Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#19
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
In general scriu pe Platinum aurii. Mai folosesc si Viking, Traxdata si Maxell.

Am mai folosit BASF, Fuji, HP si Verbatim.

Iar ca rw folosesc Fuji, Verbatim, Traxdata (astea din pacate nu prea mai gasesc)

Ma feresc ca de foc de sony, pe care le recomand... dusmanilor :drac:  :D

#20
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Folosesc: Crown, Imation, Sony, TDK, KodaK, Traxdata, etc, etc...

Aveam un SCSI Yamaha 16x10x40, dar din cauza de probleme de tensiuni (aveam 4 HD shi 3 CD-Rom) am renuntzat la linia SCSI (vad ca "afara" nu mai are valoare, nu se mai fabrica cam nimic!) am trecut cu totul pe IDE....acum am un Plextor 40x12x40, face Cedeele cam la 3 minute - soft, 4 minute - audio (apropo de tras cu 40 la audio, ca citisem intr-un post pe Forum: ce treaba are fratzilor viteza, ca suportul nu mai e magnetic ...TOATE pe care le-am tras la 40 au mers peste tot, cd-playere, pc, cass in mashina....)

CONCLUZIE:
Cele mai bune CD-uri, sunt cele mai IEFTINE !!!!
Problema mea e ca, unul ca mine care trage 30, 40 de CD saptaminal (nu fac comertz, ci numai scot din PC, ceea ce descarc in timpul saptaminii, in special filme - TRAIASCA KAZAA - shi mp3) m-ar cam DUREA la buzunar sa ma uit la NUMELE CD-ului cind cumpar... deci din propie experientza, CELE MAI IEFTINE sunt shi CELE MAI BUNE !!!!
Pina acum n-am avut probleme...

:oK:

#21
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by WebMan

....acum am un Plextor 40x12x40, face Cedeele cam la 3 minute - soft, 4 minute - audio (apropo de tras cu 40 la audio, ca citisem intr-un post pe Forum: ce treaba are fratzilor viteza, ca suportul nu mai e magnetic ...TOATE pe care le-am tras la 40 au mers peste tot, cd-playere, pc, cass in mashina....)

:oK:

Deci nu știu cum să-ți zic, dar Plextor 40x12x40 NU trage cd-urile audio la 4sn.

Research...the power on your side

#22
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Mai fratzilor, postatzi de ceea ce shtitzi, NU DE CEEA CE AUZITZI....

Probabil ai tu Plextor shi eu nu....

#23
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Măh nu degeaba am scris acolo aia cu research..the power on your side. Þi-am dat un îndemn să mai cercetezi dar văd că nici când un om bine informat îți zice ceva, tu tot nu crezi.

from: http://www.cdrinfo.c.....CD-RW&index=0

"When writing AudioCDs, the maximum speed is reduced to 16x-24x (Z-CLV). The main reason is that Plextor believes that others speeds (32x/40x) would have a cost of writing quality. Most other manufactures allow users to record AudioCDs at 32x speed"

negative points:
- AudioCD authoring is limited to 24x
- Limited media support for 40x writing speed
- Maximum reading speed is only 4sn. Drive is slower than competition in several tests
- High seek times
- Some problems recognize our bad CDR Audio test disc

#24
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e...te-a ars HAWKIE...vezi dac nu esti atent la ce spune omul???
Si inca ceva unde ai citit ca NU se recomanda "trasul" la viteze mari la AUDIO...sa stii ca ai vazut bine NU SE RECOMANDA!!!

#25
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Mane, vad ca-mi bat GURA DEGEABA....
Daca "tastatura" minte, iata mane dovada....Ai 3 imagini care itzi arata cum CA GRESHEALA E OMENEASCA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1.

Attached Files



#26
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
2.00

Attached Files



#27
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Deci conduc cu 1 la ZERO , chiar daca am dat 3 GOLURI
:drac:

Attached Files



#28
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Cer scuze, nu vreau sa supar pe nimeni...DAR nu-mi plac CONTRAZICERILE ... Problema e ca, CA, cind afirm ceva, pot sa shi demonstrez... Apropo, CD-ul folosit la scrierea asta este un OCTRON (Cele mai minunate GOARNE) , care, desi scrie pe el 16x, merge la 40x de zbrinie...

@Hawk...amici... shi ca sa te "supar", uitate dimineatza la postul asta ca vei vedea cum arata o COLECTZIE de CAm 2ooo CD-uri !!!! ...De, hobby-ul asta i-a ruinat pe multzi...

Deci, tzine minte un lucru, ceea ce zice WebMan e sfint !!!!!!!!! (exilat de 13 ani din RO, de 12 ani "calare" pe ceea ce odata se numea INFORMATICA , 24/7...)

#29
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
cool......
hai sa ne ...hai...
exilat...de cine frate???

#30
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Nu vreau nici eu sa ma contrazic dar :

1. Cand Nero zice ca scrie la 40x asta nu inseamna neaparat ca la viteza aia o face. (poate de aici confuzia ta).
2. La o viteza de 40x (adica Z-CLV intre 20-40X) scrierea cd-ului dureaza la plextor undeva in jur de 3:20-3:30 . La tine dureaza dupa cum se vede peste 4 minute, deci e clar ca scrierea se face la 24x . Nu conteaza ce zice Nero !!
3. Incearca cu Feurio! ca ala-ti zice parca tot timpul exact viteza la care e.

#31
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Inca ceva...da-i sa scrie la 24X si vei vedea ca tot atata timp dureaza  :P

#32
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Am uitatsa pun GHILIMELELE, sau puteam sa spun ca am ales calea sa traiesc mai bine... interpreteaza cum vrei....
Uite promisiunea....
Shi APROPO, din cite CD-uri am facut, nu am VINDUT niciunul, fac asta doar pentru mine sau pentru amici...
:cool:

Attached Files



#33
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
What's your point ? I don't get it ? Ai incercat sa scrii comparativ un CD Audio la 40x si la 24x sa vezi ce timpi obții ? Mai vorbim după aia...tot nu văd ce legătură are că ai scris mii de cd-uri și n-ai vândut nici unul. Why should I care ?

#34
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by WebMan
4 minute - audio
Nici macar date nu tragi la 40x constant, si tu vorbesti de audio ?

Quote

apropo de tras cu 40 la audio, ca citisem intr-un post pe Forum: ce treaba are fratzilor viteza, ca suportul nu mai e magnetic ...TOATE pe care le-am tras la 40 au mers peste tot, cd-playere, pc, cass in mashina....)
Cred ca esti unul din aia care acum 8-10 ani trageau casete la 2x  pe dublu-casuri jaf si suna ca un c*r, dar tu sareai in sus si tipai foarte sigur pe tine si convingator ca "ia uite ce bine suna/ce misto a tras!" .

Quote

ce treaba are fratzilor viteza, ca suportul nu mai e magnetic
Ce treaba ai tu cu trasul CD-urilor audio ? ? ?
Pune mana si citeste, documenteaza-te, vezi cum se trag CD-urile audio, ce modificari sufera materialul la arderea laserului, rata de erori, sectoare de date, sectoare audio etc.
Dupa aia sa te vad daca mai tragi CD-uri audio la 4sn.


Quote

CELE MAI IEFTINE sunt shi CELE MAI BUNE !!!!
Pina acum n-am avut probleme...
LOL :D

Dupa cum ti-au demonstrat unii din colegi, este foarte putin probabil ca tu ai tras intr-adevar CD-uri audio la 4sn.

Nu mai scrie prostii din astea, cineva s-ar putea chiar sa te creada la un moment dat.

2 sau 4x pentru audio!

#35
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Ma uitam la poza aia... nu pot sa zic decat ca pacat de atatea mii de CD-uri audio daca sunt trase la 40x daca se aud ca un c*r.

#36
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by djlyon
Ma uitam la poza aia... nu pot sa zic decat ca pacat de atatea mii de CD-uri audio daca sunt trase la 40x daca se aud ca un c*r.
Mai ramane sa ne spui ca sunt facute din mp3-uri. In cazul asta faptul ca au fost trase la 40x ma lasa indiferent. :D Sunau prost dinainte sa fie trase pe CD-uri. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate