Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
1880 replies to this topic

#1
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Am vazut anumite produse interesante de la Bricostore. Eu sunt din Pitesti, si nu pot sa tot dau fuga la Bucuresti ca sa mai vad ce mai e nou. Stie cineva daca si-au facut site? La Metro am vazut ca au facut, dar nu e mare lucru acolo (la Carrefour au si preturile).
Asadar, am vazut ceva care poate sa inlocuiasca geamul (ceva de genul policarbonat nu stiu de care) care merge (zic eu) la balcon. Ceea ce nu stiu, este:
1. cat este de dur? Daca este un fel de plexiglas, atunci se zgarie foarte usor si dupa un an arata ca dracu'
2. din ce se poate face rama? Cred ca merge si din cornier, lemn, pvc (cine are), aluminiu. In pliant arata un fel de sera facuta langa casa, cu o multime de plante inauntru, tare frumoasa. Eram curios din ce e facut cadrl pentru fiecare geam.

#2
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

Quote

Originally posted by gigibrici

2. din ce se poate face rama?


Poti incerca si o fixare cu silicon..e mai estetic

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca policarbonat cu 2-3 camere. Este rezistent, poti sa-l pui si in rama de lemn cu ceva garnitura..... asigura si o izolare termica mai buna ca un geam simplu.

#4
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Dar cat este de gros? Si unde pot sa gasesc? Eu am vazut doar intr-un pliant de la Bricostore. Are grosimea de 4mm, dar nu stiu de care este.

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca la ei....
http://www.aluterm.ro/macrolux.htm

#6
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
ok. multumesc

#7
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Guvernul Adelu a mai turnat o lege "romaneasca". :puke:
Pe scurt ( poate sunt unii care sunt satui de subiect ): posesorii de centrale sunt obligati sa plateasca si caldura ca radiaza din tevile alea stupide care trec prin casa. Legea prevede, printre altele, ca:
1. Nu ai voie sa tai tevile
2. Nu poti cere chirie pentru faptul ca-ti traverseaza PROPRIETATEA TA.
3. Scapi de plata doar daca sunt izolate.


Acum vine intrebarea: Cum se pot izola tevile respective, astfel incat sa fie indeplinite doua conditii esentiale ( sa fie estetice si sa inchida definitiv gura celor de la sistemul de incalzire centralizata ) ?

#8
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
buna intrebare... mama lor de hoti. auzi, mi se incalzeste apartamentul cu 0,014 grade...

#9
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
exista (pe la magazinele specializate gen romstal, dar si pe la selgros sau praktiker) tub de vata minerala, lung de cca. 1 m si gros (interior) pe diferite dimensiuni (1/2", 3/4" 1"), in functie de diametrul tevii pe care o doresti izolata. problema este ca va trebui sa tai tubul pe lung pentru a putea imbraca teava. pentru inchis la loc exista o banda adeziva din aluminiu cred, sau in orice caz o chestie lucioasa, cam ca un scotch, cu care 'dai ture' din loc in loc. poti folosi de asemenea sarma subtire pentru a fixa izolatia pe teava.
pentru mascare poti face din rigips un mic colt (10x10 cm) care mascheaza fiecare grup de coloane veticale.
nu stiu insa care sunt criteriile care trebuie respectate pentru ca izolatia sa fie 'eficienta' (in viziunea legii  :puke: ). poate ar trebui sa intrebi la radet or something, propunand solutia de mai sus si luind acordul lor  scris pentru solutia propusa. daca in lege nu sunt prevazute criterii (si solutii) clare (si sunt aproape sigur ca nu sunt ) atunci problema poate fi una spinoasa, in functie de cat de cat de intelegatori sunt cei de la radet (?!?!?) care trebuie sa-si dea avizul pentru solutia de izolare adoptata.
de curiozitate, ce spune legea, mai exact, despre izolara coloanelor?

#10
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Multam fain pentru sfaturi. O sa fac un drum pe la Termloc sa vad exact ce si cum.
Oricum este treaba de principii, deoarece am inteles ca suma va fi modica. Indiferent cat costa izolatia asta, o s-o fac exact cum trebuie. Astia cu caldura lor comunista nu mai vad nici un leu de la mine.
Si cand ma gandesc ca abia am terminat de renovat complet casa imi vine sa urlu.
Romania te iubesc. Conducatori romani va respect.


Off:
Am auzit la un amic o faza tare de tot. Membrii de baza a comitetul comunist de bloc au hotarat sa schimbe tevile deoarece erau vai de capul lor. Vesnica si nemuritoarea baba de la etajul I a turnat memorabilu citat: " Pensionarii nu are bani. Sa dea bani aia care are centrale ca aia e bogati si are de unde "  :cursing:

#11
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
cipone, sa ne tii la curent, te rog. ie multi interesati si la nevoie are si bani numai sa nu dea bani la prosti. :lol:

#12
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Eu sunt din Bacau. Ma duc maine la asociatia de proprietari sa vad de unde se alimenteaza blocul meu cu ET. Apoi in functie de raspuns ma duc la CET sau la Termloc. Cu cat traversez mai rapid barierele birocratice, cu atat mai rapid am un raspuns pertinent si pentru voi.

Edited by cipone, 14 November 2004 - 19:47.


#13
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004

vektor12, on Nov 14 2004, 19:11, said:

cipone, sa ne tii la curent, te rog. ie multi interesati si la nevoie are si bani numai sa nu dea bani la prosti. :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu sunt de aceeasi parere. Nimic la stat! Chiar daca trebuie sa fac din nou santier in casa!

Mama lor de idioti!

#14
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002

vektor12, on Nov 14 2004, 15:02, said:

buna intrebare... mama lor de hoti. auzi, mi se incalzeste apartamentul cu 0,014 grade...

<{POST_SNAPBACK}>


Vektor,
Nu fii suparat, orice lege are si portite, pentru cei iuti la minte, ca mine.

E binevenita legea asta, eu am aer conditionat si le cer vecinilor o cota parte, pentru ca le racesc peretii...

#15
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Uraaa..a mai facut burvi un post..

Solutii sunt..ori izolatii din spuma de cauciuc(tuburi negre)
http://www.rubaflex.com/
http://www.k-flex.co...=0&idProdotto=5

izolatii din "buretel" acelea argintii-dar nu le recomand pe incalzire

izolatie din vata minerala, eventual imbracate in inox/aluminiu (jacketing)-dar este solutia cea mai scumpa dar si eleganta..
http://www.soprex-im.../produseg4.html

mai se poate folosi vata minerala cu folie de inox pe exterior
http://www.isover.ro/poduri.php?aa=1

#16
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Chiar sunt curios cine va alica legea asta...
Oricum, povestea e veche. Nu cred că e cazul să începeți să aruncaț cu banii pe izolații pe care vi le vor da jos cu altă lege eventual. Dar cine doarme noaptea mai bine așa, oferte sunt.

#17
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
@Kidu multam fain pentru linkuri.
In ceea ce priveste informatiile oficiale, toata lumea se face ca ploua. Nimeni ( Asoc de Proprietari, C.E.T-ul si Termloc-ul ) nu stie ce material este recomandat oficial pentru aceasta operatiune!!!
Momentan am lasat treaba in stand by, insa cu siguranta nu se va termina aici.

#18
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Deschid un topic pentru sfaturi legate de lipirea diferitelor obiecte sparte/rupte, sau lipirea anumitor obiecte pe suprafata altora.

Eu am incercat sa prind o bagheta in perete (pentru mascarea unui cablu) prin folosirea unor holsuruburi/dibluri, dar din pacate nu reusesc sub nici o forma sa dau gaura in perete (placi de beton armat). Astfel trebuie sa aleg varianta de lipire a baghetei de perete? Ce anume trebuie sa folosesc? Siliconul merge? Daca da, de care?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate