Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Google e plin de rahaturi...

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
ma bucur ca totusi am dreptate desi nu sunt matt cutts nu? chiar maenerveaz toti "cunoscatorii". Web-ul ar fi mult mai bun fara ei. dupa parerea mea. In general nu ma bag pe sectiunea de SEO, pt ca nu este treaba mea. Insa aici se discutau niste chestii care aveau legatura mai mult cu designul si codingul, nu cu SEO.

Aceste explicatii fiind date, toate cele bune.

O singura chestie domnule lorin: un mic curs de html te-ar ajuta sa intelegi mai clar ce e CSS-ul si la ce este folosit. Toate cele bune.

#56
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
xnoise nu trebuie sa o iei personal . De ce sa spui ca webul ar fi mai bun fara ei ?

Fiecare webmaster incepe de undeva de jos , invata pe parcurs lovindu-se de probleme de genul.

E normal ca acum 1 an sa nu fi stiut atatea cate stii acum. La fel se intampla cu fiecare dintre cei care a postat aici. Invatam   cu fiecare zi chestii noi. De acum poate vom vedea site-uri cu design mai frumos ( se aplica CSS pe h1 :P ) si e o chestiune buna pentru web.

In rest bafta si spor la optimizare tuturor.

#57
razveee

razveee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.04.2007
lol... apucate sa cauti pe motoare si ai sa vezi

#58
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
problema e urmatoarea: cunosc zeci de "cunoscatori" care "stiu tot ce misca". asta reducandu-se la niste amarate de tabele, si cateva reguli de css. Mai cunosc pe unii care invata css atat de repede incat il bat si pe Data din star trek.

Ia tu 10 site-uri din 100 prin sondaj, si zi-mi cate din ele sunt facute cu cap. Cate din ele sunt facute de coderi care cu adevarat stiu ce zic, si cate sunt facute in sila, pt o suma de bani, doar sa mearga. Asta e problema. Se discuta atata despre standarde, dar nimeni nu le respecta (in afara de niste comunitati restranse). Ceea ce m-a enervat la lorin este fixarea pe ideea sa. Am adus argumente, pe care insa a incercat sa mi le darame copilareste fara sa se uite ce scrie. Un exemplu asta este: un exemplu. Nu este o regula, iti da o idee generala despre ce anume ar trebui sa faca o  anumita chestie. In niciun caz nu iti da toate amanuntele. Nici cand inveti css pe w3schools nu iti sunt prezentate toate proprietatile, si asta pt ca sunt EXEMPLE. Dupa aia problema cu USUALLY, pe care s-a facut ca nu o observa.

Din toata discutia eu am observat urmatoarele:
1: Eu tre sa fiu Matt Cutts ca sa imi exprim o parere perfect valabila si ulterior confirmata din alte surse (Google).
2: Unii useri impun propriile standarde "pt ca asa li se pare lor normal", inainte de a sti macar despre ce e vba. (a nu se uita ca domnul lorin a ignorat sectiunea cu "w3c stabileste standardele si nu Google").
3: Unii useri au mereu dreptate.

Pacat ca acest topic nu e in engleza ca sa mai aduc cativa prieteni sa ne prapadim de ras impreuna.

Cam astea sunt motivele pt care am spus ca web-ul ar fi mai bun fara ei. Si adaug la lista si fara IE.

toate cele bune.

#59
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
@xnoise
Nu te supara pe mine, dar eu tot nu am certitudinea ca asa e corect.
Cum am spus, vreau un raspuns CLAR de la Google. O fi facand W3C standardele dar nu tot ei fac si motoarele de cautare.

Cat despre coderi adevarati, nu ii deranjeaza un anumit browser, ei fac paginile sa fie vazute la fel pe toate browserele.

Peace  :peacefingers:

Edited by lorin_miculescu, 12 September 2007 - 21:42.


#60
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
:) nu am inteles treaba cu coderi adevarati dar in fine. Banuiesc ca stii ce poate IE nu? hai sa incercam una simpla: fara JS, vreau un shaddow format dintr-un png cu semitransparenta). Nu ai voie JS. De asemenea nu ai voie sa folosesti nici filtrele proprietare M$. Te bagi? asta ca tot veni vba de coderi adevarati.

Si sa stii ca IE-ul ii deranjeaza chiar pe aproape toti. Una e sa faci sa mearga un lucru, si alta e sa te deranjeze un lucru. Si pe mine ma deranjeaza multe, si totusi le fac. Cat despre certitudine si corectitudine, se pare ca esti un fel de gica contra. parerea ta pare sa conteze mai mult decat alte pareri avizate. Asta e. Nu o sa mai continui discutia pt ca nu are sens sa te conving. Eu stiu f bine ce stiu, ti-am dat motivele, tu decizi ca vrei un rasp CLAR de la google. Iti sugerez sa te duci pana la ei in state, sau sa astepti DC-ul ala din romania si sa intrebi acolo. Poate o sa afli si tu raspunsul si vei fi multumit.

toate cele bune.

Edited by xnoise, 12 September 2007 - 22:08.


#61
razveee

razveee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.04.2007

 lorin_miculescu, on Sep 12 2007, 22:40, said:

@xnoise
Nu te supara pe mine, dar eu tot nu am certitudinea ca asa e corect.
Cum am spus, vreau un raspuns CLAR de la Google. O fi facand W3C standardele dar nu tot ei fac si motoarele de cautare.

Cat despre coderi adevarati, nu ii deranjeaza un anumit browser, ei fac paginile sa fie vazute la fel pe toate browserele.

Peace  :peacefingers:
CORECT ! un raspuns clar de la GOOGLE... te rog sa postezi si aici raspunsul... cand o sa il primesti... DACA... il primesti :|

#62
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
:)) sunteti turbati copiilor. cresa sau gradinita? inca nu imi dau seama unde sa va incadrez.

#63
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007

 lorin_miculescu, on Sep 12 2007, 22:40, said:

@xnoise
Nu te supara pe mine, dar eu tot nu am certitudinea ca asa e corect.
Cum am spus, vreau un raspuns CLAR de la Google. O fi facand W3C standardele dar nu tot ei fac si motoarele de cautare.

Cat despre coderi adevarati, nu ii deranjeaza un anumit browser, ei fac paginile sa fie vazute la fel pe toate browserele.

Peace  :peacefingers:

Corect e pt ca altfel nu s-ar mai putea aplica proprietatea pe h1, OK? Poate vrei sa zici ca nu stii inca daca google te lasa. Raspunsul cred ca il stii deja, dar nu iti place sa pierzi (cum nu imi place nici mie, dar nu e o problema, de obicei stiu f bine ce zic, si mai si castig cam de fiecare data).

#64
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

 xnoise, on Sep 12 2007, 23:52, said:

:)) sunteti turbati copiilor. cresa sau gradinita? inca nu imi dau seama unde sa va incadrez.
+
Pacat ca acest topic nu e in engleza ca sa mai aduc cativa prieteni sa ne prapadim de ras impreuna.

Asta este aroganta pe care o ai tu de care ti-am zis ca trebuie sa fi cel putin Matt Cutts sa o ai desii garantat Matt Cutts nu o are sau daca o are nu o arata.

Nu stiu daca ai sau nu dreptate in legatura cu H1 insa eu pana la proba contrarie ti-am dat dreptate dar nu ca am inteles de la tine ci doar ca nu am gasit ceva clar unde google sa specifice ca este interzis.
Ce ai explicat tu cu:
si atunci pt ce s-a mai inventat css-ul? si Atata timp cat CSS-ul poate altera vizual elementele, este dreptul meu sa il folosesc nu? se poate aplica foarte bine si pentru hide text care este clar interzis de google.

Este penibil cand spui ca nu este topicul in engleza sa te prapadesti de ras cu prietenii tai.
Pai numai tu citesti digitalpoint, webworkshop, ozzu, webmasterworld, etc?
Sunt acolo intrebari de te doare capu si la care ai putea sa te prapadesti de ras, insa asa sunt forumurile si cu intrebari banale si mai complicate.

Pe mine unu ma deranjaza mai mult un raspuns arogant decat o intrebare la care te poti prapadii de ras.
Cel care pune intrebarea vrea sa invete si are respectul meu.
Cel care raspunde cu aroganta doar sa-si arate superioritatea fata de ceilalti este unul care se descalifica.
Si din viata de zi cu zi stiu ca cineva care multa experienta stie sa dea cu modestie raspunsuri si la intrebari banale.
Cu cat esti mai bun intr-un domeniu ii lasi pe alti sa te laude insa la tine este invers.

#65
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
aroganta a inceput in momentul in care am aflat ca tre sa fiu matt cutts sa imi exprim parerea, pt ca pana atunci a fost o discutie normala. Singura problema este ca se presupune ca este o arie profesionala, insa in acelasi timp unii, cu toata argumentele, pur si simplu nu accepta alta parere decat a lor. In afara de asta, posturile mele erau la adresa domnului lorin, nu la adresa ta.

Cat despre regulile de css aplicabile sau nu, treaba sta cam asa: in timp ce pt hidden text, google spune clar ca penalizeaza, acelasi lucru nu se intampla pt h1 cu font-size in jur de 10-12. dar oricat as explica, unii prefera sa ramana tot neincrezatori in ceea ce zice unul capr probabil stie mai bine html decat el.
Daca e sa luam 10000 site-uri care au h1, aproape toate vor avea font-size-ul modificat. Si nu le afecteaza deloc in google. Sau cel putin eu nu am auzit asa ceva. Dar de aici si pana la a crea o regula absolut valabila este cale lunga.

#66
kirov

kirov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.06.2006
H1, H2, H3 este mai degraba un mit, google ignora astea, inclusiv tagurile

google bune accent pe site-urile inregistrate de cativa ani(cum este hopa) si pe continut + daca mai este inregistrat si in google directory

#67
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Spamming si keyword stuff

Pai sa vedem ...  risyi ban de la google
Si 2 nu e ETIC dar romanii au probleme cu asta

#68
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

 w3bmaster, on Sep 17 2007, 22:45, said:

Spamming si keyword stuff

Pai sa vedem ...  risyi ban de la google
Si 2 nu e ETIC dar romanii au probleme cu asta


Spamming cu keywords on page e o practica [,] care se folosesc cam doar in Romania in ultima vreme. Se poate sa nu fi dat eu peste situri de genu pe domenii .com ....

Aici era mai mult vorba despre folosirea lui h1 cu css aplicat . Eu nu vad nicio problema in asta. Daca insa tot contentul paginii este sub h1 atunci da este o metoda de spamming. Nu cred ca google ar agrea asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate