Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VoWiFi sau WiFi Calling

Problema temperatura ACM centrala...

La Sinesti pe magistrala

,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...
 Bardonecchia, stațiunea de s...

Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Avocat imobiliar pentru vicii asc...

Achizitie miniPC.
 In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...
 Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIAOMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

FRICA DE "STOMATOLOG"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

pumpi

pumpi

New Member

• Grup: Members

pickone, on Sep 5 2007, 10:40, said:

nu e vorba ca mi-ar fi frica de acel personaj... nicidecum! e una buna ce mi-o scoate! :D Stomatoloaga! ;) insa cum spuneam mai sus, INSTRUMENTELE SUNT DE BELEA! :P hai ca am mai prins curaj, daca ma doare ceva imi dedic viata pentru a prinde stomatologi la colturi! :)))_ GLUMEAM! ;)

Sa speram ca e de bine... Vin cu rezultate tocmai dupa ce imi fac curajul cuvenit ! bineinteles cu ea scoasa! :P

ce faci, ti-ai scos-o ? si eu am avut aceeasi problema cu frica si vroiam sa iti recomand o doctorita stomatolog care m-a scapat si de frica, si de problema cu maseaua! este nemaipomenita, are rabdare, este specializata in tratamente pt copii si de asta! in plus nu te doare! inainte de anestezie iti da cu un gel care iti amorteste locul pe care se va face anestezia, nu simti NIMIC, iti spune asta o fricoasa mai mare decat tine, si e foarte ok totul! o cheama Manuela Dumitrescu, poti suna la 326 80 27 la ea la cabinet, spui ca nu vrei decat la ea, ca sunt mai multe doctorite, si gata! hai, curaj! stiu ce simti, ca si eu eram la fel!

pickone

pickone

Active Member

Revin cu reinnoirea problemei! :))

N-am mai postat ca nu aveam ceva nou, insa acum am! :P

Asadar, nu mi-am scos maseaua cu belea atunci, la timpul ei... Am fost la medic, s-a constatat ca aveam tensiunea 16 cu 12... dupa care Stomatologul mi-a spus sa ma tratez de tensiune, apoi sa vin la ei sa mi-o scoata, ca nu se poate face asa ceva... Ok, Zis si facut... Acum am tensiunea 12(13) cu 7(8)... insa am recapatat din nou acea frica de stomatolog... PLUSSSSSSSSSSSSS, prin gaura ce o aveam la masea... mi-a crescut gingia... a crescut asa mult incat mai am putin si o mestec...!!!

Spuneti-mi... e urata treaba? ce ma asteapta la stomatolog ? mai ales ca am si aceasta gingie crescuta din interiorul maselei, CHIAR FOARTE MULT!!! :(

MI-e frica de mor!  :bigeyed:

Edited by pickone, 20 December 2007 - 09:02.

stf_fane

stf_fane

Junior Member

pe mine ma dor injectiile pt anestezie desi da cu spray, mai ales la dintii din fata si uneori ma doare si cand curata dar asa e la mine, poate tu nu vei simti nimic. anestezia nu cred ca prinde la fel la toti oamenii.

sincer sa fiu ma durut extractia desi imi facuse anestezie dar nu e o durere pe care sa nu o suporti, gandeste-te ca sunt atatia copii si atatea femei carora li se fac extractii. asta este, te duci si strangi bine de scaun daca te doare si te gandesti ca in mai putin de 1 minut ai scapat. fi barbat, un pic de durere nu strica, dezvolta caracterul  :lol:

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members

pickone, on Dec 20 2007, 09:01, said:

Revin cu reinnoirea problemei! :))

N-am mai postat ca nu aveam ceva nou, insa acum am! :P

Asadar, nu mi-am scos maseaua cu belea atunci, la timpul ei... Am fost la medic, s-a constatat ca aveam tensiunea 16 cu 12... dupa care Stomatologul mi-a spus sa ma tratez de tensiune, apoi sa vin la ei sa mi-o scoata, ca nu se poate face asa ceva... Ok, Zis si facut... Acum am tensiunea 12(13) cu 7(8)... insa am recapatat din nou acea frica de stomatolog... PLUSSSSSSSSSSSSS, prin gaura ce o aveam la masea... mi-a crescut gingia... a crescut asa mult incat mai am putin si o mestec...!!!

Spuneti-mi... e urata treaba? ce ma asteapta la stomatolog ? mai ales ca am si aceasta gingie crescuta din interiorul maselei, CHIAR FOARTE MULT!!! :(

MI-e frica de mor!  :bigeyed:
la un "carnagiu" de 10-15 minute, timp in care ti se extrage maseaua, eventual cu o mica incizie in gingie. o cusatura mica, daca e cazul sa faca incizie in gingie, un pansament acolo vreo 2 ore, niste apa de gura si apa cu sare de clatit si cam asta
...

pickone

pickone

Active Member

Hehehe, al naiba caracter! :P mai bine il lasam nedezvoltat, decat sa am o durere la dantura! :D

Sa speram ca nu innebunesc! :P si sa speram ca anestezia nu doare deloc, iar extractia sa n-o simt! cu toate ca ma vad mai putin norocos! :D

Va multumesc pentru curajul pe care mi-l oferiti!

Sarbatori Fericite TUTUROR !!!

Edited by pickone, 21 December 2007 - 13:59.

Startpause

Startpause

Guru Member

ma...Sarbatori fericite si tie, si sa ne rugam la Dumnezeu sa nu fie razboi si sa te prinda pe tine inamicul...
ca daca iti arata un ac spui totul despre romania :)

pickone

pickone

Active Member

Hehehhehehe, ai perfecta dreptate....

Dar totusi, sa fim realisti... de parca ar si fi ceva de spus despre Romania. hehehe

Talkabout

Talkabout

Senior Member

Mi-a aparut si mie o carie acum 3 saptamani. problema e ca maseaua in cauza, nu avea chiar nimic, m-am trezit deodata ca s-a rupt o bucatica din ea, si mereu cand mancam pe partea dreapta, atingea nervul si trebuia sa scot mancarea de acolo. de acum mananc numai pe stanga si incerc sa nu ajunga mancarea pe dreapta. dupa parerea voastra trebuie neaparat scoasa, sau se poate rezolva cu o plomba?

pickone

pickone

Active Member

e posibil sa ti-o si repare, mie alta masea... a fost sparta jumatate si mi-a facut-o din plomba , frumos frumos..

Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

Junior Member

Talkabout, on Dec 23 2007, 16:23, said:

Mi-a aparut si mie o carie acum 3 saptamani. problema e ca maseaua in cauza, nu avea chiar nimic, m-am trezit deodata ca s-a rupt o bucatica din ea, si mereu cand mancam pe partea dreapta, atingea nervul si trebuia sa scot mancarea de acolo. de acum mananc numai pe stanga si incerc sa nu ajunga mancarea pe dreapta. dupa parerea voastra trebuie neaparat scoasa, sau se poate rezolva cu o plomba?

Depinde.

badboyallyn

badboyallyn

Senior Member

@pickone..stai linistit ca nu doare..e o senzatie nasoala..ai gura amortita..sa vezi cand te pune sa scuipi :lol: ..doar atat sa nu te ia groaza cand vezi sange :D

Talkabout

Talkabout

Senior Member

am observat la o clinica stomatologica, ca medicul avea un aparat care seamana cu un uscator de par, si e pus pe un suport, si care face beep cand apasa nu stiu ce buton. aveti idee ce ar putea fi acela?

cutler

cutler

Senior Member

cand ti-a pus ceva in dintele spart, Avea si lumina albastra ?

ripper

ripper

Guru Member

Talkabout, on Dec 23 2007, 23:14, said:

am observat la o clinica stomatologica, ca medicul avea un aparat care seamana cu un uscator de par, si e pus pe un suport, si care face beep cand apasa nu stiu ce buton. aveti idee ce ar putea fi acela?

:lol: Foarte plastic explicat...

E lampa de fotopolimerizare! Cu ajutorul ei se fotopolimerizează materialul de obturație compozit (plomba aia de culoarea dintelui)!
Să nu ți se pară ceva extra nu știu cum, orice cabinet din ziua de azi are așa ceva!

YoYo69ErS

YoYo69ErS

Active Member

Și eu am o frică incredibilă de dentist. Însă dacă iau 0.25mg alprazolam înainte să plec de acasă nu mai am nicio problemă. Foarte bun pentru probleme de anxietate.

duculeana

duculeana

Erou de sacrificiu

• Grup: Banned

YoYo69ErS, on Dec 24 2007, 11:12, said:

Și eu am o frică incredibilă de dentist. Însă dacă iau 0.25mg alprazolam înainte să plec de acasă nu mai am nicio problemă. Foarte bun pentru probleme de anxietate.
N-are de ce sa-ti fie frica, nu te mananca nimeni! In plus, acum nu mai e ca pe vremuri, sa-ti faca anestezie locala cu seringa, exista fel si fel de spray-uri ca nici nu simti cand te lucreaza  ;)

Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

Junior Member

duculeana, on Dec 24 2007, 11:15, said:

N-are de ce sa-ti fie frica, nu te mananca nimeni! In plus, acum nu mai e ca pe vremuri, sa-ti faca anestezie locala cu seringa, exista fel si fel de spray-uri ca nici nu simti cand te lucreaza  ;)

Nu zau. Cu spray-ul ala se face anestezie de contact si apoi anestezie cu seringa. Cica e ca sa nu mai simti intepatura.  :lol:

YoYo69ErS

YoYo69ErS

Active Member

duculeana, on Dec 24 2007, 11:15, said:

Nu mi-e fircă durere deoarece știu că cel mai probabil n-o să simt nimic, și chiar dacă aș simți durere, n-ar fi ceva insuportabil. Însă pur și simplu mă ia anxietatea imediat ce aflu că urmează să mă duc :( . Când ajung în cabinet deja simt că-mi sare inima din piept la cât de repede bate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate