Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
1880 replies to this topic

#37
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Stie cineva in ce lege sau monitor oficial a aparut legea cu izolarea tevilor?

#38
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Chiar nu stie nimeni

#39
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
cipone Posted Nov 17 2004, 12:25  :deadtongue:

googlemight help you

monitoruloficial.ro  :notangel:

#40
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
S-a abrogat legea referitor la plata caldurii care strabate apatamentul???

#41
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
exista pe forum mai multe topic-uri despre energia alternativa, dar niciunul privind hidroenergia.Am prin preajma casei un  parau pe care poate sa functioneze un generator de aprox 12 volti sau mai mult. Am inceput deja la constructia lui dar niste  link-uri utile sau planuri...mi-ar fi de folos:d

#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postwatashi, on Jan 15 2007, 22:23, said:

exista pe forum mai multe topic-uri despre energia alternativa, dar niciunul privind hidroenergia.Am prin preajma casei un  parau pe care poate sa functioneze un generator de aprox 12 volti sau mai mult. Am inceput deja la constructia lui dar niste  link-uri utile sau planuri...mi-ar fi de folos:d

Ai facut o estimare a debitului si diferentei de nivel?
Solutia de obicei depinde de diferenta de nivel si debitul apei respective.
Daca puterea disponibila este mica poate-s necesari acumulatori care sa acopere varfurile de consum.

Informatii foarte utile gasesti in acest forum: http://www.fieldline...m/section/hydro . Daca urmaresti subiectele afli cam tot ce ai nevoie.

Din ce am vazut acolo, printre amatori DIY sunt populare turbine numite Banki http://en.wikipedia....i/Banki_turbine pentru ca-s relativ simple constructiv si au un randament bunicel.
Tot pe acelasi forum se discuta si despre realizarea de turbine Pelton.
--------------
Sau poti sa achizitionezi o microhidrocentrala si faci doar amenajarile. Depinde ce ti se pare mai scump, timpul sau banii.

--------------
cezar.

#43
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
k ms

#44
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Stie cineva cum se calculeaza caldura de la tevile care tranziteaza apartamentul

#45
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Presupun ca esti debransat cu centrala termica. In cazul asta, pt. a afla cat trebuie sa platesti pt. caldura data de tevi, se procedeaza astfel:
1. Se calculeaza puterea termica a tevilor si a tuturor caloriferelor bransate la termoficare din imobil.
2. Prin raport intre (putere termica de coloane incalzire + putere termica radiatoare scara) si putere termica totala din bloc se obtine cota de parti comune (De ex. 15%)
3. Cota asta de parti comune se aplica la fiecare consum de la RADET si apoi se imparte pe apartamente, in raport cu suprafata acestor apartamente, inclusiv la apartamentele debransate.
Acum pasii 1 si 2 nu prea poate sa-i faca asociatia, deoarece nu are know-how-ul respectiv, si sunt 3 variante:
- Sa faca RADET masuratorile si calculul
- Sa faca un expert tehnic pe instalatii termice
- Sa faca o firma de repartitoare.

Toate cele 3 variante costa, depinde acum pe care o alege asociatia: Daca are repartitoare, poate pune firma de repartitoare sa faca acest calcul, si probabil va costa mai putin, daca n-are repartitoare, poate cere RADET-ului sau unui expert tehnic.
Sau varianta 4 ar fi sa stabileasca asociatia prin adunare generala un procent care va fi impartit dupa metoda 3. Asta nu costa nimic, dar ar putea fi aproape sau departe de realitate.

Legea cu izolarea tevilor a aparut in 2004, dar s-a abrogat in 2006. Asa ca acum cei cu centrale termice sunt obligati sa plateasca parti comune pt. coloanele de incalzire, nemaitinand cont de izolare.

#46
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Toata lumea instaleaza centrale termice,mai ales pe gaz,dar nu aud pe nimeni sa vorbeasca de contractul de intretinere,cit costa,cit s-ar putea economisi(cca 10% la factura de gaze),securitatea locuintei si persoanelor.Banuiesc dealtfel ca toti ce-i ce-si pun centrale cred ca daca acestea. sint garantate (8 ani!!!!??????) nu le mai trebuie nimic. Eroare enorma. Acestea trebuiesc intretinute anual,pe liga economie aveti in primul rind linistea ca totul e OK. Sper ca topicul asta sa dea de gindit.

#47
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Problema este ca cei care au autorizatia necesara pt un contract de service nu sunt neaparat oameni priceputi. Mi s-a intamplat mie sa dau peste 2-3 firme autorizate ISCIR care nu stiau cu ce se mananca sau pur si simplu nu-si dadeau interesul. Risti ca dupa ce-si baga astia nasul intr-o centrala sigilata, sa nu-ti mai functioneze bine sau, mai rau, sa-ti explodeze.

#48
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Ma bucur ca s-a deschis acest topic.
Daca este cineva autorizat ISCIR chiar l-as ruga sa posteze
Am instalatia la centrala executata de la bun inceput odata cu instalatia de pe scara blocului unde locuiesc.
Firma care a executat instalatia mi-a facut proiect odata cu scara(modul de montare si dimensionarea nu erau tratate separat ci in mod unitar cu toate apartamentele)
Ma manca buzunarul si saptamana trecuta iau legatura cu o firma autorizata sa-mi verifice centrala.
Tipii au venit mi-au facut revizia centralei,mi-au luat banii in schimb nu pot sa-mi elibereze autorizatia deoarece n-am proiect(asa spun ei)
Ma duc la Distrigaz si reusesc cu greu sa obtin o copie de pe o schema izometrica a scarii mele,cota de gaz si un proces verbal.Cand ajung cu ele la firma cei de acolo au spus ca nu sunt bune.Firesc i-am intrebat de ce?
Mi s-a raspuns ca trebuie sa am proiect individual.Am simtit ca explodez.Bineanteles ca am cerut explicatii mai detaliate si la un moment dat mi s-a spus ca stea sunt cerintele ISCIR(ceea ce nu prea cred atat timp cat nu mi-au aratat nimic).
Poate cineva sa posteze aici cerintele ISCIR actualizate?
Ma pot adresa la protectia consumatorului cu o plangere?In definitiv trebuiau sa se intereseze daca am toate actele si dupa aia sa se apuce de treaba

#49
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Chiar nu are nimeni nimic de comentat?
Inseamna ca toata lumea-i multumita !

#50
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
razec-ule,
Asa este,se pare ca toata lumea-i multumita....pina s-o strica centrala sau cine mai stie ce.Chestia este ca in Romania parcul de centrale pe gaz este relativ recent si oamenii nu au cum sa-si dea seama de importanta intretinerii(nu este vorba aici de garantie sau "servisul"dupa vinzare).Astazi ascultam la radio,inca 3 morti din cauza instalatiilor(a se citi centrale),tata si doi copii,nevasta-sa e in coma. Anual in Franta se inregistreaza peste 300 de decese din cauza centralelor neintretinute.I-si vor da seama in momentul in care vor fi victime,nu se intimpla numai altora.In alta ordine de idei,este careva care este egreeat pentru instalatii de gaz si pentru intretineri de centrale? As fi avut citeva intrebari.Merci

#51
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004

View Postbibicu5, on Jan 26 2007, 21:42, said:

razec-ule,
Asa este,se pare ca toata lumea-i multumita....pina s-o strica centrala sau cine mai stie ce.Chestia este ca in Romania parcul de centrale pe gaz este relativ recent si oamenii nu au cum sa-si dea seama de importanta intretinerii(nu este vorba aici de garantie sau "servisul"dupa vinzare).Astazi ascultam la radio,inca 3 morti din cauza instalatiilor(a se citi centrale),tata si doi copii,nevasta-sa e in coma. Anual in Franta se inregistreaza peste 300 de decese din cauza centralelor neintretinute.I-si vor da seama in momentul in care vor fi victime,nu se intimpla numai altora.In alta ordine de idei,este careva care este egreeat pentru instalatii de gaz si pentru intretineri de centrale? As fi avut citeva intrebari.Merci

       Off topic
Cum suntem noi''fruntasi" in toate si mai ales ca o parte a furnizorilor de gaz este reprezentata prin Gaz de France s-ar putea sa fie si la noi ca la ei.
    On topic
Eu spuneam despre faptul ca sunt firme autorizate sa faca verificarea itai iti iau banul si dupa aia iti spun ca nu esti in regula

#52
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Razec,
Sa-ti explic treaba cu gazul in Fr.(eu sint agreeat PGN-PGP si intretinere centrale pe gaz). Gaz de France nu este decit distribuitor PUNCT....Exista totusi organisme (doua la numar) care controleaza instalatiile facute. Toata lumea poate sa faca instalatiile sub anumite conditii(adica sa respecte anumite reguli),daca esti agreeat vei fi controlat din cind in cind(daca nu esti in norme risti sa ramii fara agrement + aducerea in norme a instalatiei),daca esti domnul X-ulescu vei fi controlat sistematic si crede-ma ca-ti cauta paduchi pe cap:-). Un alt lucru este ca atunci cind esti agreeat platesti controlul cca 23€ taxe incluse(ma refer mai exact la certificatul de conformitate,controalele sint din cind in cind),cind nu esti agreeat(fie ca esti instalator sau nu,pretul este de 154€ pe certificat + control sistematic. Normele sint foarte stricte si orice abatere aduce sanctiuni.Vorbeam despre accidente datorate defectiunilor din centrale pentru ca si aici ca si-n' Romania sint persoane care nu vor,nu pot sau pur si simplu ignora ca trebuie sa abia contract cu o firma de intretinere. Legal vorbind,orice locatar sau proprietar trebuie sa-si asigure casa iar agentia de asigurari ii cere contractul anual de intretinere. La fel atunci cind inchiriezi printr-o agentie imobiliara,dupa ce te-ai mutat trebuie in cel mai scurt timp sa le trimiti dublura contractului. Daca stam bine sa ne gindim,cine plateste daunele in cazul in care datorita unui inconstient care nu a verificat centrala periodic,blocul in care locuiesti se darima in urma unei explozii? Vezi exemplul de la Tecuci de acum o luna si ceva in urma cu indivizii care au mutat gaziniera si a creat scapari de gaz,cine le plateste daunele celor care locuiesc in acelasi imobil?
Ar trebui ca fiecare posesor sa gindeasca de 10 ori inainde de a spune "merge si asa" ca nu-i  obligatoriu sa se intimple numai altora.

Edited by bibicu5, 27 January 2007 - 16:07.


#53
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Bibicule,uite cum sta problema.
Noi vorbim defapt cam aceeasi limba numai ca nu prea ne intelegem.Eu n-am zis ca nu este necesara verificarea periodica a centralelor,ci am zis cum cred anumite firme sa respecte cerintele(la noi ISCIR ).
Vrei sa-ti spun ca sunt anumite firme care dupa ce te-au fraierit si ai cumparat centrala de la ei iti conditioneaza punerea in functiune cu incheierea unui contract de garantie(evident tot cu ei)?Sau iti cer bani la prima punere in functiune si importatorul zice ca-i gratuita?
Acum scuza-ma ca te intreb dar vreau sa inteleg cum sta treaba in Franta!Dupa spusele tale o persoana care nu este agreeata poate sa faca instalatia(de care - gaz sau termica?) la el in casa si nu-l stie nimeni.Cum poate cineva sa-l controleze?Mai ales pe unul la tara.
In al doilea rand o CT din asta murala ara o groaza de protectii si-i cam greu sa se strice toate ca sa se-ntample ceva.De obicei accidentele apar ca urmare a scurgerilor de gaze si a infundarii cosurilor.

#54
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Aici toate centralele pe gaz murale au punerea in functiune gratuita(fabricantul plateste firma sau artizanul care face acest lucru),pentru centralele sol sint in sarcina utilizatorului cca 400€. Si aici se practica acest lucru,esti incitat sa-ti faca acel contract dar nimeni nu te obliga sa o faci cu ei(sint deja multumiti ca ai cumparat-o de la ei). Ceea ce spui tu cu verificarea...eu ma refer la intretinerea lor(desface masina,o curata,eventual(in functie de tipul de contract)detartrarea antenei de apa calda sau a corpului de incalzire)).
II. Daca instalatia este noua este necesar de un anumut tip de certificat(tip 2) ca altfel nu-ti da drumul cei de la GDF, daca schimbi cetrala esti obligat sa declari (poti sa o faci si sa n-o declari dar riscul este prea mare pentru 3-400€) In general artizanul sau firma refuza sa instaleze o CT daca nu o furnizeaza el(eu fac acelasi lucru).Mai trebuie inteles ca o CT nu-i un radiator sau un robinet,trebuie sa ai cunostinte tehnice.Citesc aici despre cumpararea centralelor din magazine de parca ar fi iaurt...si aici exista marci precum Lamborghini...bbbrrr,nici sa nu aud de asa ceva,eu vind si instalez doar produse consacrate,este mai bine si pentru client ca nu va avea probleme si nici pentru mine ca nu ma cheama sa o depanez.Referitor la protectii,asa este dar nu uita ce toate produsele se pot defecta,tocmai de aceea este necesara intretinerea.
@+
Off topic
Era sa uit,motivul pentru care nu instalez produsele cumparate de client(cca 90% dintre firme fac acelasi lucru) esta ca exista o risturna fata de pretul pentru public de cca 25-35% pentru centrale si poate sa ajunga pina la 70% pentru alte produse,in modul asta firmele pot percepe un pret mai mic la mina de lucru.

Edited by bibicu5, 27 January 2007 - 21:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate