Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Morosanul, on 9th April 2008, 09:48, said:

Prima care curge se numeste la noi aramita si contine alcooli inferiori celui etilic - metanol - care se se vaporizeaza mai usor, avand molecula mica. E putin tulbure, foarte tare si toxica. Se foloseste ca solvent - cand cureti ceva sau dezinfectant dupa diluare.
Asta-i teorie. În practică să nu folosiți niciodată aramita ca să curățați ceva. Vaporii de alcool metilic sunt la fel de toxici ca lichidul; mai mult, lichidul se absoarbe prin piele. Alcoolul metilic afectează, printre altele, nervul optic și produce orbire. Așadar, e mai bine să aruncați pur și simplu la chiuvetă aramita și să dați un jet bun de apă după ea.

Coada aia dă o mahmureală... :)

Edited by Dihorul Razboinic, 26 June 2009 - 20:24.


#38
fica_florin

fica_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2008
alcoolul are punctul de fierbere la 60 grade c,otetul la 70 grade c ,apa la 100 grade c.
pentru a obtine o tuica tare si buna trebuie mentinuta o temperatura cat mai apropiata de 60 grade c.
deci focul mai moale! <_<

#39
bur_bur58

bur_bur58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.09.2008
[quote name='fica_florin' date='1st November 2009, 09:48' post='7266437']
alcoolul are punctul de fierbere la 60 grade c,otetul la 70 grade c ,apa la 100 grade c.
  Buna seara
  la un cazan mai purtin automatizat cu IMC-uri cum stiu ca sunt 60 grade sinu 75 ca de exemplu       ca din carte e simplu   practica ma intereseaza

#40
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Florine, alcoolul etilic (sau etanolul) are punctul de fierbere la 78,4 C la presiune atmosferica
Otetul fierbe mai sus ca apa , undeva la 118 C

Daca vrei sa scoti o tuica mai tare ai doua variante:
- ori fierbi "compozitia" de doua sau mai multe ori - ceea ce face majoritatea populatiei din cauza ca au cazane simple; mai toti pe care i-am vazut eu baga serpentina intr-un butoi si cam asta e. Care are si circulatie de apa prin butoi e chiar meserias
- ori iti faci instalatie cu reflux, dar iti trebuie coloana de distilare si din alcoolul condensat in virf dai o parte inapoi la recirculare - inginerii din chimie stiu cam despre ce vorbesc. Eu am avut acasa o instalatie din asta, toata din sticla; a mers foarte bine pina cind tata a dat drumul prea tare la apa de racire pe condensator si l-a spart

Distilarea nu e mare lucru, e proces simplu - daca-l inveti

Mai important e sa intelegi ce se intimpla cu prunele si alcoolul
- in prima faza tot zaharul din prune se transforma in alcool - aproape tot etilic
- in faza a doua - daca n-o opresti (adica daca nu te-apuci s-o fierbi) - tot alcoolul se transforma in acid acetic - otet
Deci treaba consta sa dibacesti cind s-a dus tot zaharul, pentru ca dupa aia salutare, tuica devine acra.
Cel mai bine e sa te apuci inainte sa se termine zaharul; pierzi putin alcool, dar tuica se poate bea

#41
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009
am o intrebare, pentru cine stie, din 200 kg prune cata tuica la 40 grade se obtine?

#42
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 Dihorul Razboinic, on 26th June 2009, 20:18, said:

Asta-i teorie. În practică să nu folosiți niciodată aramita ca să curățați ceva. Vaporii de alcool metilic sunt la fel de toxici ca lichidul; mai mult, lichidul se absoarbe prin piele.
O, ca parca diluantul sau acetona au vaporii sanatosi :)

Pentru piele cred ca ai dreptate, dar uite, am mai gasit o utiliare:
O amesteci cu apa, cam jumate, si putin sampon, si o pui in rezervorul de spalat parbrizul  :lol:
Mai ales acum ca vine iarna.

 jafo, on 8th November 2009, 17:19, said:

- in prima faza tot zaharul din prune se transforma in alcool - aproape tot etilic
- in faza a doua - daca n-o opresti (adica daca nu te-apuci s-o fierbi) - tot alcoolul se transforma in acid acetic - otet
No, io nu stiu ca alcoolul se transforma in acid acetic - doar fermentatia alcoolica si cea acetica sint procese diferite.
Numai ca daca lasi prea mult la fermentat, in special in mediu cu aer, incep sa se formeze si aceticele, si de aici vine acreala.

Edited by Morosanul, 09 November 2009 - 16:34.


#43
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Corect, cele doua fermentatii sint procese diferite
La otet, bacteria numita Acetobacter e de vina
Ea oxideaza alcoolul transformindu-l in acid acetic - si, iar corect, asta se intimpla in prezenta oxigenului din aer

Este drept ca fermentatia acetica transforma nu numai alcoolul, ci si alte organice in acid acetic. Dar in principal alcoolul, celelalte sint minore.
Pe de alta parte, daca zaharurile s-ar transforma direct in otet, cum am mai obtine alcoolul? Ca nu se poate spune ca taranul roman tine boasca sub perna de azot
Ar iesi toate tuicile acre

Uite citat mai jos

How is Vinegar Made?

Vinegar is made by two distinct biological processes, both the result of the action of harmless microorganisms (yeast and “Acetobacter”) that turn sugars (carbohydrates) into acetic acid. Many of our favorite foods involve some type of bacteria in their production – from cheese and yogurt to wine, pickles and chocolate. The first process is called alcoholic fermentation and occurs when yeasts change natural sugars to alcohol under controlled conditions. In the second process, a group of bacteria (called “Acetobacter”) converts the alcohol portion to acid. This is the acetic, or acid fermentation, that forms vinegar. Proper bacteria cultures are important; timing is important; and fermentation should be carefully controlled.

Nu sint chimist - pareri mai specializate trebuie cerute de la oamenii de meserie.
Pentru mine distilarea e proces fizic si nu e cine stie ce mare filozofie

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
O intrebare pentru mesterii tuicari (sau horincari ...): daca intr-o putina de 300-400 de litri in care am pus prune proaspete, pentru a le lasa sa fermenteze, punem totodata si vreo 50-60 de kg de uruiala de porumb, ce se intampla ?

Amidonul din porumb se va degrada incet-incet in dextrine, acestea in glucoza, care va fermenta si se va transforma in alcool ???

Va avea - distilatul cu pricina - aroma de "Jack Daniel's" ?

Multam fain de sfatuire ...

#45
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ma indoiesc, desi imi place ideea  :D !
Sincer, eu prefer Jack-ul, spre marea dezamagire a lui taica-miu, care are vreo suta si ceva de litri de tuica in pivnita si ma tot imbie sa imi duc acasa !

Pe vremuri, stiu si eu ca se facea tuica din cereale, in Banat i se spune "răchie dă bucate", n-am baut niciodata, dar era considerata foarte buna!
Nu stiu acum de ce nu se mai face, as fi curios sa incerc!

Edited by kodiak, 09 November 2009 - 20:44.


#46
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu cred ca amidonul se va transforma in glucoza de capul lui, fara ajutorul unor enzime. Cred ca vei obtine tuica de pruna cu aroma de porumb imputit...  ;)

#47
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 kodiak, on 9th November 2009, 20:40, said:

...Pe vremuri, stiu si eu ca se facea tuica din cereale, in Banat i se spune "răchie dă bucate", n-am baut niciodata, dar era considerata foarte buna!
Nu stiu acum de ce nu se mai face, as fi curios sa incerc!

Musai, ia-i la intrebari pe ai batrani, rogu-te ... Treba neaparat sa aflam ce si cum !

 eureur, on 10th November 2009, 10:40, said:

Nu cred ca amidonul se va transforma in glucoza de capul lui, fara ajutorul unor enzime. Cred ca vei obtine tuica de pruna cu aroma de porumb imputit...  ;)

Ba, eu cred ca ca drojdiile alea sunt destul de "istetze" ca sa degradeze si amidonul ... Cand pui drojdia in faina ca sa faci paine, din ce "creste" painea ? Din dioxidul de carbon, produs de drojdii prin degradarea moleculelor de glucoza, rupte din lanturile de amidon ... Bat campii ???

In fond, vodka cum se face ? Reteta clasica, nu amestecul asta de alcool etilic, cu arome ... Cea ruseasca din cereale, iar cea poloneza din cartofi.

#48
dorplacut

dorplacut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2009

 muncitor70, on 9th November 2009, 10:29, said:

am o intrebare, pentru cine stie, din 200 kg prune cata tuica la 40 grade se obtine?
din experienta mea (care nu este de neglijat ;) ) cca 22 de litri, cu conditia sa fie facuta in perioada optima!!!

#49
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
La noi cam 7 litri de horinca iese la 100 kg de prune, dar cam la 55 de grade.

#50
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 jafo, on 9th November 2009, 17:51, said:

Este drept ca fermentatia acetica transforma nu numai alcoolul, ci si alte organice in acid acetic. Dar in principal alcoolul, celelalte sint minore.
Vezi ca asta nu stiam, adica eu ma gandeam ca aceleasi glucide sint transformate in alcool sau in oțet de diferite bacterii, in functie de prezenta sau absenta oxigeului in proces.
Nu ma gandeam ca pentru acetice, glucidele trec intai prin stadiul de alcool. E bine de stiut  ^_^

Pe de alta parte, eu stiu ca daca se depaseste o anumita concentratie alcoolica acele Acetobacter nu mai pot supravietui, si atunci nu mai apare oțetul, e drept ?

#51
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
http://www.hotelmule.../88/n-1788.html
Un articol destul de extins despre fermentatia alcoolica a cerealelor.
La paine, zaharurile necesare sunt luate din "maia", care este amestecul initial de drojdie, apa si... zahar, folosit pentru a activa cresterea drojdiei si este folosit drept inocul. Sa nu uitam ca perioada de fermentatie la paine este foarte scurta, de 1-2 ore, de tip aerob, ceea ce ne intereseaza ca produs al fermentatiei este bioxidul de carbon si nu alcoolul, asa ca acea cantitate initiala de zahar e suficienta. Daca am lasa painea sa dospeasca 3 zile, nu am obtine un aluat alcoolic ci unul imputit.

#52
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

 Morosanul, on 11th November 2009, 11:21, said:

Vezi ca asta nu stiam, adica eu ma gandeam ca aceleasi glucide sint transformate in alcool sau in oțet de diferite bacterii, in functie de prezenta sau absenta oxigeului in proces.
Nu ma gandeam ca pentru acetice, glucidele trec intai prin stadiul de alcool. E bine de stiut  ^_^

Pe de alta parte, eu stiu ca daca se depaseste o anumita concentratie alcoolica acele Acetobacter nu mai pot supravietui, si atunci nu mai apare oțetul, e drept ?

Asta nu mai stiu; dupa cum am mai zis nu sint chimist.
La chestia asta ar trebui sa se priceapa aia de la chimie alimentara. In general ei (de fapt ele, ca sint mai mult fete la chimie alimentara) se ocupa de cum se face piinea si tuica

In tuica oricum nu mai ai nici tipenie de acetobacter din cauza ca ai fiert-o
Oricum concentratia de care vorbesti ar trebui sa fie mai mare de 15-20% sa zicem, din cauza ca vinul, de exemplu, daca-l tii la aer, se acreste, nu?
Si prin fermentatie naturala nu stiu cit de mare poate fi concentratia alcoolica

Hm
Nu stiu cit de valabila e teoria asta, ar trebui intrebat unul care se pricepe mai bine
E stiu s-o distilez, din cauza ca lucrez cu coloane de distilare / rectificare la servici

#53
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008

 Morosanul, on 11th November 2009, 10:46, said:

La noi cam 7 litri de horinca iese la 100 kg de prune, dar cam la 55 de grade.

Wow! N-am mai baut asa ceva cam de multisor!  :rolleyes:

#54
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
L-am intrebat azi pe taica-miu (la telefon) cum se prepara "răchie dă bucate", dar nu stie detalii !
O sa intrebe maine un vecin, si daca afla mai multe o sa postez maine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate