Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

Ford Mondeo vs Opel Vectra

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

 GeorgeM, on Dec 5 2008, 08:58, said:

Inseamna ca nu conduci Mercedesul din Poza, daca tu la de la Mondeo ai placeri imense:) Keep dreaming!

omul conduce un Clio, de asta i se pare mondeo ca un mertz :coolspeak:

#128
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

 cornel001, on Dec 6 2008, 16:31, said:

faptul ca are SI un Clio nu inseamna ca este singura masina pe care o conduce. eu de exemplu iti spun ca in familie are (sau avea daca l-a dat) un Mercedes clasa E.

Nu are relevanta daca ai avut o masina SAU alta. Nici daca ai avut 100 din aceeasi masina. Ci daca ai avut ambele masini sau ai mers cu ambele. Ca daca trabantul era varful tehnicii, sunt convins ca era o masina super.

Nu cred ca e nevoie sa fi avut masinile astea ca sa postez, cred ca e de ajuns sa ma uit cati s-au dat cu ambele si v-au trimis la culcare dar voi refuzati.


in afara de tine, alex si alti cativa sustinatori fanatici Ford nimeni nu compara mondeo cu mercedes, focus cu alfa romeo, s.a.m.d. ai mers vreodata cu vectra? ma ofer sa ti-o dau pe a mea sa faci teste. e o masina PERFECT comparabila cu  passat, mondeo, laguna, 407. e hilar sa compari modeo  cu o masina premium. eu conduc constant cam 10000 km pe an un a4 131cp din 2003 si nu e diferenta mare intre ea si vectra mea, dar  se vede diferenta de clasa la materiale.

#129
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
" pe locul ocul doi în clasamentul mașinilor second-hand de import se află tot o marcă germană, Opel. Anul trecut au fost înmatriculate 24.403 automobile Opel, iar 34.874 mașini au fost reînmatriculate după schimbarea proprietarului, în țară.

Ford este marca clasată pe locul trei, cu 14.351 unități second-hand aflate la prima înmatriculare în România și 18.732 schimbări de proprietar, în țară.
În total, cele trei mărci însumează 72.152 unități importate și alte 94.430 schimbări de proprietar.


Anul trecut au fost înmatriculate 123.842 autovehicule second-hand provenite din import. Astfel Volkswagen deține 26,9% din piața autoturismelor second-hand de import înmatriculate anul trecut, Opel are 19,7%, iar Ford deține 11,5%."

mai sus e vorba de anii 2007 si 2008 in romania.

deasemeni intre anii 2002-2006 vectra a fost pe locul 2 la vanzari in europa dupa Passat si urmata de mondeo,( am pus link-ul intr-un post anterior).
eu aduc argumente de vanzari,voi veniti cu pareri proprii sau diferite teste din reviste iar cand nu mai aveti ce spune incepeti sa injurati!
eu nu compar noul mondeo cu vectra c ci modelele din anii 2002-2006. noul mondeo e superior vectrei c, cu el putem compara noua Insignia.
fiabilitatea ford e mai proasta decat la opel, lucru confirmat recent si de ADAC( locul 4 )! multi cumparatori de ford recomanda sa faca contract cu o statie de carburanti recunoscute fiind " calitatile" injectoarelor de la ford.
eu personal sunt multumit de vectra c, am deja de 3 ani masina, am avut probleme minore la ea si a suportat si perioada de incepator a nevestei( am de vopsit barele si o portiera).

@alex nu am nevoie de google translator, lucrez de mai mult de 10 ani pe vapoare si platforme marine, tocmai am terminat un curs un aberdeen si urmeaza sa fac altul la siemens in germania. nu ti-ar strica un gram in plus de bun simt! "deh...rhomanii.." :P

Edited by csi1, 06 December 2008 - 22:01.


#130
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
vectra e doar un model pe care cei de la Opel incearca sa-l uite cat mai repede, scotand Insignia.

insignia vs mondeo cred ca e o lupta stransa, dar vectra vs mondeo n-are niciun rost :). evident, vs mondeo nou

cine le-a condus si-a dat seama singur, cine nu, poate scrie thread-uri intregi in continuare ;)

deasemenea, cum am spus mai sus, mondeo nu se compara cu c-classe nici la calitatea interiorului, nici la motorizari sau optionale, dar la tinuta de drum tot pe-acolo sunt amandoua.

#131
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
nu am condus vectra c, in schimb am condus un mondeo din 2003, 1.8 benzina,care mi-a dat senzatia unui seria5 mai 'obosit' in ce priveste stabilitatea.superba si pozitia la volan,comparabila clar din punctul meu de vedere cu orice marca premium din aceeasi generatie.
peste Honda accord la tinuta de drum,in schimb aia avea alte calitati :D (cutie automata si 190 de cai) :rolleyes:

#132
jerry1

jerry1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.11.2007
Nu inteleg de ce mai compareti o masina care deja e istorie si o mai cumpara doar cei care au bani putini si vor o limuzina chipurile, cu una care abia si-a lansat ultimul model (2007)parca ?
Acum citiva ani cind umblam prin tirguri dupa masini m-am interesat si eu la un giambas mai experimentat :"Cam cei de vectra C?" intreb eu, "E o masina moarta din fasa" i-mi zice el.
Asa ca daca puteti compara Mondeo cu  Insignia eventual dar va fi cam greu caci nu prea ati mers inca cu ea.

#133
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
VALUE FOR MONEY: Skoda Octavia 2.0 MPI
A large car for its price - well, that itself was unprecedented. And on top of the Octavia is a damn good car as people all over the world would testify. How else would you hope to get German engineering, technology, design and built quality for the price of an eastern European car!

BEST ALL-ROUNDER: Opel Vectra 2.2
It's not the most comfortable, but comfortable enough. It's not the most fun to drive, but it's fun enough. It's not the most loaded car, but it has gadgets enough to keep you occupied for years and its safe and powerful. If you wanted a car for yourself, weren't enamoured by the stars, weren't penny pinching, this is it.

MOST DRIVING PLEASURE: Ford Mondeo 2.0 Ghia
Do you like driving? Do you love to drive? Buy the Mondeo and you won't regret it!

MOST COMFORTABLE: Toyota Camry 2.4 VVT-i
You just want to sink in the luxury of the seats while the car is cruising at twice the speed limit on the expressway? And not feel any of those bumps and concrete slab joints either. And have enough space to carry a weekend's requirement at your apartment in Pune? Space aplenty, luxury aplenty and power aplenty. Jap built car at their best - mile-crunching at its best, without any protest. No wonder they buy Camrys by the dozen to cruise across the vast grasslands of the Americas.

POWER MONGER: Hyundai Sonata 2.7 V6 H-matic
You have arrived! And you want to show it. The looks of your car should say so! The opulence of your car should say so! The power of your car should say so. The Sonata V6 says it all and much more, right down to the air purification system which can be set to auto and lets you breathe purified air!

MOST REFINED: Honda Accord 2.3 VTi AT
Japanese refinement at its finest! Smooth purr of the engine, ease of driving and understated style. You have said it all and don't need your car to say it. The Honda will take you right up there !



e un test facut prin anii 2004 in uk. completeaza exact opiniile celor care au scris mai sus. mondeo placere de a conduce si vectra masina echilibrata. acum fiecare a ales  ce ia placut.
referitor la noul mondeo vs Insignia, am citit ca  vs deja e in desfasurare la autoexpres. (mondeo pt ca e preferatul lor din clasa).  deocamdata insignia are un plus doar la coeficientul aerodinamic , care e cel mai bun din clasa.

#134
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 26.11.2007
Acum o luna mi-am luat tot un Mondeo.Am vazut mai multe masini..Octavia..Vectra si Mondeo.Am mai avut un Mondeo inainte de care fusesem multumit dar era o masina ghinionista.Octavia am scos-o din calcul deoarece nu suport interiorul ..e prea anost..prea urat..cel putin mie nu imi place.Si am ales tot Mondeo 2.0 TDCi 115 CP de care sunt supermultumit la toate capitolele..confort..siguranta..consum..fiabilitate.Oricand as alege Mondeo.E masina perfecta pt mine.Un interior foarte frumos si un motor care te ajuta cand ai nevoie.

#135
forbidden27

forbidden27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2008
@csi1, crezi ca ar trebui sa imi fac contract cu o statie Peco?
Attached File  IMG_0724__Custom_.JPG   147.32K   88 downloads

#136
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
mondeo e mai frumoasa asta noua decat vectra...mai ales daca iei versiunea 2,5 T 6spd manual....cu 200 si ceva de cai putere :D

dar sa nu uitam de urmasul vecrtrei...das Insignia care de da clasa la amandoua

#137
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006

 forbidden27, on Dec 19 2008, 02:34, said:

@csi1, crezi ca ar trebui sa imi fac contract cu o statie Peco?
IMG_0724__Custom_.JPG


de ce ai doar 2 optiuni acolo? mie imi apar mai multe...

#138
forbidden27

forbidden27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2008

 herculane, on Dec 19 2008, 13:25, said:

de ce ai doar 2 optiuni acolo? mie imi apar mai multe...
I-am montat un sistem multimedia factory fit si nu mai interfereaza cu sistemul Convers+. Comenzile pe volan functioneaza, doar ca pe convers+ nu mai afiseaza nimic de la sistemul audio.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate