Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#73
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am scris pe niste Traxdata la 16x cu 24x ca atat poate writerul.
De obicei iau cd-uri bulk si nu am avut pina acu nici o problema.
cya

#74
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ooo, nu am facut nici o comparatie intre unitati, am zis ca nu e doar vina blankurilor ci si a unitatilor, era un ex.
si despre yamaha, e o parere personala
oricum, nu cred ca lg e un rahat de firma cum spui, unitatile sunt foarte bune si fiabile, stiu unele antice de 3-4 ani care merg fara mofturi, dupa mii de cd-uri.... mai uitata-te pls

#75
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Monitox, ar trebui sa nu te grabesti.
Iti spun si eu ca unitatea ta e obosita.
De aici fenomenele de care vorbesti.
Ia cd-urile care la tine nu merg cu mai mult de x speed si mergi la un cdrw mai nou, de preferinta tot Yamaha.
Vei vedea ca am dreptate.
Eu am Memorex si le scriu la maximum speed (32).
Am si blankuri noname alea le scriu la 40.

#76
Filoo

Filoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.07.2002
Monitox te inseli in ceea ce priveste Lg ... io am un 16/10/40 acasa si imi merge super  (il am de un an si 2 luni si nu am avut nici o pb cu el ..si cred ca am tras peste 1000 de Cd-uri cu el) ...si revenind la topic ... cele mai bune CD-uri (ma refer la raportul calitate pretz ... pai mai nou imi plac Proformance cele de 32x ...la un pretz de 10.000 lei, Creation (numai cele de 32 x .. cele de 40 sunt slabe) 13.000 . Oricum ca idee .... Am tras Creation, Sony, Trax, DataTrack, Delphi ... etc si nu am avut nici o problema cu ele ... si le trag la 16x. Singurele probleme le-am avut cu un set de 100 cd (no name) de 650 Mb la 6500 lei. Din 100 ... am avut 3 care nu au mers in rest tot a mers  :yeah baby ok.

#77
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by aeon
(teacul era forjat binisor, 400-500buc in 1 an, lg-ul era nou)

400 cd-uri / an ti se pare forjat ? Pai eu aproape atatea scriu / luna cu Teac tot de 24x   ;) .Cel mai probabil CD-Writer-ul prietenului tau era pus pe PIO-Mode si din aceasta cauza le-o fi scris la 12-14x !

Cat despre LG, nu ma incanta, capituleaza repede dupa 15-20 cd-uri scrise consecutiv, se incinge si da erori, trebui sa astepti dupa aia sa se raceasca  :eek: (ma refer la modelul 40x12x40)

#78
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Monitox-ule , ai ultimul firmware la writer ?

#79
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Hawkie
Monitox-ule , ai ultimul firmware la writer ?

Da...

#80
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nu cumva ai writerul pe PIO mode? Sau poate fi si CD-romul de vina ca e pe PIO atunci cand faci copieri "on the fly". Eu am patit sa am CD-rom-ul pe PIO si nu puteam sa fac copieri decat cu 8x.

#81
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Unde dai si unde crapa... va rog sa ma scutiti de sfaturi INUTILE !

STIU f bine ce trebuie facut si ce setari sunt necesare.. and stuff !


DISCUTIA era DESPRE CALITATEA BLANK-urilor ! Atat timp cat un blank merge cu 20x lejer si unul cu 8x desi scrie pe el 40x eu cred ca e ceva in NEREGULA la rahatii care vand asa ceva ! NU la unitati ...

#82
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Te rog nu te supara, am vrut doar sa ajut. Posibil si blank-urile sunt proaste si Yamaha poate isi rezerva o marja mare de siguranta atunci cand face testul de care vorbeai. Si writerul meu (Lite-On) isi ajusteza viteza de scriere in functie de blak dar din cate stiu eu nu o face facand propriile teste ci dupa informatiile de pe blank. Nu am avut probleme decat cu blak-urile fantoma.
  Sa fie adevarata teoria cu Romania si piata de semi rebuturi pt marile companii?

#83
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
may...am descoperit ca tzine shi de rw-u....

am cumparat neshte cd-uri raxon....fff proaste...!!
pe teac 40 x le-am scris cu 32x shi pe sony 40x cu 24x ...oare de ce???? ACELEASHI CD-URI

#84
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Monitox
Unde dai si unde crapa... va rog sa ma scutiti de sfaturi INUTILE !

STIU f bine ce trebuie facut si ce setari sunt necesare.. and stuff !


DISCUTIA era DESPRE CALITATEA BLANK-urilor ! Atat timp cat un blank merge cu 20x lejer si unul cu 8x desi scrie pe el 40x eu cred ca e ceva in NEREGULA la rahatii care vand asa ceva ! NU la unitati ...

Asta e...as putea spune(asta ca sa fiu rautacios ca tot vad ca e la moda :drac: ) ca ar cam trebui inchis acest thread ca se discuta offtopic :)  :D  :)
Ok ... acum depide Monitox si de lotul din care fac parte...sint deseori cazurile sa nu tragi la fel  blankuri de acelasi fel dar din loturi diferite!

#85
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am auzit multi care se laudau ca au scris de ex. blank-uri 20x la 40x :D:D:D DAR nici unul nu si-a pus problema daca CHIAR a scris la 40x si daca chiar mai erau bune de ceva blank-urile alea..

Sunt unele unitati care iti PERMIT sa scrii aiurea.. si altele care hotarasc ELE viteza maxima :)

Personal sunt sigur ca pe piata noastra ajung rebuturile !

Pai cum mama naibii un blank TEAC de ex. ajunge la 50,000 iar alte rahaturi sunt 10,000 ?!?!

DE CE au disparut de ex. blank-urile KODAK ? Care erau bijuterii .. :( Acum 2 ani parca erau 35.000 .. de o buna bucata de timp NU am mai gasit asemenea blank-uri :)

Iar Verbatim-urile le gasesti la o plaja de p[returi intre 17.000 si 35.000 ... CUM NAIBA ?

E ceva in neregula oricum...

#86
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
da pe lista neagra sunt delphy, raxon, no name (dar cand ai nevoie sunt bune) :)
in general pe writeru meu merge cam orice...
am un asus de 40x si merge bine...
in schimb care le inghite sunt Traxdata(dupa mine sunt cele mai bune).

#87
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Kodak nu mai fabrică cd-blank-uri cam de multișor (nici în străinătate!)

#88
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Traxdata 16x merg numai la 16x (cel putin pe writerele mele) iar cele de 40x (albastre) merg la 40x (cutie) sau la 24x (conserva) :thinking:  /thinkso?/

#89
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Atzi incercat blank-urile "PrimeDisk" ? Am Teac 24x10x40 si am tras o groaza de blank-uri 24x cu 24x si nu am avut nici un rateu. Dupa parerea mea sunt printre cele mai bune având in vedere raportul calitate-pret. Sa nu mai aud de "Creation". Parerea mea este ca sunt sub orice critica. Multa bafta.

#90
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hi, ati vazut testul din ultimul chip? mie mi se pare dubios..de ce drak nu au testat blancuri de duzina, care se gasesc peste tot (proformance, prime-disk, creation, samsung,data trak,raxon....) si baga acolo fuji, maxwell...sau alte kestii exotice car esunt folosite ff rar sau deloc de unii !!??
memorex pe locul 4,ha. traxdata pe ultimul...dubios ce mai..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate