Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

EmitatorFM !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#73
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Ok!
Posteaza schema.E mai usor asa sa imi dau seama de ce se supraincalzeste tranzistorul.

#74
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Ink nu am desenat schema aia...dar am bagat o rezistenta in emitor la 2219 si nu se mai incinge asa tare...Totusi o sa postez schema k sa stiu si eu ce am facut acolo, k eu lucrez dupa schema dar...cine stie...

#75
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Pentru EmiPop care a deschis un topic ...
Da chiar nimeni nu se mai uita pe aici ... ca doar s-a discutat de numa` numa`
de emitator simplu in 88-108Mhz ... de ce sa ne repetam ? eu nu vad rostul...
mai ales printre primele scheme postate care au fost testate personal ...
si apropo ... pt o emisie mica de care are nevoie EmiPop ... se face doar cu un
simplu tranzistor bc848 smd ... restul numai smd si e suficienta o baterie de 1.5v...
treaba grea e reglarea ... sa pici in 88-108... daca nu ... asta e ....


Ciao !

#76
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
p.s. -> http://www.talkingel...s.com/Projects/

#77
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
http://www.pira.cz/entx1.htm
Merge din prima !  :)

#78
wyobz

wyobz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2006

 mktinapex, on Feb 23 2005, 21:03, said:

da da .... lucruri foarte serioase daca te apuci sa-ti faci ... mai ales
ca intri in banda 88-108Mhz unde n-ai autorizatie  B)
Am gasit unul de 1w ... veronica kit 1w fm ...parca ... important
e ca am gasit pe cineva care l-a construit si merge . Trebuie
sa-l alimentezi de la 16-18V ca sa obtii aproximativ 1w , daca
folosesti un 2n2219(0.8W) sau 2n3866(1W) si e musai un radiator
bun.
astept parerile voastre....

:peacefingers:
te rog frumos poti sa-mi spui si mie ce tranzistoare ai folosit la T1-T6,pentru schema emitatorului veronica de 1W.

#79
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
pentru veronica 1w pll
t1:bc558, t2-t5: bf199, t6:2n4427

#80
wyobz

wyobz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2006
Attached File  5w_print.gif   3.96K   120 downloads

 firasg, on Nov 16 2006, 10:50, said:

pentru veronica 1w pll
t1:bc558, t2-t5: bf199, t6:2n4427
Salutare! ma poate ajuta cineva ,vreau sa construiesc un emitator Veronica varianta 5W si am gasit schema si cablajul pe internet ,dar la cablaj se da doar lungimea de 14cm si nu stiu ce latime are,daca stie careva sa-mi spuna .va multumesc.

#81
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Ba da o schema pe vro banda libera nu are nimeni?De radio emitator desigur...
Daca ar fi cu intregrat ar fi super... :peacefingers:

#82
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Ba da ba avem!

#83
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

 wyobz, on Nov 19 2006, 20:38, said:

attachment
Salutare! ma poate ajuta cineva ,vreau sa construiesc un emitator Veronica varianta 5W si am gasit schema si cablajul pe internet ,dar la cablaj se da doar lungimea de 14cm si nu stiu ce latime are,daca stie careva sa-mi spuna .va multumesc.

Eu am un film cu cablajul respectiv de 14x6 cm si vad ca e mic...nu prea se potrivesc piesele. Parca aveam unu si de 14x7 cm si era bun, dar nu il mai gasesc sa vad. O sa-l caut sau o sa fac altul ca as vrea sa incerc si eu veronica. Scoate la imprimanta mai multe dimensiuni si vezi cum se aseaza piesele. Daca reusesti sa faci ceva cu veronica sa-mi zici si mie  :P Am auzit ca se lasa destul de usor  :coolspeak:

#84
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
daca dimensiunea de 14,1 cm este corecta iar desenul atasat nu a fost deformat, cealalta dimensiune trebuie sa fie de 8,26 cm, adica proportional...

#85
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

 D.J. B.K.LY, on Nov 20 2006, 23:26, said:

Eu am un film cu cablajul respectiv de 14x6 cm si vad ca e mic...nu prea se potrivesc piesele. Parca aveam unu si de 14x7 cm si era bun, dar nu il mai gasesc sa vad. O sa-l caut sau o sa fac altul ca as vrea sa incerc si eu veronica. Scoate la imprimanta mai multe dimensiuni si vezi cum se aseaza piesele. Daca reusesti sa faci ceva cu veronica sa-mi zici si mie  :P Am auzit ca se lasa destul de usor  :coolspeak:

Da, asta in Photoshop sau intr-un editor insa nu mereu iese asa si pe foaie. Si chiar si asa poate poza cu cablajul e pusa doar informativ si a fost ea deja modificata cand a fost pusa pe site.

#86
wyobz

wyobz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2006

 D.J. B.K.LY, on Nov 21 2006, 10:26, said:

Eu am un film cu cablajul respectiv de 14x6 cm si vad ca e mic...nu prea se potrivesc piesele. Parca aveam unu si de 14x7 cm si era bun, dar nu il mai gasesc sa vad. O sa-l caut sau o sa fac altul ca as vrea sa incerc si eu veronica. Scoate la imprimanta mai multe dimensiuni si vezi cum se aseaza piesele. Daca reusesti sa faci ceva cu veronica sa-mi zici si mie  :P Am auzit ca se lasa destul de usor  :coolspeak:
Multumesc mult ,am scos la imprimanta mai multe exemplare la diferite dimensiuni si am constatat ca cea mai buna ar fi 14,1cmx7,2cm,urmeaza sa o pun in practica si cred ca va iesi.

#87
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

 wyobz, on Nov 22 2006, 20:30, said:

Multumesc mult ,am scos la imprimanta mai multe exemplare la diferite dimensiuni si am constatat ca cea mai buna ar fi 14,1cmx7,2cm,urmeaza sa o pun in practica si cred ca va iesi.

Am scos si eu aceleasi dimensiuni si acum ma duc dupa piese. Poate e gata in seara asta. Sa imi zici si mie cum a iesit in caz ca reusesti. Bafta!

#88
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 PsichoDaddy, on 10th October 2004, 19:31, said:

referitor la internet wireless, cu 50mw cat au AP-urile obisnuite si cu antena parabolica directiva cu castig de 24dB, te duci cam 30km fara obstacole intre Tx si Rx si fara pretentii la banda larga...cu scule Cisco care au 100mW treci peste 30km.
Am testat Es2008 modulator cu iesire de 60mw in 50ohm cu unu de la 1.6km de mine , eu foloseam antena de 2X82cm pe emisie pe la 90mhz si el o antena de 2X80cm la receptie . semnalul se auzea clar si cu putin noise , deci e adevarat ca cu putere mica si cu receptoare blapunkt model vechi cu caseta se poate auzi la distante mar semnalul unui modulator auto !

 mktinapex, on 23rd February 2005, 11:03, said:

da da .... lucruri foarte serioase daca te apuci sa-ti faci ... mai ales
ca intri in banda 88-108Mhz unde n-ai autorizatie  B)
Am gasit unul de 1w ... veronica kit 1w fm ...parca ... important
e ca am gasit pe cineva care l-a construit si merge . Trebuie
sa-l alimentezi de la 16-18V ca sa obtii aproximativ 1w , daca
folosesti un 2n2219(0.8W) sau 2n3866(1W) si e musai un radiator
bun.
astept parerile voastre....

:peacefingers:
Kit-ul de la veronica este foarte bun cu sinteza , detin asemenea petarda si cu sinteza si fara sinteza , dar tin sa spun ca banda TV e perturbata in multe locuri pe antena prin cablu .
AM regtlat foarte bine statia radio cu antena in upb si cu cat reglezi mai bine frecventa de baza cresc intermodulatiile si noise-ul , deci e vax . Tranzistorul cel mai bun este 2n4427 [testat pe veronica] dar si 3866 , dar ca sa scoti mai putin noise merg blx65-urile foarte foarte bine si putin mai reci in timpul functionarii [testat]

 D.J. B.K.LY, on 30th March 2005, 01:45, said:

Salutare!
  Poate cineva sa imi explice si mie cum se regleaza un emitator fara scule adevarate...?
  Adik dak stie cineva cum se faceau reglajele pe vremuri "cu becu"; stiu k nu e profesional dar...
  Singurele instrumente de care dispun sunt multimetru analog si digital si o sonda RF, dar nu stiu cat e de buna...
  Montajul poate fii vazut la www.radiofanatic.go.ro la rubrica emisie\montaje RF
  Eu am realizat un emitator cu un 2N2219 dupa care am vrut sa vad cum se comporta la puteri mai mari si am bagat dupaia un KT904 iar dupa asta am mai bagat un KT907.
  Dupa reglajele facute de mine cu sonda montata am obtinut la iesire o tensiune de 60-68V, care dupa formula de pe site rezulta o putere de aproximativ 30W.
  Dar un KT907 nu scoate atat...
  Tot acolo pe site-ul mentionat mai sus este o schema de reflectometru pe care de aseamenea as vrea sa-l incerc dar nu stiu dak e buna schema.
  Va rog sa-mi spuneti dak sunt bune schemele alea si cum as putea sa reglez un emitator cat de cat fara instrumente profesionale.
  Va multumesc!
una din metodele ce starnea ras pe vremuri la nea Panait si Valeriu de la radio plus era aia cu un bec de 2W lipit la fund de iesirea de la emisie si daca becul se aprindea tare avea reflectata mare si daca era slabut era reflectata mica .. tot cu faza cu becurile , nenea Panait a inventat becuri de 24V de diferite puteri inseriate sa dea 50ohm si regla cu ala de nu se putea abtine dar nu jos la emitator ci sus la antena , capatul al doilea al firului . Am ras cand mi-a aratat ca daca regla cu becurile minunate jos batea mai putin si daca se suia pe bloc si regla sa se aprinda tare batea mult .. Hehe ce mai radeam pe vremuri . Trandafir unu din piratii de pe vremuri ala avea un powermetru si scrtzarul nu dadea la nici unu din noi sa ne reglam .. parca te aud pe tine cu 89.5/89.7 ... se pareca ca in zona unirii mai este cineva peste 89.8 :D .. frate cat radeam cand te auzeam .. evident peste mine  si eu peste tine sa fac provocarea in eter .

 D.J. B.K.LY, on 30th March 2005, 14:28, said:

Multumesc pt informatii!
  Ai cumva niste scheme de sonda sau reflectometru care sa mearga?
  Schemele alea de la www.radiofanatic.go.ro sunt la rubrica emisie, montaje RF si acolo e o schema de sonda si una de reflectometru restu sunt codoare si altele...
  Am atasat eu schemele
    Inca o data ms!
Attached File  P1100438.JPG   487.44K   51 downloads
schma aia pe cablaj e buna nu zic nu dar cea de la IEMI era mult mai buna , aia cu clacul de distanta intre sarma de cupru 1 si cea a doua , cu 1 cm intre ele , indicatoare de 500µA .. scheme ce nu vor muri nici o data , eu am ambele indicatoare alea rotunde de 500 luate de la cineva ce avea tot de IEMI asa ceva .. tot de acolo am si filtrul de 50W de atenuarea noiseului si armonici a doua .. Attached File  P1100439.JPG   386.02K   38 downloads

 bodo_master, on 1st April 2005, 23:23, said:

In principiu sch sunt valabile.
Eu folosesc o sonda cu o dioda si un condensator + voltmetru analogic.
Cu aceasta sonda am masurat 4,5W pe 75ohmi scosi dintr-un KT907,2N3632.

Русская KT907 транзисторы имеют реальную власть из 9.2W / 100MHz. deci undeva e ceva gresit in schema , eu am gasit o schema reala de low power sender de 9w pe kt907 , unde si testul meu din unirii bucuresti ma auzeam la periferie spre frumusani deci vreo 15km ii duce lejer . Cu 4w nu bateam atat .

Edited by Zvartoshu, 10 September 2009 - 14:43.


#89
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca tot ai dezgropat un topic vechi de 3 ani, sunt aceste emitatoare la 4W legale?

#90
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 mister_rf, on 10th September 2009, 14:53, said:

Daca tot ai dezgropat un topic vechi de 3 ani, sunt aceste emitatoare la 4W legale?
Super tare ca am dat de el ca am multe de zis ca nu stiam ca exista asa ceva .
38mw au fost ridicati mai acu ceva timp in urma , s-au facut multe sesizari ca modulatoarele trebuiesc si in un final sa calmat situatia si se poate emite fara probleme insa daca reclama un vecin sau ceva sa terminat cu vrajeala ca vin peste cel ce emite si ia pc si modulatorul .. Oricum in CE modulatoarele sunt legale si pana la 250mw acelea fiind alea profesionale . Noi inca mai avem si tupeul sa dam 50mil amenda pe posturi pirat de radio daca zicem ca emiteam 3 ore sa ne facem damblaua si noi emiteam real 5 ore .. adica motive .. hehehe .
ungurii dau 40 euro daca ii prinde cu 2w asta numai daca monitorizeaza cu anaizoare si vad frecvente ocupate aiurea , nu si daca stai la tzara sau undeva in oras unde nu au treaba cu monitorizari de spectru . Bulgarii sunt ciufuti , acolo si cu 1w poti face parnaie deoarece kgbg e pus cu capsa pe piraterie deoarce sau scapat multe emitatoare si finale de foarte mare putere .
Spaniolii sunt cam diferiti , acolo daca ai autorizatie pe viata de emisie in eter poti emite le greu cu ce emitator vrei pana la 10w cat apare in autorizatie ca maxima putere si in orice banda fie amator si fie de test , acolo se considera radioamatorism orice emite si ce se receptioneaza
la Nemti senderul maxim era 40w si maxima emisie pana sa o ridice era de 2 ani de zile emisie non stop .Acolo regulele sunt aspre ca uneori se face munca in folosul comunitatii ori amenda si munca , astea in functie de gravitate .
Pirateria cea mare de teste era cea turca , enzurum era si orasul unde isi permiteau sa testeze si kw , acolo fiind si un site server ce avea ff multe scheme de emisie .
AMINTIRI dulci amintiri

Edited by Zvartoshu, 10 September 2009 - 14:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate