Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#1315
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Teoretic nu ar trebui sa fie mari diferențe, de exemplu eu pt vin folosesc deshidrata , după rehidratare miroase cam la fel precum cea de panificație.

Oricum indiferent de care folosești întâi dilueze cu apa și zahar , apa cam 35 40 grade și după 5 10 minute le administrezi , dar sa nu ai diferența mai mare de 8 grade ca le bagi in shoc și mor levurile le bagi degeaba sau scade eficientă pe fermier.ro au ceva indicații de utilizare

#1316
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Vreau sa imi fac si eu o mica livada 25-30 pruni. Azi am fost si am cumparat 8 anna spath si 8 d'agen. Am mai plantat inca 8 corcodusi pe care sa ii altoiesc cu gras romanesc sau altceva. Ce parere aveti de aceste soiuri? Ce randament se scoate pt o tuica de 38-40 grade? Ce imi mai recomandati sa mai cumpar in continuare. Eu sunt in zona ploiesti (altitudine mica).
Mentionez ca am mai vrut sa cumpar si centenar, dar de la pepiniera mi s-a spus ca acesta se coace prea devreme si nu va avea zeama suficienta, chiar daca are continut mare de zahar, nu mi l-au recomandat.
Multumesc!

Edited by livyu_s, 16 March 2017 - 11:04.


#1317
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
D agen are bunicu vreo 200. Au cică cel mai bun randament., noi le și uscam, au fibre nu scad așa rău. La țuica in anii buni la un cazan de 70 l scotea  cam 16-17 l in jur de 30 grade. Pt 38-40 grade ți as recomanda sa faci a doua distilare , sa nu colectezi fruntea, undeva la 8 l la 100 l borhot ar trebui sa ți rămână, dar sunt calcule relative. Agen e cel mai căutat la noi pt țuica ai uscat. Mai e cică o varianta de dublu agent cu prune mai mari, aceeași culoare același gust, o fi vreo clona sau alt soi nu as STI sa ți spun. Agen e cam sensibil la ger, la noi e altitudine de aproximativ 300 M și merg pe deal, in vale nu au randament , o fi inversiune termică, trage gârla cum zic bătrânii. De grasa românească selecționata am citir iar de bine soi vechi viguros îl au cei de la Mărăcineni are coacere mai târzie. E bine sa ai și diversitate de soiuri ca nu s toate autofertile , și cumva sa coincidă perioada înfloririi. Ca și sfat ia de la o stațiune pomicola, au și portaltoi de calitate, la noi in zona sunt mulți producători particulari folosesc corcoduș și ce le pică la mâna dar după ceva ani se cam îmbolnăvesc. Eu unul de la particulari nu mai achiziționez.

#1318
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Sa inteleg ca nu ar trebui sa folosesc corcodusi ca portaltoi? Eu am luat de la pepiniera za**ira!
Despre anna spath ???

#1319
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Despre Anna spath nu știu multe, doar ca am unu :) și îl ținem ca și prune de masa. Știu ca are coacere mai târzie puțin cam cu o șaptaman fără de agen , ca s fructele mari .... legat de corcoduși dacă i ai pe acolo și vrei sa i înnobilezi de ce nu.... nu ma pronunț unde nu s sigur.

#1320
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 gabim93, on 15 martie 2017 - 14:49, said:

Salut,asi avea si eu o intrebare,legata de drojdie....exista vreo deosebire intre cea de panificatie proaspata si cea de panificatie uscata ? ma refer la gustul pe care il da in tuica,rachiul obtinut.Nu ma intereseaza decat deosebirea dintre cele doua....nu cu alte drojdii gen turbo...etc...multumesc.
Am folosit pana acum 2 ani diverse sortimente de drojdie proaspata de panificatie la fabricarea berii. Pot sa-ti spun ca tulpinile de drojdii continute nu sunt active decat pana la in jur de 6-7% alcool. Din acest motiv nu vei obtine decat randamente submediocre de transformare a zaharului in alcool. Mai bine te bazezi pe tulpinile din flora spontana, cu putin noroc dai de una care tolereaza mai bine alcoolul.

#1321
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Cele folosite pt vin cică vinificație pana la 16 grade , și au randament de 16.8 grame zahar grad alcoolic. Cel puțin așa scrie pe ambalaj.

#1322
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Nu exista doua tulpini de drojdie care sa tolereze exact aceeasi concentratie de alcool. Drojdiile comerciale pentru vin se invart intre 13 si 16% ABV, cele pentru whisky ceva mai sus.
Pentru borhot, o drojdie de vin este o solutie foarte buna.

Edited by ain, 16 March 2017 - 19:05.


#1323
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 livyu_s, on 16 martie 2017 - 10:51, said:

.... Ce imi mai recomandati sa mai cumpar in continuare.....
Stanley.

#1324
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

 germania-proffesionist, on 12 decembrie 2016 - 17:24, said:

-o ideie ,  cumparati din comert...un kg de pere aromate, egal ce soi, le spalati, la taiati marunt si le puneti in rachiul
acela pe care doriti sal ardeti inca o data. Perele daca inca nu sunt coapte de tot se mai pot tine citeva zile la caldura camerei.  Dupa ce leati pus in rachiu lasatiile cam 1..2..luni.  , diluati rachiul acela la 20% tarie si il ardeti inca odata cu pere cu tot. Sint sigur ca o sa iasa un rachiu foarte gustos si bun.
Am procedat dupa indicatiile de mai sus si a iesit tuica la 60 de grade. Pentru a o aduce la 43-45 grade ce fel de apa distilata sa folosesc,e buna aia din supermarchet care se pune in fierul de calcat, acumulatori,antigel? Sau este altfel de apa ?

#1325
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Luați mai bine apa plata încercați mai bine câteva luați 2 3 mărci, vedeți ca e una de bebeluși aquatique are rezidual sec foarte mic, o seringa și faceți teste pe cantități mici, vedeți care nu tulbura distilatul, sau dacă stitit vreo palincie întrebați de la ce izvor folosesc. Succes

#1326
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Dacă aveti cazan, de ce nu vă faceți singur apa distilată?
Pură, neutră la gust, perfectă pentru diluat!

#1327
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
In cazan de cupru? Esti sigur ca e bine?

#1328
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Am diluat in cele din urma cu apa distilata, care conform etichetei poate fi folosita si in alte scopuri. Dar tuica tot nu a iesit la fel de limpede ca inainte de diluare. In pahar sau in sticla nu se observa deloc, dar in damigeana de sticle de 30 litri se vede putin ca nu e perfect transparenta.

#1329
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Nu e nimic neobisnuit. Exista in tuica compusi grasi (uleiuri) care sunt mult mai solubile in aclool decat in apa. Diluand tuica, inerent scade si solubilitatea acestora, determinand aparitia unui amestec polifazic cu tenta opaca. Daca nu se vede opacitatea in sticla sau in pahar poti spune ca ai diluat bine.

#1330
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 ain, on 08 martie 2017 - 16:59, said:

Am la tine 2 rugaminti: te rog eu foarte tare, nu mai scrie cu "a" acolo unde trebuie scris cu "i". Si vezi ca la 80oC incalzesti degeaba lemnul de stejar. Incearca 180oC daca vrei sa generezi aroma de vanilie (caracteristica multor whisky-uri) sau spre 350oC daca vrei aroma de migdale. Pe la 80oC se genereaza aroma de "parchet", in caz ca asta vrei sa ai.

http://www.homebrewf...del-fiacco.html
  Trebuie sa apara mereu unul ca tine care sa dea in cap, si sa omoare astfel o dezbatere ce era interesanta si utila ptr multi. Esti multumit ca ai produs tacere pe aici?

#1331
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Mai baieti o intrebare la voi!

Anul trecut am distilat si eu prima data ceva ( prune, mere, tescovina).

Recent sotia a facut suc de sfecla rosie, care mi se pare foarte dulce. deci cantitate mare de zahar, care poate sa faca fermentatie alcoolica. nu?

Am auzit de samahoanca ( rachiul facut din sfecla de zahar) dar nu am gustat niciodata. Auzit ca e puturoasa, ca nu e tocmai placuta la miros.

Dar din sfecla rosie ce ziceti? Am o razatoare cuplata la un motor si as putea sa fac un butoi de 50 de l de decoct pe care sa il las la fermentat..

#1332
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

 bogdanhbc, on 13 iulie 2017 - 14:51, said:

Mai baieti o intrebare la voi!

Anul trecut am distilat si eu prima data ceva ( prune, mere, tescovina).

Recent sotia a facut suc de sfecla rosie, care mi se pare foarte dulce. deci cantitate mare de zahar, care poate sa faca fermentatie alcoolica. nu?

Am auzit de samahoanca ( rachiul facut din sfecla de zahar) dar nu am gustat niciodata. Auzit ca e puturoasa, ca nu e tocmai placuta la miros.

Dar din sfecla rosie ce ziceti? Am o razatoare cuplata la un motor si as putea sa fac un butoi de 50 de l de decoct pe care sa il las la fermentat..

Buna , da e buna sfecla rosie de facut rachiu. Merge pe razatoare facuta, plus  apa..sau  fiarta cu apa  si zdrobita cind e moale ..pusa la butoi de plastic cu cpac, adaugat 6,..7.. kg de zahar la 50 l boasca. Plus neaparat cumparata si adaugata drojdie de vin . (vezi paginile anterioare ).  Ars de 2 ori daca boasca e sub 10% alc..daca e peste ajunge doar o data fiarta. Separat fractiuniile, fruntea se arunca , mijlocul ( rachiul cel bun )  opresti la 50%alc , sau alt vas pt  svirsitul care se poate lua sau nu..dar nu adaugat la cel bun zis " mijlocul". diluezi la 40 % alc rachiul  (mijlocul cel bun ) si gata !
Succes , si o sa iasa un raciu foarte bun.

Edited by germania-proffesionist, 31 July 2017 - 23:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate