Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Opera 9.6

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#235
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View PostColtAlb, on Mar 1 2009, 22:09, said:

Ca să nu mai deschid încă un topic, postez aici.
Am o problemă cu Opera. Când dau dublu click să intru în Opera îmi apare ce vedeți în imagine.
Chestia asta se întâmplă de o zi așa din senin. Nu e problemă mare, pentru că îl pot reinstala dar vreau să știu de ce mi-a apărut dintr-odată.
Am avut instalat Opera 9.63 sau așa ceva, l-am dezinstalat (se bloca tot timpul), și am instalat 9.5 dar asta s-a întâmplat acum o săptămână. De ce mi-a apărut doar acum?
Attachment Capture0...22.02.42.jpg

PS: Dacă dau click pe Close îmi intră în Opera și nu mai am probleme.
Mersi.

Și încă ceva: de ce se blochează tot timpul? Am instalat 10 versiuni și toate se blochează și chestia asta se întâmplă pe două calculatoare. Mă gândesc că e de la Opera.  :huh:

#236
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil e de la virusi (sau alte cele) sau chiar de la antivirus/firewall, unele mai dau conflicte.

#237
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

View Postmanide, on Mar 2 2009, 21:06, said:

In caz ca nu ai apucat inca sa faci ce ti-a recomandat Nexus, ce mod de actiune ai selectat pentru tipul de fisier pdf ? Tools>Preferences>Advanced tab>Downloads>application/pdf>Edit si posteaza un screenshot aici... Ceva de genul acesta:


Attachment pdf.png
Ultimul pas nu reusesc sa-l fac. Mie imi apare Adobe acrobat si nu pot sa pun in loc : "PDF". Help... :helpsmilie:

Edited by Liviu72, 07 March 2009 - 11:56.


#238
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am o problema si eu cu el.Cand vreau sa introduc un link prin interfata forumului(acel butonas verde) tot ceea ce scriu dupa apare ca underlined si cu acea culoare pe care o  are linkul.Un exemplu.motor de cautare.Vedeti cum scrie?

Ei bine din acea adresa google numai motor ar fi tebuit sa fie underlined si albastru.Dar el scrie tot pana dai enter si ajungi sub linie.Ceva solutii?

#239
manide

manide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.10.2006

View PostLiviu72, on Mar 7 2009, 11:50, said:

Ultimul pas nu reusesc sa-l fac. Mie imi apare Adobe acrobat si nu pot sa pun in loc : "PDF". Help... :helpsmilie:

Iti apare Adobe Acrobat deoarece Opera foloseste pluginul acestuia pentru a deschide fisiere pdf. Incearca o reparare/reinstalare a Adobe-ului.

P.S.: Am recitit postarea ta anterioara: spui ceva despre descarcare pdf. Poti explica mai in detaliu? Te referi la descarcarea fisierelor pdf primite ca atasamente in Yahoo! Mail?...



View Postxeleron, on Mar 7 2009, 12:13, said:

Am o problema si eu cu el.Cand vreau sa introduc un link prin interfata forumului(acel butonas verde) tot ceea ce scriu dupa apare ca underlined si cu acea culoare pe care o  are linkul.Un exemplu.motor de cautare.Vedeti cum scrie?

Ei bine din acea adresa google numai motor ar fi tebuit sa fie underlined si albastru.Dar el scrie tot pana dai enter si ajungi sub linie.Ceva solutii?

N-are legatura cu Opera. Incearca sa "link-uiesti"  :P dupa ce vei fi terminat de scris mesajul.

Edited by manide, 07 March 2009 - 12:20.


#240
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostColtAlb, on Mar 7 2009, 10:04, said:

Și încă ceva: de ce se blochează tot timpul? Am instalat 10 versiuni și toate se blochează și chestia asta se întâmplă pe două calculatoare. Mă gândesc că e de la Opera.  :huh:
Ai instalat Opera pe curat?

Dupa dezinstalare sterge tot din:
- C:\Program Files
- C:\Documents and Settings\NUME\Application Data
- C:\Documents and Settings\NUME\Local Settings\Application Data

#241
manide

manide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.10.2006
@ColtAlb


Folosesti OperaMail? Atunci, probabil fisierul care indexeaza mail-urile este corupt sau mail-urile tale sint blocate de antivirus (in acest din urma caz, sterge-le din carantina).

Acum, folosesti sau nu Opera Mail, procedeaza in felul urmator:

Salveaza - daca e cazul - feed-urile (File>Import and Export>Export Feed list...). Dezinstaleaza Opera. Sterge :

  • C:\Program Files\Opera
  • C:\Documents and Settings\<user name>\Application Data\Opera\Opera\mail
  • C:\Documents and Settings\<user name>\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\cache4\
Descarca  ultima versiune si instaleaz-o. Daca ai exportat feed-urile, acum e cazul sa le importi.

#242
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

View Postmanide, on Mar 7 2009, 12:17, said:

Iti apare Adobe Acrobat deoarece Opera foloseste pluginul acestuia pentru a deschide fisiere pdf. Incearca o reparare/reinstalare a Adobe-ului.

P.S.: Am recitit postarea ta anterioara: spui ceva despre descarcare pdf. Poti explica mai in detaliu? Te referi la descarcarea fisierelor pdf primite ca atasamente in Yahoo! Mail?...
Nu doar cele de pe yahoo. Nu imi descarca nici fisierele PDF de pe diverse site-uri (exemplu: http://www.selgros.r...=magazineslist)

#243
manide

manide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.10.2006

View PostLiviu72, on Mar 7 2009, 15:41, said:

Nu doar cele de pe yahoo. Nu imi descarca nici fisierele PDF de pe diverse site-uri (exemplu: http://www.selgros.r...k=magazineslist

Reinstaleaza Adobe. 


Eu folosesc alt pdf reader, dar principiul e acelasi. Iata cum deschid si salvez un fisier pdf:

Attached File  AdobeOpera.wmv   884.69K   9 downloads

#244
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Hmm, ma tot bate gandul. Merita sa trec pe Opera?
Ma interesaza asa, sa am pus sus ca la mozilla bookmark-urile, si sa se deschida repede paginile.
Este mai bun ca Mozilla/Chrome

#245
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmanide, on Mar 7 2009, 13:35, said:

@ColtAlb


Folosesti OperaMail? Atunci, probabil fisierul care indexeaza mail-urile este corupt sau mail-urile tale sint blocate de antivirus (in acest din urma caz, sterge-le din carantina).

Acum, folosesti sau nu Opera Mail, procedeaza in felul urmator:

Salveaza - daca e cazul - feed-urile (File>Import and Export>Export Feed list...). Dezinstaleaza Opera. Sterge :

  • C:\Program Files\Opera
  • C:\Documents and Settings\<user name>\Application Data\Opera\Opera\mail
  • C:\Documents and Settings\<user name>\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\cache4\
Descarca  ultima versiune si instaleaz-o. Daca ai exportat feed-urile, acum e cazul sa le importi.

Mulțumesc mult pentru sfaturi dar nu m-au ajutat.  :console:

1. Nu găseam nici un fel de folder numit "mail".
2. Am șters absolut tot ce ține de Opera (am căutat în tot calculatorul) și am reinstalat noua versiune dar tot îmi apare chestia aceea.

Oricum, nu mă prea deranjează.
Mersi că ai acordat 5 minute problemei mele.
:)

#246
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostKakashi-Hatake, on Mar 7 2009, 17:37, said:

Hmm, ma tot bate gandul. Merita sa trec pe Opera?
Ma interesaza asa, sa am pus sus ca la mozilla bookmark-urile, si sa se deschida repede paginile.
Este mai bun ca Mozilla/Chrome
Testele sunt irelevante in fata obisnuintei. Adica unui utilizator care utilizeaza un browser de mult timp ii va fi greu sa treaca pe altul. Folosesc Opera de ani de zile si ti-l recomand cu caldura. Nu o sa incerc sa te conving ca este mai bun ca celelalte. Oricum, pentru o conexiune buna la Internet, diferenta de viteza la incarcarea paginilor se reduce foarte mult. Asa ca totul se reduce la preferintele fiecaruia.

View PostColtAlb, on Mar 1 2009, 22:09, said:

Ca să nu mai deschid încă un topic, postez aici.
Am o problemă cu Opera. Când dau dublu click să intru în Opera îmi apare ce vedeți în imagine.
Chestia asta se întâmplă de o zi așa din senin. Nu e problemă mare, pentru că îl pot reinstala dar vreau să știu de ce mi-a apărut dintr-odată.
Am avut instalat Opera 9.63 sau așa ceva, l-am dezinstalat (se bloca tot timpul), și am instalat 9.5 dar asta s-a întâmplat acum o săptămână. De ce mi-a apărut doar acum?
Attachment Capture0...22.02.42.jpg

PS: Dacă dau click pe Close îmi intră în Opera și nu mai am probleme.
Mersi.
Probabil se blocheaza de la Opera Mail. Incearca asta:
In url box introduci about:config, apoi in "User Prefs" deselectezi "Show Email Client"

#247
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmircea21, on Mar 7 2009, 18:35, said:

Probabil se blocheaza de la Opera Mail. Incearca asta:
In url box introduci about:config, apoi in "User Prefs" deselectezi "Show Email Client"

:worthy: :worthy: :worthy:  

Merge!

#248
iulian_g

iulian_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 02.11.2007
:) am versiunea 9.64 de cand a aparut si umblu des pe google si lol, azi dintr-o data observ ca acea functie cand cauti ceva pe google apasand o litera doua iti arata mai multe sugestii de cuvinte functionand in FF si IE si iata functioneaza si in Opera 9.64 fratilor :) de ce acum ?

Attached Files


Edited by iulian_g, 30 March 2009 - 23:57.


#249
iulian_g

iulian_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 02.11.2007
Functia cu sugestii nu provine din Opera ci este feature de Google :) trebuie doar setat daca nu va merge la unii ...

#250
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Cum fac sa aflu ce site-uri s-au vizitat recent pe un calculator? Evident, dupa ce se da "Delete Private Data". Se navigheaza doar cu Opera!
Nu se afla neaparat cu Opera ci, cred, cu explorerul din Windows XP (nu IE, nu View>Explorer Bar>History).
Multumesc.

Edited by danctes, 08 April 2009 - 18:30.


#251
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdanctes, on Apr 8 2009, 19:25, said:

Cum fac sa aflu ce site-uri s-au vizitat recent pe un calculator? Evident, dupa ce se da "Delete Private Data".
Daca in "Delete Private Data" sunt selectate toate campurile atunci este destul de greu.
Indicii mai poti gasi in Windows_Partition:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\images
sau in
Windows_Partition:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\opcache.
Ce am subliniat se inlocuieste dupa caz. Am considerat cazul unei instalari default in Windows XP pentru Opera.

#252
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

View Postmircea21, on Apr 9 2009, 23:39, said:

Daca in "Delete Private Data" sunt selectate toate campurile atunci este destul de greu.
Indicii mai poti gasi in Windows_Partition:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\images
sau in
Windows_Partition:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\profile\opcache.
Ce am subliniat se inlocuieste dupa caz. Am considerat cazul unei instalari default in Windows XP pentru Opera.

Multumesc, dar nu e chiar asa de simplu.
1. Folderul Opera nu apare.
2. Nu cred ca persoana respectiva stie ca folosesc Opera, dar sigur intra intr-un folder, undeva asemanator, tot un fel de History al Windows-ului.

Multumesc inca o data.

Edited by danctes, 16 April 2009 - 08:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate