Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#55
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002
Am deschis topicul ca sa ma informez si eu despre -R-uri si am gasit o discutie aprinsa ce a degenerat in cearta unde membrii forumului(unii) isi aduc injurii. PACAT! S-ar putea discuta ceva constructiv si nu chestii care s-au mai discutat pe forum.

#56
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
am descoperit ca si cd-urile Samsung de 24x care cica sunt guaranteed >>>merg trase cu 32x...

si asta la un pret atat de mic...:) doar 18.000

#57
Pac-Man

Pac-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2002
Personal folosesc Traxdata silver 139.000 lei in Carrefour 10 buc , Primedisc 15.900 in carcasa slim, Sky - 14900 buc in carcasa slim. iar pt comert trag pe Proformance de 700 MB silver, 9900 lei cd-ul in Metro.

#58
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Care ati folosit Traxdata Black ? Am citit pe undeva de ele ca sint bune si arata de parca ar fi capacul negru de la un spindle, nici nu zici ca e CD. Cica nu ar fi nici scumpe ! Se gasesc si prin RO dar nu stiu in ce orase ...

So ?

#59
Mage_of_Light_RG

Mage_of_Light_RG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.11.2001
Am eu cateva traxdata black. Am avut probleme cu unul din ele adica atunci cand statea mai mult in cdromtocmai acea vopsea neagra se cam topea :degetele:
Traxdata nu mai sunt ce au fost odata (ma refer la cele 12 sau 16x).

Am folosit memorex o vreme acum am trecut pe samsung. Cateodata folosesc datatrack

#60
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
In ultima vreme ma dispera calitatea blank-urilor :@

75% din ele sunt extrem de proaste .. de ex. cum e posibil ca un blank pe care scrie 40x sa fie tras cu... 8x !??!

Am un Yamaha si asta isi ia singur viteza in functie de blank.. din pacate foarte rar mai reusesc sa scriu la 20x :(

WTF is happed ?!?!?!

DA STIU ca unii care au unitati 40x se lauda ca scriu la 40x .. dar .. atunci eu de ce nu reusesc macar la 16-20x ?! :D

#61
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
man amavut un teac 40x shi acum am un sony 40x(am vrut sa mai schimb firmele) shi pe cd-uri de 40x am tras cu 32x(in nici un caz 8x!!!)

o sa incerc un verbatim de 40x sa vad pe ala cu cat il scriu. incerca sa nu mai cumperi cd-uri no-name .

de calitatea unui cd itzi dai seama in primul rand dupa plasticul folosit.
de ex la verbatim e un plastic dur care se zgarie f greu. am luat acum cateva zile neshte cd-r raxon de o calitate extrem de proasta: pot sa zic ca daca nu erai atent puteai sa le zgarai shi cu degetul :)))

#62
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. pe lista neagra sunt Delphi, DataTrack , Creation :)

Verbatim-urile merg OK .. dar IN SPECIAL alea albastre ..

Oricum, e uluitor ca scriu un REWRITABLE (Yamaha) la 10x si nu pot sa scriu o besina de blank normal la mai mult de 8x .. (in marea majoritate a cazurilor..) !

Iar blank-urile de firma sunt asa de scumpe de parca au AUR in ele :@

Apropo.. care merg mai bine ? LA viteza ma refer, dupa voi ? :D

#63
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
phai eu am luat din carefour  alea sky la carcasa slim cu 14 mii parca. pe ele scria 40x dar au mers la 32 fara probleme!! shi sunt shi ieftine shi chiar bunicele

eu nu ash pune data trak pe lista neagra. poate cele piratate da!

traxdata sunt shi ele bunicele!!

#64
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mi-am luat teapa cu creation... bulk...
am luat vreo 50... din care vreo 30 sunt zgariate (la mijloc)... am zis ca nu mai iau asa ceva niciodata.

#65
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Monitox
WTF is happed ?!?!?!

itzi spun eu. Pt acest fapt sa le multzumeshti "comerciantzilor" romani shi nu in ultimul rand, publicului. ei se straduiesc sa aduca rumânilor marfa cea mai ieftin posibila ca sa se cumpere.... asta pentru ca la rumâni s'a observat ca ei achizitzioneaza fara discernamant, dicatat de pretz, EL e cel ce conteaza... calitatea fiind la capitolul "capricii" shi snobisme.

va mai trece multa apa cu rahat pe dambovitza pana cand rumânu' va intzelege ca o marfa de calitate chiar de 2 ori mai scumpa MERITA mai mult decat o marfa pirat (majoritatea cazurilor) de o provenientza indoielnica... insa la un "pretz bun"

culmea e ca piatza de "chilipiruri" in rumânia e in continua expansiune. pe asha numita "piatza GRI" gaseshti ce vrei, de la jachete de piele (vinilin) pana la "ultimele DVD'uri" - filmate cu camera prin cinematografe. publicu rumân adora oferta GRI... dovada cea mai buna fiind EXTINDEREA fenomenului.

shi la final, sa'tz raspund... wtf happened ? NOTHING !!!! thats what rumanians :) are looking 4 ... thats what they eager for and thats what they get, otherwise would be different, trust me !

morala... nu incerca sa urinezi contra vantului.... ci schimba directzia... vorba aia, 4 valize Samsonite e o investitzie practica... pe bune.

#66
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
arty
Nu mai critica rumanu.. ca e sarac, si e din ce in ce mai sarac. :(
Asta este... noroc ca mai exista chilipiruri....

Acum serios! Ce ne-am face daca nu ar exista engros-urile gen Europa, Niro etc ?

80% din Romania se imbraca de acolo direct sau indirect !

In ceea ce priveste CD-urile, astia am impresia ca scriu pe ele cifra ireale si este o practica din ce in ce mai comuna :@

#67
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shi TOT se cumpara... intzelegi? asha proaste. legea cererii shi a ofertei... daca nu ar merge rablele pt ca lumea ar constientiza ca e prea saraca ca sa'sh permita lucruri ieftine, nu ar mai fi situatzia asta, sau mult mai redusa. aici e cheia. eu daca iau aici la mine un pachet de 100 cduri shi nu merg, ma duc cu ele back la magazin shi sau imi da altele sau imi da banii inapoi.

eu de o vreme incoace iau pachetul cu 100 cduri doar daca e pe gratis ... vorbesc serios.

Iubesc shi eu chilipirurile... uite, sper ca saptamana viitoare sa'mi PRIND shi eu de thanksgiving un monitor LCD de 19. o sa fie foarte redus.. adica la vreo $200 !!!!!! e drept ca va trebuii sa ma duc la magazin cum mergeam pe vremuri in romania la 4 dimineatza sa'mi tin loc la intrarea in magazin :)

#68
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002

Quote

Originally posted by arty

e drept ca va trebuii sa ma duc la magazin cum mergeam pe vremuri in romania la 4 dimineatza sa'mi tin loc la intrarea in magazin :)

Looo-OL, ca si la boxing day, dealtfel :D

#69
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am patit-o si eu de multe ori asa ca acum scriu la 4x indiferent de CD, maxim 8 si RW la 8x pentru ca observ de la o vreme ca RW sint net calitativ superioare blank-urilor la operatia de scriere.

#70
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca de vina este si unitatea, nu numai blankul. Adica un ex: iau 5 cd-uri proformance de700mb si ma duc la un prieten sa le scriu, teac 24x10x40. Le vedea pe toate de 686 mb :(. Am scris unul, a mers doar cu 13-16x. Celelalte 4 le-am bagat intr-un lg 24x, le-a vazut de 700mb si au mers cu 24x fara probleme, so? (teacul era forjat binisor, 400-500buc in 1 an, lg-ul era nou)
cd-rw yamaha sunt bunicele, dar eu nu as lua decat motor yamaha... :)

#71
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Aici glumesti.. m-am uitat la toate review-urile si Yamaha este privit de multi mai bun si decat Plextor :P

IAr unitatea NU are nimic.. Singurul "defect" este ca TESTEAZA un blank inainte de a scrie pe el.. si de aici si caderea de viteza :)

SI apoi.. pe astea bune de ce le scrie la MAX .. a ?

ALSO LG este un rahat de firma (la CD-uri si unitati) .. comparatia este cel putin deplasata ...

#72
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Cand scriu un CD stiu la ce ma astept!
Nero CD Speed > Extra > CD-R Info...  
  Producator...
  Dye Type
Dupa un timp observi CD-uri de la producatori diferiti care au aceleasi viteze de scriere si acelasi Dye ( Vopsea)
De obice Dye Type 1..4 sunt cele mai bune si merg la 40X unde se poate...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate