Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

FRICA DE "STOMATOLOG"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#55
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Dentista mea foloseste ca anestezic pentru suprafata un gel cu gust de ceva dulce. Oricum, nu e rau daca iti ajunge si pe limba.
Dincolo de asta orice mi-ar face nu mai doare. Sondeaza cu grija zona unde urmeaza sa lucreze si imi face atat anestezic cat e nevoie sa nu mai simt deloc. Mi-a si zis de mai multe ori, nu un pic de durere, nu suportabil, ci deloc.
Eu unul gasesc cel mai mare inconvenient faptul ca nu putem sta de vorba. In 2007 orice medic ar trebui sa fie capabil sa lucreze chestii de rutina fara ca pacientul sa simta durere.

#56
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Problema celor cu frica de stomatolog nu consta in teama de durere. Durerea, in cazul in care exista, este suportabila . Lor le e frica de cabinet, scaun, instrumentar ... tot acel loc de "tortura", in sine. Se si autosugestioneaza. Isi cultiva aceasta teama nejustificata, chiar si prin lamentarile pe forum.
Pe mine ma enerveaza cel mai mult faptul ca lesina. Cand vad acul si seringa, s-a taiat filmul. S-a dus naibii toata bruma de curaj.

Deci : mancati foarte bine inainte , luati un calmant de care vreti voi, sau de care va da la Farmacie si nu mai fiti copii !  De durut nu va doare, asa ca lasati sclifoseala !

Daca lasati dintii netratati, lucrurile evolueaza spre chestii mult mai grave. Si cand apareti in Urgenta umflati cat un pepene, dupa ce ati fost respinsi de diverse cabinete, nu mai sta nimeni sa "va gadile", ca mai sunt 20 la usa . Apareti nemancati de 3 zile, cu dureri foarte mari, anestezicele nu prind , si atunci lesinul este garantat.

Edited by Ana_Karr, 24 December 2007 - 12:20.


#57
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostAna_Karr, on Dec 24 2007, 12:20, said:

Problema celor cu frica de stomatolog nu consta in teama de durere. Durerea, in cazul in care exista, este suportabila . Lor le e frica de cabinet, scaun, instrumentar ... tot acel loc de "tortura", in sine. Se si autosugestioneaza. Isi cultiva aceasta teama nejustificata, chiar si prin lamentarile pe forum.
Pe mine ma enerveaza cel mai mult faptul ca lesina. Cand vad acul si seringa, s-a taiat filmul. S-a dus naibii toata bruma de curaj.

Deci : mancati foarte bine inainte , luati un calmant de care vreti voi, sau de care va da la Farmacie si nu mai fiti copii !  De durut nu va doare, asa ca lasati sclifoseala !

Daca lasati dintii netratati, lucrurile evolueaza spre chestii mult mai grave. Si cand apareti in Urgenta umflati cat un pepene, dupa ce ati fost respinsi de diverse cabinete, nu mai sta nimeni sa "va gadile", ca mai sunt 20 la usa . Apareti nemancati de 3 zile, cu dureri foarte mari, anestezicele nu prind , si atunci lesinul este garantat.

:fear: :fear: :fear:

asa am patit eu...am stat cu o masea netratata, infectia s-a dus pana in gat, iar puroiul mi-a iesit pe sub barbie :death:

ps: oricum, vad ca nu mi-a fost invatatura de minte...iar mi s-a spart o masea si stau asa ca boul cu ea...:death:

#58
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
o buna idee sa tratezi teama de dentist este si sa stii foarte bine ce iti face. in calitate de client fidel am aflat majoritatea ustensilelor/aparatelor/procedurilor, am eperimentat aproape toate durerile posibile in tote situatiile posibile, inclusiv chirurgie, etc...
medicul (femeie) impreuna cu asistenta vorbesc incontinuu cu mine si imi expun tot ce fac (de mic copil) si in tipm an ajuns sa cunosc la nivel de outsider majoritatea procedurilor comune, si a lantului de evenimente ce poate decurge. stiu cat dureaza anumite dureri, stiu cat dureaza anumite interventii, de aceea ma duc cu placere, ma pasioneaza, ca si hobby si e fun !!!

#59
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
sincer...si mi-e imi da fiori sunetul echipamentelor din cabinet....dar ce sa fac....rezist....

#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcrysty2k5, on Dec 24 2007, 16:35, said:

sincer...si mi-e imi da fiori sunetul echipamentelor din cabinet....dar ce sa fac....rezist....
ti-e ? :D

#61
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postspare-me, on Dec 24 2007, 18:03, said:

ti-e ? :D
care este mie...m-a molipsit cartea postala primita de la Marean :P
de la viteza....se deschideau zeci de ferestre de messenger cu urari.....si nici nu mai stiam unde scriu !
:D

da-mi te rog si mie un nr de telefon de la cabinetul stomatologului tau pe PM...daca e bun...ca vreau sa-mi fac un control ! ;)

Edited by crysty2k5, 24 December 2007 - 18:23.


#62
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View Postspare-me, on Dec 24 2007, 16:09, said:

medicul (femeie) impreuna cu asistenta vorbesc incontinuu cu mine si imi expun tot ce fac (de mic copil) si in tipm an ajuns sa cunosc la nivel de outsider majoritatea procedurilor comune, si a lantului de evenimente ce poate decurge. stiu cat dureaza anumite dureri, stiu cat dureaza anumite interventii, de aceea ma duc cu placere, ma pasioneaza, ca si hobby si e fun !!!


:roflmaofast:

Asa-i ca e fun?

Edited by cleo222, 24 December 2007 - 18:17.


#63
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

View Postspare-me, on Dec 24 2007, 16:09, said:

o buna idee sa tratezi teama de dentist este si sa stii foarte bine ce iti face. in calitate de client fidel am aflat majoritatea ustensilelor/aparatelor/procedurilor, am eperimentat aproape toate durerile posibile in tote situatiile posibile, inclusiv chirurgie, etc...
medicul (femeie) impreuna cu asistenta vorbesc incontinuu cu mine si imi expun tot ce fac (de mic copil) si in tipm an ajuns sa cunosc la nivel de outsider majoritatea procedurilor comune, si a lantului de evenimente ce poate decurge. stiu cat dureaza anumite dureri, stiu cat dureaza anumite interventii, de aceea ma duc cu placere, ma pasioneaza, ca si hobby si e fun !!!


Da' tu ce crezi? Daca medicul ar sta sa le explice in detaliu ce le face tuturor pacientilor unde s-ar ajunge?

#64
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostVirginia_Woolf, on Dec 24 2007, 18:25, said:

Da' tu ce crezi? Daca medicul ar sta sa le explice in detaliu ce le face tuturor pacientilor unde s-ar ajunge?

meditatii gratis ?! :huh:

#65
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

View Postcrysty2k5, on Dec 24 2007, 18:30, said:

meditatii gratis ?! :huh:


Nu e rentabil sa stai sa le explici la toti pacientii fricosi ce le faci. Sigur, trebuie sa aiba idee in ce consta interventia. Dar de aici si pana la a-si face un hobby pacientul din asta... e cale lunga. :)

#66
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Abia astept sa scap de maseaua asta urata... E putin mai complicat la mine, v-am spus eu ma inainte... mi-a crescut gingia prin gaura de la masea, mai mai ca o sa o mestec! :P


Dupa sarbatori poate incerc! :))

#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVirginia_Woolf, on Dec 24 2007, 18:31, said:

Nu e rentabil sa stai sa le explici la toti pacientii fricosi ce le faci.

Nu stiu tu, dar mie orice instrument cu care mi s-a lucrat prin gura mi-a fost prezentat in prealabil, la prima folosire. O treaba de 2 secunde de genul "asta e o cutare si face cutare, poti simti asa" nu cred ca rapeste foarte mult, iar timpul oricum se recupereaza cand pacientul coopereaza mai bine.

Eu unul, de exemplu, nu toleram aproape deloc freza rapida. Sunt nefumator, si fumul pe care il mai face, cat de putin e el imi intorcea stomacul pe dos. Daca nu imi spunea tipa aveam toate sansele sa ii ornez scaunul, plus ca se ducea naibii dintele meu. Asa am convenit ca eu imi tin respiratia 30-40 sec cat lucreaza ea, si cand ridica mana se opreste si ma lasa sa respir.

#68
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

View Postsebulbus, on Dec 25 2007, 00:32, said:

Nu stiu tu, dar mie orice instrument cu care mi s-a lucrat prin gura mi-a fost prezentat in prealabil, la prima folosire. O treaba de 2 secunde de genul "asta e o cutare si face cutare, poti simti asa" nu cred ca rapeste foarte mult, iar timpul oricum se recupereaza cand pacientul coopereaza mai bine.

Eu unul, de exemplu, nu toleram aproape deloc freza rapida. Sunt nefumator, si fumul pe care il mai face, cat de putin e el imi intorcea stomacul pe dos. Daca nu imi spunea tipa aveam toate sansele sa ii ornez scaunul, plus ca se ducea naibii dintele meu. Asa am convenit ca eu imi tin respiratia 30-40 sec cat lucreaza ea, si cand ridica mana se opreste si ma lasa sa respir.


:D

Era mai simplu sa te dea afara si sa iei o gura de aer. Si, fireste, sa-i achiti consultatia. Ca nu-i vina ei ca esti tu sensibil. :)

#69
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Sunt curios eu cum se sterilizeaza materialul dentar. adica atunci cand il baga de exemplu polizorul ala in gura la cineva, e 100% sigur ca nu poti pati nimic?

#70
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cred ca te referi la discul polizorului , frezele. In solutie de sterilizare si temperatura peste 100 grade C.

#71
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sterilizarea se face în autoclave, după ce în prealabil frezele, acele, etc au fost spălate și dezinfectate!
Scaunul stomatologic, cât și turbinele, piesele, etc se șterg după fiecare pacient cu soluții antiseptice (Virkon, Microzid)! Acest lucru este bine să fie făcut în fața fiecărui pacient atunci când se asează pe scaun!

#72
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Am "belit-o" rau de tot... azi dimineatza m-am trezit cu gingia asa de mult crescuta prin masea incat calc pe ea de nici nu pot manca! :((

Am fugit la stomatolog, bineinteles ca era inchis, maine sau poimaine sunt pe ei!


Sarbatori fericite!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate