Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#433
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005
Intrucat nerabdarea este mare, am scris un mail celor de la E-Boda sa intreb daca media playerul va mai fi lansat pe piata anul acesta. Se pare ca datorita unor probleme legate de carcasa lansarea nu va mai avea loc, cel putin nu anul acesta...

Mai jos, raspunsul pe care l-am primit de la d-l Adrian Murgu, implicat in acest proiect.

   Stimate Domn,

   Numele meu este Murgu Adrian si sunt in charge in acest proiect.

   Evolutia produsului mai jos mentionat a fost favorabila pana la un punct. Avem PCB-urile,Sursele,Telecomenzi, etc, mai putin carcasele deoarece producatorul Chinez cu care am facut contractul pentru carcase  a dat faliment , poate si din cauza contextului economic actual. Deoarece proiectul este foarte dificil pentru ca presupune o carcasa in care userul poate adauga dupa preferinta un DVD-ROM format normal sau Slim , nu va putem preciza in cat timp vom putea pune pe piata acest aparat tinand cont ca déjà am fost refuzati de alti 2 mari producatori de carcase . Va informam ca intre timp vom studia si posibilitatea de a vinde produsul fara carcasa ( cum fac cei de la PopcornHour) pretandu-se pentru ceice au  skill tehnic. Va vom tine la current cu evolutia acestui produs.

   Datorita acestei situatie neprevazuta am decis sa lansam intermediar un produs care are design de exceptie si beneficiaza de un support after sale tot de exceptie.De aceea va invitam sa vizitati www.e-boda.ro unde , peste cateva zile ve-ti gasi noul produs , evident  cu Sigma 8635 si soft Syabas  dar mult mai simplu ca si conectori dar si mult ma ieftin. Target price-ul nostru este de 849 RON cu HDMI 1.3 si support DTS anaog.





In speranta ca am raspuns complet la intrebarea DVS va urez toate cele bune,



E-boda


Concluziile le tragem singuri.

#434
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ohoho, daca e pana in 900 RON, imi iau si eu unul, chiar daca am Tvix. M-as mira totusi sa fie chiar asa ieftin.

#435
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Postflorian_cj, on Dec 5 2008, 09:41, said:

Stimate Domn,

Numele meu este Murgu Adrian si sunt in charge in acest proiect.

Evolutia produsului mai jos mentionat a fost favorabila pana la un punct. Avem PCB-urile,Sursele,Telecomenzi, etc, mai putin carcasele deoarece producatorul Chinez cu care am facut contractul pentru carcase a dat faliment , poate si din cauza contextului economic actual. Deoarece proiectul este foarte dificil pentru ca presupune o carcasa in care userul poate adauga dupa preferinta un DVD-ROM format normal sau Slim , nu va putem preciza in cat timp vom putea pune pe piata acest aparat tinand cont ca déjà am fost refuzati de alti 2 mari producatori de carcase . Va informam ca intre timp vom studia si posibilitatea de a vinde produsul fara carcasa ( cum fac cei de la PopcornHour) pretandu-se pentru ceice au skill tehnic. Va vom tine la current cu evolutia acestui produs.

Datorita acestei situatie neprevazuta am decis sa lansam intermediar un produs care are design de exceptie si beneficiaza de un support after sale tot de exceptie.De aceea va invitam sa vizitati www.e-boda.ro unde , peste cateva zile ve-ti gasi noul produs , evident cu Sigma 8635 si soft Syabas dar mult mai simplu ca si conectori dar si mult ma ieftin. Target price-ul nostru este de 849 RON cu HDMI 1.3 si support DTS anaog.


E-boda


Ce pot sa spun? NU au fost in stare sa faca rost de niste carcase si au pierdut o grama de clienti. EU unul mi-am luat deja Tvix si din cite vad pe celalalt topic nici altii nu au mai avut rabdare. Plus ca vad ca la dorinta unor oameni nerealisti de pe acest forum au dorit o carcasa mai mare in care se poate adauga si un DVD-ROM, adica o inutilitate. Am mai spus-o, chestia asta cu unitatea optica le va aduce pierderi. Asta e, succes in continuare.


In speranta ca am raspuns complet la intrebarea DVS va urez toate cele bune,

Edited by Mtz, 05 December 2008 - 23:15.


#436
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007

View Postflorian_cj, on Dec 5 2008, 09:41, said:

   ... Target price-ul nostru este de 849 RON cu HDMI 1.3 si support DTS anaog.

Cum, fara Dolby Digital ?

Si pentru asta, au carcase ?

Oricum mi se pare stupida ideea unui Media Center cu unitate optica. Daca asta e singurul motiv ptr care nu-l lanseaza (ptr ca nu au carcase cu locas ptr unitatea optica) , NO COMMENT ...

#437
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pe net am vazut tot felul de NMT-uri cu carcase deosebit de frumoase (fara unitate optica) si nu inteleg ce e cu fixul asta. Daca vroiau il lansau pina acum. In locul lui Prigoana vorba-lunga ii dadeam afara pe acesti angajati de la E=boda.

#438
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
ecs, omul doar a prezentat niste optiuni cautate cum ar fi decodarea DTS, chestie cu care putine unitati se pot lauda. Dolby Digital e de la sine inteles.

daddy, nu inteleg de ce ai cumpara asa ceva daca ai deja un TViX. Poate doar daca ai nevoie de un al doilea player neaparat. Unii au spus ca acestea s-au facut mici ca sa te poti muta cu ele prin casa, adica din sufragerie in dormitor. Eu, unul, nu ma vad facand asa ceva, scoatand cablaraie si migrand cu ele prin casa.

blackat, te-ai gandit ca de fapt TViX l-ai cumparat de fapt tot de la E-Boda? La un moment dat unii spuneau ceva de genul: "Dom'le pai daca vand si TViX isi taie singuri craca de sub picioare printr-un produs concurent".
Playerul de 849 lei pe care l-a prezentat omul in acel mail este pe gustul oamenilor "realisti" care considera unitatea optica o inutilitate. Pretul cred ca este bun si spre deosebire de 99% dintre playerele de pe piata, provine dintr-un parteneriat cu o companie puternica, nu 3 chinezi intr-o coliba. Va fi in genul popcorn, doar ca arata mai bine. Daca suporta si DTS analog 2.0 mi se pare cea mai buna alegere la ora actuala in categoria aceea de pret.
Eu, fiind nerealsist, vreau sa imi iau produsul pe componente si sa mi-l fac singur. Cand investesti munca si pasiune in ceva, cu siguranta vei tine mai mult la el si va fi un motiv de mandrie de fiecare data cand il vei vedea. Am un DVD Rom vechi prin casa si pe care vreau sa il pun in acea cutie, cateva filme pe DVD-uri care nu au corespondent HD decocamdata si un HDD care trebuie eliberat mereu din lipsa continua de spatiu.

salutari din lumea nereala,
Mtz

#439
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007
Mtz, stii cumva daca va avea si decodare analogica 5.1 ?
Parca era si asta pe lista cu specificatii, cand au anuntat produsul.

#440
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Playerul la care te referi tu, s-a zis despre el in acel mail ca sta mai slab la partea de conectica decat cel fara carcasa, si asta inseamna ca nu are decat iesiri stereo. Pentru acest tip de iesiri, decodarea va fi stereo 2.0.
Eu nu stiu nimic concret despre acest produs deoarece nu am date suplimentare, dar este de apreciat faptul ca are decodare DTS, chestie cu care deocamdata se lauda numai Popcorn Hour A110. Vom mai afla mai multe cand se va face public pe site.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 06 December 2008 - 17:51.


#441
Vespa

Vespa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2008
stie cineva daca are si placa de retea incorporata?

#442
LEVIATAN

LEVIATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.07.2007
Poate sa-mi raspunda,va rog,cineva:daca am un hard extern,un dvd player E-Boda(sa spunem) cu mufa USB,pot vedea filmele de pe hard direct pe televizor?Si daca-nu,exista vreo modalitate de a elimina intermedierea prin suport disc DVD?

#443
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostLEVIATAN, on Dec 7 2008, 15:38, said:

Poate sa-mi raspunda,va rog,cineva:daca am un hard extern,un dvd player E-Boda(sa spunem) cu mufa USB,pot vedea filmele de pe hard direct pe televizor?Si daca-nu,exista vreo modalitate de a elimina intermedierea prin suport disc DVD?

Daca respectivul HDD are si el conectare USB da, poti.

Edited by Champy0n, 07 December 2008 - 15:51.


#444
LEVIATAN

LEVIATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.07.2007
Multumesc,dar vreau sa intreb-stii concret pe cineva care face asta?Am vorbit cu un tip care s-ar pricepe la tehnice,mi-a spus ca nu stiu cum trebuie formatat hard-ul,apoi a insirat o gramada de date si a concluzionat ca nu pot...D-asta, repet,cunosti pe cineva care concret face asta sau doar tehnic vorbind,e posibil...

#445
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostLEVIATAN, on Dec 7 2008, 16:31, said:

Multumesc,dar vreau sa intreb-stii concret pe cineva care face asta?Am vorbit cu un tip care s-ar pricepe la tehnice,mi-a spus ca nu stiu cum trebuie formatat hard-ul,apoi a insirat o gramada de date si a concluzionat ca nu pot...D-asta, repet,cunosti pe cineva care concret face asta sau doar tehnic vorbind,e posibil...

Da, eu fac asta. De pe memorie flash. Nu vad de ce in cazul unui HDD extern ar fii diferit.

#446
LEVIATAN

LEVIATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.07.2007
Multumesc

#447
john24

john24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.11.2007

View PostChampy0n, on Dec 7 2008, 16:35, said:

Da, eu fac asta. De pe memorie flash. Nu vad de ce in cazul unui HDD extern ar fii diferit.
Vezi ca e diferit sa conectezi flash sau HDD extern la un player DVD. Nu sunt 100% sigur, dar cred ca USB-urile de la playerele DVD nu "vad" dacat memorii flash, iar HDD-urile externe nu sunt "vazute". Nu am cum sa verific pt ca DVD playerul meu nu are USB, dar din cate stiu eu nu se pot folosi decat flash-uri.

#448
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu vede hardul ar fi posibil sa mearga totusi daca-l formatezi FAT 16. daca ai hard formatat NTFS nu prea cred ca-i vreo sansa, cu FAT 32 e posibil.

#449
john24

john24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.11.2007
Nu cred ca tine de cum e formatat hardul, ci de faptul ca la dvd playere a fost pus USB pt incarcare de firmware de pe stick. Un dvd player nu e un NMT care sa se conecteze cu orice. Rolul lui (al dvd playerului) e sa redea DVD-uri si CD-uri.

#450
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Puteai sa citesti si tu cate ceva din threadul asta inainte sa spui ca USB a fost creat doar pentru a se face update de firmware.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate