Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1189
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Ambientul nu mai prea merge.
Am luat usa Urban de la Dedeman.
O sa revin cu impresii dupa montare.
Multumesc pentru ajutor!

#1190
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Am montat usa (nu eu). Sunt foarte multumit. Stiu ca sunt si altele mai bune, dar si asta e de calitate.
Este mult mai bine facuta decat cele turcesti sau chinezesti. Mi-au placut mult shield-urile, foarte grele, masive de-a dreptul.
Are doua yale Yale Assa Abloy care se misca bine. Singurul minus e faptul ca yala de sus nu are buton pe interior. Se putea comanda alta usa, dar n-am vrut sa mai astept.
Deci, pentru pretentii medii si peste medie, o recomand.

#1191
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Schimba macar unul din cei doi butuci / cilindri  ; ia-ti unul care nu poate fi "spart"  ( manipulat)   ;
degeaba ti-ai luat o usa OK  daca ai la ea o mare vulnerabilitate , anume: "butucul"  
nimeni nu va veni s-o darame cu barosul atata timp cat o pot deschide foarte simplu manipuland butucul  
uite o recomandare :  https://www.google.r...c abloy protec2

#1192
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Am sa pun si un cilindru mai bun. Alte recomandari, in afara de Abloy Protec aveti?
Oricum, cred ca orice se poate manipula, important e sa fie mai dificil.
Multumesc!

#1193
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
e vb de  "Protec2 "  cica asta varianta 2 e imbunatatita fata de prima varianta
mai incearca si evva mcs  dar e mult mai scumpa

Edited by proagro, 21 September 2016 - 20:56.


#1194
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cilindrii cu care vine usa echipata din fabrica sunt slabuti si ieftini pentru a nu ridica pretul usii.
De aceea este bine sa fie schimbat cel putin, cel de la minere . Asa cum spuneai , la broasca suplimentara
poti pune un cilindru cu buton pe interior dar alta marca decit cel de jos.Nu obligatoriu ,,Protec 2".
Sunt destule tipuri de cilindri de buna calitate . Si apropo atentie la forma si grosimea cheii pentru ca trece
prin pastila sildului ....si risti sa nu il poti folosi....plus ca te costa cit juma de usa.
Pentru ,,protec 2" exista freza care ii zboara partea frontala .....nu este infailibil ...dar nu orice basinos are acea
freza , nu isi permite zgomotul , bormasina , timpul etc.Hai sa fim rezonabili , sunt multe tipuri de cilindri care isi
fac treaba .

#1195
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Am vrut sa iau si eu o usa Urban de la Dedeman....dar cand m-am dus aveau 5 pe dreapta si 0 pe stanga, cum imi trebuie mie. La comanda....probabil pe la sfarsitul lui octombrie, deci exclus sa astept, am nevoie saptamana viitoare. Exista ceva similar calitativ la un pret de 1300 lei, de la alti producatori? Am mai vazut MegaDoor, Best nus'ce, parca nu m-au convins. Ma duc maine si n-am nicio idee ce sa caut, eram sigur ca gasesc Urban, astia de la Dedeman pe site prezinta invers deschiderea fata de producator.

#1196
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
zedek >> nu te complica cu Mega Door si Best China .Acum usile pot fi livrate si prin serviciile de curierat .
Atentie cu cine faci montajul .

Edited by mariusyale, 23 September 2016 - 20:37.


#1197
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010

 mariusyale, on 23 septembrie 2016 - 20:34, said:

zedek >> nu te complica cu Mega Door si Best China .Acum usile pot fi livrate si prin serviciile de curierat .
Atentie cu cine faci montajul .
M-am uitat la celelalte usi...si concluzia mea a fost ca mai bine pun o patura in cadrul usii decat sa dau bani pe alea, sincer. Am trimis o solicitare la Maco, sa vad ce iese :) Montajul...cei de la Dedeman ziceau ca se face cu spuma, nu stiu daca toarna careva beton. Exista ceva descriere legat de montarea cu beton pe undeva? As avea pe cei care fac apartamentul locuibil, au mai montat usi (cu spuma), sunt ok, lucreaza atent, curat, am cu cine sa ma inteleg.

#1198
baron2004

baron2004

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2015
Salutare tuturor. Am citit si rascitit forumurile in ceea ce priveste montarea unei usi de apartament. Multumesc tuturor celor care si au rupt din timp sa puna pe forum indicatii, indicatii pe care le am folosit foarte mult :) Am ales Maco Civica cu o yala Mottura 771 si o yala suplimentara (de serviciu) la care am mai adaugat si un buton pe din afara usii. Am ales sa merg la un magazin de pe lizeanu, alex prest. Oamenii foarte flexibili, am dat comanda sambata, astazi am usa montata. Am ales la umplutura mortar si nu spuma dupa mai multe "investigatii" pe forumuri. Ca si costuri: Usa maco civica + yala mottura + buton - 2000 lei, gaura pentru yala de serviciu (am folosit yala de pe usa veche) - 50 lei, transport+montaj - 250 lei si demontare usa metalica veche - 100 lei. Am inteles ca pentru usa de lemn nu se percepe niciun cost pentru demontare. Per total sunt multumit avand in vedere ca in 3 zile am terminat toata treaba. Daca aveti intrebari, prv me. Multumesc.

#1199
nicoctb

nicoctb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2015
salut,
ce ati recomanda intre urmatoarele 2 usi:
-Beymey BM 1000 - clasa de siguranta 5 ~1100Lei
http://www.dedeman.r...seria-1000.html
-MegaDoor Prestige 1 lux - vad aceiasi constructie cu un plus de calitate(toc, vata) si aceiasi yala ca cea anterioara - presupun tot o clasa de siguranta 5 ~1200Lei
http://www.dedeman.r...ntracit-dr.html

P.S.
am citit putin acest thread si cam orice yala poate fi deschisa mai greu sau mai usor
Concluzie: +alarma

multumesc

#1200
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Salut, am luat si eu o usa Maco Urban 2y. Mi-au dat sildurile eronate (magazinul de unde am luat nu Maco), cred ca erau de la o Civica Urban (mai scurte decat gaurile si cu butuci Urbis). Bun, azi a venit repejor cineva din Suceava sa mi le aduca pentru usa mea. Sildurile au dimensiunea potrivita, dar: suruburile de prindere sunt mai scurte, inbusul din cutie pentru strans suruburile este clar mai mic decat ce trebuie, butucul mi se pare prea scurt pus pe usa (protectia aia care se pune pe exterior, unde intra cheia se misca, nu pot baga cheia cu ala pus, butucul e prea in spate). Butucii sunt Yale, cum e standard cred. Pe interior (la broasca de jos) cu sildul pus, (am gasit 2 suruburi mai lungi dar cu cap hexagonal nu plate cum sunt cele din cutie), butucul este la nivelul sildului. Ce pana mea sa fac, deja ma dispera treaba asta cu usa...va dati seama ce misto e sa fie montata frumos dar sa nu poti pune cum trebuie sildurile.

#1201
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
nicoctb<<< usile de care intrebi sunt aproape ,,surori " cu diferenta ca una are vata minerala .
  In general cei care au ,se vaita de ,,curent" si ,,zgomot ".
Este bine daca unei usi i se adauga si o alarma .
Chestia cu ,,clasa 5 de securitate , HD , 22 puncte de inchidere , etc " este doar marcheting .

zedek<<< La tine cred ca a fost doar ghinion ....Cel care ti-a adus sildurile bune , ti-a dat suruburi si imbus
                ca sa scape de tine . Si la tine ca si la cel de mai sus usile au 7 cm grosime .Butucul pe care
                ti l-a adus este scurt pe exterior .Daca nu cumva nu l-ai pus invers . El trebuie sa fie asimetric
                adica partea din afara mai scurta (probabil 35 ) si cea din interior mai lunga(probabil 50) pentru
                ca usa este cu ,,falt". Suruburile normal ca trebuiesc mai lungi ca la ,,Civica" pentru ca este diferenta
                de 30 mm, iar capul lor este ingropat (nu plat) pentru ca intra in zencul sildurilor .Nu ai ce sa faci cu
                cele cu cap hexagonal .Basca ca in ele intra un banut de plastic care era de estetica .

Edited by mariusyale, 04 October 2016 - 19:50.


#1202
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Multumesc de raspuns, mi-a adus o alta cutie, ce-i drept era desfacuta, dar m-a sunat din magazin inainte sa vina sa confirme pentru ce usa, probabil a desfacut si a pus sildul la gaurile dintr-o usa din magazin. Eu i-am dat inapoi cutia completa pentru celalalt model. O sa incerc butucul invers maine, m-am gandit la treaba asta. Surub hexagonal am pus eu, nu erau in pachet, am gasit 2 care sa tina sildul pana maine cand sper sa rezolv. Alea din cutie, scurte, care se strang cu inbus sunt la nivelul sildului pe interior, ingropate. Banuti de plastic...nu am asa ceva in cutie. Poate mi-au facut-o cei de la Dedeman, ca au trebuit sa vina din Suceava pana in Botosani, poate au pus aiurea cei de la maco...naiba stie. Suruburi de alea am sanse sa gasesc pe la magazine? Am dat un email si la Maco, ce sa zic, usa imi place, ar fi minunata cu silduri! :)

#1203
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Suruburi poti gasi la magazine ,de obicei cu cap cruce , care trebuie sa aibe filetul (probabil M 10 ) cu lungimea de (cit trebuie).
Pentru ca ai putut sa prinzi sildurile cu suruburile cu cap hexagonal , daca le masori stii toate datele .Despre butuc pot sa-ti
spun ca atunci cind ai scoase sildurile ,el trebuie sa iasa in afara fetei usii 5 mm (exterior) si 5-10-15 mm in interior .Daca
atunci cind ai butucul montat corect ,diferenta de iesire in afara usii (ext) este mica , se pilesc ,,umerii" cheii 2-5-7 mm.
Mai exista posibilitatea sa faci comanda la Rocast pentru 2 suruburi M(-)x(--) cu cap inecat cu locas inbus .

Attached Files


Edited by mariusyale, 05 October 2016 - 08:07.


#1204
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Am gasit, M8 sunt. Am vorbit la Maco si o persoana de sex feminin, foarte sigura pe ea, mi-a spus ca suruburile erau mai scurte la Urban 1 si ca mi-au dat cutia de la Urban 1 si eu am cumparat Urban 2. Ok, am fost la Dedeman in Botosani, era una cu sildurile montate expusa. Un tip de treaba pe raion, mergem sa vedem cum e la aia a lor. Surprise, exact ca la mine (dupa ce am pus invers butucul), pe interior infundat butucul cu aprox. 1 cm, la exterior pica bine. Am masurat lungimea butucului, are 7 cm, mie mi-ar trebui de 8 cred. Dat email la Dedeman Suceava, ma suna destul de repede, imi confirma omul ca in toate cutiile pentru Urban (ce au ei in stoc) sunt butuci ca ai mei, mai scurti. Ramane probabil sa rezolve ei cu Maco, nu stiu, au fost foarte ok, mi-au gasit (din ce au ei la vanzare probabil) butuci potriviti (tot Assa Abloy, antiamprenta etc.) si i-au pus deoparte, o sa ma duc (le-am spus ca trag o fuga la Suceava) sa-i iau vineri (ii dau pe astia inapoi). Sper sa fie ok :)

#1205
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Totul e bine, cind se termina cu bine .

#1206
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Si eu am luat usa Urban de la Dedeman. Aveau 3 usi pe stoc, iar cutiile cu accesorii erau toate amestecate, piese de la o usa la alta, etc...Am stat o jumatate de ora acolo si am ales din cutii ce credeam ca se potriveste cu usa mea. Am avut noroc. Suruburile care prind butucul la Urban sunt mai lungi, in cutia originala erau mai mici....Plus shieldurile si manerele, atentie la deschiderea usii.
Ideea e ca trebuie sa fii tu atent daca oamenii de acolo nu se pricep.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate