Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#397
Vespa

Vespa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2008
mai dureaza mult ca deja nu mai am rabdare?
nici macar pe site nu apare nimic. era mai usora asteptarea cu ceva informatii si ss-uri.

pentru mine pretul de 1500-2000 lei e ok daca are ce sa ofere.
partea de conectica descrisa mai sus e multumitoare.
decodare nativa DTS cu iesiri analogice 5.1 care nu o are tivx m-a determinat sa astept
produsul e-boda. si cele 2x HDMI 1.3 IN+ OUT ma intereseaza la fel de mult.
la partea de optica insa doar Blu-Ray-ROM SATA ar fi utila.
cea dvd-rom e cam inutila.
portul de E-SATA sper sa fie extern pt ca am de gand sa conectez un hdd extern lacie de 2 tb

stie cineva daca unitatea suporta upgrade-uri la firmware
pentru a putea folosi noi codeci? ca mai e putin si apare divx 7
sau cine stie ce codeci hdtv vor mai apare.

cand fac comanda?  B)

#398
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
De ce ar fi utila unitatea Blu-ray? La ce?
Unii de pe aici sunt cu pluta, e clar. Vrem toti un NMT pt a rula fisiere MKV, adica versiuni piratate ale filmelor de pe discuri originale. Dar unii vor si unitate blu-ray. Sa ruleze probabil discuri blu-ray. Daca ai bani de discuri atunci ai si de Blu-ray player, nu incarci aiurea un NMT cu o asemenea unitate. Si mai creste si pretul.
Mare e gradina...

#399
Vespa

Vespa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2008
poate unii nu vor 100 de cutii cu 100 de telecomenzi prin casa.
si poate ca nu pretul ii intereseaza asa tare cat produsul
si capacitatea acestuia de a fi all-in-on.

si aici se vorbea despre o posibilitate a cumparatorului
de a adauga dupa buget si interes o asemenea unitate in produs.
nu de ceva obligatoriu.

Edited by Vespa, 02 November 2008 - 08:56.


#400
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
A vazut cineva vreun player blu-ray chinezesc? Eu nu. Asa ca deocamdata nu vad cum s-ar putea pune o asemenea unitate intr-un NMT. Ca doar nu pui una de calculator.
Cred ca mai dureaza pina ce se licentiaza si catre chinezi tehnologia blu-ray.

#401
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mah, ce o tot "freci" atata cu Blu-Ray-ul? :D Iar incep confuziile precum DVD vs. DVD-Video?
Cutia se va vinde fara unitate optica. Nu conteaza de care. In cazul in care cineva va dori sa isi puna asa ceva, playerul nu va recunoaste formatul Blu-Ray Video si nici DVD-Video (originale, criptate). Daca omu' vrea sa isi puna materiale video pe DVD sau Blu-Ray ca si date, e treaba lui.
Multi inca au colectii de filme avi si DVD-Video (copii) si poate cel putin pentru un timp vor dori sa le vada cand li se face chef, plus ca nu toate filmele au aparut si in format Blu-Ray. Atasarea unei unitati optice te scapa de ceea ce au spus multi pe aici: un alt aparat si o alta telecomanda. Aparatele astea au ca si target in special pe cei care detin copii piratate de filme si asa cum au mkv-uri prin calculator, tot asa au si DVD-Video luate de pe net. Plus ca in Romania, DVD-uri de genul celor lansate cu ziarul Adevarul se pot vedea fara probleme doar prin atasarea unei unitati optice.
Formatul Blu-Ray video va fi oferit de catre E-Boda prin intermediul celor de la HDi. Insa profitul de reseller este mic si in conditiile in care E-Boda se va ocupa si de service, nu stiu cat de mult le vor conveni sa vanda si acest produs. Este posibil sa se suceasca.

Pana una alta, timpul trece, lumea devine nerabdatoare si nu se mai aude nimic despre lansare. Pacat de oportunitatea oferita si neexploatarea ei. O ocazie in care sa iti faci un nume, chiar international. Asemenea ocazii le ai o data in viata si ar trebui sa te mobilizezi si sa iti pui in miscare toate resursele pentru a da lovitura. Fiecare zi trecuta e o mare pierdere, iar de la un moment dat, nici nu mai conteaza, ai pierdut de tot.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 November 2008 - 09:51.


#402
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cam asa e, si eu sunt tare nerabdator. Cred ca nu voi rezista pina la sarbatori. Daca nu apare in noiembrie imi iau Tvix.

#403
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La banii pe care ii dai pe TViX poate mai astepti putin si iti iei un BD Prime. Stiu ca nu te intereseaza partea de Blu-Ray, dar macar din poze pare cu totul altceva. Marime standard, mai multe iesiri si nu in ultimul rand, softul nu este "3rd party".

enjoy,
Mtz

#404
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postblackcat, on Nov 1 2008, 23:07, said:

......
Unii de pe aici sunt cu pluta, e clar.

Da, nu e prima data cand tii sa ne reamintesti asta. Macar daca habar nu ai despre ce se vorbeste, taci din gura.

View Postblackcat, on Nov 2 2008, 09:16, said:

A vazut cineva vreun player blu-ray chinezesc? Eu nu. Asa ca deocamdata nu vad cum s-ar putea pune o asemenea unitate intr-un NMT. Ca doar nu pui una de calculator.
Cred ca mai dureaza pina ce se licentiaza si catre chinezi tehnologia blu-ray.

Q.E.D.

Prima data nu m-am  luat de tine, dar e flagrant. In mod normal nu ti-as fi zis nimic, dar topicul asta este citit de producator si nu imi doresc sa te bage in seama.
Datorita genului asta de gandire limitata ajung produse "castrate" pe piata.

#405
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Hellrider nu ai prea inteles nimic. Asta e. Daca ti-e teama ca din cauza mea nu se pune unitate BD atunci, uite, declar aici pt Eboda, ca vreau si eu unitate blu-ray. Multumit?
Oricum nu ma obliga nimeni sa iau Eboda. Nu pretul e factorul determinant al achizitiei, ci faptul ca am avut deja 2 DVD playere Eboda si am fost foarte multumit.
Dar, nici un BD Prime nu e de aruncat. Mersi MTZ. Chiar arata bine si imi face cu ochiul. Se va gasi si la noi?
Daca imi iau NMT cu blu-ray deja voi avea 2 unitati BR in casa. Si 2 filme. Tare.  :lol:

#406
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postblackcat, on Nov 2 2008, 17:55, said:

Dar, nici un BD Prime nu e de aruncat. Mersi MTZ. Chiar arata bine si imi face cu ochiul. Se va gasi si la noi?
La ei pe site, ca reselleri sunt trecuti cei de la E-Boda si s-a mai discutat despre asta aici, chiar si pe pagina asta. Interesant este faptul ca este dezvoltat de rusi (s-a ales ca loc de productie Israelul deoarece de acolo nu se platesc taxe, pe cand din Rusia se percep si nu sunt deloc neglijabile) si cel putin teoretic ar trebui sa fie mult mai receptivi la cererile utilizatorilor in ceea ce priveste firmware. Adica nu te pui cu rusii indiferent de ce parte a baricadei te afli. ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 November 2008 - 18:03.


#407
neeamtzul

neeamtzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.12.2007
In opinia mea treaba cu blu ray(ne/posibilitatea de a monta o unitate)este:cum se poate monta eventual o unitatea de dvd(despre dvd-rom de pc vorbim noi aici nu!?!),era bine sa se poata monta si de bluray,poate ca in viitor o sa fie la fel de raspindit ca dvd,poate ca in viitor o sa se ieftineasca,poate ca nu vreau sau nu pot sa dau banii si pe un blu ray stand alone,si pe o unitate blu ray(de pc,care sa intre in MC eboda),poate nu vreau sa am15 scule(gindesc mai minimalist de felul meu)deci era fff bine sa se poata puna o unitate blu ray(optional de catre utilizator) Intradevar nu ma pricep,poate procesorul sau mai stiu eu ce alte componente,nu pot sa citeasca blu ray,iar pt asta ar fi trebuit altele mai scumpe,dar daca este vorba doar de software eu zic sa se mai gindeasca cei de la eboda,sa putem avea aceasta optiune.Daca nu,mai tirziu( un an)sint sigur ca o sa apara si o versiune cu blu ray,si nu vreau sau nu imi permit sa dau 300/400euro la 1/2 ani pe hd.

Acum am citit mai cu atentie si am inteles ca se poate pune,dar nu va citii originalele,corect?ar fi fff. bine si asa,ca ma gindec eu ca in timp iese un soft ceva(pt a putea citi orig)adica sper sa tina de soft,FW

Edited by neeamtzul, 04 November 2008 - 11:25.


#408
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Daca va avea la baza Sigma 8635, nu va citi BR sau DVD originale, poate doar printr-o inginerie soft care sa faca decrypt.

#409
army17

army17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2006
Se apropie luna cadourilor si vad ca de la e-boda... noapte.... oare mai scot ceva pana de sarbatori???? <_< -_-

#410
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pana de sarbatori nu cred ca ai sanse decat la placa de baza si telecomanda. De sursa de alimentare cu curent, nu stiu ce sa zic.
Acum, daca ai fi vreun minitehnicus si nu mai ai rabdare, poate vor fi de acord sa-ti vanda numai aceste 2 componente ca pentru "impatimiti, minitehnicusi si fani".
Carcasa va mai trebuie ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 16 November 2008 - 14:45.


#411
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
@Mtz
sa inteleg ca e de pe surse informatia ta?

vesti proaste atunci...cred ca PCH va fi castigatorul anul asta...

#412
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Sau Tvix. Ca nu prea stiu ce sa fac. Din ce citesc aici cu ultimul update PCH pare sa mearga destul de bine. Eu nu l-am vazut mergind, doar Tvix-ul in Domo. SI merge excelent, rula Planet Earth fara cusur. Merita oare Tvix-ul banii in plus? Ca doar nu oi da atitia bani in plus doar pt ca are display, ala chiar nu imi trebuie.
Eu zic ca am astept destul Eboda, ei nimic, asa ca...

#413
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Din cate am vazut eu, TViX ruleaza mai bine HD-urile decat PH. Dar la PH si clonele lui, cei care fac firmware sunt mult mai receptivi fata de parerile userilor si se misca mai repede cu updateurile. Si TViX a mai scos unul de curand, dar e tot beta. Principalul este ca inca se ocupa de el.
TViX are si alte chestii in plus cum ar fi posibilitatea unui tuner si inregistrare. Si nu in ultimul rand, e mai frumos. ;) Ceva mai frumos tot la banii de PH este Elektron EHP-606 sau HDX1000. Ambele au promisiunea de decodare DTS asa cum a obtinut-o si A-110, chestie cu care TViX vine default.

silwer, mi-am editat postul precedent ca sa nu se mai faca o confuzie in ceea ce inseamna cuvantul "sursa". Si ca sa iti dau un raspuns, informatia e dintr-o "sursa".

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 16 November 2008 - 14:55.


#414
FATH3R

FATH3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.08.2008

View PostMtz, on Nov 16 2008, 14:53, said:

Din cate am vazut eu, TViX ruleaza mai bine HD-urile decat PH.

Cum? Ca PH-ul meu ruleaza impecabil...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate