Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti
 Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

FRICA DE "STOMATOLOG"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
plomba e o bucata de fier. nu are ce sa te doara la plomba.
daca te durea cand iti punea plomba, asta e pentru ca slefuia dintele, sau pregatea terenul, iar dintele era inca viu.
ori nu ii scosese nervul, inca, ori dintele ramanea vital (adica viu, cu nerv) pentru ca nu era suficient derau atins.
asa ca trebuia sa te bucuri ca simteai "ceva" :)

pickone

pickone

Active Member

• Grup: Members
Da intr-adevar... asa este! ma durea pt ca era "vie"... Insa la maseaua ce tre sa o scot definitiv... Nu ma durea cand m-a pilit, chiar deloc. Si crede-ma e o gaura de a ajuns la radacina, chiar este o mica gaurita ce a dat de gingie! asa gaurita este! e posibil sa fie mort nervul, sau nervii! pt ca acum vreo 4 ani am fost cu aceeasi masea si mi-a facut ceva, dar de frica n-am mai mers la stomatolog de atunci! :D

aeon

aeon

Guru Member

cel mai tare doare doare locul intepaturii acului :)
1-2 zile simti ca o rana la deget

Ivanna

Ivanna

Active Member

View Postpickone, on Sep 6 2007, 08:41, said:

stitzi.... eu am creat acest  threat pt ca am avut dureri si la o plomba! :)) adica in momentul in care imi pilea acolo si baga mai atang sa pileasca, ma durea... suportabil, DAR DUREA! :P si ma gandeam ca daca la un rahat de plomba mica mica mica de tot doare asa... la o Extractzie.............

Da' de ce nu ceri anestezie si la plomba? Mie nu mi s-au mai pus plombe fara anestezie de vreo 5 ani.

aeon

aeon

Guru Member

ca anestezia repetata nu e un lucru tocmai bun
o durere nesemnificativa pentru montarea unei plombe este mai "sanatoasa"

si nu prea are legatura durerea la plomba cu extractia :)
la extractie obligatoriu anestezie, nu simti nimic

Startpause

Startpause

Guru Member

are dreptate aeon.
chiar daca anestezia dedentist pare banala, orice medic prefera sa o faca numai cand e absolut necesar.
cel mai mult in viata, la mine a fost nevoie de 3...acum mult timp, la un medic nu tocmai competent, din cate-am aflat in timp.
oricum nu a durat 6 ore, ci tot vreo 2-3 pana a trecut efectul, dar atunci mi-am mancat buza ca un animal...mancam si muscam si din buza pana mi-a tasnit sangele pe fata de masa. atunci m-am prins si-am fugit la oglinda.

dupa aceea, ajungand la o clinica cu medici competenti am expermimentat aproape orice procedura stomatologica posibila, cu durerile de rigoare...unele necesare, altele nenecesare...
si cu asta s-a dus orice frica deorice medic, for life ;)

Ivanna

Ivanna

Active Member

View Postspare-me, on Sep 6 2007, 10:36, said:

are dreptate aeon.
chiar daca anestezia dedentist pare banala, orice medic prefera sa o faca numai cand e absolut necesar.
cel mai mult in viata, la mine a fost nevoie de 3...acum mult timp, la un medic nu tocmai competent, din cate-am aflat in timp.
oricum nu a durat 6 ore, ci tot vreo 2-3 pana a trecut efectul, dar atunci mi-am mancat buza ca un animal...mancam si muscam si din buza pana mi-a tasnit sangele pe fata de masa. atunci m-am prins si-am fugit la oglinda.

dupa aceea, ajungand la o clinica cu medici competenti am expermimentat aproape orice procedura stomatologica posibila, cu durerile de rigoare...unele necesare, altele nenecesare...
si cu asta s-a dus orice frica deorice medic, for life ;)

Eu nu m-am muscat niciodata dupa anestezie, asta si pentru ca incepeam sa mananc doar cand trecea efectul, pana atunci stateam cu gura inchisa ca nici de vorbit nu se prea poate. Eu prefer anestezia decat senzatia ca "vai acuma ma fulgera o durere".

spare-me la ce clinica mergi? Daca nu vrei sa-i dai numele aici, da-mi un PM te rog.

Startpause

Startpause

Guru Member

tu nu te-ai muscat, dar atunci nu a fost anestezia pentru extractie, ci pentru o lucrare. si nu a fost necesar sa astept 2 ore.
cum oricum efectul anesteziei ar fi trecut in mai mult timp, plus gustul aferent, am zis sa bag ceva pe sub falci
si am bagat, cu tot cu buzaca un mic, canibal...
aia e...

Ana_Karr

Ana_Karr

Ana

Intr-o zi la plecare, imi asteptam o colega si m-am asezat pe banca langa pacienti, fara halat. Pacientii isi imparataseau experiente si se incurajau. De fapt mai mult se ingrozeau unul pe altul. Erau si 2 puscariasi cu vreo 3 politisti care se albisera. Unul dintre politisti l-a chemat pe altul de la duba, pt ca el nu mai putea sa intre cu puscariasiii tocmai din cauza acetor povestiri horror.
Din ce citesc aici, parca ma aflu iar pe banca la spital  si ascult filme de groaza.
In orice caz ... dracu` nu-i asa de negru precum pare. Luati-o mai usor ca daca asta ar fi cel mai greu lucru pe care aveti sa-l infruntati in viata inseamna ca sunteti niste printisori rasfatati.

HorheLouis

HorheLouis

Junior Member

De ce stomatolog e scris intre ghilimele in titlul topicului? Nu am citit decat titlul... poate ma lamureste cineva ca n-am timp sa citesc tot.

Startpause

Startpause

Guru Member

sa nu zici ca nu sunt milos cu ignorantii...ca pana postai citeai

pentru ca nu de stomatolog in sine iti e frica, sau ii e frica celui care-a initiat topicul
ci de intepaturi, durere, instrumente medicale, etc...
de omul ala din fata ta chiar nu are de ce sa-ti fie frica...

Startpause

Startpause

Guru Member

amore...mai usor cu spalatul rufelor in public.

pickone...e ceva comun nu te ingrijora.
majoritatea pacientilor sesperie din cauza oglinzii stomatologului :)
de-aia unii si fac misto...baga oglinda un gura sa se utie si intreaba "Doare ?" 3 sferturi spun 2, dar medicul nici macar nu atinge nimic...

SchumyAlex

SchumyAlex

Member

Totusi dentistul e un om diabolic  :P

Bebeluska

Bebeluska

Bebeluºka Reloaded

Mai, cum te poti vaita o saptamana de o biata extractie, sa tremuri ca un caine la injectie? Pai daca trebuia sa nasti, ce te faceai?

AxinTe

AxinTe

Junior Member

View Postpickone, on Sep 6 2007, 08:55, said:

pt ca acum vreo 4 ani am fost cu aceeasi masea si mi-a facut ceva, dar de frica n-am mai mers la stomatolog de atunci! :D

poate ti-a scos nervul atunci si de aia nu ai simtit nimic cand ti-a pilit maseaua..

Ella82

Ella82

New Member

View PostBebeluska, on Sep 7 2007, 11:28, said:

Mai, cum te poti vaita o saptamana de o biata extractie, sa tremuri ca un caine la injectie? Pai daca trebuia sa nasti, ce te faceai?

Tu ai nascut vreodata?

Bassmann

Bassmann

Junior Member

nu ma tem de stomatolog orice mi-ar face

am trecut prin destule, si mai rau de-atata n-are ce sa mai fie :D

pickone

pickone

Active Member

View PostBebeluska, on Sep 7 2007, 11:28, said:

Haaaaaaaaaaaa.... d-asta ma bucur ca nu sunt femeie!! eh, n-am ce zice, sunt si ele bune la ceva!  :console:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate