Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
1880 replies to this topic

#19
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Desi cel mai simplu e cu un ciocan rotopercutor....pe care daca nu il ai....dai 50.000 la un mester care trece pe strada sa monteze termopane,usi metalice etc......daca nu preferi asa...si totusi vrei sa si tina....mai bine incerci cu cuie de beton....ca daca lipesti cu ceva care sa tina cu adevarat te costa mai mult decat face tot montajul tau...

#20
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postangajatul, on Sep 29 2006, 21:41, said:

Desi cel mai simplu e cu un ciocan rotopercutor....pe care daca nu il ai....dai 50.000 la un mester care trece pe strada sa monteze termopane,usi metalice etc......daca nu preferi asa...si totusi vrei sa si tina....mai bine incerci cu cuie de beton....ca daca lipesti cu ceva care sa tina cu adevarat te costa mai mult decat face tot montajul tau...

Problema este ca acea bagheta vreau sa o montez exact pe muchia dintre tavan si perete, iar o gaura la o distanta de 4-5mm de tavan chiar nu am cum sa o dau cu bormasina.
Nu ma intereseaza costul, vreau doar ceva elegant, usor de facut si durabil. Ce material pot sa folosesc pentru lipire?

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
poxipol sau super atak gel (loctite, nu facaturile) sau bison super glue sau eventual bison epoxy bicomponent metalic sau clear/universal, astea sunt si mai consistente si umplu goluri.

preturi.. de la 3-5 ron adezivii la 15-16 ron epoxizii. metro, ca prima sursa de aprovizionare.

#22
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostDokken, on Sep 29 2006, 20:52, said:

Deschid un topic pentru sfaturi legate de lipirea diferitelor obiecte sparte/rupte, sau lipirea anumitor obiecte pe suprafata altora.

Eu am incercat sa prind o bagheta in perete (pentru mascarea unui cablu) prin folosirea unor holsuruburi/dibluri, dar din pacate nu reusesc sub nici o forma sa dau gaura in perete (placi de beton armat). Astfel trebuie sa aleg varianta de lipire a baghetei de perete? Ce anume trebuie sa folosesc? Siliconul merge? Daca da, de care?


Ce ai pe tavan?? Ce tip de lavabila ??

#23
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostZamolxel, on Sep 29 2006, 23:23, said:

Ce ai pe tavan?? Ce tip de lavabila ??


Asta-i o problema majora... poate sa fie si adezivu lu peste daca lavabila nu sta prea bine pe glet sau gletu pe beton...

Odata am fost nevoit sa rad jos toate straturile de var si glet, pana am dat de beton sa pot fixa ceva, ca se tot dezlipea cu cate un strat de var... si am folosit prenandez, ca pe vremea aia nu gaseai altceva!

#24
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostZamolxel, on Sep 29 2006, 23:23, said:

Ce ai pe tavan?? Ce tip de lavabila ??

Atat pe perete cat si pe tavan am vopsea lavabila. De care... nu mai stiu ce am folosit acum 3 ani cand am renovat. Gletul si vopseaua vad ca e la locul lor si continua sa ramana in ciuda unor "teste" cu coada unei maturi..

#25
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Merge cu silicon universal, preferabil Bison

#26
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
merge si cu Bison pentru constructii. este un tub...trebuie si pistol. eu am pus niste placi de faianta cu el, niste plinte...tine foarte bine.

#27
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Am cumparat astazi un Bison Epoxy Metalic, iar maine cand ajung acasa voi incerca sa vad ce iese. Sper ca nu l-am luat degeaba...

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
daca n-ai cald in casa ai sa stai cocotat sa tii de ceea ce lipesti vreo 3-4 ore. un pic de scotch il tine acolo pana se intareste.

#29
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Super Epox de la Moment, pentru lipirea jaluzelelor din aluminiu de profilul din PVC al ferestrelor de la mine de acasã.

#30
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006

View PostDokken, on Sep 30 2006, 02:52, said:

Deschid un topic pentru sfaturi legate de lipirea diferitelor obiecte sparte/rupte, sau lipirea anumitor obiecte pe suprafata altora.

Eu am incercat sa prind o bagheta in perete (pentru mascarea unui cablu) prin folosirea unor holsuruburi/dibluri, dar din pacate nu reusesc sub nici o forma sa dau gaura in perete (placi de beton armat). Astfel trebuie sa aleg varianta de lipire a baghetei de perete? Ce anume trebuie sa folosesc? Siliconul merge? Daca da, de care?
Nu stiu daca te poate ajuta dar la mine acasa cind am montat parchetul meseriasul a venit cu o chestie de lipit care prin incalzire topea niste batoane de plastic si cu alea a lipit plinta fara sa fie nevoie de vreo gaura, iar dupa 3 ani inca sta lipita fara probleme.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
gasesti pistolase de-alea de lipit cu batoane de plastic in orice praktiker, targ sau hobby shop, dar din experienta mea sunt mai nasoale decat adezivii de calitate, plus ca frig ingrozitor daca ti-ai pus pe degete. evident, daca lipesti plastice moi le deformeaza caldura aia foarte naspa.
preturile sunt tot pe acolo..10-15 ron un pistol no name sau 50-60ron un einhell ca al meu cu batoane de 12mm (parca).

#32
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Pana la urma am lipit, dar cum zicea @Berti mai sus, m-am ales cu urme de glet despris din perete..
Asa ca am renuntat la ideea de cablu mascat si am ramas la vechea metoda cu cablu imprastiat pe jos..

#33
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005
Daca tot suntem la topicul de lipit, am si eu o problema. Trebuie sa lipesc un maner metalic de un geam, habar n-am cu ce a fost lipit original, de mesterul care a facut mobila, dar s-a dezlipit. Am incercat cu poxipol, dar nu a functionat. Aveti alte solutii?

#34
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Bison Epoxy Metalic e foarte bun.
Am folosit si eu

#35
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

View PostDokken, on Oct 5 2006, 01:37, said:

Pana la urma am lipit, dar cum zicea @Berti mai sus, m-am ales cu urme de glet despris din perete..
Asa ca am renuntat la ideea de cablu mascat si am ramas la vechea metoda cu cablu imprastiat pe jos..
Daca tot a cazut gletul, ai putea sa incerci acum sa lipesti (de beton ar trebui sa tina bine) apoi chituiesti (eventual cu glet) si vopsesti

#36
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postdragos_avram, on Oct 5 2006, 18:42, said:

Daca tot a cazut gletul, ai putea sa incerci acum sa lipesti (de beton ar trebui sa tina bine) apoi chituiesti (eventual cu glet) si vopsesti

Nu prea merge, ca probabil nu s-o dezlipit toate straturile de glet, mai e si ala pe care l-au pus constructorii... si cine stie de cate ori s-a mai renovat apartamentu!

Hai sa zic cum as face eu:

- gauri in muchie (45°), ca sa le poti da cu rotopercutoru
- daca-i pat cablu de 2 m sunt suficiente 2gauri/m sau min 3/2m
- pui patu' cablu langa gaurile date, insemni locu gaurilor pe muchia interoara a patului cablu, le dai cu bormasina, sau mai simpu prin crestare in forma de V cu un cutter
- pui dibluri de plastic si suruburi cu cap ingopat
- gata!


Precizari:
- sper ca m-am facut inteles, gaurile noi in patu cablu se dau in muchie si nu pe "fund" cum se face in mod normal
- recomand folosirea unui pat cablu mai de calitate, adica capacul sa aiba caneluri si pe interiorul peretilor laterali, nu doar pe exterior. Cel simplu se deformeaza in urma strangerii suruburilor si nu-i estetic, iar capacu nu sta prea bine, mai ales daca-s multe suruburi pe metru!

Edited by Berti, 05 October 2006 - 18:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate