceva ,ce parere aveti de cronotermostatul care vine cu centrala in acelasi pret CRONOTERMOSTAT WIRELESS C7 RF? Va multumesc.

#5549
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdorud8204, on 14 mai 2015 - 10:06, said:

Asa ca pot sa o iau fara retinere,nu-i asa? Este vreo problema oare daca o iau de pe internet? Si inca ceva ,ce parere aveti de cronotermostatul care vine cu centrala in acelasi pret CRONOTERMOSTAT WIRELESS C7 RF? Va multumesc.

De cumparat poti sa o cumperi de oriunde iar pentru garantie trebuie sa citesti certificatul de garantie unde explica faptul ca esti obligat sa faci punerea in functiune cu o firma reprezentanta Ariston. Poti sa te programezi aici: http://www.servicecentraleariston.ro/
C7RF sau Q7RF (acelasi termostat facut de fabricanti pentru diversi distribuitori) este destul de complet putand fi folosit atat ca un termostat obisnuit cat si ca un cronotermostat(programabil pe multe intervale din zi si pe fiecare zi din saptamana).

#5550
Vali_v

Vali_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2005
Buna ziua, am o centrala ariston genus 35 ff la care s-a corodat arcul din motorul vanei cu 3 cai. Are cineva idee de unde se poate cumpara unul nou , nu de alta dar motorul merge si parca nu imi vine sa dau 250 de lei pe unul nou din cauza unui arc.

#5551
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postcolo1, on 10 mai 2015 - 09:41, said:

Daca  cineva are acest tip de centrala  a-si dori un sfat daca merita sau nu , achizitionarea ei , daca a avut probleme  sau care credeti ca sunt cele mai bune( fiabile) centrale termice .
Salut,
Eu am aceasta centrala, din toamna. A mers fara probleme intreaga iarna, tot ce a trebuit sa fac a fost sa ii reglez temperatura pe care sa o scoata in calorifere, in rest a mers cu un termostat wireless, fara sonda si alte dintr-alea. Am pus si un stabilizator de tensiune, pentru a evita eventualele probleme de la socurile de tensiune si totul a fost perfect. Cei de la service nu au facut (inca) cunostinta cu mine.
Despre consum nu ma pot pronunta, ca inainte nu am avut gaz, sa pot compara.

#5552
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View PostVali_v, on 16 mai 2015 - 11:25, said:

Buna ziua, am o centrala ariston genus 35 ff la care s-a corodat arcul din motorul vanei cu 3 cai. Are cineva idee de unde se poate cumpara unul nou , nu de alta dar motorul merge si parca nu imi vine sa dau 250 de lei pe unul nou din cauza unui arc.

Daca motorul nu este cu partea de jos de culoare alba (este negru la exterior in intregime) poti sa cauti pe net motor vana 3 cai Ariston UNO. E cam cel mai ieftin, pana in 150 lei chiarsi la o reprezentanta de service Ariston daca nu isi mai pun si manopera in pret.

#5553
colo1

colo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.09.2014

View Postaflorin27, on 18 mai 2015 - 09:44, said:

Salut,
Eu am aceasta centrala, din toamna. A mers fara probleme intreaga iarna, tot ce a trebuit sa fac a fost sa ii reglez temperatura pe care sa o scoata in calorifere, in rest a mers cu un termostat wireless, fara sonda si alte dintr-alea. Am pus si un stabilizator de tensiune, pentru a evita eventualele probleme de la socurile de tensiune si totul a fost perfect. Cei de la service nu au facut (inca) cunostinta cu mine.
Despre consum nu ma pot pronunta, ca inainte nu am avut gaz, sa pot compara.

Multumesc ptr. raspuns, dar un consum estimativ ( mc) la 24de ore , sau in lunile de iarna nu ati facut???.
Cosul de evacuare are panta de 2~3% spre centrala sau invers( spre exterior) ??? , pentru ca am citit pareri contradictorii despre montarea cosului de fum .Ptr. condens  ati facut o retea separata de scurgere la canalizare sau ati montat un furtun si condensul se scurge intr-o sticla de plastic de 5~6 litri ???

Multumesc

#5554
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Centralele in condensatie , devin din ce in ce mai apetisante ,prin faptul ca au actual un pret mai mic si  tinid cont de prognoza pret gaze .
Cind am cumparat eu centrala , am facut un studiu amanuntit atunci . M-am lovit de 4 probleme , la care nu am gasit raspuns , , astfel :

1.deversare condens ; fabricantul scrie in prospect ca se respecta legile si reglementarie locului de montaj . Cine monteaza in bloc , unde sa il dea , decit in scurgere menajera . Condensul este acid , poate emana ceva gaze , si cred ca este caldut ; nu stiu ce temperatura are , dar teoretic cred ca are 60 grade . Ce se intimpla cu scurgerea blocului ? La mine cel putin , scurgerea este din tevi de metal ; daca este fonta , cred ca rezista ; daca este otel , cred ca sint atacate . Daca ar fi din plastic ???

2. Reparatii/revizii
-Centrala are un sistem sofisticat al arzatorului . Posibil necesar de umblat la el o data la 2 ani . Camera de ardere se poate desface numai de o persoana autorizata in gaze . Daca desfaci camera de de ardere , obligatoriu trebuie sa schimbi garnitura .Garnitura are un pret cam mare . In concluzie , manopera + mariale  revizie cred ca sint mai scumpe si influenteaza negativ amortizarea costului suplimentar .

3. Cit economisesti cu ea ? Chiar daca 100% din timp incalzire  va  utiliza de PCS gaz ,  parerea mea : face ceva economie , dar parca 35% ????????.

4.Am senzatia ca aspira aer din incinta unde se afla , ; asta , din punctul meu de vedere , este o securitate mai mica decit cele ce aspira de afara .

Probabil ca intre timp , multe s-au mai clarificat . Daca aveti ceva informatii , poate exemplificati.

#5555
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postcolo1, on 18 mai 2015 - 12:07, said:

Multumesc ptr. raspuns, dar un consum estimativ ( mc) la 24de ore , sau in lunile de iarna nu ati facut???.
Cosul de evacuare are panta de 2~3% spre centrala sau invers( spre exterior) ??? , pentru ca am citit pareri contradictorii despre montarea cosului de fum .Ptr. condens  ati facut o retea separata de scurgere la canalizare sau ati montat un furtun si condensul se scurge intr-o sticla de plastic de 5~6 litri ???
Consum: 1400 mc (aprox 2.100 ron) pe toata iarna, caldura + ACM 3 persoane, cu temperatura in camere in zona 21-23 grade. Suprafata incalzita 122 mp, la casa (deci fara pereti incalziti de vecini), izolatia casei medie. Consumul zilnic variaza in functie de temperatura de afara, intre 6 mc /24h in lunile octombrie sau aprilie si 20 mc/24h in acele cateva zile in care ziua erau -15 si noaptea -25.
Cosul de evacuare are panta spre centrala, astfel incat condensul din interiorul sau sa alunece inauntrul centralei, nu afara. Dar asta e treaba alora de o monteaza.
Pentru condens, exista un tub de plastic care se duce in canalizare, centrala fiind montata in baia de servici.

#5556
colo1

colo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.09.2014

View Posthspinache, on 18 mai 2015 - 12:23, said:

Centralele in condensatie , devin din ce in ce mai apetisante ,prin faptul ca au actual un pret mai mic si  tinid cont de prognoza pret gaze .
Cind am cumparat eu centrala , am facut un studiu amanuntit atunci . M-am lovit de 4 probleme , la care nu am gasit raspuns , , astfel :

1.deversare condens ; fabricantul scrie in prospect ca se respecta legile si reglementarie locului de montaj . Cine monteaza in bloc , unde sa il dea , decit in scurgere menajera . Condensul este acid , poate emana ceva gaze , si cred ca este caldut ; nu stiu ce temperatura are , dar teoretic cred ca are 60 grade . Ce se intimpla cu scurgerea blocului ? La mine cel putin , scurgerea este din tevi de metal ; daca este fonta , cred ca rezista ; daca este otel , cred ca sint atacate . Daca ar fi din plastic ???

2. Reparatii/revizii
-Centrala are un sistem sofisticat al arzatorului . Posibil necesar de umblat la el o data la 2 ani . Camera de ardere se poate desface numai de o persoana autorizata in gaze . Daca desfaci camera de de ardere , obligatoriu trebuie sa schimbi garnitura .Garnitura are un pret cam mare . In concluzie , manopera + mariale  revizie cred ca sint mai scumpe si influenteaza negativ amortizarea costului suplimentar .

3. Cit economisesti cu ea ? Chiar daca 100% din timp incalzire  va  utiliza de PCS gaz ,  parerea mea : face ceva economie , dar parca 35% ????????.

4.Am senzatia ca aspira aer din incinta unde se afla , ; asta , din punctul meu de vedere , este o securitate mai mica decit cele ce aspira de afara .

Probabil ca intre timp , multe s-au mai clarificat . Daca aveti ceva informatii , poate exemplificati.


   Imi pare rau nu am informatii in plus, fata de ceea ce am citit in specificatiile tehnice ale producatorilor de aceea caut si eu pe cineva ce detine acest tip de centrala Ariston Genus Premium Evo 24 ff,  sa-mi dea un sfat si cat mai multe informatii despre ea , altele decat cele evidentiate de producator , daca sunt adevarate sau nu,  toate plusurile fata de o centrala conventionala.  Recunosc ca si mie mi se pare ,, trasa de par "  economie de 35% , dar sincer,  asi fi foarte multumit si cu 15%.,economie la gaz , si cu pompa modulara ce consuma pana in 80W , fata de 120~ 130W la centralele conventionale , dar imi este teama sa nu fie marketing.
Zilele trecute am fost la o firma ce realizeaza punerea in functiune ( PIF) a centralelor Ariston, si le-au laudat de parca altele mai bune nu mai existau , dar cand i-am intrebat daca se ocupa si de montarea sondelor exterioare au inceput sa dea din umeri , si sa-mi dea niste raspunsuri in ,,2 peri" , ca sunt costurile mari ( ciudat o sonda exterioara ptr. Ariston este intre 70~100) , ca ei nu au montat decat vreo 2 si acelea la niste ,, capete luminate" din domeniul energetic.
Economiile cele mai mari se obtin ( in cazul centralelor Ariston) , doar cand functia auto este setata impreuna cu un termostat modular+ sonda externa.( conf. celor de la Ariston)

View Postaflorin27, on 18 mai 2015 - 13:04, said:

Consum: 1400 mc (aprox 2.100 ron) pe toata iarna, caldura + ACM 3 persoane, cu temperatura in camere in zona 21-23 grade. Suprafata incalzita 122 mp, la casa (deci fara pereti incalziti de vecini), izolatia casei medie. Consumul zilnic variaza in functie de temperatura de afara, intre 6 mc /24h in lunile octombrie sau aprilie si 20 mc/24h in acele cateva zile in care ziua erau -15 si noaptea -25.
Cosul de evacuare are panta spre centrala, astfel incat condensul din interiorul sau sa alunece inauntrul centralei, nu afara. Dar asta e treaba alora de o monteaza.
Pentru condens, exista un tub de plastic care se duce in canalizare, centrala fiind montata in baia de servici.

Multumesc mult pentru informatii .

#5557
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
"Consum: 1400 mc (aprox 2.100 ron) pe toata iarna, caldura + ACM 3 persoane, cu temperatura in camere in zona 21-23 grade. Suprafata incalzita 122 mp, la casa...."  Este foarte relativ ,;depinde de gradul de izolatie , temperatura de afara , distributia interna , etc . Toate centralele , trebuie sa consume cind sint noi , cit scrie in prospect si sa realizeze temperatura indicata. . Se poate masura , valoarea de consum orar minima si maxima , cu ajutorul contoarului . Daca valorile obtinute sint ca in prospect , se va realiza in mod sigur randamentul notificat in prospect .

#5558
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Posthspinache, on 18 mai 2015 - 12:23, said:

Centralele in condensatie , devin din ce in ce mai apetisante ,prin faptul ca au actual un pret mai mic si  tinid cont de prognoza pret gaze .
Cind am cumparat eu centrala , am facut un studiu amanuntit atunci . M-am lovit de 4 probleme , la care nu am gasit raspuns , , astfel :

1.deversare condens ; fabricantul scrie in prospect ca se respecta legile si reglementarie locului de montaj . Cine monteaza in bloc , unde sa il dea , decit in scurgere menajera . Condensul este acid , poate emana ceva gaze , si cred ca este caldut ; nu stiu ce temperatura are , dar teoretic cred ca are 60 grade . Ce se intimpla cu scurgerea blocului ? La mine cel putin , scurgerea este din tevi de metal ; daca este fonta , cred ca rezista ; daca este otel , cred ca sint atacate . Daca ar fi din plastic ???

2. Reparatii/revizii
-Centrala are un sistem sofisticat al arzatorului . Posibil necesar de umblat la el o data la 2 ani . Camera de ardere se poate desface numai de o persoana autorizata in gaze . Daca desfaci camera de de ardere , obligatoriu trebuie sa schimbi garnitura .Garnitura are un pret cam mare . In concluzie , manopera + mariale  revizie cred ca sint mai scumpe si influenteaza negativ amortizarea costului suplimentar .

3. Cit economisesti cu ea ? Chiar daca 100% din timp incalzire  va  utiliza de PCS gaz ,  parerea mea : face ceva economie , dar parca 35% ????????.

4.Am senzatia ca aspira aer din incinta unde se afla , ; asta , din punctul meu de vedere , este o securitate mai mica decit cele ce aspira de afara .

Probabil ca intre timp , multe s-au mai clarificat . Daca aveti ceva informatii , poate exemplificati.

Informatiile enumerate nu prea au legatura cu realitatea, studiul amanuntit a fost facut din surse....?
1. Condensul rezultat este apa distilata cu un PH usor acid, nu are cum sa corodeze canalizarea. Mi-as frace griji mai mult de la detergentii de vase si mai ales tot felul de substante de curatare care le folosesc majoritatea in casa si care sunt de sute de ori mai corozivedecat acel condens, dar de astea nu-si face nimeni probleme.
2. Arzatorul este foarte simplu, un cilindru care se curata cu o simpla pensula. Schimbatorul ar fi recomandat de curatat macar la 2 ani, mai ales in zonele din tara cu gazul de proasta calitate. Cat priveste garnitura la camera de ardere, in trecut unii fabricanti foloseau garnituri din cauciuc siliconic care imbatranea repede din cauza temperaturii mari. Ulterior a fost inlocuit cu un snur grafitat si sigur rezista mai mult de 2 ani, daca nu se tine cont de "recomandarea" celui de la service. Ca si pret, la un fabricant german este in jur de 20EUR TVA inclus, fara manopera. La un fabricant italian este cel putinla jumatate.
Despre economie, in aceleasi conditii de functionare fata de o centrala clasica se obtine cel putin 10-15%, iar maximul de 35% se poate obtine doar daca se foloseste la incalzirea in pardoseala.
4. ai o senzatie falsa. Atat evacuarea cat si absorbtia de aer se face in si din exteriorul cladirii. Varianta expusa de tine se face doar daca se da capacul jos la camera de ardere si atunci camera de ardere nu mai este etansa sa traga aerul din exterior, fiind luat din incaperea centralei. Nu vreau sa incurajez acest mod de functionare, dar chiar si asa gazele arse se duc tot in exteriorul cladirii si nu pune cu nimic in pericol siguranta celor din imoblul unde este montata centrala.

#5559
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Buna seara.Sunt din jud. Constatanta. De curand am instalat gaz la bucatarie iar acum ma gandesc sa pun si centrala si calorifere (de otel). Am auzit vorbe bune despre Ariston (si Viessman). Despre Ariston ce imi puteti spune avand in vedere ca apartamentul este izolat in interior, gemuri termopane, tavan si pardoseala izolata, suprafata aproximativa de 70-80 mp, 3 camere. As prefera un model in condensatie (ar avea un randament mai bun) dar vorbind cu agentul de vanzari de la Dedeman (nu am fost special, eram in trecere ) mi-a spus ca la suprafata care o am, modelele in condensatie nu au randament (suprafata mica)...Acum nu stiu ce sa fac. Acelasi lucru l-am auzit de la un prieten caruia mesterii i-au spus acelasi lucru... Nu stiu ce sa fac. Ce model mi-ati recomanda? Ce sa am in vedere la calorifere, robineti ,etc... Pentru centrala am alocati cam pana in 3.300-3.500 lei, pe undeva pe la suma asta ... Va multumesc.

Edited by IceMoon, 19 May 2015 - 19:42.


#5560
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
In condensare se merita daca pui in toate 3 camerele incalzire in pardoseala si de ce nu in bucatarie si toate deschise sa comunice intre ele... in conditiile amintite mai sus nu vad de ce nu s-ar merita in condesatie ...80 de metri e suprafata mica , temperatura mica de tur, maxim 55 grade (punctul de roua, ma rog unii spun ca ar fi la 59 ) ... eu zic ca se merita ... parerea mea .

#5561
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View PostIceMoon, on 19 mai 2015 - 19:41, said:

Buna seara.Sunt din jud. Constatanta. De curand am instalat gaz la bucatarie iar acum ma gandesc sa pun si centrala si calorifere (de otel). Am auzit vorbe bune despre Ariston (si Viessman). Despre Ariston ce imi puteti spune avand in vedere ca apartamentul este izolat in interior, gemuri termopane, tavan si pardoseala izolata, suprafata aproximativa de 70-80 mp, 3 camere. As prefera un model in condensatie (ar avea un randament mai bun) dar vorbind cu agentul de vanzari de la Dedeman (nu am fost special, eram in trecere ) mi-a spus ca la suprafata care o am, modelele in condensatie nu au randament (suprafata mica)...Acum nu stiu ce sa fac. Acelasi lucru l-am auzit de la un prieten caruia mesterii i-au spus acelasi lucru... Nu stiu ce sa fac. Ce model mi-ati recomanda? Ce sa am in vedere la calorifere, robineti ,etc... Pentru centrala am alocati cam pana in 3.300-3.500 lei, pe undeva pe la suma asta ... Va multumesc.

Cum dumnezeu sa nu aiba randament la suprafata mai mica? Cel de la magazin si instalaturul sunt in necunostinta de cauza. Mai grav e ca multi se iau dupa ce spun ei. O centrala de 24KW fie cu ardere clasica fie in condensare va putea incalzi aceeasi suprafata pentru ambele au aceeasi putere. In orice conditii centrala in condesare va functiona cu un consum de cel putin 10-15% mai bun fata de centrala cu ardere clasica numai datorita amestecului dintre aer si gaz care se face in proportie constanta atat pentru aer cat si pentru gaz ai daca luam in calcul faptul ca centralele functioneaza pe minim cam 80% din timpul de functionare intr-un an atun la centrala clasica vom avea o ardere cu aer mult si gaz putin (randament prost) iar la condensare vom avea o ardere cu aer putin si gaz putin (aproape perfecta) rezultand un randament mult mai bun al arderii. Ar fi bine sa-i explici si vanzatorului de la De...man si instalatorului (-lor) macar asa invata si ei ceva nou, nu vorbe prinse din zbor). Dca mai supradimensionezi si caloriferele si reusesti sa mergi pe tur cu 50-55 grade atunci vei mai obtine un plus de randament pentru ca pana la aceste temperaturi se obtine o recuperare buna de caldura din gazele arse, iar daca ai posibilitatea sa fci si incalzire in pardoseala atunci beneficiezi de un consum cu 30-35% mai mic fata de o centrala cu ardere clasica.
La bugetul care il ai poti cumpara modelul Clas Premium24FF, dar daca mai pui un pic poti sa cumperi modelul Genus Premium24 FF care poate sa functioneze cu o putere minima de 10% din maxim, lucru util in perioadele de tranzitie dintre anotimpuri ca sa consume putin.

#5562
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Multumesc,despre ce supradimensionare ar putea fi vorba, cam cu cat %? Probabil cei de la magazine se grabesc sa vanda modelele clasice avand in vedere directiva UE ce intra in vigoare din septembrie 2015...eu stiu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate