Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#37
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Mane, eu nu trag CD audio de ani...nu am UNDE sa le folosesc...In mashina am un Pioneer DEH-P8400MP care citeshte mp3/mp3PRO/WMA....

Imaginile de mai sus arata CLAR cum ca Plextor trage audio la 4sn...

Era un fapt pur informativ....

Shi apopo cu casetele, daca te uitzi mai sus , vezi ca linga PC este un CASS care se numeshte TECHNICS 767 , unica caseta, setari manuale la BIAS, volum CANALE RMS (nu NIVEL), care poate ca costa mai mult decit computerul tau...

Am shi un dublu deck, care , cind l-am cumparat de aici de unde traiesc, la o EXCURSIE in RO, am fost sa intreb de curiozitate la reprezentantza Tehnics din RO shi shtii ce mi-au spus: "nu il importam, este prea SCUMP pentru romani" (Vorbesc de 979, platit 899$)

ReSpeKt

#38
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Daca vezi cotoare ALBE, sunt MP3, cele colorate sunt in mare parte filme DivX (cam 400 traduse in RO, shi restul vreo 200 in IT), restul software....

ReSpeKt

#39
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am discutat atat despre cum se scriu CD-urile Audio incat poate ca la un moment dat trebuie facut un fel de tutorial pentru asta.

Uita-te aici  Webman, si citeste ce am scris eu si Barmaleus, care si el avea pretentia ca scrie super calitate la 24X.

Daca vrei continuam discutia de acolo, putem face asta, dar tu pari om rezonabil si spui ca IT-ul este viata ta si ma astept sa iei in considerare si argumentele logice.

Sincer!

Greets,
Speedo

#40
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Ai dreptate, cer scuze celor pe care i-am "deranjat"... Unica problema, eu nu folosesc CD Audio, doar am arat ca Plextor duce pina la 40x (real sau indicativ), deci, am incheiat discutzia.

ReSpeKt

#41
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Problema nu e sa ne convingi pe noi ca ai tras audio la 40x, problema e ca nu ai cu ce sa tragi audio la 4sn.
Ca se ne convingi, scrie te rog la Plextor exact ce ai facut si posteaza raspunsul lor pe forum.

#42
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Hai mai, lasati-o balta ca a cam degenerat discutia. Intrebarea era care cd-uri sunt mai bune. Oricum mai e un thread deschis pe tema asta cu CD-ul audio si mai puteti posta acolo ca ar fi mai on-topic.

#43
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Eu i-am zis sa posteze 2 poze comparative cu timpul unui audio cd tras la 24x si unul tras la 4sn.

Dar el e chicken... el știe mai bine
Nu-l contrziceți mă ! El are 2000 CD-uri  :degetele:

Webman, aroganța ta e deja cam enervantă. Văd că nu accepți sub nici o formă faptul că nu ai dreptate

#44
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Mai Hawk, cu riscul de a ma bana pe forum, sa o jigneshti pe MATA , eu nu am ce demonstra, nu am afirmat nimic...nu fac nici macar CD-uri audio....

Daca eshti prost crescut, stai in banca ta, ca poate am schoala cit are tot neamul tau la un loc!!!!!!!

Eu am spus DOAR ca Plextor trage la 40x CD Audio shi atit...cd-ul care l-am tras nici macar nu l-am ascultat...Nu am vorbit de calitate sau alte chestii...Ceea ce am zis am shi demonstrat...

Shi mai modereaza-te cu cuvinte ca dai dovada de NEAM PROST ce eshti... Se vede ca educatzia ta lasa de dorit...probabil ai crescut in PADURE...

Cer scuze celor care citesc postul, dar mesajul are ADRESA CLARA....

#45
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by WebMan

Eu am spus DOAR ca Plextor trage la 40x CD Audio shi atit...Ceea ce am zis am shi demonstrat...

Indeed you have not .
Anyways, I rest my case.
Nu se poate vorbi cu tine. Tu o ți pe-ata și gata.

:cya:  :cya:  :cya:

#46
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002

Quote

Originally posted by Hawkie


.... dar Plextor 40x12x40 NU trage cd-urile audio la 4sn.

Research...the power on your side


Mai CLAR de atit se MOARE....

Attached Files



#47
Barmaleus

Barmaleus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.01.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Am discutat atat despre cum se scriu CD-urile Audio incat poate ca la un moment dat trebuie facut un fel de tutorial pentru asta.

Uita-te aici  Webman, si citeste ce am scris eu si Barmaleus, care si el avea pretentia ca scrie super calitate la 24X.

Speedo, eu am afirmat ca scriu CD-uri audio la 16x, nu la 24x, cat despre calitatea scrierii n-are rost sa ne certam, fara un blind test nu dovedim nimic.

WebMan, poti sa postezi o suta de screenshot-uri, daca timpul de scriere la un CD de 700MB full trece de 4 minute ai scris cel mult cu 24x.

Ma miram cum de-a ajuns topicul asta de trei pagini...

[EDIT] Hai sa pun si eu o imagine luata de-aici: http://www.cdrinfo.c...A CD-RW&index=5
Ce zici de asta?

Attached Files



#48
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Zic ca in nici un caz programul cu care scrii nu o sa raporteze viteze diferite pe zonele discului, ASA CUM TRAGE DE FAPT WRITER-UL.

#49
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Unde dai si unde crapa....ce a fost topicul asta si ce a ajuns....daca tot a degenerat apoi hai sa ma bag si eu in seama...
*********************************
WebMan....sau Puiu...incantat de cunostinta...si te rog ca inainte de a mai posta sa te calmezi si sa recapitulezi de 2 ori ce vrei sa spui.....Incep prin a spune ca sint mai batrin ka varsta....decat domnia ta...si in copilarie(retine copilarie) datorita unor neamuri din ITALIA(ca vad ca tot faci atita caz) am beneficiat de diverse "deviceuri" la care multi doar visau nu nasul in neckermane(sau cum naiba se mai numesc....)Cind aparusera magurile rusesti Majak si mai tirziu Kashtan...deja eram satul de un Akai 4000D...cind in magazine erau casete si benzi ORWO...deja cu benzi agfa si Basf (botite de copilaria mea timpita) bunicul lega lastarii la vie!!!Incearca sa intelegi din cele de mai sus ca sint cat de cat satul de scule si preturile lor sau mai bine spus de "calitatea" lor reflectata in pret!!!!
Incepind cu adolescenta...ma ocupam cu vinzarile audio...si casete video....(primul meu video a fost un Akai VS-2EGN...de care eram tare mindru...la fel cum esti tu de cele 2 Technicsuri)...in clasa a 12-a am venit acasa cu un cadou pentru parinti.(un mag in valoare de 10.000lei....salriul mamei pe 6 luni de zile)...bani cistigati prin nopti pierdute pe tineret la emisiuni muzicale noaptea tarziu (meridianele cantecului si dansului+alte surse-placi pickup bulgaresti si rusesti....etc)In acest mod mai tirziu....am hotarit ca asta e menirea mea ...Studioul audio profi...sau cel putin asa gindeam atunci!!! Din toata acesta polologhie trebuie sa intelegi ca pe linga scoala de muzica (vioara)facuta in paralel cu scoala....am capatat ceva experienta si pot sa ma laud cu ceva "urechi" . din acest punct de vedere tin sa precizez ca chestiile alea 2 de pe masa ta...pentru mine nu valoreaza nimic....sint efectiv 2 scule mai de top din categoria sculelor de uz amatoricesc....pretul lor imens se datoreaza chestiei alea ce sta in partea stinga cum te uiti....TECHNICS...si nu datorita calitatii. De fapt doar unul e mai interesant ...ala cu 3 capuri...dar ...si ala e undeva la mijlocul scarii valorice!!! Ca sa nu consideri ca vorbesc din carti...iti pot spune ca daca vrei il desfac pe al meu si tu pe al tau si ne verificam unul pe altu!!!
Uite o chestie...ca sa stii de ce TECHNICSul nu e scula!!!!
In 1983 firma AKAI (preferata mea pina la moarte) scotea pe piata modelul GX-F71 urmat la citeva luni de GX-F91....Nici in prezent nu au fost depasite de Technics/Sony/Jvc...sau alte marci asa mai cunoscute(repet scule de categoria Home user) Peste aceste modele este un model de AIWA numit Excelia 1988-1989...ce se regaseste si astazi pe la centrele de inregistrari de dincolo de balta!!!......Iar the KING la acest model (3 heads...scula de casa) e TEAC....modelul exact imi scapa acum...dar o sa ma duc la un bun amic si iti spun (1994-1995)
Asa ca ...deceaba afirmi ca vezi doamne sint "tatic " in audio....nu intinde coarda daca vrei sa nu te lovesti!
Afirmi aici ceva: "Eu am spus DOAR ca Plextor trage la 40x CD Audio shi atit...cd-ul care l-am tras nici macar nu l-am ascultat...Nu am vorbit de calitate sau alte chestii...Ceea ce am zis am shi demonstrat... " Cum adica tu tragi 2000 de cd si nu le asculti /verifici....nu te intereseaza calitatea la CDurile tale???
Incearca sa vezi unde e greseala in afirmatiile tale....si ai sa vezi ca acest minirazboi....nu isi are rostul....Hawkie si el e un pic mai nervos dar sa stii ca stie ce spune...asa cum si tu stii sa demonstrezi!! Hai sa ne calma si sa vedem care e totusi adevarata (reala) viteza de tragere a CDului audio cind prajitorul raporteaza prin softul folosit ca el arde cu 40X
Ca sa nu te plictisesc...Incearca ca urmatoarele tale CDuri AUDIO sa le faci la max4X...si nu din MP3iuri....ai sa vezi diferenta la ascultarea lor!!
O zi buna si toate cele bune!
****************************
Chestia cu Italia era ...asa de o chestie...adica stiu preturile la electronica de consum de acolo!!!

#50
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
1. Imi aduc aminte de minunatele OR-WO... M-au costat un patrimoniu... Eram in sursa cu CINEVA din ROMAN, care la ora respectiva (inainte de raposatul!) "dadea" muzica la BUCURESHTI... Deci era destul de CREDIBIL dar shi destul de scump... Plateam un 540 cam 110 lei (Sper ca-mi aduc bine aminte)... Am inceput cu un GRUNDIG 90, modificat (sa ma omoare taica-meu ca l-am "dus" la 19 viteza shi i-am pus un alt cap, ca sa nu zic ca i-am shters toate benzile cu anii '70...)

2. Despre TEHNICKS... le consider bune pentru CASA, gindeshte-te numai la faptul ca nu le APRIND de vreo 2 ani.. Jos palaria pentru AKAI (inca mai am un 4ooo D shi un 635 GFX - ala cu 6 capete - , dar le am ca PIESE DE MUZEU in RO), GFX 91 am avut, dar din PREA MULTA folosintza, am fost nevoit sa scap de el, ca , nu s-a potrivit vorba aia cu CAPUL ca tzine o viatza shi nu aveam "posibilitatzi" sa-l schimb....

3. Nu shtiu daca am zis ca sunt TATIC in audio, (am o memorie proasta, RECUNOSC), in schimb pot afirma ca AM cam tot ce a mishcat din '80 shi pina azi...Cumulat in benzi, vinile, cd - audio sau cd mp3....

4. Am spus shi repet ca nu FAC CD-Audio, chiar shi in mashina folosesc mp3, trase la 160 de bites (se aud  destul de bine pentru "ureche")... Cele xxxx CD, repet, 643 de filme (numarate exact), peste 120 de colectii mp3, toata colectzia la zi de Twilight shi restul software... Printre ele mai sunt shi cele ORIGINALE (audio) cu ceea ce ma incalzeshte.... deci nu am NICI UN CD AUDIO FACUT DE MINE..........

5. Nu vreau RAZBOI  shi nici gind de a isca unul....

Voi da raspunsuri (daca sunt in grad sa fac asta) la problemele puse in acest forum.... ma limitez la asta...

Scuze...shi ReSpeKt

#51
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Sa inteleg de aici ca AKAI e o firma buna?

Eu am luat in iunie '90 un video recorder AKAI (din cele ce s-au vindut in magazine in RO) si pina in ziua de azi singura problema e ca de vreo 7 ani s-a dus afisajul electronic. Nu se mai vede nimic. Dar de inregistrat merge la fel ca in prima zi. Si am inregistrat la greu. Mai ales pe o caseta video Sony, cumparata prin '92, am tras pe aceeasi portiune de la inceput de peste 50 de ori, la aceeasi calitate (cel putin pentru ochiul uman).

Si eu care nu aveam prea mare incredere in AKAI...

PS. Sper ca nu am fost PREA offtopic...

#52
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Cred ca ar trebui creata shi o VOCE de asta... (in caz ca nu exista)..

Indiscutabil, la AUDIO este AKAI...

La VIDEO AKAI eshte depashit de SONY (la nivel amatorial) ca la profesional o bate Fujitsu shi Nec.

ReSpeKt

#53
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Am o mare rugaminte...hai sa lasam topicul asa cum e sau mai bine spus cum era ...despre blankuri!!!!
Rog SPEEDO sa sterga toate chestiile ce nu au legatura....RESTUL DISCUTIEI ....despre ce va fi sters ...va rog sa o continuati aici:
http://www.softnews....p?threadid=4982

#54
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
in principiu memorex, creation, data track, primedisk
si cam atat...la inceput imi placeau trakdata...dar...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate