Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Plodu' Vanatorului ia 10!!! Bucurie mare!!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Poate ati vazut aseara la TV stirile. Ca stire de importanta nationala aflam ca progenitura lui Adi ia nota 10 la examenul de romana la bac. Toate bune si frumoase. Baiatu' a invatat, aflam mai departe ca a reusit astfel sa-i faca o surpriza placuta lui tati, de ziua lui. Inimile noastre se incalzesc de bucurie. Si uite asa, o parte din grijile noastre zilnice dispar ca prin minune. Mai ales cand vedem cu cata nesimtire crasa se afiseaza printzishoru' la examen intr-un Mitsubishi Pajero de zeci de mii de euro, insotit de bodyguard desigur. Cu bodyguard-ul n-am nimic, e fiu de demnitar, e logic sa aiba bodyguard. Dar sa sfideze cu luxul lor nerusinat un popor intreg care se chinuie de pe o zi pe alta mi se pare o nesimtire greu de egalat. Sa nu spuna nimeni ca, vezi Doamne, Nastase saracu' are masini luxoase si vile si tablouri valoroase si mai stiu eu ce din munca cinstita si din salariul lui de prim ministru.

Bun, sa admitem ca intr-adevar Nastase Jr. a luat nota 10 pe meritul sau. Pe de alta parte, alt gand mi se strecoara in minte. Multi copii au spus ca examenul de romana a fost foarte usor, iar multi din ei au reusit sa ia nota 10 invatand doar jumate din materie. E oare simpla coincidenta faptul ca anul acesta a dat bacul inclusiv fiul Ministrului Invatamantului, Athanasiu? Doi fii de demnitari (si nu oricare demnitari, ci chiar Prim Ministrul si Ministrul Invatamantului) au dat examenul de bac, iar subiectele au fost surprinzator de usoare. In tarisoara asta a noastra nu m-ar mira nimic, nici macar manipularea unui examen la scara nationala in interesul alesilor nostri.

Pe de alta parte, chiar daca ceea ce am spus mai sus este o aberatie, ma intreb, oare ar fi indraznit cineva din comisia de examinare sa le dea mai putin de 10 celor doi fii de demnitari? I think not.

Astept pareri si comentarii in legatura cu acest subiect.

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Tu vezi prea multe conspiratii, acolo unde ele nu sunt. Banuiesc ca daca sunt copii de ministrii trebuie sa ia 5 la bac. Ia intreaba tu cati de pe aici de pe forum au obtinut nota 10 si in anii trecuti, invatand jumatate de materie.

Bacul e la nivel national. Trebuie luat si de cei din bucuresti si de cei din cucuietii din deal. Asa ca subiectele nu pot avea un grad de dificultate comparabil cu nivelul pregatirii din liceele marilor orase.

#3
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
Am dat BACu ieri si vreau sa spun ca profesorii au fost extrem de indulgenti. Eu am luat 9 fiindca nu prea le am cu vorbitu si aveam o gramadaaa de emotii. (Ca sa nu spun ca mi-a cazut un bilet cu Blaga despre care imi aduceam vag aminte vreo 4 versuri). Mai mult au vorbit profesoarele decat mine... sau poate am fost eu tare, dar is prea modest :P

Adevarul e ca s-au luat foarte multi de 10.... dar cum norocul si-l face fiecare cu mana lui... depinde si ce bilet a nimerit fiecare.

#4
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Pe de alta parte, chiar daca ceea ce am spus mai sus este o aberatie, ma intreb, oare ar fi indraznit cineva din comisia de examinare sa le dea mai putin de 10 celor doi fii de demnitari? I think not.

Depinde si din ce partid is cei din comisie... lol.

Eu sincer NU cred ca plozii ministrilor isi permit sa nu invete pt 10.

Dubios este la ceilalti.... diversi mahari judeteni ai caror copchii umbla zi si noapte ca masinile oferite cadou de taticu si cand fac cate o belea, se gaseste cine sa-i faca scapati.... si se intampla destul de des.

#5
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Ce am vrut sa spun e ca noi nu stim DACA ei au invatat de 10 sau nu. Dar INDIFERENT de situatie, ma indoiesc ca ar indrazni cineva sa le dea mai putin de 10. Chiar daca e tufa ala si tot ia 10.

#6
visitor

visitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.11.2003
la probele orale de la bacalaureat se poate lua destul de usor 10. oricine a trecut prin materie poate incropi un discurs coerent de 5 minute despre fiecare din cerintele de pe bilet. mai mult nu e nevoie pentru ca atat timp e alocat.

la probele scrise se vede cine a invatat si cine a frunzarit cateva zile materia

#7
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Eu aș sesiza aici alt aspect: chiar era o știre de importanță națională faptul că plodul premierului a luat 10 la română?!
Nu cumva ăsta e reflexul unui pupincurism mai vechi și al unei mai noi tendințe de creare a unui cult al personalității "familiei princiare"? Ceva de genul "din stejar, stejar răsare..."?!

Bleah...! Nostradamii din presă au început promovarea președintelui României din anul 2035...

#8
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
am o distanta considerabila fata de locul unde ma doare in privinta notei plodului..se pare ca si voi ii dati importanta nu numai mass media.

treaba lui ce face la bac...oricum nu puteti sti daca a invatat sau nu..sau daca e luat "pe merit".
mao

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Din pacate pentru tara asta, a lua 10 la Bac a devenit sinonim cu a te pisa. Same shit! "Comisiile" alea sunt puse doar pentru a bifa note de 9 sau 10 la toate scursurile...

SUNT si elevi care chiar au invatat si nu vad de ce Nastase JR nu ar fi invatat. Oricum, BAC-ul a devenit o gluma proasta ca dealtfel si facultatea... Din pacate :(

PS: Asta nu era in nici un caz stire de ora 19 pe TOATE canalele...

#10
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
Catalin sa stii ca a fost stire de ora 19 pe toate posturile...ca era ziua lu` Nastase si decat sa bage o stire cu o baba violata o pus ceva mai bun... :drac:

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si eu am luat 10 la romana, tata - laminator, mama - vinzatoare, no conspiracy here. au mai fost o gramada de 10, romana oral e un exemen usor. referitor la fiul lui nastase, cred ca a luat pe merit...

#12
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
@Necronomikon: eu nu inteleg frustrarea ta in legatura subiectu' asta.
care-i problema? eu n-am luat 10 la romana la bac... si pot sa spun ca m-au furat pe fata... dar asta e! ce sa-i faci? se mai intampla! nu cred ca sustine careva ca si-a facut avere din salariu... la ei afacerile atarna greu. si ce daca are Pajero? treaba lui... ce ma intereseaza pa mine... la cati tigani borati am vazut in Mercedes CL600 (care e cel mai scump Mercedes)... numa la mine in zona sunt vreo 2...

#13
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
si eu tocmai am dat bacul; am luat 10 la oral, unde , dupa cum s-a mai zis, se ia mult prea usor. Am dat bacu la sava, unde a dat si Matei (athanasiu) cu care sunt in scoala... Cativa colegi din clasa au fost in aceeasi sala cu matei si au observat faptul ca nu prea stia mai nimic (i-a picat harap-alb, intreba in stanga si-n dreapta ce-i ala incpiti, l-a intrebat de finalul basmului si nu prea stia...) Acum e adevarat ca astea-s zvonuri care s-au dus din gura-n gura, si e adevarat ca nu-i frumos sa bârfim, dar nici chiar ca el... Tot adevarat mai e, totusi, ca au fost multi care nu au stiut pe subiectul care le-a picat si au luat nota buna... deci ... nu shtiu ce concluzie sa trag :)

#14
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
OK, hai sa admitem ca a invatat. De fapt e chiar foarte probabil sa fi invatat.

Ce vreau eu sa spun, REPET, ma indoiesc ca daca ar fi fost blana, n-ar fi luat tot 10. Lasand la o parte dificultatea subiectelor.

In plus, ma ataca faptul ca trebuie sa dea asa ceva la stiri. A venit Printzu' Kurgolistanului la examen.... ce sa spun. Parca nu e si el om ca toti oamenii. Ii trebuie surle si trambitze sa anuntze sosirea Importantzei Sale.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
aici e vina ziaristilor, nu a fiului. ziaristii de genul asta sint niste curve

fiul nu ar fi putut sa fie blana pentru ca e FIUL si trebuie sa se ridice la nivelul asteptarilor

#16
Guest_Lucifer24_*

Guest_Lucifer24_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
si eu am luat 10 la oral la romana la bac si asta cu cativa ani in urma cand am dat din 7materii si nu am prea stiut.
oricum si daca lua 11 ala, poti sa stai linistit ca nu iti ia locul la faculta ca o sa aiba parte de studii la Paris sau cine stie pe unde si nici nu o sa vaneze un loc de munca pe care il vanezi tu.
nu uita ca la bac nu e pe locuri, deci si daca lua 1000 tot ar trebui sa te doara acolo unde se zice ca si-o trage tata-sau.

#17
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
voi nu ati inteles care e problema...

prostia asta era de importanta nationala???

chiar trebuiau sa transmita toate televiziunile marele eveniment???

(de fapt nici nu ar trebui sa ma mai mire asta - de mult m-am convins ca televiziunile din Romania sunt FOARTE SLABE, si pline de NEPROFESIONISTI)

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am inteles foarte bine...

------
chiar trebuiau sa transmita toate televiziunile marele eveniment???
-------
nu trebuiau. cum nu trebuie sa-i vedem fata lui becali in fiecare seara la sport. sau tot acolo cu ce tirfa a mai luat teapa mutu. dar asta e situatia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate