Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

EmitatorFM !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#37
adrian_bv

adrian_bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.01.2005

Andrei Cioaca, on Jan 24 2005, 02:52, said:

Partea radio nu e o problema, un emitator si un receptor. Poti sa folosesti chiar parti electronice de la cordless-uri vechi... pt radio.
Complicatia apare la modulele de codificare a comenzilor, numar canale de comanda etc...

<{POST_SNAPBACK}>

  asta eu nu o consider o problema asa de mare in sensul ca am ceva cunostinte de cum ar trebui facuta... problema pentru mine era cum sa realizez astfel de circuite de emisie receptie... asta era necunoscuta la mine si cautam ceva scheme pentru a le putea realiza

#38
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Are cineva o schema de emitator cu cuart? Evident cu extragerea unei armonici care sa cada in 88-108. Am cautat pe google si nu am gasit mare lucru. Multumesc anticipat!

#39
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Cauta si tu de exemplu aici....  :rolleyes:

#40
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
si un exemplu concret...
[ http://www.pcs-electronics.com/schematics/BGYDriver.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Asta deja e cu sinteza si comutator rotativ ca la statii, belea :)

#42
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Poate nu m-am exprimat bine: eu nu caut sinteze de frecventa. Din astea gasesc garla pe net. Vorbeam de un oscilator pilotat cu cuart si cu multiplicare de frecventa.

#43
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...daca te pricepi un pic, atunci orice schema de emitator ce foloseste quartz este un model de cum functioneaza multiplicarea de frecventa... si nu iti ramine decit sa calculezi cu n-spe zecimale quartzul necesar... :lol:
Si scheme de acest gen se gasesc garla pe net...
PS: si atunci cind ai schema nu vei gasi quartzul... sau nimeresti pe o frecventa ocupata... :lol:
Tot mai buna este sinteza de frecventa... B)

#44
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

Acta non verba, on Jan 24 2005, 20:14, said:

...daca te pricepi un pic, atunci orice schema de emitator ce foloseste quartz este un model de cum functioneaza multiplicarea de frecventa... si nu iti ramine decit sa calculezi cu n-spe zecimale quartzul necesar... :lol:
Si scheme de acest gen se gasesc garla pe net...
PS: si atunci cind ai schema nu vei gasi quartzul... sau nimeresti pe o frecventa ocupata... :lol:
Tot mai buna este sinteza de frecventa... B)

<{POST_SNAPBACK}>


La nivel teoretic nu prea imi e strain nimic din ceea ce imi spui. Sunt un om tare ocupat in timpul zilei si care vine seara acasa cand chef de experimente nu mai are. De aia caut scheme experimentate de la oameni care au timp mai mult de acest hobby. De exemplu mi-ar fi greu sa caut manuale sa calculez cate spire sa bobinez pentru un circuit oscilant dat (chiar si atunci eroare e mare); de aceea caut asa ceva functional. In ceea ce priveste cristalul, eu zic ca nu e problema. Romquartz face orice cristal doresti. Scump dar face.

#45
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Multiplicarea directa se foloseste acolo unde se cere o frecventa bine determinata si o largime de banda mica...
Nu construieste nimeni acest gen de emitator, intr-o gama de frecvente data: 88-108MHZ, folosind multiplicarea directa...  De obicei se aduna la o anumita purtatoare un semnal de la un VCO sau se utilizeaza sinteza directa... B)
Asa cum am spus, te poti inspira din schemele pentru 144MHz si sa le adaptezi la 88-108MHz...
Schema prezentata mai sus este mult mai simpla de realizat, deoarece are mai putine bobine de acordat, comparind cu schema clasica de multiplicator... :rolleyes:

#46
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu vreau sa fac neaparat pentru 88-108 (asta era doar de experiment), ci pentru 145. Si nu vreau sinteza. VCO e f. instabil orice i-ai face. In 145 nu m-as afisa niciodata cu ceva instabil  ;)

#47
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Nu, depinde de tipul de VCO folosit... Si montajul anterior este VCO... :rolleyes:

#48
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Si daca vrei o solutie la "cheie", poate ca o gasesti aici... si este: 2m FM Transceiver by YO5AT, Joska... B)

#49
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Multumesc pentru link!

Schema anterioara vad ca are VFO, dar nu e singur in batalia cu instabilitatea  :D , mai are pe nea' divizoru' ca aliat.

#50
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Nu vreau sa fac neaparat pentru 88-108 (asta era doar de experiment), ci pentru 145. Si nu vreau sinteza. VCO e f. instabil orice i-ai face. In 145 nu m-as afisa niciodata cu ceva instabil ;)

:lol:  
"VCO e f. instabil" ... depinde ce vco stii sa faci ! eu cel putin am facut multe
experimente cu vco ! si chiar e foarte stabil daca stii cateva smecherii :)
Si apropo de 145Mhz ... sunt o multime de scheme de emitatoare ... si oricum
cati wati itzi trebe ?
http://art-pipes.com...onics/tx500.htm sa te mai experimentezi asa ... :)
si dc nu ai un frecventzmetru ... sigur nu o sa pici unde vrei ! :)))

#51
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
... :lol:
credeam ca se discuta despre lucruri serioase... nu se poate si  fara link-uri cu BC549 si ''500mW''... :D

#52
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
da da .... lucruri foarte serioase daca te apuci sa-ti faci ... mai ales
ca intri in banda 88-108Mhz unde n-ai autorizatie  B)
Am gasit unul de 1w ... veronica kit 1w fm ...parca ... important
e ca am gasit pe cineva care l-a construit si merge . Trebuie
sa-l alimentezi de la 16-18V ca sa obtii aproximativ 1w , daca
folosesti un 2n2219(0.8W) sau 2n3866(1W) si e musai un radiator
bun.
astept parerile voastre....

:peacefingers:

Attached Files



#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo, a aparut decizia 62 legata de frecventele a caror utilizare este libera :D

Testul legii:

http://www.igcti.ro/.....te libere.doc

Norma tehnica (putere & utilizare autorizata):

http://www.igcti.ro/...R_2005_word.zip


O sa fiti surprinsi dar, s-a dat o noua frecventa pentru aplicatii gen audio wireless, difuzoare fara casti, adaptoape caseta-cd, ceva pe la 863 MHz si 10mW :)

#54
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
ei lasa .... is curios ce receptor o sa folosesti la 863Mhz ... :))
o sa iesi la sume marisoare ... si nu cred ca asta e scopul pentru
aplicatii personale ... in fine dc vrei sa fii in regula cu legea ... f bine ...
dar sa nu-mi spui ca o sa vina cineva la usa ca emit in 88-108Mhz cu 10-20mW...
sa fim seriosi ...

[url="http://www.igcti.ro/igcro/Specificatii_Ro_IR_2005_word.zip"]http://www.igcti.ro/igcro/Specificatii_Ro_IR_2005_word.zip[/url]
O sa fiti surprinsi dar, s-a dat o noua frecventa pentru aplicatii gen audio wireless, difuzoare fara casti, adaptoape caseta-cd, ceva pe la 863 MHz si 10mW :)
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate