Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Vor sa ne taie alocatiile

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Consider ca masura ar fi corecta .Alocatia nu poate fi un drept egal pentru toata lumea din moment ce a fost creata ca o masura de protectie sociala .
   Este normal sa nu mai fie platita celor care au venituri arhisuficiente .

#20
Black-Spirit

Black-Spirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.07.2007

View Postcspot, on Sep 29 2007, 13:10, said:

Consider ca masura ar fi corecta .Alocatia nu poate fi un drept egal pentru toata lumea din moment ce a fost creata ca o masura de protectie sociala .
   Este normal sa nu mai fie platita celor care au venituri arhisuficiente .

vrei sa spui ca la o familie cu 3 copii,2000 Ron e un venit arhisuficient?Aici va aparea problema : va da alocatiile doar celor care au un venit sub 300 Ron/cap!Iar pentru un scolar si 500 Ron sunt putini (imbracaminte,rechizite,mancare,fonduri scolare,abonamente la mijloacele de transport etc).Eu cred ca se vrea sa se ajunga de fapt la o egalitate : toti sa fim saraci fie ca suntem destepti fie ca suntem prosti!Dar nu asta ar trebui sa se faca ci din contra...sa incurajeze si sa impulsioneze toti copii si adolescentii sa invete pentru a avea un loc de munca decent unde sa castige atat cat sa nu aiba lipsuri!Zic eu... 

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostBlack-Spirit, on Sep 29 2007, 13:37, said:

vrei sa spui ca la o familie cu 3 copii,2000 Ron e un venit arhisuficient?Aici va aparea problema : va da alocatiile doar celor care au un venit sub 300 Ron/cap!Iar pentru un scolar si 500 Ron sunt putini (imbracaminte,rechizite,mancare,fonduri scolare,abonamente la mijloacele de transport etc).Eu cred ca se vrea sa se ajunga de fapt la o egalitate : toti sa fim saraci fie ca suntem destepti fie ca suntem prosti!Dar nu asta ar trebui sa se faca ci din contra...sa incurajeze si sa impulsioneze toti copii si adolescentii sa invete pentru a avea un loc de munca decent unde sa castige atat cat sa nu aiba lipsuri!Zic eu... 

     Nu stiu care este venitul maxim dincolo de care nu ar trebuie sa se acorde alocatie .
     In acelasi timp , consider ca nu este normal ca , copiii lui Tariceanu si a lui Becali sa primeasca aceeasi alocatie ca restul copiilor .

#22
Black-Spirit

Black-Spirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.07.2007
Mi se pare normal sa nu primeasca alocatie pruncii de avocati,politai,judecatori,doctori si demnitari (ma refer la cei cu grade inalte pt ca sunt destui care fac parte din clasele astea si au salariu de invatator)!Dar oare se va lua in considerare doar problema asta?

#23
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View PostBlack-Spirit, on Sep 29 2007, 13:57, said:

Mi se pare normal sa nu primeasca alocatie pruncii de avocati,politai,judecatori,doctori si demnitari (ma refer la cei cu grade inalte pt ca sunt destui care fac parte din clasele astea si au salariu de invatator)!Dar oare se va lua in considerare doar problema asta?
da de ce sa nu primeasca ma? si ei sunt scolari, trebuie sa primeasca, nu conteaza ce-s parintii. in lege nu scrie asa ceva. alocatia va fi marita la 10 euro. nici asa nu va convine? ce mai vreti? nici nu aveti pretentii.. daca tariceanu are bani care e problema voastra? invatati, sa ajungeti si voi ca el. deocamdata prioritatea voastra e sa invatati(v-o spun eu, ca student), lasati banii si distractia si barurile si cluburile. daca invatati, o sa ajungeti ca mine, cu o bursa lunara de 320 lei

#24
Black-Spirit

Black-Spirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.07.2007

View PostTalkabout, on Sep 29 2007, 14:14, said:

da de ce sa nu primeasca ma? si ei sunt scolari, trebuie sa primeasca, nu conteaza ce-s parintii. in lege nu scrie asa ceva. alocatia va fi marita la 10 euro. nici asa nu va convine? ce mai vreti? nici nu aveti pretentii.. daca tariceanu are bani care e problema voastra? invatati, sa ajungeti si voi ca el. deocamdata prioritatea voastra e sa invatati(v-o spun eu, ca student), lasati banii si distractia si barurile si cluburile. daca invatati, o sa ajungeti ca mine, cu o bursa lunara de 320 lei

da` ma,da` nu vezi ca el vrea sa scoata de la toata lumea care are cat de cat un venit pentru ca el nu are nevoie de banii aia ca doar isi permite!atunci cum spunea cineva pe aici...las sa nu primeasca copiii lui,si a celor ca el...nu sa ne excluda pe restu~care poate luptam sa ajungem acolo unde e el!
Nici in burse nu mai poti avea incredere si daca inveti.Eu cu medie de peste 9,50 nu am vazut in viata mea un ban de la scoala primit ca bursa de merit si ca orice alt elev am si eu nevoile mele(asta la nivel de liceu)!

Toate sunt bullshit`uri! :confuzzled:

#25
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcspot, on Sep 29 2007, 13:50, said:

Nu stiu care este venitul maxim dincolo de care nu ar trebuie sa se acorde alocatie .
     In acelasi timp , consider ca nu este normal ca , copiii lui Tariceanu si a lui Becali sa primeasca aceeasi alocatie ca restul copiilor .

Crezi ca ei chiar stau in alocatia aia? Cred ca nici macar nu se duc sa o ridice. Cineva propunea mai sus ca alocatia sa nu mai fie distruita in modul in care se face acum, ci pe parcusul a 12 ani sa se stranga. Este o idee asemnatoare cu fondurile private pentru educatie. Recunosc ca cu 4000ron nu poti sa faci facultatea, dar e mai bine decat nimic. Sau ar putea fi invetiti in programe gen OLPC(one laptop per child), cursuri in timpul scolii, tabere etc. -_- (desi recunosc, la cum merg treburile in romania... daca se aproba asa ceva banii astia o sa intre in buzunarul unui afacerist si nu se stie daca elevii vor avea de castigat de pe urma acestor fonduri). Cel mai bine ar fi ca acele fonduri suplimentare(care vrea sa le aloce pentru alocatii sociale) sa le acorde in rechizite si biecte necesare pentru scoala, asftel se elimina in mare parte posibilitatea ca parintii sa bea alocatiile copiiilor.

In al doilea rand, alocatiile diferentiate in functie de conditia sociala sunt o tampenie. Exista deja fonduri alocate pentru ajutoare sociale!
Din cate am observat in Romania se prefera sa primesti 500ron ca stai acasa, decat sa primesti 1000-1500ron si sa pui osul la treaba!

#26
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006

View Postalex.bumbacea, on Sep 29 2007, 14:49, said:

Cel mai bine ar fi ca acele fonduri suplimentare(care vrea sa le aloce pentru alocatii sociale) sa le acorde in rechizite si obiecte necesare pentru scoala, asftel se elimina in mare parte posibilitatea ca parintii sa bea alocatiile copiiilor.
Si tu crezi ca astea nu se pot vinde? :lol:  Sincer eu abia asteptam sa vina data de 8 sa iau alocatia- 210mii parca era pe vremea mea..dar erau buni, cu toate ca stateam si cate 1 ora-2 la coada la posta  :rolleyes:  Ce vremuri... :greedy:

#27
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postiulyaaaa, on Sep 29 2007, 16:40, said:

Si tu crezi ca astea nu se pot vinde? :lol:  Sincer eu abia asteptam sa vina data de 8 sa iau alocatia- 210mii parca era pe vremea mea..dar erau buni, cu toate ca stateam si cate 1 ora-2 la coada la posta  :rolleyes:  Ce vremuri... :greedy:
Am zis in mare parte! Nu am zis ca va stopa fenomenul.
Cazurile de care vb acum nu ar trebui sa existe. Daca asistenta sociala si-ar face treaba bine acesti "pariniti" ar fi decazuti din drepturi!

#28
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Postiulyaaaa, on Sep 29 2007, 16:40, said:

Si tu crezi ca astea nu se pot vinde? :lol:  Sincer eu abia asteptam sa vina data de 8 sa iau alocatia- 210mii parca era pe vremea mea..dar erau buni, cu toate ca stateam si cate 1 ora-2 la coada la posta  :rolleyes:  Ce vremuri... :greedy:
mare castig ce ar iesi :lol: . doar nu crezi ca o sa dea ceva de calitate ci produse "made in china". :rolleyes:  parerea mea.

#29
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
propun credit de 10 euro la operatorul vostru ;)

#30
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
mie imi trece altceva prin minte: sa scoata cornul si laptele (ca oricum nu se consuma) si cu banii respectivi sa faca ceva util, de ex. sa-i dea la cei cu venit mai mic.

Edited by CFR, 29 September 2007 - 19:12.


#31
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
Indiferent care ar fi veniturile lunare ale parintilor , acel cec lunar este un cec al elevilor castigat prin prezenta la ore si promovarea anului scolar , iar concluzia este ca toti cei care au promovat si s-au prezentat la orele de curs merita egalitate .

#32
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Facem grevă, se adună tineretul de pe net, și facem grevă! hai că suntem destui. Mâine în Piața Constituției la 17.

#33
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Posteddie91tm, on Sep 30 2007, 14:06, said:

Indiferent care ar fi veniturile lunare ale parintilor , acel cec lunar este un cec al elevilor castigat prin prezenta la ore si promovarea anului scolar , iar concluzia este ca toti cei care au promovat si s-au prezentat la orele de curs merita egalitate .
asta e salariul nostru ^_^  invatam de ne ies ochii la toate materiile neimportante si le e greu sa ne dea niste banuti <_<

View Postapolodor_pinguinul, on Sep 30 2007, 16:07, said:

Facem grevă, se adună tineretul de pe net, și facem grevă! hai că suntem destui. Mâine în Piața Constituției la 17.
ar fi o idee si asta :rolleyes:

#34
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007

View PostCFR, on Sep 30 2007, 15:58, said:

asta e salariul nostru ^_^  invatam de ne ies ochii la toate materiile neimportante si le e greu sa ne dea niste banuti <_<
ar fi o idee si asta :rolleyes:
Fals, nu învățăm nimica! Tocmai pentru asta suntem plătiți, suntem plătiți ca să zacem la școală și nici măcar nu suntem plătiți bine. Dacă aș merge la școală știind că nu urmează să zac acolo 7 ore ci că urmează să-mi fie lărgit orizontul cu încă ceva, mă jur că aș dona alocația mea la alții

#35
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Propun o greva: maine (Luni) sa nu mergem la ore intre 9.30 - 11.30. Ca sa le demonstram ca noi avem putere si bineinteles ca sa scap eu de fizica. :bigwhitegrin:

#36
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Posteminem4ever, on Sep 30 2007, 18:41, said:

Propun o greva: maine (Luni) sa nu mergem la ore intre 9.30 - 11.30. Ca sa le demonstram ca noi avem putere si bineinteles ca sa scap eu de fizica. :bigwhitegrin:
mai bine mai tarziu, pe la 12.30 cand incep si eu orele B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate