Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1207
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Eu nu ma pricep deloc, am constatat de nevoie :) E bine ca exista informatia, sa fie atenti cei care cumpara la continutul cutiei, sa verifice in magazin. Daca aflu ceva interesant de la Dedeman azi va tin la curent.

#1208
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Am fost, mi-au dat alti butuci, nu mai sunt seria 1500 ca aia din cutie, sunt seria 1000 dar similari (din ce scrie pe eticheta). Montati, stau ok. Nu stiu daca pentru suruburi trebuia sa am niste capace sa nu se vada, n-am vazut nici in prima nici in a doua cutie. Oricum, sa le fie rusine celor de la Maco pentru ce si cum pun in cutiile usilor. N-am vazut sa aiba eticheta cu modelul usii cutiile, doar banda adeziva cu numele firmei. Oricum, s-a terminat!

#1209
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postmariusyale, on 11 februarie 2016 - 12:24, said:

Este recomandata ungerea alternanta , chiar de 2 ori  ulei si o data WD 40 .
Belea chestia cu WD-40-ul! Am executat operatiunea pe o usa de Maco veche de 15 ani si care ma scotea din minti cu scartaitul. In 3 minute am facut-o sa taca. Cu multumiri pentru pont, orice altceva nu ar fi intrat in acele spatii stramte dintre partile metalice ale balamalei.

Edited by bizzu-TM, 09 October 2016 - 14:17.


#1210
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postzedek, on 07 octombrie 2016 - 16:42, said:

Am fost, mi-au dat alti butuci, nu mai sunt seria 1500 ca aia din cutie, sunt seria 1000 dar similari (din ce scrie pe eticheta). Montati, stau ok. Nu stiu daca pentru suruburi trebuia sa am niste capace sa nu se vada, n-am vazut nici in prima nici in a doua cutie. Oricum, sa le fie rusine celor de la Maco pentru ce si cum pun in cutiile usilor. N-am vazut sa aiba eticheta cu modelul usii cutiile, doar banda adeziva cu numele firmei. Oricum, s-a terminat!
  De la ce magazin ai cumparat usa si cat te-a costat  ?

#1211
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Dedeman Suceava, 1305 lei

#1212
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Buna ziua
La o usa metalica pentru apartament care e cea mai buna solutie pentru izolarea fonica si termica?
Am vazut ca exista usi izolate cu polistiren, prin injectie cu poliuretan, vata.
Vreau sa imi schimb usa si izolarea fonica/termica este cel mai important criteriu(pentru mine) dupa care o sa o aleg.

#1213
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Din punctul meu de vedere , usa cu cea mai buna izolare fono-termica(de la noi), este cea care are blatul de usa injectat cu poliuretan,
tocul care are fisie de polistiren la montare ... si garnituri cit mai bune , care sa etanseze pe toate laturile.

#1214
crisxxx

crisxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.11.2014
Buna seara ! Oare ma poate ajuta cineva cu cateva pareri despre aceasta usa (calitate/pret)....?

http://www.dedeman.r...ge-dreapta.html

Va multumesc !

#1215
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Buna seara/ziua tuturor :)

O intrebare pentru posesorii de usi MACO, daca ingaduiti: am de gand sa iau in curand o Civica (varianta cea mai ieftina la nivel de siguranta). Poate fi schimbat sistemul de inchidere de catre proprietar? Mai pe romaneste, daca iau varianta cu doua incuietori Yale Urbis se pot inlocui cilindrii cu altii mai buni (cand vor aparea si banii in acest sens) ?

Multumesc pentru raspuns!

#1216
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Pai cred ca da. Eu am avut cateva zile butucii de pe Civica pe Urban. Dupa aia am avut tot butuci de Civica (in cutia de Urban), pana mi-a dat Dedeman unii de la ei care sa fie mai lungi.

#1217
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Usile metalice "Antiefractie"
"Pentru DOMENIU  rezidential"
Clasa de rezistenta maxima la efractie PT REZIDENTIAL
ESTE DATA DE CERTIFICARE  SR  EN1630  CLASA 4   cu certificare scrisa si stampilata.
Restul sunt  usi de tabla,  sau USI ANTIEFRACTIE  de cateva minute...putine...
Montajul tocului in golul zidului. se face exclusiv cu mortar "nu cu spuma" ....
montajul cu spuma scoate usa din clasa de siguranta de pe certificat.

Edited by eboda, 27 October 2016 - 11:31.


#1218
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Sters

Edited by Maxy21, 27 October 2016 - 16:04.


#1219
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Salut. M-a tampit de ceva timp problema cu usa metalica si am ajuns la capatul rabdarii, de fapt am luat-o de la cap.
Problema este ca usa nu se mai incuie din cheie (din afara) dai o data , se aude clamp si se duc cilindrii putin iar cand rasucesti cheia a doua oara se aude clamp si intra cilindrii in usa de parca ai fi descuiat-o. Treaba asta se intampla si cand o incui cu usa inchisa si cand o incui cu usa deschisa (de proba , ca sa vezi cum se misca cilindrii).

Cand incui usa din interior (de la broasca) daca dai lent si doar o data se incuie daca mai rasucesti o data se descuie.
Daca incui fara cheie din interior si doar o data sta inchisa , dar daca afara bate vantul, apasa cineva pe clanta sau apare vreo trepidatie (trece un camion,tranteste un vecin usa sau bate cineva la usa ) se aude clamp si se descuie singura.

Nu stiu ce trebuie sa schimb. Cred ca trebuie sa schimb cilindrii care intra si ies din toc. Treaba e ca daca reusesc sa o incui si ating cu degetul cilindrii aia..... se aude clamp si intra in usa.

Nu stiu de unde sa cumpar chestia aia cu cilindrii (vad ca are cu 4).

Help...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   53.21K   45 downloads
  • Attached File  2.jpg   59.38K   45 downloads


#1220
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Maxy - nu diclesc din poza modificata in paint ce fel de broasca ai .
Dar in principiu ca defect al broastelor este vorba de un arc .Daca este vorba de br. china o
cumperi noua .Daca este vorba de alt model (mai bun) , demontare , schimbare arc , si
functionalitate 1-2-3 ani .
Ca verificare , pentru toti utilizatorii , se incuie usa deschisa .....si se da o lovitura ......
cu .....Karata .....in bolturi .Cu toate ca scriu de 10 min, si pufnesc in ris ,sper sa nu-si rupa
karaba cineva .Eu rid dar nu este gluma .O alta metoda mai ortodoxa si fara daune (la karaba)
este , sa incerci sa incui usa deschisa tinind de bolturile broastei contra incuierii . Daca rasucesti
cheia iar bolturile nu apuca sa iasa este un defect de uzura , arc etc.

Cit despre certificari si alte basini este fix-pix .O stampula pe o hirtie ia fata la multi .
In rest numai de bine .

Attached Files


Edited by mariusyale, 27 October 2016 - 17:48.


#1221
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
are vreo importanta: karata stanga, karata dreapta?

#1222
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu are importanta pe care parte se da cu karata cu care mina  ....sa nu-mi ceara daune ...mai stii.
Dar de regula se da cu dreapta .

Edited by mariusyale, 27 October 2016 - 18:06.


#1223
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
merci mult, zedek,  am bagat la cap :) cat a ajuns montajul, la tine, daca imi poti spune?

#1224
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010

View Postlicornut, on 25 octombrie 2016 - 19:37, said:

Buna seara/ziua tuturor Posted Image

O intrebare pentru posesorii de usi MACO, daca ingaduiti: am de gand sa iau in curand o Civica (varianta cea mai ieftina la nivel de siguranta). Poate fi schimbat sistemul de inchidere de catre proprietar? Mai pe romaneste, daca iau varianta cu doua incuietori Yale Urbis se pot inlocui cilindrii cu altii mai buni (cand vor aparea si banii in acest sens) ?

Multumesc pentru raspuns!

Salut
Cilindrii cu care vin echipati usile MACO se numesc :"  eurocilindri "
si sunt de dimensiuni standard ca si sectiuni , acesti clindri difera doar prin lungime
Mare atentie pentru ca mai sunt si usile chinezesti sau turcesti care vin cu niste imitatii de cilindri si broaste care nu se mai pot inlocui deoarece chinezul a facut economie la material si a facut cilindrul sau  mai mic decat eurocilindrul ; atunci cand vrei sa-l schimbi constati ca nu poti pune un alt cilindru din cauza dimensiunilor
Alege daca vrei sa schimbi cilindru de pe usa maco : Abloy Protec sau Evva MCS  ;
Ti-am recomandat 2 produse care nu pot fi " sparte/ deschise  "

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate