Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#487
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postbiogood, on 13 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Asa este, cred ca am scris deja pe aici, mi-a cazut un flash de 128 GB pe care am apucat sa scriu diverse cam de doua ori, dupa care a cedat definitiv. Cam cate poze as fi pierdut, la 20 de megapixeli, daca m-as fi apucat sa le stochez pe flash?

So true. Tocmai am verificat DVD-uri scrise in perioada 2003-2006, sunt impecabile. Evident ca le-am scris atunci la 4x, adica la minimum permis de unitate, le-am tinut in pozitie orizontala, in cutii de 10 bucati, la intuneric si pe cat posibil la temperatura constanta.
Orice obiect in forma de disc trebuie pastrat in pozitie verticala.

#488
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
De ce?

#489
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ca sa nu devina in timp "palarie mexicana"...era valabil si la discurile vinil. Este valabil si la discurile de "flex" (polizor unghiular) se precizeaza pe unele chestia cu pastratul vertical.Posted Image
https://www.efamilia...ilor-cu-muzica/
http://inregistraria...-tale-de-vinil/
http://discvinil.ro/salut-lume/

#490
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Inclusiv la cauciucuri. Dacă le ții orizontal trebuie să le montezi pe jantă folosind benzină. Cunoscătorii știu...

#491
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View Postopen-your-eyes, on 18 ianuarie 2018 - 07:41, said:

Sony sunt proaste.

Nu sunt proaste.

Am sosit la timp la un prieten, foarte suparat ca a luat o teapa - zicea el -  la cumpararea a 50 DVD Sony. Arsese deja cateva dintre ele si, la verificare, fara exceptie, programul indica o lunga lista de erori de scriere, ceea ce nu i se mai intamplase vreodata. Tocmai se pregatea sa  arunce totpachetul la gunoi, nu mai avea nici puterea sa le returneze...

I-am imprumutat unitatea mea usb dvd-rw si a constatat ca nu mai sunt erori la discurile Sony in cauza, cu acelasi calculator si acelasi program de scriere.

Nu se gandise ca dvd-rw  avea de-acum multi ani si-i slabise puterea laserului la scriere, cu toate ca aparea bun la citire.

#492
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pot fi si proaste. S-a mai scris in Topic - doar Verbatim si TDK au propriile fabrici.
Ceilalti, inclusiv Sony le produc pe unde apuca - sunt OEM-uri rebranduite - Ritek si altii. Deci calitatea poate diferi in functie de lot.

Evident conteaza si Writer-ul. Unul bun poate scrie si pe DVD-uri mai proaste fara probleme.

#493
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Recomand fara exceptie marci consacrate, cel mai bun ramane VERBATIM.

#494
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Cele mai bune sunt TRAXDATA 52x (alea clasice negru-argintiu si alea argintiu). Merg pe orice unitate si sunt citite bine. Am prins si TRAXDATA de acelea clasice negru-argintiu facute de CMC, dar tot mai bune sunt alea de RITEK!

#495
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
:D Cu Traxdata au fost probleme mari. Ai avut noroc poate. Intrucat e doar un nume pus pe CD-urile facute de altii calitatea variaza de la lot la lot - nu-ti dai seama cine l-a produs decat dupa ce pui un disc in unitate si verifici identificatorul.

Verbatim si TDK sunt constante. Ei le fabrica in aceleasi fabrici - nu exista diferente de lot.

#496
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
De acord cu tine, dar eu nu am avut probleme cu TRAXDATA. Am si DVD-uri TRAXDATA care sunt bune, De exemplu am un xp sp1 pe TRAXDATA care merge si acum. Desigur unele CD-uri TRAXDATA au fost trase pe un combo LG de 52x32x52x din 10.2004 care merge si azi!

#497
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Mie mi s-au stricat 3 din 5 DVD-uri "Traxdata" (la inregistrare).

#498
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostH6D-100c, on 13 februarie 2018 - 14:05, said:

Orice obiect in forma de disc trebuie pastrat in pozitie verticala.
De aia se vand in spindle-uri care stau in pozitie orizontala chiar si 100 ?

#499
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Recomand Verbatim. Sa va uitati sa scrie Made In Taiwan. Dintre sutele de DVD-uri folosite niciunul nu a dat rateu.

#500
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Ce mai stiti de Verbatim or fi schimbat MID-urile? Am cumparat in primavara mdisc de 25GB cu mid MILLENMR1 (000)si acum mdisc de 50GB a venit cu mid VERBATIMf (000). Sunt cumparate de pe amazon de, vandute si livrate de amazon nu stiu daca trimit fake-uri.

Bluray din primavara 25GB mid CMCMAGBA5 iar acum bluray 50 GB are tot mid VERBATIMf (000).

Attached Files



#501
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara tuturor! Am cumparat de curand niste CD-uri Verbatim CD-R, ca sa le fac audio cd. Merg destul de ok, si pe player, desi uneori mai sare. Am observat ceva ciudat, totusi la ele... Sunt semitransparente. Daca lumina e de la mediu in sus si tin unul in mana, se vad prin el obiectele din casa. E normal? Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate