Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

EmitatorFM !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#55
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Salutare!
  Poate cineva sa imi explice si mie cum se regleaza un emitator fara scule adevarate...?
  Adik dak stie cineva cum se faceau reglajele pe vremuri "cu becu"; stiu k nu e profesional dar...
  Singurele instrumente de care dispun sunt multimetru analog si digital si o sonda RF, dar nu stiu cat e de buna...
  Montajul poate fii vazut la www.radiofanatic.go.ro la rubrica emisie\montaje RF
  Eu am realizat un emitator cu un 2N2219 dupa care am vrut sa vad cum se comporta la puteri mai mari si am bagat dupaia un KT904 iar dupa asta am mai bagat un KT907.
  Dupa reglajele facute de mine cu sonda montata am obtinut la iesire o tensiune de 60-68V, care dupa formula de pe site rezulta o putere de aproximativ 30W.
  Dar un KT907 nu scoate atat...
  Tot acolo pe site-ul mentionat mai sus este o schema de reflectometru pe care de aseamenea as vrea sa-l incerc dar nu stiu dak e buna schema.
  Va rog sa-mi spuneti dak sunt bune schemele alea si cum as putea sa reglez un emitator cat de cat fara instrumente profesionale.
  Va multumesc!

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Reglajul cu bec e o teapa pentru ca becul nu are 50 ohmi...

Arata si schema exacta pe care o folosesti ca pe site acolo sunt multe. Pe scurt, reflectometrul e bun, de fapt e tipic... inductiv. Insa ca orice reflectometru... trebuie calibrat pentru ca indicatia acului nu e liniara. Powermetru se face banal, insa e de prerferat sa ai un ac gradat din fabrica pentru ca trebuie si el sa fie neliniar. Sunt 2 tehnologii de baza la powermetre... inductiv sau direct, cu divizoare. Inductiv e ca la reflectometru... directa e puterea, daca o calibrezi dar are dezavantajul ca masoara gresit daca impedanta circuitului nu e corecta. Powermetru bun de sine statator si mai putin sensibil la probleme de impedanta (ideal la reglaje) se face se face asa... o sarcina artificiala de 50 ohmi neinductiva (chimica), poti face din mai multe rezistente, bine ecranate insa si fara sa apara capacitati parazite... in care evident se conecteaza emitatorul, un detector RF (gen sonda) dar care sa tina 100V macar si sa aibe componente de calitate, un divizor ajustabil (semireglabil) cu care se calibreaza si acul de masura gradat corect logaritmic. Totul se face intr-o cutie metalica bine pusa la punct. Aparatul se calibreaza dupa altele indistriale.
Cu multimetru digital nu prea faci nimic la RF pentru ca se face praf de la camp, unu analogic e mai bun.

Reglajul etajelor de emisie se face pentru maxim pe aparatul de masura si mai trebuei atentie la decuplari sa nu autooscileze... oscilatorul e mai complicat ca pentru a avea un semnal curat e necesar un osciloscop. Evident filtre, dubloare/triploare de frecventa... altfel iese prapad la iesire...

Am atasat o poza de powermeter de pana la 1kW sa vezi cam cum e gradatia, si evident difera de la aparat la aparat in functie de sensibilitatea acului :notangel:

Attached Files


Edited by andreic, 30 March 2005 - 02:05.


#57
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Multumesc pt informatii!
  Ai cumva niste scheme de sonda sau reflectometru care sa mearga?
  Schemele alea de la www.radiofanatic.go.ro sunt la rubrica emisie, montaje RF si acolo e o schema de sonda si una de reflectometru restu sunt codoare si altele...
  Am atasat eu schemele
    Inca o data ms!

Attached Files



#58
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Aveti grija ce formule aplicati la calculul puterii.U*U/R este valabila numai cand avem o tensiune efectiva.
Pt sonda dubloare de tensiune (are 2 diode si un condensator) formula este U*U/4R.-o folosim pt semnale f mici.
Pt sonda cu o dioda si un condensator este valabila relatia U*U/2R !!!
Folositi aparate analogice pt ca au o f buna imunitate la RF.Daca masurati cu unul digital "made in China" s-ar putea sa va treziti cu zeci de volti cand folositi un biet 2N3866(o sa va bucurati degeaba).
Rezistenta de sarcina va fi pur rezistiva, adica nu va fi facuta din rezistente bobinate.Legati rezistentele chimice numai in paralel(inductanta lor proprie va scadea).Feceti legaturi scurte si robuste!!! Folositi o rezistenta R  egala cu impendanta coaxialului(1.5-3m) 50/75 ohmi.Fiti cu ochii pe rezistenta.S-ar putea sa iasa fum. :D
Reglati filtrul emitatorului pt a obtine o putere cat mai mare.
NU UITATI ETAJUL DE PUTERE FARA SARCINA!!!!! :nonobad:
    Bafta!

#59
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Bun...eu ma gandeam dal poate cineva sa imi spuna dak schemele afisate de mine sunt bune de ceva(Sonda si reflectometrul).Dak nu poate aveti voi alte scheme care sa mearga si sa dea rezultate cat de cat reale.
   Eventual sa imi explicati si mie cum se regleaza un emitator cu chestiile astea k alte aparate nu am(osciloscop,vobler,grid-dip-metru) si alte nebunii...
   Cu sonda pe care o vedeti mai sus eu am obtinut  o tensiune de 60-68V pe un final KT907. Am incercat pe 2 tipuri de aparate(unu didital si unu analog dala mare si vechi"UNI 10") si pe ambele am acelasi rezultat, adik 30W...Nu se poate...

#60
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
In principiu sch sunt valabile.
Eu folosesc o sonda cu o dioda si un condensator + voltmetru analogic.
Cu aceasta sonda am masurat 4,5W pe 75ohmi scosi dintr-un KT907,2N3632.
Eu folosesc 2 rezistente de 150/2W legate in paralel.Coaxialul este RG6U(Tv - 1 Ghz/75).
De la punctul cald al coaxialului legi anodul unei diode 1N4148.Catodul ei il legi la masa printr-un condesator ceramic de 10nF.Voltmetrul il legi intre tresa coaxialului(masa) si punctul dintre dioda si condensator.
Formula: P=U*U/2R       ,R=75ohmi
Merge f bine!!! Pt precizie la val masurata a tensiunii aduna 0,7V(caderea pe dioda).Puterea masurata este puterea Output.
Puterea Input se afla masurand consumul finalului. P=UI
Puterea de iesire este mai mica decat puterea consumata de final(randament subunitar sau 40-55%---depinde de clasa de functionare a tranzistorului).
Este ok acum?

#61
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

bodo_master, on Apr 1 2005, 22:23, said:

In principiu sch sunt valabile.
Eu folosesc o sonda cu o dioda si un condensator + voltmetru analogic.
Cu aceasta sonda am masurat 4,5W pe 75ohmi scosi dintr-un KT907,2N3632.
Eu folosesc 2 rezistente de 150/2W legate in paralel.Coaxialul este RG6U(Tv - 1 Ghz/75).
De la punctul cald al coaxialului legi anodul unei diode 1N4148.Catodul ei il legi la masa printr-un condesator ceramic de 10nF.Voltmetrul il legi intre tresa coaxialului(masa) si punctul dintre dioda si condensator.
Formula: P=U*U/2R       ,R=75ohmi
Merge f bine!!! Pt precizie la val masurata a tensiunii aduna 0,7V(caderea pe dioda).Puterea masurata este puterea Output.
Puterea Input se afla masurand consumul finalului. P=UI
Puterea de iesire este mai mica decat puterea consumata de final(randament subunitar sau 40-55%---depinde de clasa de functionare a tranzistorului).
Este ok acum?

<{POST_SNAPBACK}>



   Cred k e ok, dar sarcina de 75 ohmi (rezistentele) alea unde se leaga?
  Direct pe cablu coaxial(un picior pe tresa si unul pe pct cald)?
  Dak vreau sa masor puteri mai mari inseamna k trebuie sa pun in paralel mai   multe rezistente nu?
  In princiupiu am inteles cum sta treaba...dak ai putea afisa si schema exacta ar fii super...
  De reflectometrul ala stii ceva?
   MS pt intelegere si rabdare!

#62
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Tot shema ramane Baza.Ti-am desenat una cam in graba(facuta in Paint).
Acolo ai tot ce trebuie.
Socul RF este o mica bobina.Are vreo 30-40 spire,CuEm 0.2, pe o mic miez de ferita(o bara cu diametru la vreun 1mm-1,5 mm).
Daca ai putere mica la emisie  poti pune in locul celor 2 rezistente putere doar una singura de 75 Ohmi.

Attached File  Sonda_RF.bmp   745.68K   70 downloads

Reflectometrul e bun.Am facut si eu cateva.
Tot secretul este in acele linii de cupru.Ele trebui sa fie cat mai simetrice fata de linia centrala.Diodele si celelalte piese vor fi cat mai egale ca parametrii.
Cand inversezi bornele intrare/iesire si schimbi pozitia comutatorului indicatia instrumentului trebuie sa nu se schimbe(atunci reflectometrul merg corect----este simetric).
Daca ai ceva nelamuriri te voi ajuta cu mare placere.
Bafta! Robert

#63
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005

bodo_master, on Apr 2 2005, 14:01, said:

Tot shema ramane Baza.Ti-am desenat una cam in graba(facuta in Paint).
Acolo ai tot ce trebuie.
Socul RF este o mica bobina.Are vreo 30-40 spire,CuEm 0.2, pe o mic miez de ferita(o bara cu diametru la vreun 1mm-1,5 mm).
Daca ai putere mica la emisie  poti pune in locul celor 2 rezistente putere doar una singura de 75 Ohmi.

attachment

Reflectometrul e bun.Am facut si eu cateva.
Tot secretul este in acele linii de cupru.Ele trebui sa fie cat mai simetrice fata de linia centrala.Diodele si celelalte piese vor fi cat mai egale ca parametrii.
Cand inversezi bornele intrare/iesire si schimbi pozitia comutatorului indicatia instrumentului trebuie sa nu se schimbe(atunci reflectometrul merg corect----este simetric).
Daca ai ceva nelamuriri te voi ajuta cu mare placere.
Bafta! Robert

<{POST_SNAPBACK}>



      Ms mult!
  Asta chiar am inteles-o...Mai vazusem eu ceva asemanator...
  Dar la reflectometrul ala are ceva dak folosesc textolit dublu placat? K acolo zicea k distantza intre placuta si cutie(masa) sa fie de min 3 cm iar partea dorsala a cablajului va fii conectata la masa....deci...poate influienta cu ceva?
   Si ce inseamna distanta dintre placa si cutie min 3 cm? Sus, jos, stanga, dreapta sa fie min 3 cm sau numai intre partea de sus si cablaj si partea de jos si cablaj sa fie min 3 cm?
   Sper k ai inteles la ce ma refer.
      Ms inca o data!

#64
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Ma bucur ca am putut sa te ajut.
Eu am realizat reflectometrul pe un cablaj dublu placat.
Cele 2 linii in care se induc curentii undei reflectate si directe le-am plasat cam la 0.5-0.75mm de linia centrala.Am ales aceasta distanta pt ca aveam nevoie de un cuplaj inductiv mai puternic(emitatorul avea putere mica si instrumentul indicator nu prea era sensibil).
       Dupa parerea mea cei 3 cm erau sus si lateral.Distanta pana la fundul cutiei nu mai conteaza asa mult cand folosesti suport dublu placat(cu una dintre fete "plan de masa").Daca ai suport simplu placat atunci trebuie sa lasi 3 cm in toate directiile(eu am plasat placuta la mijlocul cutiei)
Stiu ca cele 2 linii aveau la un capat niste semireglabili de 100 ohmi pe care ii reglam pt o indicatie cat mai corecta(am reglat vreo 2 ore :cursing: )
       Lucreaza montajul cat mai ingrijit  si cat mai simetric.
Este dificil sa faci manual cele 3 linii.Eu le-am realizat prin gravare.
Te mai astept cu intrebari(am construit f multe emitatoare si receptoare---sunt nou venit pe acest forum). :peacefingers:

#65
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Aham....
  Eu am mai intrebat pe cineva si a zis k nu pot folosi textolit dublu placat...Nu stiu cat de bine se pricepea...
  Pai mie nu prea mi se pare asa greu de facut simetrizarea liniilor...Masor cu rigla la milimetru si trasez cu markeru ala de facut cablaje, dupaia colorez benzile alea si gata...:) E usor de zis...Stai k ma apuc acum de treaba....:)(sa vezi nervi dak nu iese).
  Si mai am o intrebare:Cu ce pot sa deschid mai bine un KT904? Am incercat si cu un 2N2219 si cu un 2N3866 dar nu stiu dc am impresia k nu se deschide destul. Cred k se poate si mai mult...Vreau sa incerc un BFW16(din cate stiu eu are 1,5W) sau un 2N3553 dar asta cred k e cam mare...
  Ce parere ai?
     MS!

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Cum sa faceti reflectometru inductiv cu cablaj dublu placat ? :D

Simplu placat evident... totul intr-o cutie ecranata. Daca faci cu cablaj dublu placat ala iese condensator nu reflectrometru :)

Edited by andreic, 04 April 2005 - 17:10.


#67
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
:)) Hai k asta a fost tare...Chiar asa e? Altcineva mai are vreo idee? Mi-a mai zis cineva k nu se poate dublu placat...Deci...? Cum e...?

#68
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
ma...ce ziceti de schema asta????http://www.ofer.go.ro/scheme/emitator_files/bug5c.gif[ http://www.ofer.go.ro/scheme/emitator_files/bug5d.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:D

#69
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Hmmm...Am facut ceva asemanator cand eram  mai mic...Dak vrei ceva sa merga in casa, e f bun. Dak te chinui putin merge si mai departe.

#70
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Sunt de acord cu  Andreic.
Nu am specificat ca reflectometru l-am  incorporat in Tx---->capacitatea care apare nu este o problema pt ca ea va face parte din condensatorul filtrului Pi(am vazut reflectometru dublu placat la iesirea unui emitator FM profesional!!!).
Daca il folosesti ocazional poti sa il faci pe simplu(ca sa nu iti dezacorde filtrul)
Totusi capacitatea care apare nu cred sa iti afecteze atat de mult acordul(chiar o sa verific daca capacitatea formata intre linie si masa sa fie atat de "periculoasa")
Ca sa mai nu existe comentarii realizeaza reflectometrul pe cablaj simplu placat.
Tranzistorul KT 904 este aproximativ echivalent cu 2N3375(eu il atacam cu 2n3866 si merge f bine).Ai grija totusi ca prin  supraexcitatie poti sa distrugi tranzistorul.Incerca si 2N3553.Ti-am cautat niste date de catalog.
Attached File  2N3553.pdf   26.28K   183 downloads
Attached File  2n3866.pdf   29.12K   110 downloads
Attached File  BFW16.pdf   88.5K   108 downloads

#71
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
MS mult pt pdf-uri.
  Aveam si eu datasheet pt tranzistorii aia...
  Am incercat si cu 2N2219 si cu 2N3866 si cu BFW16.Dau cam acelasi rezultat toate...
  Dar acum am alta probema: se incinge foarte tare(2N2219) si cred k o sa se arda pan la urma. Il alimentez la 12V si il atac cu aproximativ 30mW(pe sonda).
  Etajul de amplificare e facut in clasa B. Dar se incinge rau de tot...Dc?
  Am incercat sa-i bag o rezistenta in emitor sa mai scad tensiunea, dar scade si puterea la iesire....si asta nu vreau...Ce sa-i fac?
  Cred k ar trebui sa vezi schema k sa poti sa-ti dai seama mai exact...O sa incerc sa o desenez cu un prg si sa o postez aici

#72
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Si o sa fac reflectometrul pe cablaj simplu :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate